Mica Distribution (7.x-7.1) - en to fa translation catalogue (2510 entries)

en: Home
fa: خانه

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Image size
fa: اندازه تصویر

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: user
fa: کاربر

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: enabled
fa: فعال

en: enable
fa: فعال‌سازی

en: context
fa: زمینه

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Request new password via e-mail.
fa: درخواست گذرواژه جدید از طریق پست الکترونیک.

en: Markup
fa: نشانه گذاری

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: approve
fa: موافقت

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: کارکردها

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Totals
fa: مجموع

en: Username
fa: نام کاربری

en: Real name
fa: نام حقیقی

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Item
fa: آیتم

en: content
fa: محتوا

en: Development
fa: توسعه

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Replies
fa: پاسخ‌ها

en: Last Post
fa: آخرین ارسال

en: Closed
fa: بسته شده

en: yes
fa: بله

en: Wrong username or password.
fa: نام کاربری یا گذرواژه اشتباه است.

en: List
fa: لیست

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Age
fa: سن

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: more
fa: بیشتر

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Access control
fa: کنترل دسترسی

en: Article
fa: مقاله

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: footer
fa: پاورقی

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Priority
fa: اولویت

en: More
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: On
fa: روشن

en: For
fa: برای

en: Tags
fa: تگ‌ها

en: Block title
fa: عنوان بلوک

en: Taxonomy
fa: رده بندی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Home page
fa: صفحه خانگی

en: Resources
fa: منابع

en: Projects
fa: پروژه‌ها

en: Project
fa: پروژه

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: Go
fa: برو

en: view
fa: مشاهده

en: Available variables are:
fa: متغیرهای موجود عبارتند از:

en: Overview
fa: مرورکلی

en: all
fa: همه

en: File
fa: فایل

en: Tag
fa: برچسب

en: File path
fa: مسیر فایل

en: Login
fa: ورود

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: None
fa: هیچ

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: default
fa: پیش‌فرض

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیغام

en: Password
fa: گذرواژه

en: Block settings
fa: تنظیمات بلوک

en: Comment form
fa: فرم دیدگاه

en: User edit form
fa: فرم ویرایش کاربر

en: User contact form
fa: فرم تماس کاربر

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Variable
fa: متغیر

en: Link
fa: پیوند

en: Center
fa: وسط

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Types
fa: انواع

en: Hierarchy
fa: سلسله مراتب

en: Multiple
fa: چندین

en: Required
fa: اجباری

en: root
fa: ریشه

en: Parent
fa: والد

en: Parents
fa: والدها

en: Depth
fa: عمق

en: none
fa: هیچ

en: Category
fa: دسته

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: up
fa: بالا

en: Go to parent page
fa: به صفحه والد برو

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Taxonomy term
fa: واژه رده بندی

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: settings
fa: تنظیمات

en: Back
fa: بازگشت

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Field
fa: فیلد

en: header
fa: سر صفحه

en: Label
fa: برچسب

en: Changes
fa: تغییرات

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: username
fa: نام کاربری

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Font
fa: فونت

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Summary
fa: خلاصه

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Core
fa: هسته

en: Time
fa: زمان

en: Views
fa: نماها

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Length
fa: طول

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: History
fa: تاریخچه

en: The configuration options have been reset to their default values.
fa: گزینه‌های پیکربندی به مقادیر پیش‌فرض‌شان بازنشانی شدند.

en: hidden
fa: مخفی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: Filename
fa: نام فایل

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Form ID
fa: شناسه‌ی فرم

en: Clear index
fa: پاک کردن شاخص

en: Manage
fa: مدیریت

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Region
fa: ناحیه

en: Visible
fa: نمایان

en: link
fa: پیوند

en: Display
fa: نمایش

en: Node type
fa: نوع گره

en: Menu
fa: منو

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: results
fa: نتایج

en: search
fa: جستجو

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Event
fa: رویداد

en: Add item
fa: افزودن آیتم

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Layout
fa: آرایش

en: read more
fa: بیشتر بخوانید

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Total
fa: مجموع

en: ID
fa: شناسه

en: Statistics
fa: آمار

en: Advanced search
fa: جستجوی پیشرفته

en: You are not authorized to access this page.
fa: شما حق دسترسی به این صفحه را ندارید.

