Menu per Role (7.x-1.0-beta1) - en to ru translation catalogue (22 entries)

en: Access control
ru: Контроль доступа

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: About
ru: Информация

en: Menu Per Role
ru: Меню по Роли

en: Restrict item visibility
ru: Ограничить пункт видимости

en: Check to know whether the user has proper visibility permissions to see this menu item. Note that both checks are always performed.
ru: Определите для каких ролей данный пункт меню будет отображаться или наоборот отображаться не будет. Всегда выполняется две проверки.

en: Show menu item only to selected roles
ru: Показывать меню только для выбранных ролей

en: Check no role to leave the access permission to the default. A user who is not part of at least one of the selected roles will not see this menu item.
ru: Отображает данный пункт меню для выбранных ролей.

en: Hide menu item from selected roles
ru: Скрыть меню для выбранных ролей

en: Check no role to leave the access permission to the default. A user who is part of any one of these roles will not see this menu item.
ru: Скрывает данный пункт меню от выбранных ролей.

en: Allows restricting access to menu items per role.
ru: Позволяет разграничивать доступ к пунктам меню относительно ролей.

en: The administrator (UID=1) sees everything
ru: Администратор (UID = 1) все видит

en: When selected, the administrator will not be affected by Menu per Role. (i.e. All the menus are visible to him.)
ru: При выборе этой функции все пункты меню будут открыты для администратора

en: The menu per role administrators see everything
ru: Это меню увидят все с ролью администратора

en: When selected, all the menu per role administrators see all the menus, whether they were marked as hidden or not.
ru: При выборе все пользователи с ролью администратора будут видеть это меню независимо от того было ли оно помечено как скрытое или нет.

en: Select what is shown when editing menu items
ru: Выберите что изображено при редактировании элементов меню

en: Hide and Show check boxes
ru: Управление на основе Прятать / Отображать пункт меню

en: Only Hide check boxes
ru: Управление на основе скрытия

en: Only Show check boxes
ru: Управление на основе отображения

en: By default, both list of check boxes are shown when editing a menu item (in the menu administration area or while editing a node.) This option let you choose to only show the "Show menu item only to selected roles" or "Hide menu item from selected roles". WARNING: changing this option does not change the existing selection. This means some selection will become invisible when you hide one of the set of check boxes...
ru: По умолчанию, как перечень опций управления показываются во время редактировании пункта меню (в области управления меню или при редактировании материала.) Этот параметр дает возможность скрывать или отображать пункт меню для определенных ролей. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: изменение этого параметра не изменяет существующий выбор. Это означает, что некоторые выбранные ранее опции станут невидимыми, когда вы отключаете один из множества флажков ...

en: Administer menu per role
ru: Управление меню по ролям

en: Permission for who can access the menu per role forms.
ru: Разрешение для тех, кто может получить доступ к форме меню для роли.
