Mica Distribution (7.x-5.1-rc3) - en to fr translation catalogue (77 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: None
fr: Aucun(e)

en: default
fr: défaut

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Link
fr: Lien

en: none
fr: aucun(e)

en: Help
fr: Aide

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Text
fr: Texte

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Width
fr: Largeur

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Border
fr: Bordure

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Tab
fr: Onglet

en: Order
fr: Ordre

en: Red
fr: Rouge

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Gray
fr: Gris

en: Purple
fr: Violet

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: !title: !required
fr: !title : !required

en: Grid
fr: Grille

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: 1 Comment | @count Comments
fr[0]: 1 Commentaire
fr[1]: @count Commentaires

en: Content bottom
fr: Bas de contenu

en: Yellow
fr: Jaune

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: sort icon
fr: icone de tri

en: sort ascending
fr: trier par ordre croissant

en: sort descending
fr: trier par ordre décroissant

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Hovered Link
fr: Lien survolé

en: dark
fr: sombre

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Dots
fr: Points

en: Box shadow - light
fr: Ombrage - léger

en: Box shadow - dark
fr: Ombrage - sombre

en: Copyright information
fr: Information de copyright

en: <h3>Rounded Corners</h3><p>Rounded corners are implimented using CSS and only work in modern compliant browsers. You can set the radius for both the main content and main menu tabs.</p>
fr: <h3>Coins arrondis</h3><p>Les coins arrondis sont implémentés par les CSS et ne fonctionnent que dans les navigateurs modernes et compatibles. Vous pouvez définir un rayon à la fois pour le contenu principal et les onglets du menu principal.</p>

en: Main content radius
fr: Rayon du contenu principal

en: Change the corner radius for the main content area.
fr: Modifiez le rayon (radius) du coin arrondi de la zone de contenu principal.

en: Menu tabs radius
fr: Rayon des Onglets de Menu

en: Change the corner radius for the main menu tabs.
fr: Modifier le rayon du coin arrondi des onglets du menu principal.

en: Box Shadows and Textures
fr: Ombrages sur les boites et Textures

en: <h3>Shadows and Textures</h3><p>The box shadows are implimented using CSS and only work in modern compliant browsers. The textures are small, semi-transparent images that tile to fill the entire background.</p>
fr: <h3>Ombrages et Textures</h3><p>Les ombres portées sur les boites sont implémentées grâce aux CSS et ne fonctionnent que dans les navigateurs modernes compatibles. Les textures sont de petites images semi-transparentes qui s'organisent en mosaïque pour remplir la totalité de l'arrière-plan de la page.

en: Box Shadows
fr: Ombrages sur les boites

en: <h3>Box Shadows</h3><p>Box shadows (a drop shadow/glow effect) apply to the main content column and work only in CSS3 compliant browsers such as Firefox, Safari and Chrome.</p>
fr: <h3>Ombrages sur les boites</h3><p>Les ombrages (ombre portée / effet de lueur) s'appliquent sur la colonne de contenu principal et ne fonctionnent qu'avec les navigateurs compatibles CSS3 tels que Firefox, Safari et Chrome.</p>

en: <strong>Apply a box shadow to the main content column</strong>
fr: <strong>Établir une ombre de boîte autour de la colonne du contenu principal</strong>

en: <h3>Body Textures</h3><p>This setting adds a texture over the main background color - the darker the background the more these stand out, on light backgrounds the effect is subtle.</p>
fr: <h3>Textures du corps</h3><p>Ce paramètre ajoute une texture sur la couleur d'arrière-plan principale - plus l'arrière-plan est sombre, plus l'effet est marqué, sur des arrières-plans plus clairs, le rendu sera plus subtil.</p>

en: Select texture
fr: Sélectionnez une texture

en: Hatch
fr: Hachure

en: Vertical lines
fr: Lignes verticales

en: Horizontal lines
fr: Lignes horizontales

en: Menu Bullets
fr: Puces de menu

en: <h3>Menu Bullets</h3><p>This setting allows you to customize the bullet images used on menus items. Bullet images only show on normal vertical block menus.</p>
fr: <h3>Puces de menu</h3><p>Ce paramètre vous permet de personnaliser les images de puce utilisées dans les éléments de menus. Les images de puce ne s'affichent que sur les blocs de menu verticaux normaux.</p>

en: Drupal default
fr: Valeur par défaut de Drupal

en: Arrow head
fr: Pointe de flèche

en: Double arrow head
fr: Pointe de flèche double

en: Circle arrow
fr: Puce ronde Flèche

en: Fat arrow
fr: Flèche grasse

en: Skinny arrow
fr: Flèche fine

en: Dashboard (main)
fr: Tableau de bord (principal)

en: Dashboard (inactive)
fr: Tableau de bord (inactif)
