Metatag (7.x-1.16) - en to hu translation catalogue (195 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Pages
hu: Oldalak

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Groups
hu: Csoportok

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Subject
hu: Tárgy

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Audience
hu: Közönség

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Article
hu: Cikk

en: Currency
hu: Pénznem

en: License
hu: Licenc

en: Tag
hu: Címke

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Book
hu: Könyv

en: Export
hu: Exportálás

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Views
hu: Nézetek

en: View
hu: Megtekintés

en: Format
hu: Formátum

en: URL
hu: Webcím

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Region
hu: Régió

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Event
hu: Esemény

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Paths
hu: Útvonalak

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Email
hu: E-mail

en: Node
hu: Tartalom

en: All
hu: Mind

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Page
hu: Oldal

en: Site name
hu: A webhely neve

en: Locale
hu: Honosítás

en: Page URL
hu: Oldal webcíme

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Overridden
hu: Felülírva

en: Gallery
hu: Galéria

en: Date Created
hu: Létrehozás dátuma

en: Bar
hu: Bár

en: Medium
hu: Közepes

en: Price
hu: Ár

en: Company
hu: Cég

en: General
hu: Általános

en: Color
hu: Szín

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Image URL
hu: Kép webcím

en: Override
hu: Felülírás

en: Pattern
hu: Minta

en: Profile
hu: Profil

en: Expires
hu: Lejár

en: Expiration
hu: Lejárat

en: Tracker
hu: Követő

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: City
hu: Város

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: Fax number
hu: Faxszám

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Condition
hu: Feltétel

en: Gender
hu: Nem

en: Source
hu: Forrás

en: Front page
hu: Címlap

en: Activity
hu: Tevékenység

en: (disabled)
hu: (tiltott)

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: People
hu: Emberek

en: Coverage
hu: Lefedettség

en: Content title
hu: A tartalom címe

en: See also
hu: Lásd még

en: Website
hu: Webhely

en: Availability
hu: Foglaltság

en: Day(s)
hu: Nap(ok)

en: Week(s)
hu: Hét (Hetek)

en: Month(s)
hu: Hónap(ok)

en: Year(s)
hu: Év(ek)

en: Product
hu: Termék

en: Street address
hu: Utca

en: Video width
hu: Videó szélessége

en: Video height
hu: Videó magassága

en: Locality
hu: Helység

en: Review
hu: Áttekintés

en: Photo
hu: Fénykép

en: Publisher
hu: Kiadó

en: Publisher URL
hu: Közzétévő webcíme

en: Form
hu: Űrlap

en: Global
hu: Általános

en: Abstract
hu: Összefoglalás

en: Series
hu: Sorozat

en: Brand
hu: Márka

en: Organization
hu: Szervezet

en: Context
hu: Szövegkörnyezet

en: Pager
hu: Lapozó

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Person
hu: Személy

en: University
hu: Egyetem

en: Restricted
hu: Korlátozott

en: - none -
hu: - nincs -

en: Content language
hu: Tartalom nyelve

en: Translate
hu: Fordítás

en: Activities
hu: Tevékenységek

en: Organizations
hu: Szervezetek

en: Admins
hu: Adminisztrátorok

en: Creator
hu: Létrehozta

en: Importer
hu: Importáló

en: Meta tags
hu: Meta jelölők

en: Valid
hu: Érvényes

en: Image height
hu: Kép magasság

en: Image width
hu: Kép szélesség

en: Additional settings
hu: További beállítások

en: Country name
hu: Országnév

en: Origin
hu: Kezdőpont

en: Websites
hu: Webhelyek

en: Relation
hu: Kapcsolat

en: Image type
hu: Kép tartalomtípus

en: Substitutions
hu: Helyettesítések

en: References
hu: Hivatkozások

en: Canonical URL
hu: Általános webcím

en: Robots
hu: Keresőrobotok

en: Site verification
hu: Webhelyellenőrzés

en: Movie
hu: Film

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hu: Hiba történt %error_operation feldolgozása közben a következő argumentumokkal: @arguments

en: Cafe
hu: Kávézó

en: Restaurant
hu: Étterem

en: School
hu: Iskola

en: Food
hu: Étel

en: Video URL
hu: Videó webcíme

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
hu: @operation feldolgozása közben hiba történt az argumentumokkal: @args

en: Rights
hu: Jogok

en: Contributor
hu: Közreműködő

en: Places
hu: Helyek

en: Actor
hu: Színész

en: Material
hu: Anyag

en: 404 page not found
hu: 404 – Az oldal nem található

en: Shortlink URL
hu: Rövid hivatkozás webcíme

en: Musician
hu: Zenész

en: Politician
hu: Politikus

en: Meta tag module form elements.
hu: <em>Meta tag</em> modul űrlapelemei.

en: Add and configure
hu: Hozzáadás és beállítás

en: Add default meta tags
hu: Alapértelmezett meta jelölők hozzáadása

en: Viewport
hu: Látómező

en: Tokens related to views.
hu: Nézetekhez kapcsolódó vezérjelek.

en: The human-readable name of the view.
hu: A nézet ember által olvasható neve.

en: The description of the view.
hu: A nézet leírása.

en: The machine-readable name of the view.
hu: A nézet gép által olvasható neve.

en: The title of current display of the view.
hu: A nézet jelenlegi megjelenítésének címe.

en: The URL of the view.
hu: A nézet webcíme.

en: Original Source
hu: Eredeti forrás

en: Video type
hu: Videó fajtája

en: Basic tags
hu: Alapvető címkék

en: Google News Keywords
hu: Google News kulcsszavak

en: Unknown (@instance)
hu: Ismeretlen (@instance)

en: Configure Metatag defaults.
hu: <em>Metatag</em> modul alapértelmezéseinek kezelése.

en: No Referrer
hu: Nincs hivatkozó

en: Administer meta tags
hu: Meta jelölők kezelése

en: 403 access denied
hu: 403 – A hozzáférés megtagadva

en: A one to two sentence description of the content.
hu: A tartalom egy-két mondatos leírása.

en: Alternative locales
hu: További nyelvek

en: Article author
hu: Cikk szerzője

en: Article publisher
hu: Cikk közlője

en: Article tag(s)
hu: Cikk címkéi

en: Appropriate keywords for this content.
hu: A megfelelő kulcsszavak ehhez a tartalomhoz.

en: Article publication date & time
hu: Cikk közzétételének dátuma és ideje

en: Article modification date & time
hu: Cikk módosításának dátuma és ideje

en: Article expiration date & time
hu: Cikk lejáratának dátuma és ideje

en: Unsafe URL
hu: Nem biztonságos webcím

en: Dublin Core Basic Tags
hu: Dublin Core szabvány alapvető címkéi
