Menu block (7.x-2.4) - en to ja translation catalogue (91 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Export
ja: エクスポート

en: Display
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Configure
ja: 設定

en: Menu Block
ja: メニューブロック

en: Unlimited
ja: 無制限

en: The block has been created.
ja: ブロックが作成されました。

en: Menus
ja: メニュー

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: Available
ja: 利用可能

en: Unconfigured menu block
ja: 未設定のメニューブロック

en: @menu_name (level @level1)
ja: @menu_name (@level1 階層)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
ja: @menu_name (@level1-@level2 階層)

en: @menu_name (levels @level1+)
ja: @menu_name (@level1+ 階層)

en: 1st level (primary)
ja: 第1階層(プライマリー)

en: 2nd level (secondary)
ja: 第2階層(セカンダリー)

en: 3rd level (tertiary)
ja: 第3階層(tertiary)

en: 4th level
ja: 第4階層

en: 5th level
ja: 第5階層

en: 6th level
ja: 第6階層

en: 7th level
ja: 第7階層

en: 8th level
ja: 第8階層

en: 9th level
ja: 第9階層

en: Expand all children
ja: 全ての子メニューを広げる

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
ja: 旧バージョンのメニューブロックが検出されました。旧バージョンで作成された全てのメニューブロックは新しい差分を含み、もはやどのブロック領域にも配置されません。これらのブロックはすぐに再設定する必要があります。

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
ja: 本当に、 "%name" ブロックを削除してよろしいですか?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
ja: @menu_name (@level1-@level2 階層で展開)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
ja: @menu_name (@level1+ 階層で展開)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
ja: 第1階層からスタートするブロックは常に表示されます。第2階層以上の深さのブロックは、ブロックのツリーにアクティブなメニュー項目への経路があるときにのみ表示されます。

en: Adding menu blocks
ja: メニューブロックを追加する

en: Configuring menu blocks
ja: メニューブロックの設定

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
ja: メニューブロックを追加・設定する際、いくつかの追加設定が利用できます。

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
ja: 第1階層から始まるメニュー階層の場合、デフォルトのブロックタイトルがメニュー名になります。第2階層やそれより深い階層の場合は、指定された階層の親メニュー項目がデフォルトのブロックタイトルになります。

en: Styling menu blocks
ja: メニューブロックの表示方法

en: Menu block API
ja: メニューブロック API

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
ja: 開発者は、ブロック領域外で独自のメニュー階層を作成するために API を利用できます。全ての公開 API 関数は menu_block.module ファイルに記載されています。

en: Add menu block
ja: メニューブロックの追加

en: Add a new menu block.
ja: メニューブロックを追加します。

en: Delete menu block
ja: メニューブロックの削除

en: Menu block
ja: メニューブロック

en: Provides configurable blocks of menu items.
ja: 設定可能なメニュー項目のブロックを提供します。

en: @menu_name (active menu item)
ja: @menu_name (アクティブなメニュー項目)

en: Starting level
ja: 開始階層

en: Make the starting level follow the active menu item.
ja: 開始階層を、アクティブなメニュー項目に従わせる

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
ja: アクティブなメニュー項目が上で指定された階層よりも深い場合、開始階層はアクティブなメニュー項目に従います。それ以外の場合、開始階層は固定されたままです。

en: Starting level will be
ja: 開始階層は次のようになります

en: Active menu item
ja: アクティブなメニュー項目

en: Children of active menu item
ja: アクティブなメニュー項目の下位

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
ja: アクティブなメニュー項目に従う際、開始レベルはアクティブなメニュー項目であるか、それの下位であるかを指定してください。

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
ja: 開始階層からの、メニューツリーの最大の深さを指定します。

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
ja: アクティブな経路の各項目を並び替える。深いか広いメニュー階層が使用される時、アクティブなメニュー項目の下位はページ再読込み時により簡単に見ることができます。

en: Make the starting level follow the active menu item
ja: 開始階層をアクティブなメニュー項目に従わせる。

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
ja: 開始レベルからの、最大のツリーの深さを指定します。1の最大の深さを持つブロックは、下位を表示しない一つのネストされないリンクのリストです。

en: export
ja: エクスポート

en: Basic options
ja: 基本オプション

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
ja: このツリーの<strong>全子供を展開</strong>

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
ja: 通常のアクティブな項目のトレイルを、<strong>並び替え</strong> メニューツリーにできます。

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
ja: もしブロックが<em>"ページに選択されたメニュー"</em>を使うよう構成されていたら、ブロックはページへのリンクを含む、最初の"利用可能な" メニューから生成されます。

en: Select from the @menu_name menu
ja: @menu_name メニューから選択

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
ja: 上のリストは特定のメニューを使うために構成されたメニューブロックに影響<em>しません。</em>

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
ja: もっと詳しくメニューブロックの構成について学ぶには、<a href="!url">メニューブロックの詳細ヘルプ</a>を見てください。

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
ja: 2番目のレベルより深いもので始まるメニューツリーでは、デフォルトのブロックタイトルは特定のレベルの親メニュー項目のタイトルが使われます。もしこのオプションがチェックされていれば、ブロックタイトルはそのメニュー項目へのリンクになります。

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
ja: ブロックの管理ページ上のブロックを識別するため、そのページで使われる固有なタイトルをつけることができます。もし空欄なら、レギュラータイトルが使われます。

en: All children of this menu will be expanded.
ja: このメニューの全子メニューは広げられます。

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
ja: テーマ作成者はクラス、テンプレート、テーマ関数のmyriadに注意すべきです。それぞれについて詳細な情報は<a href="!url">オンラインドキュメント</a>かREADME.txtファイルを見て下さい。

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
ja: 加えて、メニューブロックは HOOK_get_menus() や HOOK_menu_block_tree_alter(). を含められます。文章はmenu_block.api.php を見て下さい。

en: Configure menu block.
ja: メニューブロックの設定

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
ja: 新しいメニューブロックを追加するには、<a href="!block-url">ブロックの管理ページ</a>の "<a href="!add-url">メニューを追加</a>"リンクを使ってください。追加する前にメニューブロックを構成可能にしてください。

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
ja: 例えば、もし管理メニューの最後がアクティブなメニュートレイルだったら、管理 › サイト構築 › メニュー › メインメニュー で、管理メニューの最初のレベルで始まるメニューブロックは、"管理"と表示されます。管理メニューの3番目のレベルで始まるメニューブロックは、"サイト構造"と表示されます。

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
ja: ブロックの管理ページで、Drupalの標準のメニューブロックを隠します。

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
ja: 現時点でエクスポートするメニューブロックはありません。

en: Fixed parent item
ja: 親項目を固定

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
ja: Alter the “開始レベル” や “最大深さ” オプションを、固定した親項目への相対へ変更します。リンクツリーは子供のみは入れて、高校生以上は取らないようにしました。

en: Select the menu to use for the tree of links.
ja: リンクのツリーに使うメニューを選択してください。

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
ja: もし特定のメニュー項目を選択すれば、固定親項目への相対という"開始レベル"や"最大深さ"オプションを変更できます。リンクのツリーは選択した親項目の全ての子供を含むのみです。

en: Export menu blocks.
ja: メニューブロックをエクスポートします。

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item passes though the block’s starting level.
ja: 第一レベルではじまるブロックは常に表示されます。第2レベルやそれより深くで始まるブロックは、ブロックの開始レベルに沿ったアクティブメニュー項目の燕尾になります。
