Menu block (7.x-2.8) - en to nl translation catalogue (66 entries)

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Block title
nl: Bloktitel

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Weight
nl: Gewicht

en: Export
nl: Exporteren

en: Display
nl: Weergeven

en: Configure
nl: Instellen

en: Menu Block
nl: Menublok

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: The block has been created.
nl: Het blok is toegevoegd.

en: Menus
nl: Menu's

en: Menu name
nl: Menunaam

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Unconfigured menu block
nl: Niet-ingesteld menublok

en: @menu_name (level @level1)
nl: @menu_name (niveau @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
nl: @menu_name (niveaus @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
nl: @menu_name (niveaus @level1+)

en: 1st level (primary)
nl: 1e niveau (primair)

en: 2nd level (secondary)
nl: 2e niveau (secundair)

en: 3rd level (tertiary)
nl: 3e niveau (tertiair)

en: 4th level
nl: 4e niveau

en: 5th level
nl: 5e niveau

en: 6th level
nl: 6e niveau

en: 7th level
nl: 7e niveau

en: 8th level
nl: 8e niveau

en: 9th level
nl: 9e niveau

en: Expand all children
nl: Alle kinderen uitklappen

en: Book navigation
nl: Boeknavigatie

en: Sort
nl: Sorteren

en: Maximum depth
nl: Maximale diepteniveau

en: Module name
nl: Modulenaam

en: Enter the module name to export code to.
nl: Geef de naam van de module in, waarnaar code geëxporteerd moet worden.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
nl: Weet u zeker dat u '%name'-blok wilt verwijderen?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
nl: @menu_name (uitgeklapte niveaus @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
nl: @menu_name (uitgeklapte niveaus @level1+)

en: Adding menu blocks
nl: Menublokken toevoegen

en: Configuring menu blocks
nl: Menublokken instellen

en: Styling menu blocks
nl: Menublokken opmaken

en: Menu block API
nl: Menublok-API

en: Add menu block
nl: Menublok toevoegen

en: Add a new menu block.
nl: Voeg een nieuwe menublok toe.

en: Delete menu block
nl: Menublok verwijderen

en: Menu block
nl: Menublok

en: Provides configurable blocks of menu items.
nl: Voorziet in instelbare blokken met menu-items.

en: @menu_name (active menu item)
nl: @menu_name (actief menu-item)

en: Starting level
nl: Startniveau

en: Starting level will be
nl: Startniveau zal zijn

en: Active menu item
nl: Actief menu-item

en: export
nl: exporteer

en: Basic options
nl: Algemene instellingen

en: Administrative title
nl: Beheertitel

en: Current menu
nl: Huidig menu

en: Block title as link
nl: Bloktitel als link

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
nl: Deze titel wordt gebruikt om vanuit het beheer dit blok te kunnen identificeren. Indien dit veld leeg wordt gelaten, zal de normale bloktitel worden gebruikt.

en: Select from the @menu_name menu
nl: Selecteren uit het menu @menu_name

en: All children of this menu will be expanded.
nl: Alle kinderen van dit menu zullen worden uitgeklapt.

en: Configure menu block.
nl: Menublok configureren.

en: Menu tree
nl: Menuboom

en: A configurable tree provided by Menu block.
nl: Een aanpasbare menuboom, geleverd door Menu block.

en: %menu menu tree
nl: %menu menuboom

en: menu tree of %menu
nl: menuboom van %menu

en: The block "%name" has been removed.
nl: Het blok '%name' is verwijderd.

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
nl: U kunt menublokken gebruiken via de link 'Menublok toevoegen' op de <a href="@url">blokkenbeheerpagina</a>.

en: Deleted/missing menu @menu
nl: Verwijderd/ontbrekend menu @menu
