Menu block (7.x-2.2) - en to fi translation catalogue (102 entries)

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: delete
fi: poista

en: Delete
fi: Poista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Weight
fi: Paino

en: Export
fi: Vie

en: Display
fi: Näyttö

en: Menu
fi: Valikko

en: Menu Block
fi: Valikkolohko

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: The block has been created.
fi: Lohko on luotu.

en: Menus
fi: Valikot

en: Menu name
fi: Valikon nimi

en: Available
fi: Saatavilla

en: Unconfigured menu block
fi: Säätämätön valikkolohko

en: @menu_name (level @level1)
fi: @menu_name (taso @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
fi: @menu_name (tasot @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
fi: @menu_name (tasot @level1+)

en: 1st level (primary)
fi: 1. taso (päätaso)

en: 2nd level (secondary)
fi: 2. taso (toissijainen taso)

en: 3rd level (tertiary)
fi: 3. taso (tertiääritaso)

en: 4th level
fi: 4. taso

en: 5th level
fi: 5. taso

en: 6th level
fi: 6. taso

en: 7th level
fi: 7. taso

en: 8th level
fi: 8. taso

en: 9th level
fi: 9. taso

en: Expand all children
fi: Laajenna kaikki alitasot

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
fi: Julkaisua edeltävä versio valikkolohkoista löydetty. Kaikille valikkolohkoille on annettu uusi delta ja niitä ei enää ole sijoitettuna mihinkään lohkoalueeseen. Sinun tulee säätää niiden näkyvyydet välittömästi.

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: Sort
fi: Järjestä

en: Maximum depth
fi: Enimmäissyvyys

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
fi: Oletko varma että haluat poistaa lohkon "%name" ?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
fi: @menu_name (laajennetut tasot @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
fi: @menu_name (laajennetut tasot @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
fi: Lohkot jotka alkavat ensimmäisestä valikkotasossa näytetään aina. Lohkot jotka alkavat toisesta valikkotasosta tai alempaa näytetään vain jos sillä hetkellä aktiivinen valikkopolku löytyy lohkon puusta.

en: Adding menu blocks
fi: Valikkolohkojen lisääminen

en: Configuring menu blocks
fi: Valikkolohkojen asetusten muokkaaminen

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
fi: Kun lisäät tai säädät valikkolohkon asetuksia, seuraavat asetukset ovat käytettävissä:

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
fi: Valikon nimeä käytetään lohkon oletusotsikkona niiden valikkopuiden kohdalla jotka alkavat ensimmäisestä valikkotasosta. Oletusotsikkona käytetään aloitustason valikkolinkin nimeä tilanteissa joissa valikopuut alkavat toiselta valikkotasolta tai sen alapuolelta.

en: Styling menu blocks
fi: Valikkolohkojen stylisointi

en: Menu block API
fi: Valikkolohko API

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
fi: Sovelluskehittäjät voivat käyttää tämän moduulin tarjoamaa rajapintaa luodakseen omia valikkopuitaan lohkomääritysten ulkopuolella. Rajapinnan julkisesti käytettävissä olevat funktiot on dokumentoitu tiedostossa menu_block.module.

en: Provides configurable blocks of menu items.
fi: Tarjaa säädettäviä valikkolinkkilohkoja.

en: @menu_name (active menu item)
fi: @menu_name (aktiivinen valikkolinkki)

en: Starting level
fi: Aloitustaso

en: Make the starting level follow the active menu item.
fi: Aseta aloitustaso seuraamaan kulloinkin aktiivista valikkolinkkiä.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
fi: Mikäli aktiivinen valikkolinkki on syvempi kuin yllämääritelty aloitustaso, aloitustaso seuraa aktiivista valikkolinkkiä. Muussa tapauksessa puun aloitustaso säilyy kiinteänä.

