Mica (7.x-8.0-rc5) - en to ja translation catalogue (137 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Age
ja: 年齢

en: Description
ja: 説明

en: Article
ja: 記事

en: Enabled
ja: 有効

en: Tags
ja: タグ

en: Resources
ja: リソース

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Go
ja: 実行

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Variable
ja: 変数

en: Parent
ja: 親

en: Depth
ja: 深さ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Summary
ja: 概要

en: Update
ja: 更新

en: Maximum age
ja: 最大年

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Notes
ja: ノート

en: Event
ja: イベント

en: Total
ja: 合計

en: Statistics
ja: 統計

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Contact
ja: コンタクト

en: All
ja: すべて

en: Logo
ja: ロゴ

en: Site
ja: サイト

en: From
ja: 送信元

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Range
ja: 範囲

en: Details
ja: 詳細

en: Address
ja: 住所

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Example
ja: 例

en: Table
ja: テーブル

en: Events
ja: イベント

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: Operator
ja: オペレータ

en: Close
ja: 閉じる

en: Street
ja: 番地

en: City
ja: 市区町村

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Gender
ja: 性別

en: Key
ja: キー

en: Countries
ja: 国

en: Period
ja: 期間

en: Unit
ja: 単位

en: Reference
ja: 参照

en: No limit
ja: 無制限

en: Blogs
ja: ブログ

en: Forums
ja: フォーラム

en: Access Denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Missing
ja: 喪失

en: No information found
ja: 情報が見つかりません

en: Documents
ja: ドキュメント

en: details
ja: 詳細

en: Minutes
ja: 分

en: comment
ja: コメント

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Complete
ja: 完了

en: Apply
ja: 適用

en: Variables
ja: 変数

en: Authors
ja: 著者

en: Menus
ja: メニュー

en: Abstract
ja: 要約

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Generate content
ja: コンテンツの生成

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Print
ja: 印刷

en: Others
ja: その他

en: Authorization
ja: 承認

en: About
ja: アバウト

en: Field Name
ja: フィールド名

en: and
ja: かつ

en: Target
ja: ターゲット

en: Acronym
ja: 頭字語

en: Relations
ja: 関連

en: Start Year
ja: 開始年

en: Matched
ja: 一致

en: Now processing %node
ja: 現在%nodeを処理中

en: Publication
ja: 公表

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Bulk operations
ja: 一括処理

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: Network
ja: ネットワーク

en: Enter a feed URL.
ja: feed URLを入力してください。

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: General Information
ja: 一般情報

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Importing (@progress %)
ja: インポート中 (@progress %)

en: -none-
ja: -  無  -

en: Sign in
ja: サインイン

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
ja: バルク操作のために行を選択するチェックボックスを提供します。

en: Datasource
ja: データソース

en: Territory
ja: 地域
