Metatag (7.x-1.17) - en to fa translation catalogue (118 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Development
fa: توسعه

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Subject
fa: موضوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Audience
fa: مخاطب

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Article
fa: مقاله

en: Currency
fa: واحد پول

en: License
fa: لایسنس

en: Tag
fa: برچسب

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Image
fa: تصویر

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Album
fa: آلبوم

en: Views
fa: نماها

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Region
fa: ناحیه

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Event
fa: رویداد

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Paths
fa: مسیرها

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Node
fa: محتوا

en: All
fa: همه

en: Panels
fa: پنل‌ها

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Site name
fa: نام سایت

en: Locale
fa: بومی سازی

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Gallery
fa: گالری

en: Bar
fa: خط

en: Medium
fa: متوسط

en: Price
fa: قیمت

en: Company
fa: شرکت

en: General
fa: عمومی

en: Color
fa: رنگ

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Override
fa: بازنویسی

en: Pattern
fa: الگو

en: Profile
fa: نمایه

en: Expiration
fa: انقضا

en: Tracker
fa: پیگیری کننده

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: City
fa: شهر

en: Fax number
fa: شماره فکس

en: Phone number
fa: شماره تلفن

en: Condition
fa: شرط

en: Gender
fa: جنسیت

en: Google
fa: گوگل

en: Source
fa: منبع

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Activity
fa: فعالیت

en: (disabled)
fa: (غیرفعال)

en: Revert
fa: بازگشت

en: People
fa: افراد

en: Day(s)
fa: روز

en: Week(s)
fa: هفته

en: Month(s)
fa: ماه

en: Year(s)
fa: سال

en: Product
fa: محصول

en: Street address
fa: آدرس خیابان

en: Review
fa: بازبینی

en: Form
fa: فرم

en: Global
fa: سراسری

en: Abstract
fa: چکیده

en: Organization
fa: سازمان

en: Context
fa: زمینه

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: Identifier
fa: شناسه

en: Keyword
fa: کلید واژه

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Content language
fa: زبان محتوا

en: Translate
fa: ترجمه

en: Activities
fa: فعالیت‌ها

en: Organizations
fa: سازمان‌ها

en: Creator
fa: سازنده

en: Tokens related to views.
fa: رمز های مربوط به نما

en: The human-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط انسان نما

en: The description of the view.
fa: توضیحات نما

en: The machine-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط ماشین نما

en: The title of current display of the view.
fa: عنوان نمایش فعلی نما

en: The URL of the view.
fa: URL نما