en: Starting level will be
fi: Aloitustaso on

en: Active menu item
fi: Aktiivinen valikkolinkki

en: Children of active menu item
fi: Aktiivisen valikkolinkin alatasot

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
fi: Seurattaessa kulloinkin aktiivista valikkolinkkiä, määrittele onko aloitustaso sillä hetkellä aktiivinen linkki vaiko jokin sen alatasoista.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
fi: Määrittele valikkopuun enimmäissyvyys alkaen aloitustasolta.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
fi: Lajittele valikkolinkit aktiivisen polun mukaan niin että aktiivinen linkki on listalkla ylimmäisenä. Kun käytössä on syvempi valikkorakenne jolla on alatasoja, tämä helpottaa aktiivisen polun hahmottamista sivun uudelleenlatauksen yhteydessä.

en: Make the starting level follow the active menu item
fi: Aseta aloitustaso vastaamaan aktiivista valikkolinkkiä

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
fi: Määrittele puun enimmäissyvyys alkaen aloitustasosta. Lohkot joiden enimmäissyvyys on 1 näkyvät linkkilistana eikä niiden alatasoja näytetä.

en: Basic options
fi: Perusvaihtoehdot

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: Current menu
fi: Tämänhetkinen valikko

en: Block title as link
fi: Lohkon otsikko linkkinä

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
fi: Linkitä lohkon oletusotsikko kyseiseen valikkolinkkiin. Ohitettu valikko-otsikko ei toimi linkkinä.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
fi: Otsikkoa käytetään lohkon ylläpidolliseen tunnistamiseen. Mikäli tyhjä, käytetään oletusarvoa.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
fi: <strong>Laajenna kaikki tämän puun alitasot</strong>.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
fi: <strong>Lajittele</strong> valikkopuu aktiivisen valikkolinkin polun mukaan.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
fi: Jos lohko määritetty käyttämään <em>"sivun valitsemaa valikkoa</em>, lohko luodaan ensimmäisestä "saatavillaolevasta" valikosta joka sisältää linkin kyseiselle sivulle.

en: Select from the @menu_name menu
fi: Valitse valikosta @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
fi: Ylläoleva lista <em>ei</em> vaikuta valikkolohkoihin jotka on asetettu käyttämään tiettyä valikkoa.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
fi: Valikkolohkojen säätämisestä saat <a href="!url">moduulin ohjesivulta</a>.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
fi: Oletusotsikkona käytetään ylimmän valikkotason ensimmäistä valikkolinkkiä tilanteissa joissa valikko alkaa alemmalta kuin ylimmältä tasolta. Jos tämä vaihtoehto on valittuna, lohkon otsikko toimii linkkinä kyseiseen valikkolinkkiin.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
fi: Helpottaaksesi lohkon tunnistamista lohkojen hallintasivulla, voit määritellä sille yksilöllisen otsikon jota käytetään sillä sivulla. Mikäli jätät otsikon tyhjäksi, järjestelmä käyttää oletusotsikkoa.

en: All children of this menu will be expanded.
fi: Kaikki alatasot näytetään laajennetussa muodossa.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
fi: Teemaajien tulee huomata eri templatet, teemafunktiot ja luokat jotka ovat heidän käytettävissään. Katso yksityiskohtaisia tietoja <a href="!url">dokumentaatiosta</a> tai README.txt tiedostosta.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
fi: Lisäksi valikkolohkot käyttävät HOOK_get_menus() ja HOOK_menu_tree_alter() funktioita. Lisätietoa saa menu_block.api.php tiedostosta.

en: the menu selected by the page
fi: sivun valitsema valikko

en: Menu tree
fi: Valikkopuu

en: A configurable tree provided by Menu block.
fi: Valikkolohkojen tarjoama säädettävä puu.

en: %menu menu tree
fi: valikkopuu %menu

en: menu tree of %menu
fi: valikon %menu valikkopuu

en: The block "%name" has been removed.
fi: Lohko "%name" on poistettu.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
fi: Lisätäksesi uusia valikkolohkoja käytä <a href="!add-url">Lisää valikkolohko</a>" linkkiä <a href="!block-url">lohkojen hallintasivulla</a>. Tämän jälkeen pystyt säätämään valikkolohkosi asetuksia ennen sen lisäämistä.

