Mica (7.x-8.2-rc1) - en to fr translation catalogue (288 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Age
fr: Âge

en: Enabled
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Resources
fr: Ressources

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: Categories
fr: Catégories

en: Go
fr: Allez

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Depth
fr: Profondeur

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Summary
fr: Résumé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Maximum age
fr: Âge maximal

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Event
fr: Évènement

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: All
fr: Tout

en: From
fr: A partir de

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Range
fr: Intervalle

en: Details
fr: Détails

en: Model
fr: Modèle

en: Administrative Information
fr: Information administrative

en: Address
fr: Adresse

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Example
fr: Exemple

en: Table
fr: Tableau

en: Events
fr: Évènements

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Other
fr: Autre

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Operator
fr: Opérateur

en: Close
fr: Fermer

en: Street
fr: Rue

en: City
fr: Ville

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Gender
fr: Sexe

en: Key
fr: Clef

en: to
fr: à

en: Countries
fr: Pays

en: Community
fr: Communauté

en: Unit
fr: Unité

en: Reference
fr: Référence

en: Results
fr: Résultats

en: No limit
fr: Aucune limite

en: Website
fr: Site web

en: Access Denied
fr: Accès refusé

en: Missing
fr: Manquant

en: on
fr: activé

en: details
fr: détails

en: comment
fr: commentaire

en: News
fr: Nouvelles

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Run
fr: Exécuter

en: Complete
fr: Terminé

en: Apply
fr: Appliquer

en: Authors
fr: Auteurs

en: Abstract
fr: Résumé

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Generate content
fr: Générer du contenu

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Family
fr: Famille

en: Print
fr: Imprimer

en: Others
fr: Autres

en: Authorization
fr: Autorisation

en: About
fr: À propos

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: and
fr: et

en: Target
fr: Cible

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: Download CSV
fr: Télécharger le CSV

en: Acronym
fr: Acronyme

en: Start Month
fr: Mois de début

en: Start Year
fr: L'année de début

en: Matched
fr: Correspond

en: Now processing %node
fr: Traitement de %node en cours

en: Field Description
fr: Description du champ

en: Study
fr: Étude

en: Studies
fr: Études

en: Data Source
fr: Source de données

en: Rebuild menus
fr: Reconstruire les menus

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Export Data
fr: Exporter les données

en: Contact Name
fr: Nom du contact

en: Bulk operations
fr: Opérations en masse

en: Value type
fr: Type de valeur

en: Delete selected items
fr: Supprimer les éléments sélectionnés

en: Erase
fr: Effacer

en: The primary identifier for a query.
fr: L'identifiant primaire d'une requête.

en: Queries
fr: Requêtes

en: Connection Type
fr: Type de connexion

en: Network
fr: Réseau

en: Enter a feed URL.
fr: Saisir l'URL d'un flux.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de %error_operation avec les arguments : @arguments

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Event Date
fr: Date de l'évènement

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Certificate
fr: Certificat

en: Repeatable
fr: Répétable

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: General Information
fr: Information générale

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Importing (@progress %)
fr: Importation en cours (@progress %)

en: -none-
fr: -aucun-

en: Sign in
fr: Se connecter

en: Data Sources
fr: Sources de données

en: Value Type
fr: Type de valeur

en: Query ID
fr: Identifiant (ID) de requête

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
fr: Fournir une case à cocher pour sélectionner la ligne pour des opérations en masse.

en: Variable ID
fr: ID variable

en: State or province
fr: État ou province

en: Datasource
fr: Source de données

en: All Events
fr: Tous les évènements

en: Please specify
fr: Veuillez spécifier

en: Add an Event
fr: Ajouter un évènement

en: Datasets
fr: Jeux de données

en: Selection criteria
fr: Critère de sélection

en: Mica Documentation can be found here:
fr: La documentation de Mica se trouve ici :

en: Mica Administration Guide
fr: Guide d'administration de Mica

en: Mica User Guide
fr: Guide d'utilisation de Mica

en: Mica Relation
fr: Relation Mica

en: Powered by Mica
fr: Généré par Mica

en: Delete relation between parent %parent and child %child
fr: Supprimer la relation entre le parent %parent et l'enfant %child

