Menu Wizard (7.x-1.0) - en to nl translation catalogue (47 entries)

en: Title
nl: Titel

en: title
nl: titel

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Yes
nl: Ja

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: path
nl: pad

en: Page
nl: Pagina

en: Normal
nl: Normaal

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Link type
nl: Linktype

en: Contexts
nl: Contexten

en: URL path
nl: URL-pad

en: Are you sure you want to reset %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt resetten?

en: Customize menu links.
nl: Menulinks aanpassen.

en: If you use Menu Wizard to customize menu links the wrong way, your website may malfunction. Use with caution.
nl: Als menulinks met Menu Wizard op een verkeerde manier worden aangepast, kunnen delen van de website onbereikbaar worden. Voorzichtigheid geboden.

en: Overwrite existing menu links through the interface without writing code.
nl: Overschrijf bestaande menulinks via de interface zonder code te schrijven.

en: Edit %url_path
nl: %url_path bewerken

en: Defaults to !t.
nl: Standaardwaarde: !t.

en: One argument per line. Integers will match the corresponding URL path component.
nl: Eén argument per regel. Cijfers worden vervangen door het corresponderende element van het URL-pad.

en: The title callback cannot be found.
nl: Kan 'title callback' niet vinden.

en: The page callback cannot be found.
nl: Kan 'page callback' niet vinden.

en: The access callback cannot be found.
nl: Kan 'access callback' niet vinden.

en: Menu Wizard has been enabled. <a href="@menu_item_list">Edit menu items</a> to get started.
nl: Menu Wizard is ingeschakeld. U kunt beginnen met het <a href="@menu_item_list">wijzigen van menu-items</a>.

en: Default tab (local task)
nl: Standaardtab (local task)

en: Hidden (callback)
nl: Verborgen (callback)

en: Entering incorrect function names or arguments may cause your website to malfunction. In case of trouble, uninstall Menu Wizard.
nl: Het invullen van verkeerde functienamen of argumenten kan storingen veroorzaken. Deïnstalleer Menu Wizard als er problemen zijn.

en: One argument per line. Integers will match the corresponding URL path component. The menu item's title will automatically be the first argument.
nl: Eén argument per regel. Getallen (0-9) worden vervangen door het corresponderende deel van het URL-pad. De titel van het menu-item is automatisch het eerste argument.

en: Enter <code>TRUE</code> to allow access to everyone.
nl: Vul <code>TRUE</code> in om iedereen toegang te geven.

en: The title callback requires at least !count arguments.
nl: De 'title callback' heeft minstens !count argumenten nodig.

en: The page callback requires at least !count arguments.
nl: De 'page callback' heeft minstens !count argumenten nodig.

en: Administer Menu Wizard
nl: Menu Wizard beheren

en: Filter menu links on their URL path or title
nl: Filter menulinks op hun URL-pad of titel

en: Administrative
nl: Beheerlink (administrative)

en: administrative
nl: beheerlink (administrative)

en: Applies to tabs (local tasks) only.
nl: Alleen van toepassing op tabs (local tasks).

en: %path is an administrative page
nl: %path is een beheerpagina

en: Entering incorrect function names or arguments may cause your website to malfunction. In case of trouble, <a href="@uninstall">uninstall Menu Wizard</a>.
nl: Het invullen van verkeerde functienamen of argumenten kan voor defecten zorgen. Als er problemen zijn, <a href="@uninstall">deïnstalleer Menu Wizard</a>.

en: Defaults to the main site theme.
nl: Standaardwaarde: het standaardthema van de website.

en: Defaults to !drupal_deliver_html_page.
nl: Standaardwaarde: !drupal_deliver_html_page.

en: The theme callback cannot be found.
nl: Kan 'Theme callback' niet vinden.

en: The delivery callback cannot be found.
nl: Kan 'Delivery callback' niet vinden.

en: The menu link for %path has been overwritten.
nl: De menulink voor %path is overschreven.

en: The menu link for %path has been reset.
nl: De menulink voor %path is gereset.

en: The theme callback requires at least !count arguments.
nl: De 'Theme callback' heeft minstens !count argumenten nodig.