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Attachment
fa: پیوست

en: Permitted file extensions
fa: پسوندهای مجاز فایل

en: Submission guidelines
fa: زاهنما های ثبت

en: n/a
fa: هیچ

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Picture
fa: تصویر

en: Titles
fa: عناوین

en: Paths
fa: مسیرها

en: Mail
fa: ارسال نامه

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: action
fa: عملکرد

en: Continue
fa: ادامه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Check
fa: بررسی

en: Files
fa: فایل‌ها

en: status
fa: وضعیت

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Create
fa: ایجاد

en: Separator
fa: جداکننده

en: Exclude
fa: استثنا

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Are you sure you want to delete %title?
fa: آیا از حذف %title اطمینان دارید؟

en: Link Title
fa: عنوان پیوند

en: Open link in new window
fa: بازکردن پیوند در ینجره جدید

en: Defines simple link field types.
fa: نوع فیلدهای پیوند ساده‌ای تعریف می‌کند.

en: term
fa: واژه

en: Menu item
fa: آیتم منو

en: Expanded
fa: گسترده

en: The name of the menu.
fa: نام منو.

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: All
fa: همه

en: days
fa: روزها

en: Access log
fa: ثبت وقایع دسترسی

en: Active
fa: فعال

en: Submit @name
fa: ارسال @name

en: Access denied
fa: دسترسی مجاز نیست

en: Submitted
fa: ثبت شده

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Panels
fa: پنل‌ها

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Display links
fa: نمایش پیوندها

en: Page
fa: صفحه

en: View arguments
fa: آرگومان‌های نما

en: Three column 25/50/25
fa: سه ستون ۲۵/ ۵۰/ ۲۵

en: Left side
fa: سمت چپ

en: Middle column
fa: ستون میانی

en: Right side
fa: سمت راست

en: Three column 25/50/25 stacked
fa: سه ستون ۲۵/۵۰/۲۵ پشته شده است

en: Bottom
fa: پایین

en: Three column 33/34/33
fa: سه ستون ۳۳/۳۴/۳۳

en: Three column 33/34/33 stacked
fa: سه ستون پشته شده  ۳۳/ ۳۴/ ۳۳

en: Two column
fa: دو ستون

en: Two column stacked
fa: دو ستون پشته شده

en: 1 hour | @count hours
fa[0]: 1 ساعت
fa[1]: @count ساعت

en: 1 day | @count days
fa[0]: 1 روز
fa[1]: @count روز

en: Node links
fa: پیوندهای گره

en: Taxonomy terms
fa: واژه‌های رده بندی

en: User picture
fa: تصویر کاربر

en: Logo
fa: آرم

en: Site name
fa: نام سایت

en: Site slogan
fa: شعار سایت

en: Good
fa: خوب

en: Node types
fa: انواع گره

en: User settings
fa: تنظیمات کاربری

en: Public registrations
fa: ثبت نام‌های عمومی

en: Only site administrators can create new user accounts.
fa: فقط مدیران سایت می‌توانند حساب های کاربری جدید بسازند.

en: Added
fa: اضافه شده

en: Site
fa: سایت

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Module
fa: ماژول

en: Off
fa: خاموش

en: Available updates
fa: به‌روز رسانی‌های در دسترس

en: Never
fa: هیچوقت

en: Your changes have been saved.
fa: تغییرات شما ذخیره شد.

en: Up to date
fa: به‌روز

en: Update available
fa: به‌روزرسانی در دسترس است

en: Header
fa: سربرگ

en: Left sidebar
fa: کناره چپ

en: Right sidebar
fa: کناره راست

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
fa: شما نمی‌توانید بیش از %number پیغام در ساعت ارسال کنید. لطفا بعدا دوباره تلاش کنید.

en: Your name
fa: نام شما

en: Your e-mail address
fa: نشانی پست الکترونیکی شما

en: Send e-mail
fa: ارسال پست الکترونیک

en: You must enter a valid e-mail address.
fa: شما باید یک نشانی پست الکترونیک معتبر وارد کنید.

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Aggregator category
fa: گروه گردآورنده

en: Aggregator feed
fa: خوراک گردآورنده

en: Feed description
fa: شرح خوراک

en: Aggregator item
fa: آیتم گردآورنده

en: Custom
fa: سفارشی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Revision ID
fa: شناسه بازبینی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Comment ID
fa: شناسه دیدگاه

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Score
fa: امتیاز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Input format
fa: قالب ورودی

en: Signature
fa: امضا

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: Log message
fa: گزارش

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Poll duration
fa: مدت استمرار نظرسنجی

en: Poll votes
fa: نتایج نظرسنجی

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: File name
fa: نام فایل

en: File size
fa: اندازه فایل

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Term name
fa: نام واژه

en: User role
fa: نقش کاربر

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Time zone
fa: ناحیه زمانی

en: Severity
fa: شدت

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: Global settings
fa: تنظیمات سراسری

en: Title label
fa: عنوان

en: Fields
fa: فیلدها

en: Widget type
fa: نوع

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Mode
fa: سبک

en: Normal
fa: عادی

en: Warning
fa: اخطار

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: %time ago
fa: %time قبل

en: URL:
fa: نشانی:

en: Updated:
fa: به‌روز شده:

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Sort order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: Up
fa: بالا

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: This field is required.
fa: این فیلد اجباری است.

