Meta tags (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (83 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Groups
nl: Groepen

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Article
nl: Artikel

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: - None -
nl: - Geen -

en: Country
nl: Land

en: Book
nl: Boek

en: Export
nl: Exporteren

en: Save
nl: Opslaan

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Unknown
nl: Onbekend

en: All
nl: Alle

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Game
nl: Spel

en: Company
nl: Bedrijf

en: Override
nl: Overschrijven

en: Profile
nl: Profiel

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: City
nl: Plaats

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Activity
nl: Activiteit

en: (disabled)
nl: (uitgeschakeld)

en: Revert
nl: Terugzetten

en: People
nl: Personen

en: Global
nl: Algemeen

en: University
nl: Universiteit

en: Activities
nl: Activiteiten

en: Organizations
nl: Organisaties

en: Meta tags
nl: Metatags

en: Director
nl: Bestuurder

en: Canonical URL
nl: Canonical-URL

en: Movie
nl: Film

en: Cafe
nl: Café

en: Government
nl: Overheid

en: Food
nl: Eten

en: Businesses
nl: Bedrijven

en: Places
nl: Plaatsen

en: Products and Entertainment
nl: Producten en Entertainment

en: Actor
nl: Acteur

en: Shortlink URL
nl: Korte URL

en: Administer meta tags.
nl: Metatags beheren.

en: Edit meta tags.
nl: Metatags bewerken.

en: Meta tag API
nl: Metatag-API

en: Open Graph title
nl: Open Graph-titel

en: Open Graph type
nl: Open Graph-type

en: Open Graph image
nl: Open Graph-afbeelding

en: Open Graph URL
nl: Open Graph-URL

en: Open Graph site name
nl: Open Graph-websitenaam

en: Open Graph description
nl: Open Graph-omschrijving

en: Cause
nl: Oorzaak

en: Sports league
nl: Sport competitie

en: Sports team
nl: Sportploeg

en: Athlete
nl: Atleet

en: Musician
nl: Muzikant

en: Politician
nl: Politicus

en: Public figure
nl: Publiek figuur

en: Landmark
nl: Herkenningspunt

en: State or province
nl: Staat of provincie

en: Drink
nl: Drinken

en: Song
nl: Lied

en: Add and configure
nl: Toevoegen en configureren

en: Add default meta tags
nl: Standaardmetatags toevoegen

en: A brief and concise summary of the page's content, preferrably 150 characters or less. The description meta tag may be used by search engines to display a snippet about the page in search results.
nl: Een korte en beknopte samenvatting van de inhoud van de pagina, bij voorkeur 150 tekens of minder. De description-metatag kan door zoekmachines worden gebruikt om een ​​fragment over de pagina in de zoekresultaten weer te geven.

en: A comma-separated list of keywords about the page. This meta tag is <em>not</em> supported by most search engines.
nl: Een door komma's gescheiden lijst van trefwoorden over deze pagina. Deze metatag wordt niet meer ondersteund door de meeste zoekmachines.

en: The text to display in the title bar of a visitor's web browser when they view this page. This meta tag may also be used as the title of the page when a visitor bookmarks or favorites this page.
nl: De tekst die in de titelbalk van de browser wordt weergegeven. Deze metatag wordt ook gebruikt als titel van de pagina wanneer de gebruiker deze opslaat in bookmarks of favorieten.

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
nl: Geeft zoekmachines specifieke instructies wat te doen bij het indexeren van deze pagina.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
nl: De naam en het versienummer van de software waarmee de website gemaakt is.

en: Using defaults
nl: Gebruikt standaardinstellingen

en: Inherits meta tags from: @parents
nl: Meta tags overnemen van: @parents

en: No meta tag defaults available yet.
nl: Standaardmetatag nog niet beschikbaar.

en: Select the type of default meta tags you would like to add.
nl: Standaard-type metatags dat u wilt toevoegen selecteren.

en: The meta tag defaults for @label have been saved.
nl: De standaardmetatags voor @label zijn opgeslagen.

en: The meta tag defaults for @label have been enabled.
nl: De standaardmetatags voor @label zijn ingeschakeld.

en: The meta tag defaults for @label have been disabed.
nl: De standaardmetatags voor @label zijn uitgeschakeld.
