Mica (7.x-8.2-rc1) - en to hu translation catalogue (168 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Age
hu: Kor

en: Description
hu: Leírás

en: Article
hu: Cikk

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Tags
hu: Címkék

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Projects
hu: Projektek

en: Project
hu: Projekt

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Go
hu: Mehet

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Variable
hu: Változó

en: Parent
hu: Szülő

en: Depth
hu: Mélység

en: Category
hu: Kategória

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Summary
hu: Összegzés

en: Update
hu: Frissítés

en: Maximum age
hu: Legrégebbi

en: Access
hu: Hozzáférés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Event
hu: Esemény

en: Total
hu: Mindösszesen

en: ID
hu: Azonosító

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Advanced search
hu: Részletes keresés

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Email
hu: E-mail

en: Files
hu: Fájlok

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Are you sure you want to delete %title?
hu: „%title” biztosan törölhető?

en: All
hu: Mind

en: Logo
hu: Logó

en: Site
hu: Webhely

en: Contacts
hu: Névjegyek

en: From
hu: Honnan

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Published
hu: Közzétéve

en: Range
hu: Tartomány

en: Details
hu: Részletek

en: Model
hu: Modell

en: Address
hu: Cím

en: Calendar
hu: Naptár

en: Example
hu: Példa

en: Table
hu: Táblázat

en: Events
hu: Események

en: Start
hu: Kezdete

en: End
hu: Vég

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Other
hu: Egyéb

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: N
hu: É

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Close
hu: Bezár

en: Street
hu: Utca

en: City
hu: Város

en: State/Province
hu: Állam/Megye

en: Gender
hu: Nem

en: Key
hu: Kulcs

en: to
hu: ide

en: Countries
hu: Országok

en: Community
hu: Közösség

en: Unit
hu: Egység

en: Instructions
hu: Használati utasítás

en: Reference
hu: Referencia

en: Results
hu: Eredmények

en: No limit
hu: Nincs korlát

en: Blogs
hu: Blogok

en: Forums
hu: Fórumok

en: Website
hu: Webhely

en: Access Denied
hu: A hozzáférés megtagadva

en: Missing
hu: Hiányzik

en: on
hu: be

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: details
hu: részletek

en: Minutes
hu: Perc

en: comment
hu: hozzászólás

en: News
hu: Hírek

en: Content Type
hu: Tartalomtípus

en: Run
hu: Futás

en: Complete
hu: Kész

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Variables
hu: Változók

en: Authors
hu: Szerzők

en: Menus
hu: Menük

en: Publications
hu: Közlemények

en: Abstract
hu: Összefoglalás

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Timeline
hu: Idővonal

en: Generate content
hu: Tartalom tömeges előállítása

en: Telephone
hu: Telefonszám

en: Rebuild
hu: Újraépítés

en: Family
hu: Család

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Others
hu: Továbbiak

en: Authorization
hu: Hitelesítés

en: About
hu: Leírás

en: Field Name
hu: Mező neve

en: and
hu: és

en: Target
hu: Cél

en: Dataset
hu: Adatkészlet

en: Download CSV
hu: CSV letöltése

en: Acronym
hu: Betűszó

en: Relations
hu: Kapcsolatok

en: Start Month
hu: Kezdőhónap

en: Start Year
hu: Kezdőév

en: Matched
hu: Megfelelt

en: Data Source
hu: Adatforrás

en: Rebuild menus
hu: Menük újraépítése

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Processed @current out of @total.
hu: @current / @total feldolgozva.

en: Bulk operations
hu: Tömeges műveletek

en: Value type
hu: Értéktípus

en: Delete selected items
hu: Kiválasztott tételek törlése

en: Queries
hu: Lekérdezések

en: Enter a feed URL.
hu: Meg kell adni a hírcsatorna webcímét.

en: Download of @url failed with code !code.
hu: @url letöltése !code hibakóddal meghiúsult.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hu: Hiba történt %error_operation feldolgozása közben a következő argumentumokkal: @arguments

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
hu: A <em>Fő</em> menü célja jellemzően a webhely főbb egységeinek hivatkozása, általában a felső navigációs sávban.

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hu: Címkék használata a hasonló témájú tartalmak csoportosításához.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
hu: Vesszővel elválasztott szavak listája a tartalom jellemzésére.

en: Event Date
hu: Esemény dátuma

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hu: A <em>cikk</em> típust az időhöz kötött tartalmakhoz érdemes használni. Például hírek, sajtóközlemények vagy blogbejegyzések.

en: Certificate
hu: Tanúsítvány

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
hu: @operation feldolgozása közben hiba történt az argumentumokkal: @args

en: General Information
hu: Általános információ

en: Upload an image to go with this article.
hu: Kép feltöltése a cikkhez.

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Importing (@progress %)
hu: Importálás (@progress %)

en: -none-
hu: -nincs-

en: Sign in
hu: Bejelentkezés

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
hu: Jelölőnégyzet biztosítása sor kijelöléséhez a tömeges műveletekhez.

en: Datasource
hu: Adatforrás

en: Field group
hu: Mezőcsoport

en: Add an Event
hu: Esemény hozzáadása

en: Selection criteria
hu: Kiválasztási szempont

en: First and last name
hu: Kereszt- és vezetéknév

en: Enter the terms you wish to search for in Site or !title.
hu: A webhelyen vagy !title keresendő kifejezések megadása.

en: Search indexes
hu: Keresési indexek

en: Regenerate menus
hu: Menük újbóli előállítása

en: Territories
hu: Területek