en: Mica module
fr: Module Mica

en: Event description
fr: Description de l'évènement

en: Add a Contact
fr: Ajouter un contact

en: Add a Publication
fr: Ajouter une publication

en: Mica Community
fr: Communauté Mica

en: Collaborators
fr: Collaborateurs

en: Data Access Request
fr: Demande d'accès aux données

en: Data Access Administration
fr: Administration des demandes d'accès

en: Data Access
fr: Accès aux données

en: Request for Data Access
fr: Demande d'accès aux données

en: Investigators
fr: Enquêteurs

en: Can this variable have multiple values?
fr: Cette variable peut-elle avoir plusieurs valeurs ?

en: Dataset resource.
fr: Ressource du jeu de données.

en: !title -- Datasets
fr: !title -- Jeux de données

en: !title -- Studies
fr: !title -- Études

en: Update variables
fr: Mettre à jour les variables

en: Add Study
fr: Ajouter une étude

en: Add Dataset
fr: Ajouter un jeu de données

en: Unable to save connection: !name
fr: Impossible de sauvegarder la connection : !name

en: !title -- Queries
fr: !title -- Requêtes

en: (not saved)
fr: (pas sauvegardé)

en: Delete query
fr: Effacer la requête

en: No query found
fr: Pas de requête trouvée

en: Save and Run
fr: Sauvegarder et exécuter

en: Query Term
fr: Terme d'une requête

en: Delete !query
fr: Supprimer !query

en: Are you sure you want to delete query <em>!query</em>?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la requête <em>!query</em> ?

en: No connectors available
fr: Aucun connecteur disponible

en: Edit !term
fr: Modifier !term

en: Delete !term
fr: Supprimer !term

en: Are you sure you want to delete query term <em>!term</em>?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le terme de requête <em>!term</em> ?

en: Configure key pair
fr: Configurer la paire de clés

en: First and last name
fr: Prénom et nom de famille

en: Organizational unit
fr: Unité organisationnelle

en: Name of the organization
fr: Nom de l'organisation

en: City or Locality name
fr: Nom de la ville ou localité

en: Two letter Country code
fr: Code pays à deux lettres

en: Bad syntax of two letter Country code
fr: Erreur de syntaxe dans le code pays à deux lettres

en: Target number of participants
fr: Nombre de participants visé

en: Add a Dataset
fr: Ajouter un jeu de données

en: Dataset connector
fr: Connecteur de jeu de données

en: The primary identifier for a connector.
fr: L'identifiant primaire d'un connecteur.

en: The displayed name for a query.
fr: Le nom affiché d'une requête.

en: The displayed description for a query.
fr: La description affichée d'une requête.

en: The primary identifier for the user.
fr: L'identifiant primaire de l'utilisateur.

en: Mica Datasets
fr: Sources de données Mica

en: Study %study: Authentication failed (401).
fr: Étude %study : l'authentification a échoué (401).

en: Any value
fr: Toute valeur

en: Exact Value
fr: Valeur exacte

en: At least one value (min or max) must be specified
fr: Au moins une valeur doit être spécifiée (minimum ou maximum)

en: Min must be lower than max
fr: Le minimum doit être inférieur au maximum

en: Value for min must be numeric
fr: La valeur du minimum doit être numérique

en: Value for max must be numeric
fr: La valeur du maximum doit être numérique

en: No variables selected
fr: Aucune variable sélectionnée

en: Opal server
fr: Serveur Opal

en: The Opal datasource name.
fr: Le nom de la source de données Opal.

en: You must provide a valid Opal server url: https://...
fr: Vous devez saisir une URL valide pour le serveur Opal : https://...

en: You must provide a valid Opal datasource name.
fr: Vous devez fournir un nom de source de données Opal valide.

en: Teleconferences
fr: Téléconférences

en: Teleconference
fr: Téléconférence

en: Mica Projects
fr: Projets Mica

en: Add some Documents
fr: Ajouter des documents

en: Allow exportation of data.
fr: Autoriser l'exportation de données.

