Mica (7.x-8.0-rc1) - en to ar translation catalogue (101 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Age
ar: العمر

en: Description
ar: الوصف

en: Article
ar: مقال

en: Enabled
ar: مفعل

en: Tags
ar: وسوم

en: Resources
ar: مصادر

en: Projects
ar: المشاريع

en: Project
ar: المشروع

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Variable
ar: متغير

en: Parent
ar: الأب

en: Depth
ar: العمق

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Maximum age
ar: العمر الأقصى

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: العنوان URL

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Event
ar: الحدث

en: Total
ar: المجموع

en: ID
ar: المعرف ID

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Contact
ar: اتصل

en: All
ar: الكل

en: Logo
ar: الشعار

en: Site
ar: موقع

en: From
ar: من

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Details
ar: التفاصيل

en: Address
ar: العنوان

en: Calendar
ar: التقويم

en: Table
ar: جدول

en: Events
ar: الفعاليات

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Other
ar: آخر

en: Operator
ar: العامل

en: Close
ar: إغلاق

en: Key
ar: المفتاح

en: Countries
ar: الدول

en: Reference
ar: مرجع

en: Blogs
ar: مدونات

en: Forums
ar: المنتديات

en: Access Denied
ar: الوصول ممنوع

en: Missing
ar: مفقود

en: details
ar: تفاصيل

en: comment
ar: تعليق

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Complete
ar: تام

en: Apply
ar: تطبيق

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Menus
ar: القوائم

en: Telephone
ar: هاتف

en: Print
ar: الطباعة

en: About
ar: حول

en: and
ar: و

en: Acronym
ar: اختصار

en: Relations
ar: العلاقات

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ar: حدث خطأ اثناء معالجة  %error_operation في وسائط : @arguments

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title
