Menu Node Views (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (12 entries)

en: Description
ja: 説明

en: Weight
ja: ウェイト

en: Parent
ja: 親

en: Depth
ja: 深さ

en: Menu
ja: メニュー

en: The name of the menu.
ja: メニューの名称を入力してください。

en: Hidden
ja: 非表示

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Link path
ja: リンクパス

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。
