Menu Link (Field) (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (20 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Weight
it: Peso

en: Path
it: Percorso

en: Expanded
it: Espanso

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Fields
it: Campi

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Parent menu item
it: Voce genitore del menu

en: There was an error saving the menu link.
it: Si è verificato un errore nel salvare il link del menu.

en: About
it: Informazioni

en: Not in menu
it: Non nel menu

en: There was a problem creating field %label: @message.
it: Si è verificato un problema durante la creazione del campo %label: @message.

en: Enable <em>Description</em> field
it: Attiva il campo <em>Descrizione</em>

en: The text to be used for this link in the menu.
it: Il testo da utilizzare nel menu per questo link.

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
it: Quando selezionato e se la voce del menu ha dei figli, questi saranno sempre mostrati.

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
it: Le voci del menu con un peso minore vengono visualizzate prima delle voci con un peso maggiore.

en: Available menus
it: Menu disponibili

en: Shown when hovering over the menu link.
it: Visualizzato quando il cursore del mouse passa sopra questa voce del menu.
