Metatag (7.x-1.28) - en to hi translation catalogue (87 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Audience
hi: दर्शक

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Article
hi: लेख

en: Currency
hi: मुद्रा

en: License
hi: लाइसेंस

en: Tag
hi: अंकितक

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Place
hi: जगह

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Album
hi: एल्बम

en: Views
hi: द्रश्य

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Email
hi: ईमेल

en: Node
hi: नोड

en: All
hi: सभी

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Locale
hi: लोकेल

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Date Created
hi: निर्माण तारीख

en: Medium
hi: माध्यम

en: Company
hi: कम्पनी

en: General
hi: सामान्य

en: Color
hi: रंग

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Pattern
hi: नमूना

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Tracker
hi: ट्रैकर/ खोजी

en: Condition
hi: अवस्था

en: Facebook
hi: फेसबुक

en: Source
hi: स्रोत

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: People
hi: कर्मचारी

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: Context
hi: संदर्भ

en: Pager
hi: पेजर

en: Identifier
hi: पहचान

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Translate
hi: अनुवाद

en: SEO
hi: खोज इंजन अनुकूलन

en: Director
hi: निदेशक

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल
