Message (7.x-1.5) - en to uk translation catalogue (58 entries)

en: Description
uk: Опис

en: Read more
uk: Читати далі

en: more
uk: ще

en: Reset
uk: Скинути

en: Message
uk: Повідомлення

en: Partial
uk: Часткова

en: Text
uk: Текст

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: User
uk: Користувач

en: Page
uk: Сторінка

en: Published
uk: Опубліковано

en: Message type
uk: Тип повідомлення

en: Message text
uk: Текст повідомлення

en: Field name
uk: Назва поля

en: Desc
uk: Спад

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Replacement tokens
uk: Замінники

en: Apply
uk: Застосувати

en: Node reference
uk: Посилання на матеріал

en: Offset
uk: Зміщення

en: Node teaser
uk: Анонс матеріалу

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Message settings
uk: Налаштування повідомлення

en: The message text
uk: Текст повідомлення

en: Message example
uk: Приклад повідомлення

en: Asc
uk: Зрост

en: The human-readable description of this message type.
uk: Зручний для сприйняття людиною опис цього типу повідомлення.

en: Save message type
uk: Зберегти тип повідомлення

en: Delete message type
uk: Видалити тип повідомлення

en: The message type.
uk: Тип повідомлення.

en: The user for which to log the message.
uk: Користувач, від якого записано в журнал це повідомлення.

en: The arguments to associate with the message.
uk: Аргументи, пов'язані з повідомленням.

en: Administer message types
uk: Адміністрування типів повідомлень

en: Administer message types that can be used to log an event.
uk: Адміністрування типи повідомлень, які можуть бути використані для реєстрації подій.

en: This is the text of all messages of this type.
uk: Це текст усіх повідомлень цього типу.

en: Purge settings
uk: Налаштування очищення

en: Default message type category
uk: Категорія типу повідомлення за замовчуванням

en: Message type category
uk: Категорія типу повідомлення.

en: Select the message type category.
uk: Виберіть категорію типу повідомлення.

en: The time the message has been logged.
uk: Час запису повідомлення  в журнал.

en: The message text with all replacement arguments applied.
uk: Текст повідомлення з усіма застосовуваними аргументами заміни.

en: Message arguments
uk: Аргументи повідомлення

en: Argument @key
uk: Аргумент @key

en: The replacement value for @key
uk: Замінюване значення для @key

en: Create messages
uk: Створити повідомлення

en: Log new messages.
uk: Зареєструвати нове повідомлення.

en: Show the message by replacing any tokens with their real value.
uk: Показати повідомлення шляхом заміни будь-яких замінників їх реальним значенням.

en: Purge messages
uk: Очистити повідомлення

en: When enabled, old messages will be deleted.
uk: Якщо ця функція включена, старі повідомлення будуть видалені.

en: Field language
uk: Мова поля

en: The language code that will be saved with the field values. This is used to allow translation of fields.
uk: Код мови, який буде збережений зі значеннями поля. Це використовується для забезпечення перекладу полів.

en: Undefined language
uk: Невизначена мова

en: Optional: Install <a href='@token-url'>Token</a> module, to show a the list of available tokens.
uk: Необов'язково: Щоб переглянути вміст доступних замінників, встановіть модуль <a href='@token-url'>Замінник (Token)</a>.

en: Comment reference
uk: Посилання на коментар

en: Comment teaser
uk: Анонс коментаря
