Mica (7.x-5.0-rc2) - en to pt translation catalogue (128 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Article
pt: Artigo

en: Enabled
pt: Ativado

en: On
pt: Ligado

en: Resources
pt: Recursos

en: Projects
pt: Projectos

en: Project
pt: Projecto

en: Categories
pt: Categorias

en: Go
pt: Ir

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Variable
pt: Variável

en: Parent
pt: Pai

en: Depth
pt: Profundidade

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Maximum age
pt: Idade máxima

en: View
pt: Mostrar

en: Notes
pt: Anotações

en: Event
pt: Evento

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Pesquisa avançada

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Ficheiros

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: Logo
pt: Logótipo

en: Site
pt: Sítio

en: Contacts
pt: Contactos

en: From
pt: De

en: Published
pt: Publicado

en: Range
pt: Intervalo

en: Details
pt: Detalhes

en: Address
pt: Morada

en: Calendar
pt: Calendário

en: Example
pt: Exemplo

en: Table
pt: Tabela

en: Events
pt: Eventos

en: Configuration
pt: Configuração

en: Other
pt: Outro

en: Operator
pt: Operador

en: Street
pt: Rua

en: City
pt: Município/Concelho

en: State/Province
pt: Distrito

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Gender
pt: Sexo

en: Key
pt: Chave

en: to
pt: a

en: Countries
pt: Países

en: Period
pt: Ponto final

en: body
pt: corpo

en: author
pt: autor

en: Unit
pt: Unidade

en: Instructions
pt: Instruções de preparação

en: Reference
pt: Referência

en: Blogs
pt: Blogues

en: Forums
pt: Fóruns

en: Access Denied
pt: Acesso negado

en: Missing
pt: Em falta

en: Documents
pt: Documentos

en: Minutes
pt: Minutos

en: comment
pt: comentar

en: News
pt: Notícias

en: Review
pt: Rever

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: Complete
pt: Concluída

en: Apply
pt: Aplicar

en: Variables
pt: Variáveis

en: Publications
pt: Publicações

en: Abstract
pt: Abstrato

en: Postal Code
pt: Código Postal

en: Telephone
pt: Telefone

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Family
pt: Sobrenome

en: About
pt: Sobre

en: and
pt: e

en: Target
pt: Destino

en: Acronym
pt: Acrónimo

en: Relations
pt: Relações

en: Rebuild menus
pt: Reconstruir menus

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Start year
pt: Ano de início

en: End year
pt: Fim do ano

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em muitos sites para mostrar as secções principais do site, frequentemente numa barra de navegação superior.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos, sobre tópicos similares, em categorias.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Insira uma lista de palavras, separadas por vírgulas, para descrever o seu contéudo.

en: Event Date
pt: Data do Evento

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: Certificate
pt: Certificado

en: Upload an image to go with this article.
pt: Carregar uma imagem para ir com este artigo.

en: Fulltext search
pt: Pesquisa Fulltext

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Master
pt: Principal

en: Institution name
pt: O nome da instituição

en: Selection criteria
pt: Critério de seleção

en: Territory
pt: Território

en: Territories
pt: Territórios
