Menu Node Views (7.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (16 entries)

en: Description
uk: Опис

en: Weight
uk: Вага

en: Parent
uk: Батько

en: Depth
uk: Глибина

en: Menu
uk: Меню

en: The name of the menu.
uk: Назва меню.

en: Hidden
uk: Приховано

en: Menu name
uk: Назва меню

en: This will override any other link you have set.
uk: Це перевизначить будь-яке інше встановлене посилання.

en: Link title
uk: Заголовок посилання

en: Link path
uk: Шлях посилання

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
uk: Глибина буде відповідати матеріалам, теґованим термінами в ієрархії. Наприклад, якщо у вас є термін "фрукт" і дочірній термін "яблуко" глибиною 1 (або більше), тоді з фільтрація за терміном "фрукт" будуть отримані матеріали, що теґовані терміном "яблуко", так само як і терміном "фрукт". Якщо від'ємне, то все навпаки: пошук за терміном "яблуко", якщо глибина дорівнює -1 (або менше), також зачепить і матеріали з теґом "фрукт".

en: Node id
uk: Id матеріалу

en: Menu tree
uk: Гілка меню

en: Evaluate router path for access
uk: Перевіряти шлях маршрутизації на доступ

en: Will check if the path exists and is accessible for the current user. Might be useful, might be slow.
uk: Перевірити чи шлях існує і доступний для поточного користувача. Може стати в нагоді, може сповільнити роботу.
