Mica (7.x-8.0) - en to tr translation catalogue (127 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Age
tr: Yaş

en: Description
tr: Açıklama

en: Article
tr: Makale

en: Enabled
tr: Etkin

en: Tags
tr: Etiketler

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Projects
tr: Projeler

en: Project
tr: Proje

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Go
tr: Devam et

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Variable
tr: Değişken

en: Parent
tr: Üst öge

en: Depth
tr: Derinlik

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Summary
tr: Özet

en: Update
tr: Güncelle

en: Maximum age
tr: En fazla yaş

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Notes
tr: Notlar

en: Event
tr: Olay

en: Total
tr: Toplam

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Contact
tr: İletişim

en: All
tr: Tümü

en: Contacts
tr: İlişkiler

en: From
tr: Kimden

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Address
tr: Adres

en: Calendar
tr: Takvim

en: Example
tr: Örnek

en: Table
tr: Tablo

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: N
tr: K

en: Operator
tr: İşletmen

en: Close
tr: Kapat

en: Street
tr: Cadde

en: City
tr: Şehir

en: State/Province
tr: İl

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Key
tr: Anahtar

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Period
tr: Nokta

en: Unit
tr: Birim

en: Reference
tr: Kaynak

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Blogs
tr: Ağ Günlükleri

en: Forums
tr: Forumlar

en: Website
tr: Web sitesi

en: Missing
tr: Kayıp

en: No information found
tr: Bilgi bulunamadı.

en: Documents
tr: Belgeler

en: details
tr: ayrıntılar

en: Minutes
tr: Dakika

en: comment
tr: yorum

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Complete
tr: Tamam

en: Apply
tr: Uygula

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Menus
tr: Menüler

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Timeline
tr: Timeline (Zaman Şeridi)

en: Generate content
tr: İçerik oluştur

en: Telephone
tr: Telefon

en: Rebuild
tr: Yeniden oluştur

en: Family
tr: Aile

en: Print
tr: Yazdır

en: Authorization
tr: Yetkilendirme

en: About
tr: Hakkında

en: and
tr: ve

en: Target
tr: Hedef

en: Acronym
tr: Baş harfler

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Start Year
tr: Başlangıç Yılı

en: Matched
tr: Eşleşti

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Bulk operations
tr: Toplu işlemler

en: Value type
tr: Değer türü

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Event Date
tr: Etkinlik Tarihi

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Upload an image to go with this article.
tr: Bu yazıyla birlikte yayınlanacak bir resim yükleyin.

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık
