Menu Minipanels (7.x-1.0-rc7) - en to fr translation catalogue (39 entries)

en: Title
fr: Titre

en: None
fr: Aucun(e)

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Configure
fr: Configurer

en: Menu item
fr: Élément de menu

en: Default settings
fr: Paramètres par défaut

en: Static
fr: Statique

en: Fixed
fr: Fixe

en: Red
fr: Rouge

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide
fr: Glisser

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Relative
fr: Relatif

en: Green
fr: Vert

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Target
fr: Cible

en: Effect
fr: Effet

en: Light
fr: Léger

en: Click
fr: Clic

en: Absolute
fr: Absolu

en: Tooltip
fr: Info-bulle

en: Edit this menu
fr: Modifier ce menu

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Spécifier les pages en utilisant leurs chemins. Saisir un chemin par ligne. Le caractère «*» est un caractère de remplacement (aussi appelé joker ou wildcard). Exemples de chemins : %blog pour la page du blog et %blog-wildcard pour tous les blogs personnels. %front représente la page d’accueil.

en: Style name
fr: Nom du style

en: Position type
fr: Type de position

en: Choose the tooltip target.
fr: Choisir la cible de l'info-bulle.

en: Choose the tooltip position.
fr: Choisir la position de l'info-bulle.

en: Show effect configuration
fr: Afficher la configuration de l'effet

en: Effect Type
fr: Type d'effet

en: Choose an effect.
fr: Choisir un effet.

en: Hide effect configuration
fr: Masquer la configuration de l'effet

en: Style configuration
fr: Configuration du style

en: Cream
fr: Crème

en: Dark
fr: Sombre

en: The name of the style to apply.
fr: Le nom du style à appliquer.
