Menu Attributes (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (29 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Name
fr: Nom

en: Default
fr: Par défaut

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Relationship
fr: Relation

en: No style
fr: Aucun style

en: No title
fr: Sans titre

en: No name
fr: Aucun nom

en: Target
fr: Cible

en: Menu item attributes
fr: Attributs de l'élément de menu

en: Allows administrators to specify custom attributes for menu items.
fr: Permet aux administrateurs de spécifier des attributs personnalisés pour les éléments de menu.

en: The description displayed when hovering over the link.
fr: La description affichée au survol du lien.

en: Specifies a unique ID for the link.
fr: Définit une ID unique pour le lien.

en: Specifies the relationship between the current page and the link. Enter 'nofollow' here to nofollow this link.
fr: Précise la relation entre la page courante et le lien. Entrez "nofollow" pour l'ajouter au lien.

en: Enter additional classes to be added to the link.
fr: Entrez des classes additionnelles à ajouter à ce lien.

en: Enter additional styles to be applied to the link.
fr: Entrez des styles additionnels à ajouter à ce lien.

en: Specifies where to open the link. Using this attribute breaks XHTML validation.
fr: Précise où ouvrir ce lien. Utiliser cet attribut empêche la validation XHTML.

en: Access Key
fr: Accès rapide au clavier

en: Specifies a <a href="@accesskey">keyboard shortcut</a> to access this link.
fr: Définit un <a href="@accesskey">raccourci clavier</a> pour accéder à ce lien.

en: Menu item attribute options
fr: Options des attributs des éléments de menu.

en: Enable the @attribute attribute.
fr: Active l'attribut @attribute.

en: No ID
fr: Pas d'identifiant (ID)

en: No classes
fr: Pas de classe

en: No access key
fr: Pas de touche d'accès

en: New window (_blank)
fr: Nouvelle fenêtre (_blank)

en: Top window (_top)
fr: Fenêtre principale (_top)

en: Same window (_self)
fr: Même fenêtre (_self)

en: Parent window (_parent)
fr: Fenêtre parente (_parent)