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Sortable
fa: قابل مرتب‌سازی

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: Month
fa: ماه

en: Details
fa: جزئیات

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: Introduction
fa: معرفی

en: System
fa: سیستم

en: Model
fa: مدل

en: Processors
fa: پردازشگر

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Current
fa: جاری

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: Owner
fa: مالک

en: next
fa: بعدی

en: OR
fa: یا

en: Add a role to the selected users
fa: افزودن یک نقش به کاربران انتخاب شده

en: node
fa: محتوا

en: General
fa: عمومی

en: Cleanup
fa: پاک سازی

en: Calendar
fa: تقویم

en: Getting started
fa: شروع به کار

en: Border
fa: حاشیه

en: Method
fa: روش

en: Recent posts
fa: ارسال‌های اخیر

en: Recent posts for %1
fa: ارسال‌های اخیر %1

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: Events
fa: رویدادها

en: here
fa: اینجا

en: Now
fa: اکنون

en: All views
fa: همه بازدیدها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Pattern for user account page paths
fa: الگوی مسیر‌های صفحه حساب کاربری

en: Downloads
fa: دانلودها

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Public Key
fa: کلید عمومی

en: E-Mail addresses are hidden with <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.
fa: آدرس‌های پست الکترونیکی توسط <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a> مخفی شده‌اند.

en: Note
fa: یادداشت

en: !time ago
fa: !time قبل

en: Other
fa: ساير

en: (Disabled)
fa: (غیرفعال)

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Basic
fa: پایه

en: Color
fa: رنگ

en: access content
fa: دسترسی به محتوا

en: List type
fa: نوع لیست

en: Role
fa: نقش

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Log in
fa: ورود

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: String
fa: رشته

en: Case
fa: مورد

en: Users
fa: کاربران

en: Not installed
fa: نصب نشده است

en: Minimum cache lifetime
fa: حداقل عمر حافظه موقت

en: Referrer
fa: ارجاع دهنده

en: Exists
fa: وجود دارد

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fa: @site در دست عملیات پشتیبانی و نگهداری است. به زودی به حالت عادی باز خواهد گشت. با تشکر از بردباری شما.

en: Default front page
fa: صفحه اصلی پیش‌فرض

en: Both
fa: هردو

en: Last
fa: آخرین

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Create content
fa: ایجاد محتوا

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Argument
fa: آرگومان

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: <All>
fa: <همه>

en: Save and edit
fa: ذخیره و ویرایش

en: Edit view
fa: ویرایش نما

en: Override
fa: بازنویسی

en: Clone
fa: کپی سازی

en: Administer views
fa: مدیریت نماها

en: Existing Views
fa: نماهای موجود

en: Default Views
fa: نماهای پیش فرض

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Tab
fa: زبانه

en: Normal menu item
fa: آیتم منوی معمولی

en: Empty text
fa: متن خالی

en: Down
fa: پایین

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Filters
fa: فیلترها

en: Optional
fa: اختیاری

en: Order
fa: سفارش

en: Add criteria
fa: افزودن معیار

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fa: نام نما تنها می‌تواند شامل حروف انگلیسی، اعداد، و زیرخط باشد.

en: Views UI
fa: رابط کاربری نماها

en: Recent comments
fa: دیدگاه‌های اخیر

en: Node: ID
fa: گره : شناسه

en: Random
fa: تصادفی

en: Uncategorized
fa: دسته‌بندی نشده

en: Plain
fa: ساده

en: Position
fa: موقعیت

en: Integer
fa: صحیح

en: IP Address
fa: آدرس IP

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Template
fa: قالب

en: Last checked
fa: آخرین بررسی

en: Node template
fa: قالب گره

en: Update template
fa: به روز رسانی قالب

en: Default state
fa: وضعیت پیش‌فرض

en: Profile name
fa: نام پروفایل

en: Editor appearance
fa: ظاهر ویرایشگر

en: CSS classes
fa: کلاس های CSS

en: Profile
fa: نمایه

en: Close
fa: بستن

en: filters
fa: فیلترها

en: Visibility settings
fa: تنظیمات وضعیت نمایش

en: Term description
fa: شرح واژه

en: fields
fa: فیلدها

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Expiration
fa: انقضا

en: Operation
fa: عملکرد

en: reply
fa: پاسخ

en: Duration
fa: مدت

en: Original
fa: اصلی

en: Session closed for %name.
fa: نشست برای %name بسته شد.

