Meta tags quick (7.x-2.6-rc1) - en to oc translation catalogue (100 entries)

en: Delete
oc: Suprimir

en: Submit
oc: Sometre

en: Operations
oc: Accions

en: Cancel
oc: Anullar

en: Description
oc: Descripcion

en: Language
oc: Lenga

en: Edit
oc: Modificar

en: This action cannot be undone.
oc: Aquesta accion es irreversibla.

en: Path
oc: Camin

en: Keywords
oc: Mots claus

en: Create
oc: Crear

en: Global settings
oc: Paramètres globals

en: Maximum length
oc: Talha maximala

en: Text field
oc: Camp tèxte

en: Convert
oc: Convertir

en: Attach
oc: Estacar

en: day(s)
oc: jorn(s)

en: Text area
oc: Zòna de tèxte

en: Abstract
oc: Resumit

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
oc: %name : la valor deu pas dépasser %max caractèrs.

en: No content available.
oc: Pas cap de contengut disponible.

en: Metatags
oc: Balisas meta (Meta tags)

en: Global keywords
oc: Mots claus globaux

en: Auto-keywords vocabularies
oc: Vocabularis de mots claus automatiques

en: Default keywords
oc: Mots claus per defaut

en: Checkboxes
oc: Casas de marcar

en: The maximum length of the field in characters.
oc: La longor maximala del camp en nombre de caractèrs.

en: Edit language
oc: Modificar la lenga

en: Select language
oc: Causissètz una lenga

en: Edit path
oc: Modificar lo camin

en: Canonical URL
oc: URL canonique

en: Enter a short abstract. Typically it is one sentence.
oc: Entratz un court resumit. Habituellement, il tient en una phrase.

en: Enter a short copyright statement.
oc: Entratz una déclaration de copyright corta.

en: Generate meta tags content from the node body
oc: Generar las balisas meta del contengut a partir del corps del nosèl

en: Generate meta tags content from the node teaser
oc: Generar las balisas meta del contengut a partir de l'accroche del nosèl

en: Generate meta tags content from the node teaser, or the node body when the node teaser is empty
oc: Genèra las balisas meta del contengut a partir de l'accroche del nosèl, o del corps del nosèl quand l'accroche del nosèl es voida

en: Generation source
oc: Font de generacion

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
oc: Una error s'es producha al moment del traitement de @operation amb per arguments : @args

en: Meta tag to be displayed in the head section.
oc: Balisas META destinées a èsser afichat dins la section HEAD.

en: Add meta to html head.
oc: Apondre una balisa META al HTML HEAD

en: Meta name
oc: Balisa meta name

en: Meta name (defaults to the field name)
oc: Balisa meta name (par defaut : lo nom del camp)

en: No meta tags found in your installation
oc: Aucune balisa META es pas estat trobat sus vòstra installacion

en: Meta tags (quick) settings saved
oc: Paramètres de Meta Tags (Quick) enregistrats

en: Meta tags (quick) settings
oc: Paramètres de Meta Tags (Quick)

en: Set a meta tag on the page
oc: Definir una balisa meta sus la pagina

en: Meta value
oc: Balisa meta value

en: Edit meta tags
oc: Modificar las balisas meta

en: Wrong path
oc: Camin erronèu

en: Create and attach
oc: Crear e estacar

en: Enter a description. Limit your description to about 20 words, with a maximum of 255 characters. It should not contain any HTML tags or other formatting.
oc: Sasissètz una descripcion. Limitez vòstra descripcion a environ 20 mots, amb un maximum de 255 caractèrs. Elle deu pas contenir de balisas HTML o autres formatages.

en: Bundle/entity
oc: Paquet/entitat

en: The following meta tags are known to the module and can be created automatically. However, you are not limited to this list and can define tags of your own using the Fields UI.
oc: Las balisas META seguentas son conegudas del modul e pòdon èsser crée automaticament. Cependant, vous n'êtes pas limitats a aquesta lista e podètz definir vòstras propares balisas en utilizant l'interfàcia utilizaire.

en: Path-based meta tags
oc: Balisas META (meta tags) basées sus un camin

en: Use path-based meta tags
oc: Utilizar las balisas META dépendantes d'un camin

en: How many nodes to process during one iteration
oc: Nombre de nosèls a tractar al cours d'una iteracion

en: Nodewords table not found. Please check your installation
oc: Table nodewords pas trobat. Verificatz vòstra installacion

en: @node_count results processed in @requests iterations.
oc: @node_count resultats tractats en @requests iteracions.

