Mica (7.x-9.1) - en to pt translation catalogue (146 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Article
pt: Artigo

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Resources
pt: Recursos

en: Projects
pt: Projetos

en: Project
pt: Projeto

en: Categories
pt: Categorias

en: Go
pt: Ir

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Variable
pt: Variável

en: Parent
pt: Superior

en: Depth
pt: Profundidade

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Maximum age
pt: Idade máxima

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Notes
pt: Notas

en: Event
pt: Evento

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Arquivos

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Contact
pt: Contato

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: All
pt: Tudo

en: Contacts
pt: Contatos

en: From
pt: De

en: Comment
pt: Comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Range
pt: Variação

en: Details
pt: Detalhes

en: Address
pt: Endereço

en: Calendar
pt: Calendário

en: Example
pt: Exemplo

en: Table
pt: Tabela

en: Events
pt: Eventos

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Configuration
pt: Configurações

en: Other
pt: Outros

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Operator
pt: Operador

en: Close
pt: Fechar

en: Street
pt: Logradouro

en: City
pt: Cidade

en: State/Province
pt: Estado

en: Gender
pt: Gênero

en: Key
pt: Chave

en: to
pt: para

en: Countries
pt: Países

en: Community
pt: Comunidade

en: Unit
pt: Unidade

en: Reference
pt: Referência

en: Results
pt: Resultados

en: No limit
pt: Sem limite

en: Forums
pt: Fóruns

en: Access Denied
pt: Acesso Negado

en: Missing
pt: Faltando

en: on
pt: em

en: Documents
pt: Documentos

en: details
pt: detalhes

en: Minutes
pt: Minutos

en: comment
pt: comentar

en: News
pt: Notícias

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Complete
pt: Concluído

en: Apply
pt: Aplicar

en: Variables
pt: Variáveis

en: Authors
pt: Autores

en: Synchronization
pt: Sincronização

en: Publications
pt: Publicações

en: Postal Code
pt: CEP

en: Timeline
pt: Linha do tempo

en: Generate content
pt: Gerar conteúdo

en: Telephone
pt: Telefone

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Print
pt: Imprimir

en: Others
pt: Outros

en: Authorization
pt: Autorização

en: About
pt: Sobre

en: Domains
pt: Domínios

en: and
pt: e

en: Target
pt: Alvo

en: Dataset
pt: Conjunto de dados

en: Acronym
pt: Sigla

en: Relations
pt: Relações

en: Start Month
pt: Mês inicial

en: Start Year
pt: Ano inicial

en: Matched
pt: Confere

en: Now processing %node
pt: Processando %node

en: Publication
pt: Publicação

en: Rebuild menus
pt: Reconstruir menus

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Processed @current out of @total.
pt: Processados @current de @total

en: Contact Name
pt: Nome do contato

en: Bulk operations
pt: Operações em massa

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: Erase
pt: Apagar

en: Queries
pt: Consultas

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Um erro ocorreu ao processar %error_operation com os argumentos: @arguments

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em vários sites para apresentar sessões mais importantes do site, frequentemente na barra de navegação no topo.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Certificate
pt: Certificado

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro durante o processamento de @operation com os argumentos: @args

en: Add Variable
pt: Adicionar Variável

en: Upload an image to go with this article.
pt: Envie uma imagem para ser anexada a este post.

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Importing (@progress %)
pt: Importando (@progress %)

en: Sign in
pt: Autenticar-se

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
pt: Fornece um checkbox para selecionar linhas para operações em massa.

en: Variable ID
pt: ID da Variável

en: State or province
pt: Estado ou província

en: Datasets
pt: Conjuntos de dados

en: Selection criteria
pt: Critérios de seleção

en: Complete name
pt: Nome completo