en: Unsupported database.
fa: پایگاه داده پشتیبانی نشده.

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: 1 Day
fa: ۱ روز

en: 2 Days
fa: ۲ روز

en: 3 Days
fa: ۳ روز

en: 4 Days
fa: ۴ روز

en: 5 Days
fa: ۵ روز

en: 6 Days
fa: ۶ روز

en: 1 Week
fa: ۱ هفته

en: 2 Weeks
fa: ۲ هفته

en: 1 Month
fa: ۱ ماه

en: 3 Months
fa: ۳ ماه

en: 6 Months
fa: ۶ ماه

en: 1 Year
fa: ۱ سال

en: City
fa: شهر

en: State/Province
fa: ایالت/استان

en: Labels
fa: برچسب‌ها

en: Common settings
fa: تنظیمات مشترک

en: with comments
fa: با دیدگاه‌ها

en: without comments
fa: بدون دیدگاه‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Full
fa: کامل

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Rules
fa: قوانین

en: Full name
fa: نام و نام خانوادگی

en: Gender
fa: جنسیت

en: Add user
fa: افزودن کاربر

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Hidden
fa: پنهان

en: Approved
fa: تایید شده

en: Root
fa: ریشه

en: Undefined
fa: تعریف نشده

en: normal
fa: معمولی

en: Show
fa: نمایش

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: به ازای هر خط، مسیر یک صفحه را براساس ساختار مسیرهای دروپال وارد کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحات وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحات وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Other queries
fa: سایر پرس و جوها

en: Key
fa: کلید

en: WIDTHxHEIGHT
fa: طول x عرض

en: Maximum file size per upload
fa: حداکثر اندازه فایل برای هر بارگذاری

en: File Browser
fa: کاوشگر فایل

en: Upload file
fa: بارگذاری فایل

en: Timer
fa: زمان‌سنج

en: Change
fa: تغییر

en: English
fa: انگلیسی

en: in
fa: در

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Edit term
fa: ویرایش واژه

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Countries
fa: کشورها

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: ago
fa: پیش

en: Sources
fa: منابع

en: 1 item | @count items
fa[0]: 1 آیتم
fa[1]: @count آیتم

en: Google
fa: گوگل

en: Clear
fa: پاک کردن

en: menu
fa: منو

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Node title
fa: عنوان گره

en: Node body
fa: محتوای گره

en: update
fa: به‌روزرسانی

en: Titles only
fa: فقط عناوین

en: Full text
fa: تمام متن

en: Feed settings
fa: تنظیمات خوراک

en: Source
fa: منبع

en: Date/Time
fa: تاریخ / ساعت

en: Editor width
fa: طول ویرایشگر

en: published
fa: منتشرشده

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Your search yielded no results
fa: جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت

en: Please enter some keywords.
fa: لطفا تعدادی کلمه کلیدی وارد کنید.

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Request new password
fa: درخواست گذرواژه جدید

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fa: بازدیدکنندگان می‌توانند بدون نیاز به تایید مدیریت، حساب کاربری ایجاد کنند.

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Available tokens
fa: توکن‌های موجود

en: Activity
fa: فعالیت

en: Edit mails being sent out by Drupal.
fa: ویرایش نامه‌های الکترونیکی که توسط دروپال ارسال شده است.

en: Mail templates
fa: قالب پست الکترونیکی

en: Mail Editor
fa: ویرایشکر نامه الکترونیکی

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: First
fa: اولین

en: Minimum width
fa: حداقل عرض

en: Query
fa: پرس و جو

en: Moderate
fa: مدیریت

en: Code length
fa: طول کد

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: digits
fa: اعداد

en: Characters to use in the code
fa: کارکترهای مورد استفاده در کد

en: The list of characters to use should not contain spaces.
fa: لیست کاراکترهای مورد استفاده نباید شامل کاراکتر فاصله باشد.

