Menu block (7.x-2.6) - en to uk translation catalogue (70 entries)

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Block title
uk: Заголовок блоку

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Weight
uk: Вага

en: Export
uk: Експортувати

en: Display
uk: Показ

en: Menu
uk: Меню

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Menu Block
uk: Блок меню

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: The block has been created.
uk: Блок було успішно створено.

en: Menus
uk: Меню

en: Menu name
uk: Назва меню

en: Available
uk: Доступно

en: Unconfigured menu block
uk: Не налаштований блок меню

en: @menu_name (level @level1)
uk: @menu_name (рівень @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
uk: @menu_name (рівні @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
uk: @menu_name (рівні @level1+)

en: 1st level (primary)
uk: 1-ий рівень (первинний)

en: 2nd level (secondary)
uk: 2-ий рівень (вторинний)

en: 3rd level (tertiary)
uk: 3-ій рівень

en: 4th level
uk: 4-ий рівень

en: 5th level
uk: 5-ий рівень

en: 6th level
uk: 6-ий рівень

en: 7th level
uk: 7-ий рівень

en: 8th level
uk: 8-ий рівень

en: 9th level
uk: 9-ий рівень

en: Expand all children
uk: Розгорнути всі підпункти

en: Book navigation
uk: Навіґатор книги

en: Sort
uk: Впорядкувати

en: Maximum depth
uk: Максимальна глибина

en: Module name
uk: Назва модуля

en: Enter the module name to export code to.
uk: Введіть назву модуля для експортування коду.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити блок "%name"?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
uk: @menu_name (розгорнуті рівні @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
uk: @menu_name (розгорнуті рівні @level1+)

en: Adding menu blocks
uk: Додавання блоків меню

en: Configuring menu blocks
uk: Налаштування блоків меню

en: Styling menu blocks
uk: Стилізація блоків меню

en: Menu block API
uk: API Блоків меню

en: Add menu block
uk: Додати блок меню

en: Add a new menu block.
uk: Додати новий блок меню

en: Delete menu block
uk: Вилучити блок меню

en: Menu block
uk: Блок меню

en: @menu_name (active menu item)
uk: @menu_name (активний пункт меню)

en: Starting level
uk: Початковий рівень

en: Make the starting level follow the active menu item.
uk: Зробити початковий рівень активним пунктом меню

en: Active menu item
uk: Активний пункт меню

en: Children of active menu item
uk: Підпункти активного пункту меню

en: export
uk: експорт

en: Basic options
uk: Основні опції

en: Administrative title
uk: Адміністративний заголовок

en: Current menu
uk: Поточне меню

en: Block title as link
uk: Заголовок блоку як посилання

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
uk: <strong>Розгорнути всі підпункти</strong>  цієї гілки.

en: Select from the @menu_name menu
uk: Вибрати з меню @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
uk: Наведений вище список <em>НЕ БУДЕ</em> впливати на блоки меню, які налаштовані на використання конкретного меню.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
uk: Щоб дізнатися більше про налаштування блоків меню, див. <a href="!url">докладна довідка про блоки меню</a>.

en: All children of this menu will be expanded.
uk: Всі підпункти цього меню будуть розгорнуті.

en: Configure menu block.
uk: Налаштувати блок меню.

en: Menu tree
uk: Гілка меню

en: %menu menu tree
uk: Гілка меню %menu

en: menu tree of %menu
uk: гілка меню з %menu

en: The block "%name" has been removed.
uk: Блок "%name" був видалений

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
uk: Для додавання нового блоку меню використовуйте "<a href="!add-url">посилання</a>" на сторінці <a href="!block-url">Адміністрування блоків</a>. Після цього ви зможете налаштувати блок меню перед його додаванням.

en: Use this in your !module.module file:
uk: Використовуйте це у файлі !module.module:

en: Export menu blocks.
uk: Експорт блоків меню.

en: Edit menu links
uk: Редагувати посилання меню
