Menu Breadcrumb (7.x-1.5) - en to uk translation catalogue (11 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Weight
uk: Вага

en: Menu
uk: Меню

en: Advanced
uk: Розширені

en: pattern
uk: шаблон

en: Hide the breadcrumb if the breadcrumb only contains the link to the front page.
uk: Приховати навігаційну лінійку якщо вона складається тільки з посилання на головну сторінку.

en: Choose whether or not the breadcrumb should be hidden if the breadcrumb only contains a link to the front page (<em>Home</em>.).
uk: Виберіть, чи винна відображатися навігаційна лінійка, якщо вона містить тільки шлях до головної сторінки (<em>Головна</em>.).

en: Menu breadcrumb
uk: Навігаційна лінійка для меню

en: Patterns
uk: Шаблони

en: By default, Drupal will use the Navigation menu for the breadcrumb. If you want to use the menu the active page belongs to for the breadcrumb, enable this option.
uk: За замовчуванням Drupal використовує Навігаційне меню для створення навігаційного рядка. Увімкніть цю опцію, якщо ви хочете використовувати для створення меню, в якому знаходиться активна сторінка.
