Mica (7.x-8.0) - en to da translation catalogue (134 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: delete
da: slet

en: Register
da: Opret konto

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Age
da: Alder

en: Description
da: Beskrivelse

en: Article
da: Artikel

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Resources
da: Ressourcer

en: Projects
da: Projekter

en: Project
da: Projekt

en: Categories
da: Kategorier

en: Go
da: Skift

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Variable
da: Variabel

en: Parent
da: Overordnet element

en: Depth
da: Dybde

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Maximum age
da: Maksimal alder

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Notes
da: Noter

en: Event
da: Begivenhed

en: Total
da: I alt

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Content type
da: Indholdstype

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: User ID
da: Bruger ID

en: Contact
da: Kontakt

en: All
da: Alle

en: Contacts
da: Kontakter

en: From
da: Fra

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Range
da: Spænd

en: Details
da: Detaljer

en: Address
da: Adresse

en: Calendar
da: Kalender

en: Example
da: Eksempel

en: Table
da: Tabel

en: Events
da: Begivenheder

en: End
da: Slut

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Other
da: Anden

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Operator
da: Operand

en: Close
da: Luk

en: Street
da: Gade

en: City
da: By

en: State/Province
da: Landsdel

en: Gender
da: Køn

en: Key
da: Nøgle

en: Countries
da: Lande

en: Period
da: Periode

en: Unit
da: Enhed

en: Instructions
da: Vejledning

en: Results
da: Resultater

en: No limit
da: Ingen grænse

en: Forums
da: Forummer

en: Access Denied
da: Adgang nægtet

en: Missing
da: Mangler

en: on
da: til

en: Documents
da: Dokumenter

en: details
da: detaljer

en: Minutes
da: Minutter

en: comment
da: kommentar

en: News
da: Nyheder

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Complete
da: Komplet

en: Apply
da: Udfør

en: Variables
da: Variable

en: Authors
da: Forfattere

en: Menus
da: Menuer

en: Abstract
da: Resume

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Timeline
da: Tidslinje

en: Generate content
da: Opret indhold

en: Telephone
da: Telefon

en: Rebuild
da: Genopbyg

en: Family
da: Efternavn

en: Print
da: Udskriv

en: Others
da: Andre

en: Authorization
da: Godkendelse

en: About
da: Om

en: Field Name
da: Feltnavn

en: and
da: og

en: Target
da: Mål

en: Dataset
da: Datasæt

en: Acronym
da: Akronym

en: Relations
da: Relationer

en: Start Year
da: Start år

en: Matched
da: Stemmer overens

en: Rebuild menus
da: Genopbyg menuer

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Processed @current out of @total.
da: Har importeret @current af @total.

en: Bulk operations
da: Masse-handlinger

en: Value type
da: Værditype

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl ved behandling af %error_operation med argumenterne: @arguments

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
da: Menuen <em>Main</em> bruges på mange sites til at vise sitets overordnede sektioner, typisk i en navigationsbjælke i toppen af siden.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
da: Indtast en kommasepareret list af ord som beskriver dit indhold.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: General Information
da: Generel information

en: Upload an image to go with this article.
da: Upload et billede til denne artikel.

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: All Events
da: Alle begivenheder

en: Selection criteria
da: Udvalgs kriterier

en: Search indexes
da: Søge indeks
