Mica (7.x-1.0) - en to uk translation catalogue (168 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: title
uk: назва

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: more
uk: ще

en: website
uk: вебсайт

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: On
uk: Увімкнено

en: Resources
uk: Ресурси

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: Categories
uk: Категорії

en: Download
uk: Завантаження

en: Go
uk: Перехід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: logo
uk: логотип

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Variable
uk: Змінна

en: Parent
uk: Батько

en: Depth
uk: Глибина

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Summary
uk: Резюме

en: Maximum age
uk: Максимальний вік

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Notes
uk: Примітки

en: Event
uk: Подія

en: Text
uk: Текст

en: Total
uk: Всього

en: Statistics
uk: Статистика

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: User ID
uk: ID користувача

en: Contact
uk: Контакт

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Logo
uk: Логотип

en: Site
uk: Сайт

en: Contacts
uk: Контакти

en: From
uk: Від

en: Comment
uk: Коментар

en: Published
uk: Опубліковано

en: Range
uk: Діапазон

en: Model
uk: Модель

en: Address
uk: Адреса

en: email
uk: електронна пошта

en: Desc
uk: Спад

en: Table
uk: Таблиця

en: Events
uk: Події

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Other
uk: Інше

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Operator
uk: Оператор

en: Street
uk: Вулиця

en: City
uk: Місто

en: State/Province
uk: Область/Район

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Gender
uk: Стать

en: to
uk: до

en: Community
uk: Спільнота

en: published
uk: опубліковано

en: Period
uk: Крапка

en: body
uk: тіло

en: author
uk: автор

en: Instructions
uk: Вказівки

en: Reference
uk: Посилання

en: Blogs
uk: Блоґи

en: Forums
uk: Форуми

en: Website
uk: Веб-сайт

en: on
uk: увімкнено

en: address
uk: адреса

en: Documents
uk: Документи

en: Minutes
uk: Хвилини

en: News
uk: Новини

en: Review
uk: Перевірити

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: Run
uk: Виконати

en: Apply
uk: Застосувати

en: Variables
uk: Змінні

en: Authors
uk: Автори

en: Publications
uk: Публікації

en: Abstract
uk: Анотація

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: Telephone
uk: Телефон

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: country
uk: країна

en: Offset
uk: Зміщення

en: Family
uk: Сім'я

en: About
uk: Про модуль

en: Field Name
uk: Ім'я поля

en: Target
uk: Ціль

en: Acronym
uk: Скорочення

en: Relations
uk: Стосунки

en: Matched
uk: Збігається

en: Publication
uk: Публікація

en: Data Source
uk: Джерело даних

en: Unique field
uk: Унікальне поле

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Contact Name
uk: Контактна особа

en: Start year
uk: Початковий рік

en: End year
uk: Кінцевий рік

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Reviewer
uk: Рецензент

en: - All -
uk: - Усе -

en: Delete selected items
uk: Вилучити вибрані об'єкти

en: Institution
uk: Інститут

en: Queries
uk: Запити

en: Connection Type
uk: Тип з’єднання

en: Project Title
uk: Заголовок проекту

en: Enter a feed URL.
uk: Введіть URL потоку.

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
uk: Меню <em>Навігація</em> містить посилання, призначені для відвідувачів сайту. Посилання до меню <em>Навігація</em> додаються деякими модулями автоматично.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
uk: <em>Головне</em> меню використовується на більшості сайтів для доступу до його основних розділів і найчастіше знаходиться у верхній навігаційній панелі.

en: Event Date
uk: Дата події

en: Certificate
uk: Сертифікат

en: Add Variable
uk: Додати змінну

en: The @label field of the node.
uk: Поле @label матеріалу.

en: Fulltext search
uk: Повнотекстовий пошук

en: Importing (@progress %)
uk: Втягнення (@progress %)

en: Data export
uk: Експорт даних

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Value Type
uk: Тип значень

en: state
uk: стан

en: State or province
uk: Штат або провінція

en:  (Node reference by node title)
uk:  (Посилання на матеріал через заголовок матеріалу)

en: The @label field of the node matched by node title.
uk: Поле матеріалу @label збіглося по заголовкові матеріалу.

en:  (Node reference by node ID)
uk:  (Посилання на матеріал через ID матеріалу)

en: The @label field of the node matched by node ID.
uk: Поле матеріалу @label збіглося по ідентифікаторові матеріалу.

en:  (Node reference by node title) -- allow duplicate nodes
uk:  (Посилання на матеріал через заголовок матеріалу) -- дозволити дублікати матеріалів

en: The @label field of the node matched by node title. This target allows duplicate nodes (nodes can appear more than once in a field).
uk: Поле матеріалу @label збіглося по заголовкові матеріалу. Цей варіант дозволяє дублікати матеріалів (матеріали можуть з'являтися в полі понад один раз).

en:  (Node reference by node ID) -- allow duplicate nodes
uk:  (Посилання на матеріал через ID матеріалу) -- дозволити дублікати матеріалів

en:  (User reference by user name)
uk:  (Посилання на користувача через ім'я користувача)

en: The @label field of the user matched by user name.
uk: Поле користувача @label збіглося по імені користувача.

en:  (User reference by user ID)
uk:  (Посилання на користувача через ідентифікатор користувача)

en: The @label field of the user matched by user ID.
uk: Поле користувача @label збіглося по ідентифікаторові користувача.

en:  (User reference by user name) -- allow duplicate users
uk:  (Посилання на користувача через ім'я користувача) -- дозволити дублікати користувачів

en:  (User reference by user ID) -- allow duplicate users
uk:  (Посилання на користувача через ідентифікатор користувача) -- дозволити дублікати користувачів

en: A query with this name already exists.
uk: Запит з цією назвою вже існує.

en: Gaussian
uk: Гаус

en: Search indexes
uk: Пошукові індекси

en: The @label field of the node matched by node ID.  This target allows duplicate nodes (nodes can appear more than once in a field).
uk: Поле матеріалу @label збіглося по ідентифікаторові матеріалу. Цей варіант дозволяє дублікати матеріалів (матеріали можуть з'являтися в полі понад один раз).

en: The @label field of the user matched by user name.  This target allows duplicate users (users can appear more than once in a field).
uk: Поле користувача @label збіглося по імені користувача. Цей варіант дозволяє дублікати користувачів (користувачі можуть з'являтися в полі понад один раз).

en: The @label field of the user matched by user ID.  This target allows duplicate users (users can appear more than once in a field).
uk: Поле користувача @label збіглося по ідентифікаторові користувача. Цей варіант дозволяє дублікати користувачів (користувачі можуть з'являтися в полі понад один раз).

en: Measure
uk: Міра

en: minimum
uk: мінімум

en: - All -
uk: - Все -

en: contacts
uk: контакти

en: documents
uk: документи

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total
