Metatag (7.x-1.7) - en to tr translation catalogue (123 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Development
tr: Geliştirme

en: Groups
tr: Gruplar

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Article
tr: Makale

en: Currency
tr: Para birimi

en: License
tr: Lisans

en: Tag
tr: Etiket

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Album
tr: Albüm

en: Views
tr: Görünümler

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Refresh
tr: Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Notes
tr: Notlar

en: Event
tr: Olay

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Paths
tr: Yollar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Panels
tr: Paneller (Panels)

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Site name
tr: Site adı

en: Locale
tr: Yerelleştirme

en: Page URL
tr: Sayfa URL'si

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Medium
tr: Orta

en: Price
tr: Fiyat

en: Company
tr: Şirket

en: General
tr: Genel

en: Color
tr: Renk

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Profile
tr: Profil

en: Expiration
tr: Son Kullanma Tarihi

en: Tracker
tr: İzleyici

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: City
tr: Şehir

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Fax number
tr: Faks numarası

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Condition
tr: Koşul

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Source
tr: Kaynak

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Activity
tr: Etkinlik

en: (disabled)
tr: (devre dışı)

en: Revert
tr: Geri al

en: People
tr: Kişiler

en: Website
tr: Web sitesi

en: Day(s)
tr: Gün(ler)

en: Week(s)
tr: Hafta(lar)

en: Month(s)
tr: Ay(lar)

en: Year(s)
tr: Yıl(lar)

en: Product
tr: Ürün

en: Street address
tr: Adres

en: Global
tr: Genel

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Machine name
tr: Makine adı

en: - none -
tr: - hiçbiri -

en: Content language
tr: İçerik dili

en: Meta tags
tr: Meta etiketleri

en: Country name
tr: Ülke adı

en: Relation
tr: İlişki

en: References
tr: Başvurular

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Edit meta tags
tr: Üstveri (metatag) düzenle

en: Add and configure
tr: Ekle ve yapılandır

en: Using defaults
tr: Öntanımlıları kullanıyor

en: Tokens related to views.
tr: Görünümlerle ilgili belirteçler.

en: The human-readable name of the view.
tr: Görünümün kullanıcıya gösterilen adı.

en: The description of the view.
tr: Görünümün açıklaması.

en: The machine-readable name of the view.
tr: Görünümün bilgisayar tarafından kullanılan adı.

en: The title of current display of the view.
tr: Görünümün geçerli gösteriminin başlığı.

en: The URL of the view.
tr: Görünümün URL'si.

en: Add a meta tag by path
tr: Yola göre tanımlama etiketi (meta tag) ekle

en: Bulk revert
tr: Toplu geri alma

en: Configurable metatags.
tr: Yapılandırılabilir meta etiketleri.

en: Provides meta tags for views.
tr: Gösterimler (Views) için üstveri etiketleri (meta tag) sağlar.

en: Add a Metatag default
tr: Bir Metatag varsayılanı ekle
