Menu position (7.x-1.0) - en to pl translation catalogue (57 entries)

en: Pages
pl: Strony

en: delete
pl: usuń

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: List
pl: Lista

en: disabled
pl: wyłączone

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Language
pl: Język

en: Enabled
pl: Włączone

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Content types
pl: Rodzaje zawartości

en: - None -
pl: - Brak -

en: Weight
pl: Waga

en: Settings
pl: Ustawienia

en: edit
pl: edytuj

en: Taxonomy term
pl: Termin taksonomii

en: Save
pl: Zapisz

en: Vocabulary
pl: Słownik

en: Conditions
pl: Warunki

en: Rule has been added.
pl: Reguła została dodana.

en: Autocomplete taxonomy
pl: Autouzupełnianie taksonomii

en: Parent menu item
pl: Nadrzędny element menu

en: Rule
pl: Reguła

en: Menu position
pl: Pozycja menu

en: Administrative title
pl: Tytuł wewnętrzny

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pl: W kolejnych liniach należy wskazać ścieżki do stron, których ma dotyczyć wybrane zawężenie wyświetlania. Znak '*' zastępuje dowolną ilość innych znaków. Przykładowo %blog oznacza stronę pod adresem blog a %blog-wildcard oznacza wszystkie strony z blogami użytkowników. %front oznacza stronę główną.

en: Restricted to certain pages
pl: Ograniczenie do określonych stron.

en: This menu item cannot be edited.
pl: Nie można edytować tej pozycji w menu.

en: Your configuration was not saved.
pl: Konfiguracja nie została zapisana.

en: No rules have been created yet.
pl: Nie utworzono jeszcze żadnych reguł.

en: The new rules ordering has been applied.
pl: Nowa kolejność reguł została zastosowana.

en: Affected menu
pl: Podlegające menu

en: This title will be used administratively to identify this rule.
pl: Ten tytuł będzie używany w administracji do identyfikacji reguły.

en: Please select a menu item. You have selected the name of a menu.
pl: Wybierz pozycję w menu. Wybrałeś nazwę menu.

en: Rule has been modified.
pl: Reguła została zmodyfikowana.

en: Are you sure you want to delete the %title rule?
pl: Na pewno chcesz usunąć regułę %title?

en: The %title rule has been deleted.
pl: Reguła %title została usunięta.

en: Administer menu position rules
pl: Administrowanie regułami pozycji w menu

en: Lolspeak
pl: Język Lolspeak

en: Any content type
pl: Jakikolwiek rodzaj zawartości

en: Any language
pl: Dowolny język

en: Any page
pl: Dowolna strona

en: Positioned under: %title
pl: Umiejscowiono pod: %title

en: Menu position rules
pl: Reguły pozycji w menu

en: Configure rules for menu positions.
pl: Konfiguruj reguły dla pozycji w menu.

en: Add menu position rule
pl: Dodaj regułę pozycji w menu

en: Add a new menu position rule.
pl: Dodaj nową regułę pozycji w menu.

en: Edit menu position rule
pl: Edytuj regułę pozycji w menu

en: Edit a menu position rule.
pl: Edytuj regułę pozycji w menu.

en: Delete menu position rule
pl: Usuń regułę pozycji w menu

en: Delete a menu position rule.
pl: Usuń regułę pozycji w menu.

en: Sets access to all menu position links.
pl: Ustaw dostęp do wszystkich odnośników pozycji menu.

en: Configure settings for menu positions.
pl: Konfiguruj ustawienia dla pozycji w menu.

en: any taxonomy term
pl: dowolny termin taksonomii

en: only a selected taxonomy term
pl: tylko wybrany termin taksonomii

en: Vocabulary: %vocab
pl: Słownik: %vocab

en: Any vocabulary or taxonomy
pl: Każdy słownik lub termin
