Menu block (7.x-2.3) - en to da translation catalogue (109 entries)

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Cancel
da: Annullér

en: Block title
da: Titel

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Export
da: Eksportér

en: Configure
da: Konfigurér

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: Menus
da: Menuer

en: Menu name
da: Navn

en: Available
da: Tilgængelig

en: Unconfigured menu block
da: Ukonfigureret menublok.

en: @menu_name (level @level1)
da: @menu_name (niveau @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
da: @menu_name (niveau @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
da: @menu_name (niveau @level1+)

en: 1st level (primary)
da: 1. niveau (primær)

en: 2nd level (secondary)
da: 2. niveau (sekundær)

en: 3rd level (tertiary)
da: 3. niveau (tertiær)

en: 4th level
da: 4. niveau

en: 5th level
da: 5. niveau

en: 6th level
da: 6. niveau

en: 7th level
da: 7. niveau

en: 8th level
da: 8. niveau

en: 9th level
da: 9. niveau

en: Expand all children
da: Udvid alle punkter

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
da: En pre-release udgave af Menu blok er blevet fundet. Alle menublokke fra pre-release versionen har fået et nyt delta og er ikke længere placeret i nogen blokregioner; deres blokplacering bør omkonfigureres med det samme.

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Sort
da: Sortér

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Module name
da: Modulnavn

en: Enter the module name to export code to.
da: Indtast navnet på modulet som koden skal eksporteres til.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
da: Ønsker du at slette blokken "%name"?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
da: @menu_name (udvidede niveauer @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
da: @menu_name (udvidede niveauer @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
da: Blokke, der starter på 1. niveau, vil altid være synlige. Blokke, der starter på 2. niveau eller dybere, vil kun være synlige når stien til det aktive menupunkt er i blokkens træ.

en: Adding menu blocks
da: Tilføj menublokke

en: Configuring menu blocks
da: Indstilling af menublokke

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
da: Adskillige indstillingsmuligheder er tilgængelige når du tilføjer eller konfigurerer en menublok.

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
da: For menutræer, der starter med det 1. niveau, vil bloktitlen som standard være menunavnet. For menutræer, der starter med det 2. niveau eller dybere, vil bloktitlen som standard være navnet på det overordnede menupunkt til det angivne niveau.

en: Styling menu blocks
da: Styling af menublokke

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
da: Udviklere kan bruge modulets API til at oprette deres egne menutræer udenfor blokkenes rammer. Alle offentligt tilgængelige API-funktioner er dokumenteret i menu_block.module-filen.

en: Add menu block
da: Tilføj menublok

en: Add a new menu block.
da: Tilføj en ny menublok.

en: Delete menu block
da: Slet menublok

en: Menu block
da: Menublok

en: Provides configurable blocks of menu items.
da: Tilbyder konfigurerbare blokke med menupunkter.

en: @menu_name (active menu item)
da: @menu_name (aktivt menupunkt)

en: Starting level
da: Startniveau

en: Make the starting level follow the active menu item.
da: Lad startniveauet følge det aktive menupunkt.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
da: Hvis det aktive menupunkt er dybere end niveauet angivet ovenfor vil startniveauet følge det aktive menupunkt. Ellers vil startpunktet forblive uændret.

en: Starting level will be
da: Begyndelsesniveau vil være

en: Active menu item
da: Aktivt menupunkt

en: Children of active menu item
da: Punkter under aktivt menupunkt

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
da: Angiv om startniveauet skal være det aktive menupunkt eller dets underpunkter når du følger det aktive menupunkt.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
da: Angiv den maksimale dybde af menutræet fra startniveauet.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
da: Sorter hver punkt i den aktive sti til toppen af dets niveau. Når det bruges på et dybt eller bredt menutræ er det aktive menupunkts underpunkter nemmere at se når siden genindlæses.

en: Make the starting level follow the active menu item
da: Lad startniveauet følge det aktive menupunkt

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
da: Angive den maksimale dybde af træet fra startniveauet. Blokke med en maksimal dybde på 1 vil være en simpel liste af links hvor ingen underpunkter vises.

en: export
da: eksportér

en: Basic options
da: Grundlæggende indstillinger

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: Current menu
da: Aktuel menu

en: Block title as link
da: Bloktitel som link

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
da: Gør blokkens standardtitel til et link til menupunktet. En brugerdefineret bloktitel kan ikke være et link.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
da: Titlen bruges til administrativ identifikation af denne blok. Hvis den er tom bruges den almindelige titel.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
da: <strong>Udvid alle underpunkter</strong> i dette træ.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
da: <strong>Sortér</strong> menutræet efter det aktive menupunkts hale.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
da: Hvis en blok er sat op til at bruge <em>"menuen valgt af siden"</em> bliver den genereret på basis af den første "tilgængelige" menu som indeholder et link til siden.

