Mica (7.x-8.2-rc4) - en to pl translation catalogue (155 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: delete
pl: usuń

en: Register
pl: Rejestracja

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Operations
pl: Operacje

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Age
pl: Wiek

en: Description
pl: Opis

en: Article
pl: Artykuł

en: Enabled
pl: Włączone

en: Tags
pl: Tagi

en: Resources
pl: Zasoby

en: Projects
pl: Projekty

en: Project
pl: Projekt

en: Categories
pl: Kategorie

en: Go
pl: Idź

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Search
pl: Szukaj

en: None
pl: Brak

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Country
pl: Państwo

en: Weight
pl: Waga

en: Variable
pl: Zmienna

en: Parent
pl: Nadrzędny

en: Depth
pl: Głębokość

en: Category
pl: Kategoria

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Import
pl: Importuj

en: Export
pl: Eksportuj

en: Label
pl: Etykieta

en: Save
pl: Zapisz

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Maximum age
pl: Maksymalny wiek

en: Access
pl: Dostęp

en: Add
pl: Dodaj

en: View
pl: Widok

en: Notes
pl: Notatki

en: Event
pl: Termin

en: Total
pl: Razem

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Advanced search
pl: Zaawansowane wyszukiwanie

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: Files
pl: Pliki

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Contact
pl: Kontakt

en: Are you sure you want to delete %title?
pl: Czy na pewno usunąć %title?

en: All
pl: Wszystko

en: Site
pl: Witryna

en: Contacts
pl: Kontakty

en: From
pl: Od

en: Comment
pl: Komentarz

en: Published
pl: Opublikowane

en: Range
pl: Zasięg

en: Details
pl: Szczegóły

en: Address
pl: Adres

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Example
pl: Przykład

en: Table
pl: Tabela

en: Events
pl: Wydarzenia

en: Start
pl: Początek

en: End
pl: Koniec

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Other
pl: Inne

en: First name
pl: Imię

en: Last name
pl: Nazwisko

en: Close
pl: Zamknij

en: Street
pl: Ulica

en: City
pl: Miasto

en: State/Province
pl: Województwo

en: Gender
pl: Płeć

en: Key
pl: Klucz

en: to
pl: do

en: Countries
pl: Kraje

en: Community
pl: Społeczność

en: Unit
pl: Jednostka

en: Instructions
pl: Instrukcje

en: Reference
pl: Referencja

en: Results
pl: Wyniki

en: No limit
pl: Brak limitu

en: Blogs
pl: Blogi

en: Forums
pl: Fora

en: Website
pl: Strona WWW

en: Access Denied
pl: Dostęp zabroniony

en: Missing
pl: Brakujące

en: on
pl: na

en: Documents
pl: Dokumenty

en: details
pl: szczegóły

en: Minutes
pl: Minuty

en: comment
pl: komentarz

en: News
pl: Aktualności

en: Content Type
pl: Rodzaj zawartości

en: Run
pl: Uruchom

en: Complete
pl: Zakończone

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Variables
pl: Zmienne

en: Menus
pl: Menu

en: Postal Code
pl: Kod pocztowy

en: Generate content
pl: Generuj zawartość

en: Telephone
pl: Telefon

en: Rebuild
pl: Przebuduj

en: Family
pl: Rodzina

en: Print
pl: Drukuj

en: Authorization
pl: Autoryzacja

en: About
pl: O stronie

en: and
pl: i

en: Target
pl: Cel

en: Acronym
pl: Akronim

en: Relations
pl: Relacje

en: Publication
pl: Publikacja

en: Data Source
pl: Źródło danych

en: Rebuild menus
pl: Przebuduj menu

en: Main menu
pl: Menu główne

en: Processed @current out of @total.
pl: Ukończono @current z @total.

en: Bulk operations
pl: Operacje masowe

en: Value type
pl: Typ wartości

en: Script
pl: Skrypt

en: Erase
pl: Wymaż

en: Enter a feed URL.
pl: Wprowadź URL kanału.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pl: Wystąpił błąd w trakcie przetwarzania %error_operation z argumentami: @arguments

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pl: <em>Główne</em> menu wykorzystywane jest na wielu witrynach do pokazywania najważniejszych sekcji serwisu, często w górnej części witryny.

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pl: Używaj tagów do grupowania artykułów podobnych tematycznie w kategorie.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pl: Lista oddzielonych przecinkiem słów opisujących zawartość.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pl: Użyj <em>artykułów</em> dla dynamicznych treści, takich jak newsy, przegląd prasy lub wpisy na blogu.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pl: Wystąpił błąd w trakcie wykonywania @operation z argumentami : @args

en: General Information
pl: Ogólne informacje

en: Upload an image to go with this article.
pl: Wyślij obrazek jaki ma zostać dodany do wpisu.

en: Weight for @title
pl: Waga dla @title

en: Importing (@progress %)
pl: Importowanie (@progress %)

en: Sign in
pl: Wpisz się

en: Field machine name
pl: Nazwa wewnętrzna pola

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
pl: Dodaj pole wybierania elementów do operacji masowych.

en: Event description
pl: Opis wydarzenia

en: Edit !term
pl: Edytuj !term

en: Delete !term
pl: Usuń !term

en: First and last name
pl: Imię i nazwisko

en: Any value
pl: Dowolna wartość

en: Exact Value
pl: Dokładna wartość

en: DataSHIELD Result
pl: Wyniki DataSHIELD

en: Opal server
pl: Serwer Opal

en: Teleconferences
pl: Telekonferencje

en: Teleconference
pl: Telekonferencja

en: Mica Projects
pl: Projekty Mica

en: Data sources
pl: Źródła danych

en: Minimum age
pl: Minimalny wiek

en: maximum
pl: maksimum

en: Blocks configuration
pl: Konfiguracja bloków