en: Math question
fa: سوال ریاضی

en: For language %lang_name (code %lang_code)
fa: برای زبان %lang_name (کد %lang_code)

en: first
fa: اول

en: Configure block
fa: پیکربندی بلوک

en: Period
fa: دوره

en: Site's time zone
fa: منطقه‌ی زمانی سایت

en: No time zone conversion
fa: عدم تبدیل منطقه‌ی زمانی

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Select list
fa: لیست انتخاب

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: Long
fa: طولانی

en: Short
fa: کوتاه

en: Date API
fa: API  تاریخ

en: Workflow
fa: جریان کار

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: AND
fa: و

en: None.
fa: هیچکدام.

en: Revert
fa: بازگشت

en: Empty
fa: خالی

en: Path alias
fa: نام مستعار مسیر

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: Notice
fa: اطلاعیه

en: any
fa: همه

en: Changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شدند.

en: Log out
fa: خروج

en: views
fa: نماها

en: The settings have not been saved because of the errors.
fa: تنظیمات به علت رخ دادن خطا ذخیره نشد.

en: Server name
fa: نام سرور

en: First day of week
fa: اولین روز هفته

en: Autocomplete taxonomy
fa: تکمیل خودکار رده بندی

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: Create new account
fa: ایجاد حساب جدید

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Info
fa: اطلاعات

en: Red
fa: قرمز

en: White
fa: سفید

en: Slide
fa: لغزیدن

en: terms
fa: واژه‌ها

en: warning
fa: هشدار

en: Site information
fa: اطلاعات سایت

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Reference
fa: ارجاع

en: or
fa: یا

en: open
fa: باز

en: Visitor
fa: بازدید کننده

en: Parent term
fa: واژه والد

en: Parent terms
fa: واژه‌های والد

en: Blogs
fa: وبلاگ‌ها

en: All blogs
fa: تمام وبلاگ‌ها

en: change
fa: تغییر

en: Forums
fa: انجمن‌ها

en: Animation speed
fa: سرعت انیمیشن

en: Revisions for %title
fa: بازبینی‌های %title

en: !date by !username
fa: !date توسط !username

en: revert
fa: بازگشت

en: Revision
fa: بازبینی

en: current revision
fa: بازبینی جاری

en: Session
fa: نشست

en: Access Denied
fa: دسترسی ممنوع می باشد

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Your settings have been saved.
fa: تنظیمات شما ذخیره شد.

en: Search options
fa: اختیارات جستجو

en: Installed
fa: نصب شده

en: Last modified
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: on
fa: در

en: Plugin
fa: افزونه

en: Reversed
fa: معکوس

en: Flexible
fa: انعطاف‌پذیر

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Reverse
fa: معکوس

en: Standard
fa: استاندارد

en: Thousands separator
fa: جداکننده هزارگان

en: User name
fa: نام کاربری

en: Length of trimmed posts
fa: طول ارسال‌های بریده شده

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
fa: حداکثر تعداد حروفی که در نسخه پیرایش شده محتوا استفاده می‌شود. دروپال از این تنظیمات برای تعیین اینکه کجا باید محتوای بلند پیرایش گردند استفاده می‌کند. نسخه پیرایش شده هنگامی که محتوا در صفحه اصلی، خواراک و غیره نمایش داده می‌شود به عنوان نوعی خلاصه به کار می‌رود. برای غیر فعال نمودن خلاصه، این گزینه را برروی «نامحدود» تنظیم کنید. توجه داشته باشید این تنظیمات فقط برروی محتوا جدید و به‌روز شده اثر می‌گذارد و بر روی خلاصه‌های موجود اثری نخواهد داشت.

en: Theme settings
fa: تنظیمات پوسته

en: System default
fa: پیش‌فرض سیستم

en: Authentication
fa: بررسی هویت

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: MB
fa: مگابایت

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fa: تنظیمات php شما حداکثر حجم فایل قابل بارگذاری را محدود به %size کرده است.

en: Menu settings
fa: تنظیمات منو

en: Color scheme
fa: طرح رنگ

en: Unformatted
fa: قالب‌بندی نشده

en: Documents
fa: اسناد

en: RSS Feed
fa: خوراک RSS

en: Allowed file extensions
fa: پسوندهای فایل مجاز

en: New comments
fa: دیدگاه‌های جدید

en: Enter username
fa: نام کاربری خود را وارد کنید

en: details
fa: جزئیات

en: Relationships
fa: روابط

en: Relationship
fa: رابطه

en: relationships
fa: روابط

en: image
fa: تصویر

en: Oldest first
fa: قدیمی‌ترین ابتدا

en: Basic information
fa: اطلاعات پایه

en: Sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: <Hidden>
fa: <مخفی>

en: Parent menu item
fa: آیتم منوی والد

en: Themes
fa: پوسته‌ها

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Multilingual
fa: چند زبانه

en: Minutes
fa: دقیقه

en: comment
fa: دیدگاه

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: administer nodes
fa: مدیریت گره‌ها