en: Search filters selection
fr: Sélection des filtres de recherche

en: Mica Studies
fr: Études Mica

en: Node Reference Block
fr: Bloc Node Reference

en: Related Content Block using Node References
fr: Bloc de contenu connexe par Node References

en: Enter the terms you wish to search for in Site or !title.
fr: Saisir les termes à chercher dans le site ou dans les !title.

en: Advanced !title
fr: !title avancé(e)

en: Field value type
fr: Type de valeur du champ

en: Search indexes
fr: Indexes de recherche

en: Update to Mica 1.1
fr: Mettre à jour à Mica 1.1

en: Pubmed Link
fr: Lien Pubmed

en: My Data Access Requests
fr: Mes demandes d'accès aux données

en: Anthropometric Structures
fr: Structures anthropométriques

en: Body Functions
fr: Fonctions organiques

en: Body Structures
fr: Structures anatomiques

en: Life Habits/Behaviours
fr: Habitudes de vie / Comportements

en: Medication
fr: Médication

en: Physical Environment
fr: Environnement physique

en: Social Environment
fr: Environnement social

en: Variables Search
fr: Recherche de variables

en: Add new variable
fr: Ajouter une variable

en: Reorder Variables
fr: Réordonner les variables

en: Reorder Variables within their Dataset.
fr: Réordonner les variables à l'intérieur de leur jeu de données.

en: Variable category
fr: Catégorie de la variable

en: Name of the category
fr: Nom de la catégorie

en: Label of the category
fr: Étiquette de la catégorie

en: Mica development tools
fr: Mica - Outils de développement

en: Research
fr: Recherche

en: Acronym of the study if applicable.
fr: Acronyme de l'étude, si applicable

en: Authorising date
fr: Date de l'autorisation

en: Authorization Specific
fr: Autorisation spécifique

en: Biological samples
fr: Échantillons biologiques

en: Complete name
fr: Nom complet

en: Country of residence
fr: Pays de résidence

en: Data sources
fr: Sources de données

en: Enter the Contact full name. You will be able to edit these Contacts once the Study has been saved.
fr: Entrez le nom complet du contact. Vous pourrez modifier ces contacts lorsque l'étude aura été sauvegardée.

en: Enter the Investigator full name. You will be able to edit these Investigators once the Study will be saved.
fr: Entrer le nom complet du chercheur. Vous pourrez éditer ces chercheurs une fois l'étude sauvegardée.

en: Ethnic Origin
fr: Origine ethnique

en: Minimum age
fr: Âge minimal

en: No limits in the number of participants
fr: Aucune limite dans le nombre de participants

en: No limits in the number of samples
fr: Aucune limite dans le nombre d'échantillons

en: Supplementary information
fr: Information complémentaire

en: Territory or city of residence
fr: Territoire ou ville de résidence

en: What are the principal objectives of the study?
fr: Quels sont les principaux objectifs de l'étude ?

en: How to contact a person in an institution.
fr: Comment contacter une personne dans une institution.

en: Contribution to @site authorised
fr: Contribution à @site autorisée

en: @name authorised the contribution to @site
fr: @name a autorisé la contribution à @site

en: @name authorised the contribution to Maelstrom Research
fr: @name a autorisé la contribution à Maelstrom Research

en: No exclusions
fr: Sans exclusion

en: Powered by <a href="@poweredby">Mica @version</a>
fr: Propulsé par <a href="@poweredby">Mica @version</a>

en: Consortium Policies and Guidelines
fr: Politiques et lignes directrices du consortium

en: Dataset Type
fr: Type de jeu de données

en: Harmonization Status
fr: Statut d'harmonisation

en: !title -- Harmonization
fr: !title -- Harmonisation

en: No harmonization found
fr: Aucune harmonisation trouvée

en: the harmonization potential of this variable has not yet been evaluated.
fr: Le potentiel d'harmonisation de cette variable n'a pas encore été évalué.

en: Clear all criteria
fr: Réinitialiser les critères

en: Sources of recruitment
fr: Sources de recrutement

en: Territory
fr: Territoire

en: Territories
fr: Territoires