en: Select from the @menu_name menu
da: Vælg fra menuen @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
da: Listen ovenfor påvirker <em>ikke</em> menu-blokke som er sat op til at bruge en specifik menu.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
da: Se den <a href="@url">detaljerede hjælp til Menu block</a> for at lære mere om tilpasning af blokke.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
da: Menutræer, som starter på det andet niveau eller dybere, får titlen på det overordnede menupunkt på det angivne niveau som standardtitel. Hvis dette er valgt vil bloktitlen være et link til det menupunkt.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
da: For at gøre det nemmere at identificere blokken på administrationssiden kan du angive en unik titel som skal bruges på den side. Lad feltet stå tomt for at bruge den almindelige titel.

en: All children of this menu will be expanded.
da: Alle underpunkter i denne menu bliver foldet ud.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
da: Themere skal være opmærksomme på alle de klasser, templates og theme-funktioner, som de har til rådighed. Se <a href="!url">online-dokumentationen</a> eller README.txt for mere information.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
da: Menu block implementerer desuden hook_get_menus() og hook_menu_block_tree_alter(). Se dokumentationen i menu_block.api.php.

en: the menu selected by the page
da: menuen valgt af siden

en: Configure menu block.
da: Tilpas menublok.

en: Menu tree
da: Menutræ

en: A configurable tree provided by Menu block.
da: Et brugerdefinérbart træ stillet til rådighed af Menu block.

en: %menu menu tree
da: %menu menutræ

en: menu tree of %menu
da: menutræ for %menu

en: The block "%name" has been removed.
da: Blokken "%name" er blevet fjernet.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
da: Brug linket "<a href="!add-url">Tilføj menublok</a>" på siden <a href="!block-url">administrér blokke</a> for at tilføje nye menublokke. Du kan derefter konfigurere din menublok før du tilføjer den.

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
da: Hvis den aktive sti for administrationsmenuen er: Administration › Struktur › Menuer › Hovedmenu vil en menu-blok som er sat op til at starte med det første niveau af administrationsmenuen få titlen "Administration". En menu-blok som er sat op til at starte med det tredje niveau af administrationsmenuen vil få titlen "Struktur".

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
da: Find fanen "Tilføj menublok" på siden <a href="@url">administrér blokke</a> for at bruge menu-blokke.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 7. You may need to re-configure all your menu blocks.
da: Vi fandt en 5.x-1.x version af Menu block og forsøgte at opgradere den. Desværre skulle du have opgraderet til version 5.x-2.x for din opgradering til Drupal 7. Det kan være nødvendigt at genkonfigurere alle dine menu-blokke.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.0 data storage format.
da: Version 5.x-2.x af Menu block er blevet opgraderet til at bruge datalagringsformatet fra 6.x-2.0.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.1 data storage format.
da: Version 6.x-2.0 af Menu block er blevet opgraderet til at bruge datalagringsformatet fra 6.x-2.1.

en: The 6.x-2.x version of Menu block has been upgraded to use the new menu names in Drupal 7. To use menu blocks in Drupal 7, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
da: Version 6.x-2.x af Menu block er blevet opgraderet til at bruge de nye menunavne i Drupal 7. For at bruge menu-blokke i Drupal 7 skal du finde linket "Tilføj menu-blok" på <a href="@url">blokadministrationssiden</a>.

en: Configuration is being provided by code.
da: Konfigurationen ligger i kode.

en: Suppress Drupal’s standard menu blocks
da: Undertryk Drupals standard menublokke

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
da: Skjul Drupal's standard menu-blokke på blokadministrationssiden.

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
da: Der er ingen menublokke at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: Use this in your !module.module file:
da: Brug dette i din !module.module-fil:

en: Provides export interface for Menu block module.
da: Et export-interface til Menu block-modulet.

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
da: De foretrukne menuer som bruges af <em>&lt;menuen valgt af siden&gt;</em> kan tilpsses under <a href="!url">indstillinger for Menu block</a>.

en: Fixed parent item
da: Fast overordnet menupunkt

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
da: Gør "startniveauet" og "maksimumdybden" afhængig af den valgte overordnede menupunkt. Linktræet vil kun indeholde underpunkter til det valgte menupunkt.

en: Select the menu to use for the tree of links.
da: Vælg menuen som skal bruges til linktræet.

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
da: Hvis du vælger et specifikt menupunkt, kan du ændre "startniveauet" og "maksimumdybden" i forhold til det valgte overordnede menupunkt. Linktræet vil kun indeholde underpunkter af det valgte overordnede menupunkt.

en: Edit book outline
da: Redigér bog-outline

en: Export menu blocks.
da: Eksportér menu-blokke.

en: Menu block bulk export results
da: Resultat af bulk-eksport af menu-blokke

en: Exported menu blocks.
da: Menu-blokke eksporteret.
