Metatag (7.x-1.28) - en to oc translation catalogue (157 entries)

en: Title
oc: Títol

en: Pages
oc: Paginas

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: Value
oc: Valor

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Development
oc: Desvolopament

en: Groups
oc: Gropes

en: Type
oc: Tipe

en: Author
oc: Autor

en: Subject
oc: Objècte

en: Cancel
oc: Anullar

en: Description
oc: Descripcion

en: Language
oc: Lenga

en: Enable
oc: Activar

en: Disable
oc: Desactivar

en: Currency
oc: Devisa

en: License
oc: Licéncia

en: Tag
oc: Etiqueta

en: Edit
oc: Modificar

en: Date
oc: Data

en: Size
oc: Talha

en: None
oc: Pas cap

en: This action cannot be undone.
oc: Aquesta accion es irreversibla.

en: - None -
oc: - Pas cap -

en: Country
oc: País

en: Weight
oc: Pes

en: Image
oc: Imatge

en: Category
oc: Categoria

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: Book
oc: Libre

en: Export
oc: Exportar

en: Taxonomy term
oc: Tèrme de taxonomia

en: Save
oc: Enregistrar

en: Default
oc: Per defaut

en: Views
oc: Vistas

en: View
oc: Veire

en: Refresh
oc: Refresca

en: Advanced settings
oc: Paramètres avançats

en: Notes
oc: Nòtas

en: Event
oc: Eveniment

en: Keywords
oc: Mots claus

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Paths
oc: Camins

en: User
oc: Utilizaire

en: Content type
oc: Tipe de contengut

en: Email
oc: Corrièr electronic

en: Node
oc: Nosèl

en: All
oc: Tot

en: Panels
oc: Escapolons

en: Page title
oc: Títol de la pagina

en: Page
oc: Pagina

en: Site name
oc: Nom del site

en: Locale
oc: Localizacion

en: Vocabulary
oc: Vocabulari

en: Fields
oc: Camps

en: Overridden
oc: Espotit

en: Game
oc: Jòc

en: Bar
oc: Barra

en: Medium
oc: Mejan

en: Company
oc: Societat

en: Image URL
oc: URL de l'imatge

en: Override
oc: Suplantar

en: Pattern
oc: Motiu

en: Profile
oc: Perfil

en: Expiration
oc: Expiracion

en: Tracker
oc: Seguiment

en: Defaults
oc: Paramètres per defaut

en: City
oc: Vila

en: Latitude
oc: Latitud

en: Longitude
oc: Longitud

en: Gender
oc: Sèxe

en: Source
oc: Font

en: Front page
oc: Pagina d'acuèlh

en: Replacement patterns
oc: Motius de remplaçament

en: Activity
oc: Activitat

en: (disabled)
oc: (desactivat)

en: Revert
oc: Restablir

en: People
oc: Personas

en: See also
oc: Vejatz tanben

en: Website
oc: Site web

en: Day(s)
oc: Jorn(s)

en: Week(s)
oc: Setmana(s)

en: Year(s)
oc: An(s)

en: Product
oc: Produit

en: Publisher URL
oc: URL de l'editor

en: Form
oc: Formulari

en: Abstract
oc: Resumit

en: Language neutral
oc: Independent de la lenga

en: Generator
oc: Générateur

en: Context
oc: Contèxte

en: Pager
oc: Paginacion

en: Identifier
oc: Identificant

en: Keyword
oc: Mot clau

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: University
oc: Université

en: Translate
oc: Traduire

en: Activities
oc: Activitats

en: Organizations
oc: Organisations

en: Meta tags
oc: Balisas meta

en: Country name
oc: Nom del país

en: Websites
oc: Sites web

en: Director
oc: Réalisateur

en: Substitutions
oc: Substitucions

en: @identifier: @title
oc: @identifier : @title

en: Canonical URL
oc: URL canonique

en: Movie
oc: Filme

en: @argument title
oc: Títol de @argument

en: @argument input
oc: Sasida de @argument

en: Cafe
oc: Café

en: School
oc: Escòla

en: Sport
oc: Espòrt

en: Government
oc: Govèrnament

en: Food
oc: Noiridura

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
oc: Una error s'es producha al moment del traitement de @operation amb per arguments : @args

en: Businesses
oc: Entrepresas

en: Places
oc: Plaças

en: Products and Entertainment
oc: Produches e Divertiment

en: Edit meta tags
oc: Modificar las balisas meta

en: Use replacement tokens from the first row
oc: Utilizar los getons (tokens) de remplaçament de la primièra linha

en: Shortlink URL
oc: URL raccourcie

en: Hotel
oc: Ostalariá

en: Cause
oc: Causa

en: Sports league
oc: Ligas esportivas

en: Sports team
oc: Equipa esportiva

en: Band
oc: Grop

en: Non-profit
oc: Non-profièch

en: Athlete
oc: Atlèta

en: Public figure
oc: Personalitat publica

en: Landmark
oc: Punt de referéncia

en: State or province
oc: Estat o província

en: Drink
oc: Bevenda

en: Song
oc: Cançon

en: TV show
oc: Emission de television

en: Meta tag module form elements.
oc: Elements de formulari del modul Meta tag.

en: Add and configure
oc: Apondre e configurar

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
oc: Provesís als motors de recèrca des directives précises sus çò que devon far quand aquesta pagina es indexée.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
oc: Décrit lo nom e lo numéro de version del logiciel o de l'aisina de publicacion utilizat per crear aquesta pagina.

en: Using defaults
oc: Utilizar los paramètres per defaut.

en: Inherits meta tags from: @parents
oc: Hérite des balisas META de :  @parents

en: No meta tag defaults available yet.
oc: Aucune balisa META per defaut n'est disponible actualament.

en: To view a summary of the default meta tags and the inheritance, click on a meta tag type.
oc: Per visualiser un sommaire des balisas META per defaut e lor héritage, clicatz sus un tipe de balisas META.

en: Select the type of default meta tags you would like to add.
oc: Seleccionatz lo tipe des balisas META per defaut que volètz apondre.

en: The meta tag defaults for @label have been saved.
oc: Los paramètres per defaut de la balisa meta per @label son estats enregistrats.

en: The meta tag defaults for @label have been enabled.
oc: Los paramètres per defaut de la balisa meta per @label son estats activats.

en: Are you sure you want to delete the meta tag defaults for @label?
oc: Sètz segur que volètz suprimir los paramètres per defaut de la balisa meta per @label ?

en: Are you sure you want to revert the meta tag defaults for @label?
oc: Sètz segur que volètz restablir los paramètres per defaut de la balisa meta per @label ?

en: The meta tag defaults for @label have been deleted.
oc: Los paramètres per defaut de balisas META per @label son estats suprimits.

en: The meta tag defaults for @label have been reverted.
oc: Los paramètres per defaut de balisas META per @label son estats restablits.

en: Tokens related to views.
oc: Getons associats a las vistas.

en: The human-readable name of the view.
oc: Lo nom afichat de la vista.

en: The description of the view.
oc: La descripcion de la vista.

en: The machine-readable name of the view.
oc: Lo nom sistèma de la vista.

en: The title of current display of the view.
oc: Lo títol de l'afichatge actual de la vista.

en: The URL of the view.
oc: L'URL de la vista.

en: Adds support and an API to implement meta tags.
oc: Apond una presa en carga e una API per implémenter des balisas META.