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه

en: Sticky
fa: چسبانک

en: You are here
fa: شما اینجا هستید

en: Default options
fa: گزینه‌های پیش‌فرض

en: Read only
fa: فقط خواندنی

en: cancel
fa: لغو

en: Processing
fa: در حال پردازش

en: disable
fa: غیرفعال کردن

en: Output format
fa: فرمت خروجی

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Complete
fa: کامل

en: Line break converter
fa: مبدل تجزیه خط

en: Insert !image or !link.
fa: درج !image یا !link

en: Advanced Options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Passwords match:
fa: مطابقت گذرواژه:

en: Slogan
fa: شعار

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: The name used to indicate anonymous users.
fa: اسمی که برای مشخص نمودن کاربران ناشناس به کار می‌رود.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fa: صفحه خانگی محتوا را نسبت به این نشانی نمایش می‌دهد. اگر مطمئن نیستید "node" بنویسید.

en: Apply
fa: اعمال

en: Edit translation
fa: ویرایش ترجمه

en: Not translated
fa: ترجمه نشده

en: (source)
fa: (منبع)

en: Select
fa: انتخاب

en: Display on separate page
fa: نمایش در صفحه مجزا

en: administer CAPTCHA settings
fa: مدیریت تنظیمات CAPTCHA

en: Log wrong responses
fa: ثبت پاسخ‌های اشتباه

en: The CAPTCHA settings were saved.
fa: تنظیمات CAPTCHA ذخیره شد.

en: Illegal form_id
fa: form_id معتبر نیست

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
fa: توجه داشته باشید که ماژول CAPTCHA با کش صفحات تعامل می‌کند (<a href="!performancesettings">تنظیمات کارایی</a> را ببینید). بدلیل آنکه سوال امنیتی هر فرم تولید شده باید منحصر بفرد باشد، از کش کردن صفحه ای که فرم در آن قرار دارد، جلوگیری می‌شود. مطمئن شوید که اینگونه فرم‌ها در خیلی از صفحات ظاهر نشوند. در غیر اینصورت از کارایی کش کاسته خواهد شد. به عنوان مثال، اگر شما از CAPTCHA در بلاک ورود کاربر استفاده کنید، چون معمولاً این بلاک در تمامی صفحات برای کاربران ناشناس به نمایش در می‌آید، عملاً کش غیرفعال خواهد شد. فرم ارسال کامنت نیز مثال دیگری است. در این مورد شما باید در تنظیمات کامنت <a href="!contenttypes">نوع‌های محتوای</a> مرتبط، "%commentlocation" را به "%separatepage" تنظیم کنید تا کش بازده بهتری داشته باشد.

en: Location of comment submission form
fa: موقعیت فرم ارسال دیدگاه

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
fa: محل استفاده از CAPTCHA و نحوه استفاده از آن را مدیریت کنید.

en: Examples
fa: مثال‌ها

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
fa: ماژول پایه CAPTCHA برای افزودن آزمون‌ها به فرم‌های دلخواه.

en: Code settings
fa: تنظیمات کد

en: Font settings
fa: تنظیمات فونت

en: small
fa: کوچک

en: large
fa: بزرگ

en: Image CAPTCHA
fa: CAPTCHA ی تصویری

en: What code is in the image?
fa: چه کدی در تصویر می‌بینید؟

en: Provides an image based CAPTCHA.
fa: یک CAPTCHA مبتنی بر تصویر را ارائه می‌دهد.