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
fi: Esimerkkinä aktiivinen valikkopolku Ylläpitovalikolle on seuraava: Ylläpito > Rakenne > Valikot > Päävalikko, tällöin valikkolohko joka alkaa Ylläpitovalikon ensimmäisestä tasosta näyttää lohko-otsikon "Ylläpito". Ja vastaavasti valikkolohko joka näyttää 3:nnen tai sen alapuolella olevan valikkotason valikkolinkit Ylläpitovalikosta näyttää lohkon lohko-otsikolla "Rakenne".

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fi: Käyttääksesi valikkolohkoja, käytä "Lisää valikkolohko" linkkiä <a href="@url">lohkojen hallintasivulla</a>.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 7. You may need to re-configure all your menu blocks.
fi: 5.x-1.x versio valikkolohkoista löydetty ja sitä yritettiin päivittää. Valitettavasti jotta päivitys olisi mahdollista, sinun on ensin päivitettävä versioon 5.x-2.x ennenkuin päivität Drupal 7:aan. Voit myös joutua uudelleensäätämään kaikkien valikkolohkojen asetukset.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.0 data storage format.
fi: Valikkolohkojen versio 5.x-2.x versio on päivitetty käyttämään version 6.x-2.0 tiedon tallennusmuotoa.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.1 data storage format.
fi: Valikkolohkojen versio 6.x-2.0 versio on päivitetty käyttämään version 6.x-2.1 tiedon tallennusmuotoa.

en: The 6.x-2.x version of Menu block has been upgraded to use the new menu names in Drupal 7. To use menu blocks in Drupal 7, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fi: 6.x-2.x versio valikkolohkoista löydetty ja päivitetty käyttämään Drupal 7:n uusia valikkonimiä. Käyttääksesi valikkolohkoja Drupal 7:ssa, käytä "Lisää valikkolohko" linkkiä <a href="@url">lohkojen hallintasivulla</a>.

en: Configuration is being provided by code.
fi: Asetukset tulevat koodin puolelta.

en: Suppress Drupal’s standard menu blocks
fi: Ohita Drupalin sisäänrakennetut valikkolohkot

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
fi: Lohkojen hallintasivulla voit piilottaa Drupalin sisäänrakennetut valikkolohkot.

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
fi: Vietäviä valikkolohkoja ei löytynyt tällä hetkellä.

en: Use this in your !module.module file:
fi: Käytä tätä !module.module tiedostossasi:

en: Menu Block Export
fi: Valikkolohkojen vienti

en: Provides export interface for Menu block module.
fi: Tarjoaa käyttöliittymän jonka kautta voit ladata sivustoltasi sinne luotuja valikkolohkoja vietäväksi toisiin sivustoihin.

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
fi: Valikot joita käyttää <em>&lt;sivun valitsema valikko&gt;</em> voidaan kustomoida <a href="!url">valikkolohkojen asetussivuilla</a>.

en: Fixed parent item
fi: Kiinteästi määritetty valikon ylemmän tason valikkokohta

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
fi: Muuta "aloitustasoa" ja "enimmäissyvyyttä" suhteessa kiinteään ylätasoon. Linkkipuu sisältää ainoastaan valitun valikon alatasoja.

en: Select the menu to use for the tree of links.
fi: Valitse tässä puussa käytettävä valikko.

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
fi: Jos valitset tietyn valikkolinkin, muutat samalla "alkamistasoa" ja "suurinta sallinta syvyyttä" niin että ne ovat suhteessa kiinteään ylempään linkkiin. Puun linkit sisältävät ainoastaan valitun ylätason alatasoja.
