Meta tags (7.x-1.0-unstable2) - en to de translation catalogue (70 entries)

en: Title
de: Titel

en: Groups
de: Gruppen

en: Author
de: Autor

en: Description
de: Beschreibung

en: Article
de: Artikel

en: Country
de: Land

en: Book
de: Buch

en: Keywords
de: Schlüsselwörter

en: All
de: Alle

en: Game
de: Spiel

en: Bar
de: Leiste

en: Company
de: Firma

en: City
de: Stadt

en: Front page
de: Startseite

en: Activity
de: Aktivität

en: People
de: Benutzer

en: Product
de: Produkt

en: Copyright
de: Urheberrecht

en: University
de: Universität

en: Activities
de: Aktivitäten

en: Organizations
de: Organisationen

en: Meta tags
de: Meta-Tags

en: Websites
de: Webseiten

en: Director
de: Direktor

en: Canonical URL
de: Kanonische URL

en: Movie
de: Film

en: Cafe
de: Café

en: School
de: Schule

en: Government
de: Regierung

en: Food
de: Essen

en: Implement an API that other modules can use to add meta tags.
de: Ermöglicht anderen Modulen das Bereitstellen von Meta-Tags über eine API

en: Open Graph meta tags
de: Open-Graph-Meta-Tags

en: Businesses
de: Unternehmen

en: Places
de: Orte

en: Products and Entertainment
de: Produkte und Unterhaltung

en: Actor
de: Akteur

en: 403 page not found
de: 403 Seite nicht gefunden

en: 404 page not found
de: 404 Seite nicht gefunden

en: The meta description tag allows you to influence the description of your page in the crawlers that support the tag.
de: Mit dem Meta Description-Tag können Sie die Beschreibung Ihrer Seite in den Crawlern, die das Tag unterstützen, beeinflussen.

en: Shortlink URL
de: Kurzlink-URL

en: Administer meta tags.
de: Metatags verwalten.

en: Edit meta tags.
de: Meta-Tags bearbeiten.

en: Cache table for the generated meta tag output.
de: Cache-Tabelle für die generierte Meta-Tag-Ausgabe.

en: Meta tag API
de: Meta-Tag-API

en: Open Graph title
de: Open-Graph-Titel

en: The title of your object as it should appear within the graph, e.g., <em>The Rock</em>.
de: Der Titel Ihres Objekts, wie er im Diagramm erscheinen soll, z. B. <em>The Rock</em>.

en: Open Graph type
de: Open-Graph-Typ

en: The type of your object, e.g., <em>movie</em>.
de: Der Typ des Objekts, z. B., <em>movie</em>.

en: Open Graph image
de: Open-Graph-Bild

en: An image URL which should represent your object within the graph. The image must be at least 50px by 50px and have a maximum aspect ratio of 3:1. We support PNG, JPEG and GIF formats.
de: Eine Bild-URL, die Ihr Objekt innerhalb des Open Graph darstellen soll. Das Bild muss mindestens 50 x 50 Pixel groß sein und darf maximal ein Seitenverhältnis von 3:1 besitzen. Unterstützt werden die Formate PNG, JPEG und GIF.

en: Open Graph URL
de: Open-Graph-URL

en: The canonical URL of your object that will be used as its permanent ID in the graph, e.g., <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.
de: Die kanonische URL des Objekts, die als permanente ID im Open-Graph verwendet wird, z. B. <em> http://www.imdb.com/title/tt0117500/</ em>.

en: Open Graph site name
de: Open-Graph-Website-Name

en: A human-readable name for your site, e.g., <em>IMDb</em>.
de: Eine Bezeichnung für die Seite, die von Menschen gelesen werden kann, z. B. <em>IMDb</em>

en: Open Graph description
de: Open-Graph-Beschreibung

en: A one to two sentence description of your page.
de: Eine Beschreibung des Seiteninhalts, die aus ein bis zwei Sätzen besteht.

en: Open Graph latitude
de: Open-Graph-Längengrad

en: The latitude of the page.
de: Der Längengrad des Standorts der Website.

en: Cause
de: Ursache

en: Sports league
de: Liga

en: Sports team
de: Mannschaft

en: Non-profit
de: Gemeinnützig

en: Athlete
de: Athlet

en: Musician
de: Musiker

en: Politician
de: Politiker

en: Public figure
de: Person des öffentlichen Lebens

en: Landmark
de: Ort

en: State or province
de: Bundesland oder Bezirk

en: TV show
de: TV-Sendung

en: Provides support for open graph meta tags.
de: Stellt Unterstützung für Opengraph-Metatags bereit
