Menu Views (7.x-2.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: disabled
pt: inativo

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Link
pt: Ligação

en: View
pt: Mostrar

en: Display
pt: Mostrar

en: Advanced Settings
pt: Definições Avançadas

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Object
pt: Objeto

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: FALSE
pt: FALSO

en: There was an error saving the menu link.
pt: Ocorreu um erro a guardar a ligação do menu.

en: Classes
pt: Aulas

en: NULL
pt: NULO

en: Replacement Tokens
pt: Tokens de subtituição

en: Your configuration has been saved.
pt: A sua configuração foi guardada.

en: - Use default -
pt: - Usar o predefinido -

en: Display Title
pt: Mostrar Título

en: Override Title
pt: Sobrepor Título

en: Title Options
pt: Opções do título

en: Select a view display to use.
pt: Selecione a exibição da visualização a utilizar.

en: - Select a display -
pt: - Selecionar uma exibição -

en: Select a view to attach.
pt: Selecione uma visualização para anexar.

en: Administer menu views
pt: Administrar menu views

en: Allows administrators to attach views to individual menu items and alter the view's configuration.
pt: Permite aos administradores anexar visualizações a itens de menu individuais e alterar as configurações das visualizações.

en: The node of the menu link.
pt: O nó da ligação do menu.

en: Menu Item Type
pt: Tipo do item de menu

en: Enter custom text to override title output. Default: Title will be provided from the view.
pt: Introduzir texto personalizado para contornar o título. Predefinição: o título vai ser fornecido pela visualização.

en: You must select a view before this menu item can be saved.
pt: Tem de selecionar uma visualização antes deste item de menu poder ser guardado.

en: You must select a display before this menu item can be saved.
pt: Tem de selecionar uma exibição antes deste item de menu poder ser guardado.

en: Menu caches have been cleared.
pt: As caches dos menus foram limpas.
