Menu position (7.x-1.0-beta3) - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: Enabled
ja: 有効

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Weight
ja: ウェイト

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Conditions
ja: 条件

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Rule
ja: ルール

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: No rules have been created yet.
ja: ルールはまだ作成されていません。

en: This title will be used administratively to identify this rule.
ja: このタイトルは、このルールを識別するために管理上使われます。

en: Administer menu position rules
ja: メニューポジション ルールの管理

en: Apply this rule only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
ja: 示されたタイプコンテンツが表示されるページ上でのみ、このルールを適用します。もしタイプを選択しなければ、タイプ限定の制限はありません。

en: Lolspeak
ja: ロルスピーク

en: Any language
ja: 任意の言語

en: Positioned under: %title
ja: ポジションは次の下: %title

en: Select the place in the menu where the rule should position its menu links.
ja: ルールがメニューリンクの位置を決める、メニュー内の位置を選択してください。

en: All the conditions must be met before a rule is applied.
ja: ルールが適用される前に全条件が満たされなければなりません。

en: Menu position rules
ja: メニューポジション　ルール

en: Configure rules for menu positions.
ja: メニュー位置のルールを設定します。

en: Add menu position rule
ja: メニューポジションルールを追加

en: Add a new menu position rule.
ja: 新しいメニューポジション ルールを追加

en: Edit menu position rule
ja: メニューポジション ルールの編集

en: Edit a menu position rule.
ja: メニューポジション ルールを編集します。

en: Sets access to all menu position links.
ja: 全メニューポジションリンクへアクセスします。

en: Apply this rule only when the language matches the current page's language.
ja: 言語が、現在のページの言語とマッチする時のみこのルールを適用します。