en: Converting metatags for @num nodes
oc: Conversion des balisas META per @num nosèls

en: Completed :nodes_completed of :nodes_total
oc: :nodes_completed sus :nodes_total terminé(s)

en: Administer metatags(quick)
oc: Administrar Meta Tags (Quick)

en: Upgrade from nodewords
oc: Mesa a jorn dempuèi Nodewords

en: No fields attached to the path-based meta tags. Please !define them first in the module settings screen
oc: Cap de camp es pas estacat a las balisas META dépendantes d'un camin. Merci de d'en primièr les !define sus l'écran des paramètres del modul.

en: define
oc: definir

en: This utility will convert existing nodewords to the Drupal 7 fields.
oc: Aqueste utilitaire permet de convertir les nodewords existents en camps Drupal 7.

en: Create fields
oc: Crear des camps

en: Create fields if they do not exist.
oc: Crear des camps s'ils n'existent pas.

en: Fields to import
oc: Camps a importar

en: Field list is taken from nodewords settings.
oc: La lista de camps es presa a partir des paramètres nodewords.

en: No content types found. !define them first
oc: Aucun tipe de contengut trobat. Los !define avant

en: Possible tags
oc: Balisas possibles

en: Possible values, separated by comma
oc: Valara possibles, separadas per de virgulas

en: Meta tags (quick) installed. To start, please visit !here
oc: Meta Tags (Quick) es installat. Per démarrer, veuillez aller !here

en: module settings screen
oc: Ecran des paramètres del modul

en: Meta tags (quick)
oc: Meta Tags (Quick)

en: Meta Description
oc: Meta Descripcion

en: Default maximum length
oc: Longor maximala per defaut

en: Default maximum length for the meta tag fields
oc: Longor maximala per defaut pels camps de las balisas meta

en: New path
oc: Novèl camin

en: Path:
oc: Camin :

en: Enter path starting without a leading "/". "*" can be used as a wildcard at the end of a path.
oc: Sasir lo començament del camin sens lo primièr "/". "*" pòt èsser utilizat coma caractèr de substitucion a la fin del camin.

en: Manage Paths
oc: Gerir los camins

en: Illegal path entered.
oc: Camin saisi invalid

en: Another set of meta tags exists for this path and language
oc: Un autre ensemble de balisas meta existís per aqueste camin e aquesta lenga.

en: Do you really want to delete the following path:
oc: Sètz segur que volètz suprimir lo camin seguent :

en: Deleted path-based meta tags for @path
oc: suprimir las balisas meta basées sus un camin per @path

en: Applicable content types
oc: Tipes de contengut aplicables

en: Select the content types for which auto settings should be applied
oc: Seleccionar los tipes de contengut per lesquels los paramètres automatics devraient èsser aplicats

en: Enter a comma separated list of keywords. Global keywords will be always added to applicable content types.
oc: Sasir una lista de mots claus separats per de virgulas. Los mots claus globaux seràn totjorn aponduts als tipes de contengut aplicables.

en: Enter a comma separated list of keywords for the content types below, if you want them to be included automatifcally by default.
oc: Sasir una lista dels mots claus separats per de virgulas per les tipes de contengut çaijós, se volètz qu'ils soient inclus per defaut automaticament.

en: Select the vocabularies which contain terms you want to add to the keywords meta tag for nodes. The terms of these vocabularies are added before the global and default keywords but after the page-specific keywords.
oc: Seleccionar les vocabularis que contenon des tèrmes que volètz apondre a las balisas META (meta tags) keywords pels nosèls. Los tèrmes d'aquestes vocabularis son aponduts abans los mots claus globaux o per defaut mas aprèp los mots claus spécifiques a la pagina.

en: These options specify how meta description is to be generated from the node content.
oc: Aquestas opcions précisent lo biais dont la balisa meta descripcion serà generat a partir del contengut del nosèl.

en: Auto generate meta description
oc: Generar automaticament una balisa meta descripcion

en: Auto settings saved for Meta tags (quick)
oc: Paramètres automatics enregistrats per Meta Tags (Quick)

en: Path-Based Metatags
oc: Balisas META dépendantes d'un camin

en: Auto settings
oc: Paramètres automatics

en: Meta tags support build using FieldAPI/EntityAPI
oc: Meta Tags pren en carga la construction en utilizant FieldAPI / EntityAPI

en: Extra functionality
oc: Foncionalitats supplèmentaires

en: Automatic settings for meta tags (quick)
oc: Paramètres automatics per Meta Tags (Quick)

en: Transform nodewords data to Drupal 7 fields
oc: Transforme las donadas Nodewords en camps Drupal 7
