Mica (7.x-9.1) - en to is translation catalogue (90 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Age
is: Aldur

en: Description
is: Lýsing

en: Article
is: Grein

en: Enabled
is: Virkt

en: Tags
is: Efnisorð

en: Resources
is: Auðlindir

en: Categories
is: Flokkar

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Search
is: Leit

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Variable
is: Breyta

en: Parent
is: Foreldri

en: Depth
is: Dýpt

en: Category
is: Flokkur

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Export
is: Flytja út

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Summary
is: Samantekt

en: Update
is: Uppfæra

en: Maximum age
is: Hámarksaldur

en: Access
is: Aðgangur

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: URL
is: vefslóð

en: Event
is: Viðburður

en: Total
is: Samtals

en: ID
is: Kenni

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Advanced search
is: Ítarleg leit

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Contact
is: Tengiliður

en: Are you sure you want to delete %title?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða %title?

en: All
is: Allt

en: Logo
is: Táknmynd

en: From
is: Frá

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Details
is: Nánar

en: Address
is: Heimilisfang

en: Calendar
is: Dagatal

en: Table
is: Tafla

en: Events
is: Viðburðir

en: Start
is: Hefst

en: End
is: Lýkur

en: First name
is: Fornafn

en: Last name
is: Eftirnafn

en: Close
is: Loka

en: Street
is: Gata

en: City
is: Borg

en: State/Province
is: Fylki/Hérað

en: Countries
is: Lönd

en: Results
is: Niðurstöður

en: Blogs
is: Blogg

en: Website
is: Vefsíða

en: details
is: nánar

en: News
is: Fréttir

en: Content Type
is: Efnisgerð

en: Complete
is: Lokið

en: Apply
is: Virkja

en: Authors
is: Höfundar

en: Menus
is: Valmyndir

en: Telephone
is: Sími

en: Print
is: Prenta

en: About
is: Um

en: and
is: og

en: Start Month
is: Upphafsmánuður

en: Start Year
is: Upphafsár

en: Bulk operations
is: Magnaðgerðir

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
is: Sláðu inn lista af orðum sem lýsa innihaldinu aðskilin með kommu.

en: Upload an image to go with this article.
is: Hlaða upp mynd sem á að fylgja þessari grein.