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که می‌خواهید جستجو گردد را وارد نمایید.

en: No style
fa: بدون قالب

en: Bold
fa: برجسته

en: Lifetime
fa: طول عمر

en: Information
fa: اطلاعات

en: Variables
fa: متغیرها

en: PHP Code
fa: کد PHP

en: Simple
fa: ساده

en: Multilingual system
fa: سیستم چندزبانه

en: Content selection mode
fa: نوع انتخاب محتوا

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
fa: عادی - همه زبان‌های فعال مجاز خواهند بود.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
fa: گسترده - همه زبان‌های تعریف‌شده مجاز خواهند بود.

en: Multilingual options
fa: گزینه‌های چندزبانه

en: Multilingual settings
fa: تنظیمات چند زبانه

en: Supports translatable custom menu items.
fa: پشتیبانی از آیتم‌های منوی قابل‌ترجمه سفارشی.

en: Strings
fa: عبارات

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Translation
fa: ترجمه

en: Translation status
fa: وضعیت ترجمه

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Menus
fa: منوها

en: A Date API that can be used by other modules.
fa: یک API تاریخ که می‌تواند توسط سایر ماژول‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

en: Relative
fa: نسبی

en: Above
fa: بالا

en: User's time zone
fa: منطقه‌ی زمانی کاربر

en: @min and @max
fa: @min و @max

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fa: یک API تکرار تاریخ برای محاسبه تاریخ‌ها و زمان‌های تکرار شونده از قوانین iCal.

en: Default time zone
fa: ناحیه زمانی پیش‌فرض

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: Remove field
fa: حذف فیلد

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: No fields have been defined for any content type yet.
fa: هنوز هیچ فیلدی برای هیچکدام از انواع محتوا تعریف نشده است.

en: Fieldgroup
fa: گروه فیلد

en: Node reference
fa: مرجع گره

en: Title (link)
fa: عنوان (پیوند)

en: Title (no link)
fa: عنوان (بدون پیوند)

en: Autocomplete text field
fa: فیلد متن تکمیل شونده خودکار

en: Decimal
fa: اعشار

en: Float
fa: شناور

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: Index
fa: شاخص

en: Permalink
fa: پیوند ثابت

en: Form
fa: فرم

en: Debug
fa: اشکال زدایی

en: Exceptions
fa: استثناها

en: Unpublish
fa: عدم انتشار

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: Raw value
fa: مقدار خام

en: Permission
fa: مجوز

en: ,
fa: ،

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Date - newest first
fa: تاریخ - ابتدا جدیدترین

en: Date - oldest first
fa: تاریخ - ابتدا قدیمی‌ترین

en: Global
fa: سراسری

en: arguments
fa: آرگومان‌ها

en: file system
fa: سیستم فایل

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fa: سیستم منو فقط مسیرهای سیستم را ذخیره می‌کند، اما برای نمایش از نام مستعار استفاده می‌کند. %link_path به صورت %normal_path ذخیره شده است

en: Image gallery
fa: گالری عکس

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Add new profile
fa: افزودن پروفایل جدید

en: Hot topic threshold
fa: آستانه موضوع داغ

en: Topics per page
fa: موضوعات در هر صفحه

en: Posts - most active first
fa: تعداد محتوا - فعال‌ترین‌ها در ابتدا

en: Posts - least active first
fa: تعداد محتوا - غیرفعال‌ترین‌ها در ابتدا

en: Layouts
fa: آرایش‌ها

en: Abstract
fa: چکیده

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Title text
fa: متن عنوان

en: Not configured
fa: پیکربندی نشده

en: Mapping
fa: نگاشت

en: <None>
fa: <هیچکدام>

en: Extension
fa: پسوند

en: Add server
fa: افزودن سرور

en: Space
fa: فاصله

en: Keys
fa: کلیدها

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: Delete aliases
fa: حذف اسامی مستعار

en: Language neutral
fa: زبان نا‌مشخص

en: Example help
fa: راهنمای نمونه

en: Account blocked
fa: حساب مسدود شده

en: Expand
fa: گسترش دادن

en: Change layout
fa: تغییر آرایش

en: Available
fa: در دسترس

en: Contexts
fa: زمینه‌ها

en: Aggregate
fa: انبوه

en: Node access
fa: دسترسی گره

en: <Any>
fa: <همه>

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Skin
fa: پوسته

en: Resize
fa: تغییر اندازه

en: Loading
fa: در حال بارگذاری

en: Rearrange
fa: بازآرایی

en: 1 user | @count users
fa[0]: 1 کاربر
fa[1]: @count کاربر

en: Empty cache
fa: پاک کردن حافظه موقت

en: Execute
fa: انجام عملیات

en: ok
fa: قبول

en: empty
fa: خالی

en: Package
fa: بسته

en: Error saving user account.
fa: خطا در ذخیره حساب کاربری.

