Menu block (7.x-2.2) - en to ru translation catalogue (46 entries)

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: delete
ru: удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Block title
ru: Заголовок блока

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Weight
ru: Вес

en: Export
ru: Экспортировать

en: Display
ru: Отображение

en: Menu
ru: Меню

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: The block has been created.
ru: Блок создан.

en: Menus
ru: Меню

en: Menu name
ru: Название меню

en: Available
ru: Доступно

en: 1st level (primary)
ru: 1й уровень (первичный)

en: 2nd level (secondary)
ru: 2й уровень (вторичный)

en: 3rd level (tertiary)
ru: 3-й уровень

en: 4th level
ru: 4-й уровень

en: 5th level
ru: 5-й уровень

en: 6th level
ru: 6-й уровень

en: 7th level
ru: 7-й уровень

en: 8th level
ru: 8-й уровень

en: 9th level
ru: 9-й уровень

en: Book navigation
ru: Навигация по книге

en: Sort
ru: Сортировка

en: Maximum depth
ru: Максимальная глубина

en: Module name
ru: Название модуля

en: Enter the module name to export code to.
ru: Введите имя модуля для экспорта кода.

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
ru: @menu_name (отображаемые уровни @level1+)

en: Configuring menu blocks
ru: Конфигурация блоков меню

en: Provides configurable blocks of menu items.
ru: Предоставляет настраиваемые блоки меню.

en: Starting level
ru: Начальный уровень

en: Basic options
ru: Основные параметры

en: Administrative title
ru: Административный заголовок

en: Current menu
ru: Текущее меню

en: Block title as link
ru: Название блока как ссылка

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
ru: <strong>Разворачивать все подпункты</strong> этого меню.

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
ru: Приведенный выше список <em>не будет</em> влиять на блоки меню, которые настроены на использование конкретного меню.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
ru: Чтобы узнать больше о настройке блоков меню, см. <a href="@url">подробная справка о блоках меню</a>.

en: All children of this menu will be expanded.
ru: Все дочерние элементы этого меню будут раскрыты.

en: Menu tree
ru: Дерево меню

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
ru: Для добавления нового блока меню используйте "<a href="!add-url">ссылку</a>" на <a href="!block-url">странице управления блоками</a>. После этого вы сможете настроить блок меню перед его добавлением.

en: Suppress Drupal’s standard menu blocks
ru: Перекрыть стандартные блоки меню Drupal

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
ru: На странице управления блоками скрыть стандартные блоки меню Drupal.

en: Provides export interface for Menu block module.
ru: Обеспечивает экспорт интерфейса для модуля блока меню.
