Mica (7.x-8.0-rc8) - en to ro translation catalogue (106 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Age
ro: Vârstă

en: Description
ro: Descriere

en: Article
ro: Articol

en: Enabled
ro: Activat

en: Tags
ro: Etichete

en: Resources
ro: Resurse

en: Projects
ro: Proiecte

en: Project
ro: Proiect

en: Categories
ro: Categorii

en: Go
ro: Mergi

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: Country
ro: Țară

en: Weight
ro: Greutate

en: Variable
ro: Variabilă

en: Parent
ro: Părinte

en: Depth
ro: Adâncime

en: Category
ro: Categorie

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Summary
ro: Sumar

en: Update
ro: Actualizare

en: Maximum age
ro: Vârsta maximă

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: Notes
ro: Note

en: Statistics
ro: Statistici

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: User ID
ro: ID utilizator

en: All
ro: Toate

en: Logo
ro: Siglă

en: Site
ro: Sit

en: Contacts
ro: Contacte

en: From
ro: De la

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Details
ro: Detalii

en: Address
ro: Adresă

en: Example
ro: Exemplu

en: Table
ro: Tabel

en: Events
ro: Evenimente

en: End
ro: Sfârşit

en: Configuration
ro: Configurație

en: Other
ro: Altele

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Close
ro: Închideți

en: Street
ro: Strada

en: City
ro: Oraş/Sector

en: State/Province
ro: Judeţ

en: Key
ro: Cheie

en: Instructions
ro: Instructiuni

en: Reference
ro: Referință

en: Results
ro: Rezultate

en: Blogs
ro: Jurnale

en: Forums
ro: Forumuri

en: Access Denied
ro: Acces refuzat

en: Missing
ro: Lipsește

en: Documents
ro: Documente

en: details
ro: detalii

en: comment
ro: comentariu

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: Complete
ro: Finalizat

en: Apply
ro: Aplică

en: Variables
ro: Variabile

en: Authors
ro: Autori

en: Menus
ro: Meniuri

en: Telephone
ro: Telefon

en: Print
ro: Printare

en: About
ro: Despre

en: and
ro: și

en: Target
ro: Țintă

en: Acronym
ro: Acronim

en: Relations
ro: Relații

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Value type
ro: Tipul valorii

en: Network
ro: Rețea

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ro: Meniul <em>Principal</em> este folosit pe multe situri pentru a afișa secțiunile principale ale sitului, de obicei într-o bară de navigație poziționată sus.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Certificate
ro: Diploma

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Territory
ro: Teritoriu

en: Territories
ro: Teritorii
