Meta tags (7.x-1.0-unstable3) - en to pt translation catalogue (95 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Article
pt: Artigo

en: Edit
pt: Editar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Country
pt: País

en: The configuration has been deleted.
pt: A configuração foi apagada.

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Album
pt: Álbum

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Advanced
pt: Avançado

en: Company
pt: Empresa

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Profile
pt: Perfil

en: Defaults
pt: Padrões

en: City
pt: Cidade

en: Front page
pt: Página inicial

en: Activity
pt: Atividade

en: Revert
pt: Reverter

en: People
pt: Pessoas

en: Subtype
pt: Subtipo

en: Product
pt: Produto

en: Generator
pt: Gerador

en: University
pt: Universidade

en: Activities
pt: Atividades

en: Organizations
pt: Organizações

en: Edit configuration
pt: Editar configurações

en: Director
pt: Diretor

en: Canonical URL
pt: URL canônica

en: Movie
pt: Filme

en: Cafe
pt: Café

en: Restaurant
pt: Restaurante

en: School
pt: Escola

en: Sport
pt: Esporte

en: No value
pt: Nenhum valor

en: Government
pt: Governo

en: Food
pt: Comida

en: Implement an API that other modules can use to add meta tags.
pt: Implementa uma API para que outros módulos possam utilizar para adicionar meta tags.

en: Businesses
pt: Negócios

en: Places
pt: Lugares

en: Products and Entertainment
pt: Produtos e Entretenimento

en: Actor
pt: Ator

en: Instance
pt: Instância

en: 403 page not found
pt: 403 página não encontrada

en: 404 page not found
pt: 404 página não encontrada

en: The meta description tag allows you to influence the description of your page in the crawlers that support the tag.
pt: A meta tag de descrição permite influenciar a descrição de sua página no rastreadores que suportam a tag.

en: Shortlink URL
pt: Link encurtado

en: Administer meta tags.
pt: Administrar meta tags.

en: Edit meta tags.
pt: Editar meta tags.

en: Cache table for the generated meta tag output.
pt: Tabela de cache para a geração de meta tags.

en: Meta tag API
pt: API de meta tags

en: Open Graph title
pt: Título de Open Graph

en: The title of your object as it should appear within the graph, e.g., <em>The Rock</em>.
pt: O título de seu objeto como ele deveria aparecer no gráfico. Ex.: <em>The Rock</em>.

en: Open Graph type
pt: Tipo de Open Graph

en: The type of your object, e.g., <em>movie</em>.
pt: O tipo de seu objeto. Ex.: <em>filme</em>

en: Open Graph image
pt: Imagem de Open Graph

en: Open Graph URL
pt: URL de Open Graph

en: Open Graph site name
pt: Nome do site Open Graph

en: A human-readable name for your site, e.g., <em>IMDb</em>.
pt: Um nome legível para o seu site. Ex.: <em>IMDb</em>.

en: Open Graph description
pt: Descrição do Open Graph

en: A one to two sentence description of your page.
pt: Uma descrição sentença (até duas) de sua página.

en: Cause
pt: Causa

en: Sports league
pt: Liga esportiva

en: Sports team
pt: Time de esporte

en: Band
pt: Banda

en: Non-profit
pt: Sem fins lucrativos

en: Athlete
pt: Atleta

en: Musician
pt: Músico

en: Politician
pt: Político

en: Landmark
pt: Ponto de referência

en: State or province
pt: Estado ou província

en: Drink
pt: Bebida

en: Song
pt: Música

en: Provides support for open graph meta tags.
pt: Fornece suporte para open graph meta tags.

en: Meta tag module form elements.
pt: Módulo meta tags para elementos de formulário.

en: Using default meta tags
pt: Utilizar meta tags padrão

en: No configurations available yet.
pt: Nenhuma configuração disponível até o momento.

en: Select the type of data to add a configuration.
pt: Selecione o tipo de dado para adicionar uma configuração.

en: Add and configure
pt: Adicionar e configurar

en: The metatag configuration has been saved.
pt: A configuração da meta tag foi salva.

en: Are you sure you want to delete the configuration?
pt: Tem certeza de que deseja excluir a configuração?

en: Are you sure you want to revert the configuration?
pt: Tem certeza de que pretende reverter a configuração?

en: The configuration has been reverted.
pt: A configuração foi revertida.

en: Configure meta tag defaults.
pt: Configurar meta tags padrão.

en: Add default meta tags
pt: Adicionar meta tags padrão

en: User interface for the Meta tag API.
pt: Interface de usuário para API de meta tag.
