Meta tags (7.x-1.0-unstable2) - en to da translation catalogue (52 entries)

en: Title
da: Titel

en: Groups
da: Grupper

en: Author
da: Forfatter

en: Description
da: Beskrivelse

en: Article
da: Artikel

en: Country
da: Land

en: Book
da: Bog

en: Keywords
da: Nøgleord

en: All
da: Alle

en: Company
da: Virksomhed

en: City
da: By

en: Front page
da: Forside

en: Activity
da: Aktivitet

en: People
da: Personer

en: Product
da: Produkt

en: University
da: Universitet

en: Activities
da: Aktiviteter

en: Organizations
da: Organisationer

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Director
da: Instruktør

en: Canonical URL
da: Kanonisk URL

en: Movie
da: Film

en: School
da: Skole

en: Government
da: Myndighed

en: Food
da: Mad

en: Implement an API that other modules can use to add meta tags.
da: Implementerer et API som andre moduler kan bruge til at tilføje meta tags.

en: Businesses
da: Virksomheder

en: Places
da: Steder

en: Products and Entertainment
da: Produkter og underholdning

en: Actor
da: Skuespiller

en: Administer meta tags.
da: Administrér meta tags.

en: Edit meta tags.
da: Redigér meta tags.

en: Open Graph title
da: Open Graph titel

en: The title of your object as it should appear within the graph, e.g., <em>The Rock</em>.
da: Titlen på dit indhold som det skal fremstå på Facebook, f.eks. <em>Godfather</em>.

en: The type of your object, e.g., <em>movie</em>.
da: Typen af dit indhold, f.eks. <em>film</em>.

en: Open Graph image
da: Open Graph billede

en: An image URL which should represent your object within the graph. The image must be at least 50px by 50px and have a maximum aspect ratio of 3:1. We support PNG, JPEG and GIF formats.
da: En URL til det billede, der skal stå sammen med dit indhold på f.eks. Facebook. Billedet skal være mindst 50px gange 50px og have et maksimalt forhold mellem højde og bredde på 3:1. Du kan bruge billeder i PNG-, JPEG- eller GIF-format.

en: The canonical URL of your object that will be used as its permanent ID in the graph, e.g., <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.
da: Den permanente URL til indholdet, f.eks. <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.

en: Open Graph site name
da: Open Graph site-navn

en: A human-readable name for your site, e.g., <em>IMDb</em>.
da: Navnet på dit site, som det skal fremstå på Facebook, f.eks. <em>IMDb</em>.

en: Open Graph description
da: Open Graph beskrivelse

en: A one to two sentence description of your page.
da: En sætning eller to, der beskriver din side.

en: Open Graph latitude
da: Open Graph længdegrad

en: Sports league
da: Sportsliga

en: Sports team
da: Sportshold

en: Athlete
da: Sportsmand

en: Musician
da: Musiker

en: Politician
da: Politiker

en: Public figure
da: Offentlig person

en: Drink
da: Drikke

en: Song
da: Sang

en: TV show
da: TV-udsendelse
