Menu position (7.x-1.0) - en to nl translation catalogue (55 entries)

en: Pages
nl: Pagina's

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: List
nl: Lijst

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Language
nl: Taal

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: edit
nl: bewerken

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Save
nl: Opslaan

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Rule has been added.
nl: Regel is toegevoegd.

en: Autocomplete taxonomy
nl: Taxonomie automatisch aanvullen

en: Parent menu item
nl: Bovenliggend menu-item

en: Rule
nl: Regel

en: Menu position
nl: Menupositie

en: Administrative title
nl: Beheertitel

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Specificeer pagina's door hun paden te gebruiken. Gebruik één regel per pad. Gebruik eventueel '*' als jokerteken. Voorbeeldpaden zijn %blog voor de blog pagina en %blog-* voor iedere persoonlijke blog. %front is de voorpagina.

en: Restricted to certain pages
nl: Beperkt tot bepaalde pagina's

en: This menu item cannot be edited.
nl: Dit menu-item kan niet worden bewerkt.

en: Your configuration was not saved.
nl: De configuratie is niet opgeslagen.

en: No rules have been created yet.
nl: Er zijn nog geen regels aangemaakt.

en: Affected menu
nl: Gewijzigd menu

en: Rule has been modified.
nl: Regel is gewijzigd.

en: Are you sure you want to delete the %title rule?
nl: Weet u zeker dat u regel %title wilt verwijderen?

en: The %title rule has been deleted.
nl: Regel %title is verwijderd.

en: Administer menu position rules
nl: Menupositieregels beheren

en: Any content type
nl: Elk inhoudstype

en: Any language
nl: Elke taal

en: Any page
nl: Elke pagina

en: Positioned under: %title
nl: Gepositioneerd onder: %title

en: Add menu position rule
nl: Menupositieregel toevoegen

en: Add a new menu position rule.
nl: Een nieuwe menupositieregel toevoegen.

en: Edit menu position rule
nl: Menupositieregel bewerken

en: Edit a menu position rule.
nl: Een menupositieregel bewerken.

en: Delete menu position rule
nl: Menupositieregel verwijderen

en: Delete a menu position rule.
nl: Een menupositieregel verwijderen.

en: Sets access to all menu position links.
nl: Toegang tot alle menupositielinks instellen

en: When a menu position rule matches:
nl: Wanneer een menupositieregel van toepassing is:

en: Insert the current page's title into the menu tree.
nl: De titel van de huidige pagina aan de menuboom toevoegen.

en: Don't mark any menu as being "active".
nl: Geen enkel menu als 'actief' markeren.

en: Configure settings for menu positions.
nl: Instellingen voor menuposities configureren.

en: any taxonomy term
nl: elke taxonomieterm

en: only a selected taxonomy term
nl: alleen een geselecteerde taxonomieterm

en: %term is not a valid taxonomy term.
nl: %term is geen valide taxonomieterm.

en: Taxonomy: %term
nl: Taxonomie: %term

en: Any vocabulary or taxonomy
nl: Elke woordenlijst of taxonomie
