Menu Block (7.x-2.1) - en to sv translation catalogue (84 entries)

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Weight
sv: Vikt

en: Export
sv: Exportera

en: Display
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Menu Block
sv: Menyblock

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: The block has been created.
sv: Blocket har skapats.

en: Menus
sv: Menyer

en: Menu name
sv: Menynamn

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Unconfigured menu block
sv: Ej konfigurerat menyblock

en: @menu_name (level @level1)
sv: @menu_name (nivå @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
sv: @menu_name (nivåer @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
sv: @menu_name (nivåer @level1+)

en: 1st level (primary)
sv: 1:a nivån (primär)

en: 2nd level (secondary)
sv: 2:a nivån (sekundär)

en: 3rd level (tertiary)
sv: 3:e nivån (tertiär)

en: 4th level
sv: 4:e nivån

en: 5th level
sv: 5:e nivån

en: 6th level
sv: 6:e nivån

en: 7th level
sv: 7:e nivån

en: 8th level
sv: 8:e nivån

en: 9th level
sv: 9:e nivån

en: Expand all children
sv: Fäll ut alla underliggande menyalternativ

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
sv: En pre-release version av Menyblock har upptäckts. Alla menyblock från betaversionen har fått ett nytt delta och är inte längre placerade i någon region, dessa block bör konfigureras om omedelbart.

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Sort
sv: Sortera

en: Maximum depth
sv: Största djup

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Enter the module name to export code to.
sv: Ange modulnamn att exportera kod till.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
sv: Är du säker på att du vill radera blocket "%name"?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
sv: @menu_name (utvidgade nivåer @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
sv: @menu_name (utvidgade nivåer @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
sv: Block som börjar med 1:a nivån kommer alltid att vara synlig. Block som börjar med nivå 2 eller djupare kommer endast att vara synlig när stigen till det aktiva menyalternativet finns i blockets träd.

en: Adding menu blocks
sv: Lägg till menyblock

en: Configuring menu blocks
sv: Konfigurera menyblock

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
sv: När du lägger till eller konfigurerar ett menyblock finns flera konfigurationsalternativ:

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
sv: För menyträd som börjar med 1:a nivån kommer blocktiteln vara menynamnet. För menyträd som börjar med nivå 2 eller djupare kommer blocktiteln att vara titeln för det ovanliggande menyvalet för den angivna nivån.

en: Styling menu blocks
sv: Stilsättning av menyblock

en: Menu block API
sv: API för menyblock

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
sv: Utvecklare kan använda denna moduls API för att skapa sina egna menyträd utanför gränserna för block. Alla av de allmänt tillgängliga API-funktionerna är dokumenterade i filen menu_block.module.

en: Provides configurable blocks of menu items.
sv: Tillhandahåller konfigurerbara block av menyval.

en: @menu_name (active menu item)
sv: @menu_name (aktivt menyval)

en: Starting level
sv: Startnivå

en: Make the starting level follow the active menu item.
sv: Gör att utgångsnivån följer det aktiva menyvalet.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
sv: Om det aktiva menyvalet är djupare än den nivå som anges ovan kommer utgångsnivån följa den aktiva menyn. Annars kommer startnivån i trädet förbli fast.

en: Starting level will be
sv: Startnivån blir

en: Active menu item
sv: Aktivt menyval

en: Children of active menu item
sv: Underliggande till det aktiva menyvalet

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
sv: Ange om den inledande nivån bör vara det aktiva menyvalet eller dess underliggande menyval när aktiva menyval följs.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
sv: Ange det största djupet i menyträdet utifrån utgångsnivån.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
sv: Sortera varje objekt i aktiva spår till toppen av sin nivå. När detta används på en djup eller bred meny, kommer det aktiva menyvalet vara lättare att se när sidan laddas om.

en: Make the starting level follow the active menu item
sv: Gör så att utgångsnivån följer det aktiva menyvalet

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
sv: Ange det största djupet på trädet från utgångsnivån. Block med ett största djup av 1 kommer att bli en enda lista med länkar och ingen av dessa länkars underliggande menyval kommer att visas.

en: Basic options
sv: Grundläggande alternativ

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Current menu
sv: Aktuell meny

en: Block title as link
sv: Blocktitel som länk

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
sv: Gör standardblocktiteln en länk till det menyvalet. En åsidosatt blocktitel kommer inte att länkas.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
sv: Denna titel kommer att användas administrativt för att identifiera detta block. Om tom kommer den vanliga titeln att användas.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
sv: <strong>Fäll ut alla underliggande menyval</strong> i detta träd.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
sv: <strong>Sortera</strong> menyträdet efter det aktiva menyvalets spår.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
sv: Om ett block är konfigurerat att använda <em>"menyn vald av sidan"</em>, kommer blocket att genereras från den första "tillgängliga" menyn som innehåller en länk till sidan.

en: Select from the @menu_name menu
sv: Välj från menyn @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
sv: Listan ovan kommer <em>inte</em> att påverka menyblock som är konfigurerade för att använda en angiven meny.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
sv: Om du vill veta mer om hur du konfigurerar ett menyblock, se <a href="!url">detaljerad hjälp för menyblock</a>.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
sv: För menyträd som börjar med nivå 2 eller djupare kommer blocktiteln att vara titeln för det ovanliggande menyvalet i den angivna nivån. Om det här alternativet är markerat kommer blocktiteln vara en länk till den menyn.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
sv: För att identifiera block på sidan administration av block kan du ange en unik titel som skall användas på den sidan. Om fältet lämnas tomt kommer den vanliga titeln att användas.

en: All children of this menu will be expanded.
sv: Alla underliggande menyalternativ kommer att fällas ut.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
sv: Temautvecklares bör vara medvetna om den myriad av klasser, mallar och temafunktioner som finns tillgängliga för dem. Se <a href="!url">dokumentationen online</a> eller README.txt för mer information om var och en.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
sv: Dessutom implementerar Menyblock HOOK_get_menus() och HOOK_menu_block_tree_alter(). Se menu_block.api.php för dokumentation.

en: the menu selected by the page
sv: menyn vald av sidan

en: Menu tree
sv: Menyträd

en: A configurable tree provided by Menu block.
sv: Ett konfigurerbart träd tillhandahållet av Menyblock.

en: %menu menu tree
sv: %menu menyträd

en: menu tree of %menu
sv: menyträd av %menu

en: Parent item:
sv: Ovanliggande menyval:

en: <em>The menu selected by the page</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
sv: <em>Menyn som väljs av sidan</em> kan anpassas på sidan <a href="!url">Inställningar för menyblock</a>.
