Menu Node Views (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (11 entries)

en: Description
pt: Descrição

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: Depth
pt: Profundidade

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: Hidden
pt: Oculto

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Link title
pt: Título do link

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.
