Meta tags (7.x-1.0-unstable3) - en to fr translation catalogue (94 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Groups
fr: Groupes

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Country
fr: Pays

en: The configuration has been deleted.
fr: Configuration supprimée

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Advanced
fr: Avancé

en: Game
fr: Jeu

en: Company
fr: Société

en: Override
fr: Supplanter

en: Profile
fr: Profil

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: City
fr: Ville

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Activity
fr: Activité

en: Revert
fr: Rétablir

en: People
fr: Personnes

en: Subtype
fr: Sous-type

en: Website
fr: Site web

en: Product
fr: Produit

en: Generator
fr: Générateur

en: University
fr: Université

en: Activities
fr: Activités

en: Organizations
fr: Organisations

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Websites
fr: Sites web

en: Edit configuration
fr: Modifier la configuration

en: Director
fr: Réalisateur

en: Canonical URL
fr: URL canonique

en: Movie
fr: Film

en: Cafe
fr: Café

en: School
fr: École

en: No value
fr: Aucune valeur

en: Government
fr: Gouvernement

en: Food
fr: Nourriture

en: Implement an API that other modules can use to add meta tags.
fr: Implémente une API que les autres modules peuvent utiliser pour ajouter des balises META.

en: Open Graph meta tags
fr: Balises META Open Graph

en: Businesses
fr: Entreprises

en: Products and Entertainment
fr: Produits et Divertissement

en: Actor
fr: Acteur

en: 403 page not found
fr: Page 403 non trouvée

en: 404 page not found
fr: Page 404 non trouvée

en: The meta description tag allows you to influence the description of your page in the crawlers that support the tag.
fr: La balise META description vous permet d'influencer la description de votre page dans les robots qui supportent la balise.

en: Shortlink URL
fr: URL raccourcie

en: Administer meta tags.
fr: Administrer les balises meta.

en: Edit meta tags.
fr: Modifier les balises meta.

en: Cache table for the generated meta tag output.
fr: Table de cache pour le rendu de la balise META générée.

en: Open Graph title
fr: Titre Open Graph

en: The title of your object as it should appear within the graph, e.g., <em>The Rock</em>.
fr: Le titre de l'objet tel qu'il doit apparaître dans le graphique, par ex. <em>The Rock</em>

en: Open Graph type
fr: Type Open Graph

en: The type of your object, e.g., <em>movie</em>.
fr: Le type de votre objet, par ex. <em>animation</em>.

en: Open Graph image
fr: Image Open Graph

en: An image URL which should represent your object within the graph. The image must be at least 50px by 50px and have a maximum aspect ratio of 3:1. We support PNG, JPEG and GIF formats.
fr: Une URL d'image qui doit représenter votre objet dans le graphique. L'image doit être d'au moins 50X50 px et avoir un ratio minimum de 3:1. Supporte les formats PNG, JPEG et GIF.

en: Open Graph URL
fr: URL Open Graph

en: The canonical URL of your object that will be used as its permanent ID in the graph, e.g., <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.
fr: L'URL canonique de votre objet qui doit être utilisée comme son ID permanente dans le graphique, par ex. <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.

en: Open Graph site name
fr: Nom du site Open Graph

en: A human-readable name for your site, e.g., <em>IMDb</em>.
fr: Un nom lisible par les utilisateurs de votre site, par ex. <em>IMDb</em>.

en: Open Graph description
fr: Description Open Graph

en: A one to two sentence description of your page.
fr: Une ou deux phrases descriptives de votre site.

en: Hotel
fr: Hôtel

en: Sports league
fr: Ligues sportives

en: Sports team
fr: Équipe sportive

en: Band
fr: Groupe

en: Athlete
fr: Athlète

en: Musician
fr: Musicien

en: Politician
fr: Politicien

en: Public figure
fr: Personnalité publique

en: Landmark
fr: Point de repère

en: State or province
fr: État ou province

en: Drink
fr: Boisson

en: Song
fr: Chanson

en: TV show
fr: Émission de télévision

en: Provides support for open graph meta tags.
fr: Fournit un support pour les balises META Open Graph.

en: Meta tag module form elements.
fr: Éléments de formulaire du module Meta tag.

en: Using default meta tags
fr: Utiliser les Balises META par défaut

en: No configurations available yet.
fr: Pas de configuration disponible pour le moment.

en: Select the type of data to add a configuration.
fr: Sélectionnez le type de données à ajouter dans une configuration.

en: Add and configure
fr: Ajouter et configurer

en: The metatag configuration has been saved.
fr: La configuration de la balise META a été enregistrée.

en: Are you sure you want to delete the configuration?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette configuration ?

en: Are you sure you want to revert the configuration?
fr: Voulez-vous vraiment revenir sur cette configuration ?

en: The configuration has been reverted.
fr: La configuration a été rétablie.

en: Configure meta tag defaults.
fr: Configurez les balises META par défaut.

en: Add default meta tags
fr: Ajouter des balises META par défaut

en: User interface for the Meta tag API.
fr: Interface Utilisateur pour Meta tag API.
