Menu Node Views (7.x-1.0-beta1) - en to da translation catalogue (22 entries)

en: Description
da: Beskrivelse

en: Weight
da: Vægt

en: Parent
da: Overordnet element

en: Depth
da: Dybde

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: Hidden
da: Skjult

en: Menu name
da: Navn

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Link title
da: Linktitel

en: Link path
da: Linksti

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: Menu tree
da: Menutræ

en: The link text used for the menu item.
da: Menupunktets link-tekst.

en: The description used for the menu item.
da: Menupunktets beskrivelse.

en: The link path for the menu item.
da: Menupunktets link-sti.

en: Menu link id
da: Menu-link ID

en: The unique menu link identifier.
da: Menu-linkets unikke identifikator.

en: Parent menu link id
da: ID på overordnet menu-link

en: The unique menu link identifier for this item's parent.
da: Den unikke menu-link identifikator for dette menupunkts overordnede menupunkt.

en: The weight of the menu item.
da: Menupunktets vægt.

en: The depth of the menu item.
da: Menupunktets dybde.

en: The top-level parent of the menu item.
da: Menupunktets øverste overordnede menupunkt.
