Metatag (7.x-1.20) - en to pt translation catalogue (174 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Audience
pt: Audiência

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Article
pt: Artigo

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: License
pt: Licença

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Place
pt: Local

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Album
pt: Álbum

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Notes
pt: Notas

en: Event
pt: Evento

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Paths
pt: Endereços

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: All
pt: Tudo

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Site name
pt: Nome do site

en: Locale
pt: Idioma

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Gallery
pt: Galeria

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Price
pt: Preço

en: Company
pt: Empresa

en: General
pt: Geral

en: Color
pt: Cor

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Pattern
pt: Padrão

en: Profile
pt: Perfil

en: Expires
pt: Expira

en: Expiration
pt: Expiração

en: Tracker
pt: Rastreador

en: Defaults
pt: Padrões

en: City
pt: Cidade

en: Fax number
pt: Fax

en: Phone number
pt: Telefone

en: Condition
pt: Condição

en: Gender
pt: Gênero

en: Source
pt: Fonte

en: Front page
pt: Página inicial

en: Activity
pt: Atividade

en: (disabled)
pt: (desabilitado)

en: Revert
pt: Reverter

en: People
pt: Pessoas

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Month(s)
pt: Mês(es)

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Product
pt: Produto

en: Street address
pt: Endereço

en: Video width
pt: Largura do vídeo

en: Video height
pt: Altura do vídeo

en: Review
pt: Revisão do pedido

en: Publisher
pt: Autor

en: Form
pt: Formulário

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: Brand
pt: Marca

en: Generator
pt: Gerador

en: Organization
pt: Organização

en: Context
pt: Contexto

en: Pager
pt: Paginador

en: Identifier
pt: Identificador

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Person
pt: Pessoa

en: University
pt: Universidade

en: Restricted
pt: Restrito

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: Translate
pt: Traduzir

en: Activities
pt: Atividades

en: Organizations
pt: Organizações

en: Creator
pt: Criador

en: Origin
pt: Origem

en: Image type
pt: Tipo de imagem

en: Director
pt: Diretor

en: Substitutions
pt: Substituições

en: References
pt: Referências

en: Canonical URL
pt: URL canônica

en: Robots
pt: Robôs

en: Site verification
pt: Verificação do site

en: Movie
pt: Filme

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Um erro ocorreu ao processar %error_operation com os argumentos: @arguments

en: Cafe
pt: Café

en: Restaurant
pt: Restaurante

en: School
pt: Escola

en: Sport
pt: Esporte

en: Government
pt: Governo

en: Food
pt: Comida

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro durante o processamento de @operation com os argumentos: @args

en: Businesses
pt: Negócios

en: Places
pt: Lugares

en: Products and Entertainment
pt: Produtos e Entretenimento

en: Actor
pt: Ator

en: 404 page not found
pt: 404 página não encontrada

en: Shortlink URL
pt: Link encurtado

en: Cause
pt: Causa

en: Sports league
pt: Liga esportiva

en: Sports team
pt: Time de esporte

en: Band
pt: Banda

en: Non-profit
pt: Sem fins lucrativos

en: Athlete
pt: Atleta

en: Musician
pt: Músico

en: Politician
pt: Político

en: Landmark
pt: Ponto de referência

en: State or province
pt: Estado ou província

en: Drink
pt: Bebida

en: Song
pt: Música

en: Meta tag module form elements.
pt: Módulo meta tags para elementos de formulário.

en: Add and configure
pt: Adicionar e configurar

en: Add default meta tags
pt: Adicionar meta tags padrão

en: The text to display in the title bar of a visitor's web browser when they view this page. This meta tag may also be used as the title of the page when a visitor bookmarks or favorites this page.
pt: O texto para mostrar na barra de título do navegador web dos visitantes quando eles veem esta página. Esta meta tag também pode ser usada como o título da página quando o visitante marca ou guarda esta página em seus favoritos.

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
pt: Fornece aos motores de busca instruções específicas sobre o que fazer quando esta página é indexada.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
pt: Descreve o nome e número de versão do software ou da ferramenta de publicação usada para criar a página.

en: Using defaults
pt: Utilizar padrões

en: Inherits meta tags from: @parents
pt: Utilizar as meta tags de: @parents

en: No meta tag defaults available yet.
pt: Nenhuma meta tag padrão disponível no momento.

en: To view a summary of the default meta tags and the inheritance, click on a meta tag type.
pt: Para visualizar um resumo das tags meta e padrão da herança, clique em um tipo de tag meta.

en: Select the type of default meta tags you would like to add.
pt: Selecionar o tipo de meta tags padrão que gostaria de adicionar.

en: The meta tag defaults for @label have been saved.
pt: As meta tags padrão para @label foram salvas.

en: The meta tag defaults for @label have been enabled.
pt: As meta tags padrão para @label foram habilitadas.

en: Are you sure you want to delete the meta tag defaults for @label?
pt: Você tem certeza de que deseja remover as meta tags padrão para @label?

en: Are you sure you want to revert the meta tag defaults for @label?
pt: Você tem certeza de que deseja reverter as meta tags padrão para @label?

en: The meta tag defaults for @label have been deleted.
pt: As meta tags padrão para @label foram removidas.

en: The meta tag defaults for @label have been reverted.
pt: As meta tags padrão para @label foram revertidas.

en: Tokens related to views.
pt: Tokens relacionados às views.

en: The human-readable name of the view.
pt: O nome humano da view.

en: The description of the view.
pt: A descrição da view.

en: The machine-readable name of the view.
pt: O nome de máquina da view.

en: The title of current display of the view.
pt: O título da visualização atual da View.

en: The URL of the view.
pt: A URL da view.

en: Modified Date
pt: Data de Modificação

en: Page type
pt: Tipo de Página
