Mica (7.x-7.0) - en to it translation catalogue (112 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Age
it: Età

en: Description
it: Descrizione

en: Article
it: Articolo

en: Enabled
it: Attivato

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Resources
it: Risorse

en: Categories
it: Categorie

en: Go
it: Vai

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Variable
it: Variabile

en: Parent
it: Genitore

en: Depth
it: Profondità

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Maximum age
it: Età massima

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Notes
it: Note

en: Event
it: Evento

en: Total
it: Totale

en: Statistics
it: Statistiche

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Email
it: E-mail

en: Files
it: File

en: User ID
it: ID utente

en: Contact
it: Contatto

en: All
it: Tutti

en: Site
it: Sito

en: From
it: Da

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Details
it: Dettagli

en: Model
it: Modello

en: Address
it: Indirizzo

en: Calendar
it: Calendario

en: Example
it: Esempio

en: Table
it: Tabella

en: Configuration
it: Configurazione

en: Other
it: Altro

en: Operator
it: Operatore

en: Street
it: Via

en: City
it: Città

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Gender
it: Sesso

en: Key
it: Chiave

en: Countries
it: Paesi

en: Period
it: Punto

en: Unit
it: Unità

en: Reference
it: Riferimento

en: Blogs
it: Blog

en: Forums
it: Forum

en: Missing
it: Mancante

en: on
it: il

en: Documents
it: Documenti

en: details
it: dettagli

en: Minutes
it: Minuti

en: comment
it: commento

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Complete
it: Completo

en: Apply
it: Applica

en: Variables
it: Variabili

en: Menus
it: Menù

en: Abstract
it: Astratto

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Telephone
it: Telefono

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: Family
it: Cognome

en: Print
it: Stampa

en: About
it: Informazioni

en: and
it: e

en: Acronym
it: Acronimo

en: Relations
it: Relazioni

en: Matched
it: E' risultato corrispondere

en: Data Source
it: Sorgente dati

en: Main menu
it: Menu principale

en: Start year
it: Anno iniziale

en: End year
it: Anno finale

en: Value type
it: Tipo di valore

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Measure
it: Misura