en: All types
fa: تمام انواع

en: Parser
fa: تجزیه‌گر

en: Aggregator
fa: گردآورنده

en: Alias
fa: نام مستعار

en: Node author
fa: نویسنده گره

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Interface language
fa: زبان رابط

en: Enter your keywords
fa: کلمات کلیدی خود را وارد کنید

en: Rebuild
fa: بازسازی

en: Cancel link
fa: پیوند لغو

en: Attach to
fa: پیوست به

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fa: نشانی %url معتبر نیست؛ لطفا یک نشانی معتبر و کامل مانند: http://www.example.com/feed.xml وارد کنید.

en: Argument type
fa: نوع آرگومان

en: Context
fa: زمینه

en: General form
fa: فرم عمومی

en: Attached files
fa: فایل‌های پیوست

en: A list of files attached to the node.
fa: یک لیست از فایل‌های پیوست شده به گره.

en: Book navigation
fa: پیمایش کتاب

en: Add comment
fa: افزودن دیدگاه

en: A form to add a new comment.
fa: یک فرم برای افزودن یک دیدگاه جدید.

en: Node comments
fa: دیدگاه‌های گره

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: !a comments per page
fa: !a دیدگاه در هر صفحه

en: Node content
fa: محتوای گره

en: Identifier
fa: شناسه

en: Node form publishing options
fa: گزینه‌های انتشار فرم گره

en: Publishing options on the Node form.
fa: گزینه‌های انتشار برای فرم گره.

en: Node form comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه فرم گره

en: Comment settings on the Node form.
fa: تنظیمات دیدگاه برای یک فرم گره.

en: Node form menu settings
fa: تنظیمات منوی فرم گره

en: The picture of a user.
fa: تصویر یک کاربر.

en: User profile
fa: پروفایل کاربر

en: The profile of a user.
fa: پروفایل یک کاربر.

en: Taxonomy vocabulary
fa: واژگان رده‌بندی

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: Remove this item
fa: حذف این آیتم

en: 1 year | @count years
fa[0]: 1 سال
fa[1]: @count سال

en: 1 week | @count weeks
fa[0]: 1 هفته
fa[1]: @count هفته

en: 1 min | @count min
fa[0]: 1 دقیقه
fa[1]: @count دقیقه

en: 1 sec | @count sec
fa[0]: 1 ثانیه
fa[1]: @count ثانیه

en: Choose layout
fa: انتخاب آرایش

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Single column
fa: تک ستون

en: Module name
fa: نام ماژول

en: Enter the module name to export code to.
fa: نام ماژول را برای گرفتن کد خروجی از آن وارد کنید.

en: Page settings
fa: تنظیمات صفحه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Book parent
fa: والد کتاب

en: System block
fa: بلوک سیستم

en: Greek
fa: یونانی

en: contains
fa: شامل

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Print
fa: چاپ

en: Locked
fa: قفل شده

en: Password for user %name has expired.
fa: کلمه عبور کاربر %name منقضی شده است.

en: Subject of warning e-mail
fa: موضوع ایمیل اخطار

en: Body of warning e-mail
fa: متن ایمیل اخطار

en: Password must contain the specified minimum number of digits.
fa: گذرواژه باید حداقل به مقدار تایین شده عدد داشته باشد.

en: digit
fa: عدد

en: Note:
fa: توجه:

en: Password must contain the specified minimum number of letters.
fa: گذرواژه باید حداقل به مقدار تایین شده حروف الفبا داشته باشد.

en: Data
fa: داده

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: Check for updates
fa: بررسی به‌روزرسانی‌ها

en: No update data available
fa: هیچ داده به‌روزرسانی وجود ندارد

en: No name
fa: بدون نام

en: Node count
fa: تعداد گره‌ها

en: Finish
fa: پایان

en: Module help index
fa: فهرست راهنمای ماژول

en: Search help
fa: جستجوی راهنما

en: Advanced help
fa: راهنمای پیشرفته

en: Advanced help example
fa: نمونه راهنمای پیشرفته

en: Field settings
fa: تنظیمات فیلد

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Default order
fa: ترتیب پیش‌فرض

en: Add new field
fa: افزودن فیلد جدید

en: Containing any of the words
fa: شامل هر یک از کلمات

en: Containing the phrase
fa: شامل عبارت

en: Containing none of the words
fa: شامل هیچ یک از کلمات

en: Number of views
fa: تعداد مشاهده‌ها

en: Or
fa: یا

en: Underline
fa: زیرخط

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: About
fa: درباره

en: Case sensitive
fa: حساس نسبت به بزرگ يا کوچک بودن حرف

en: Extract
fa: استخراج

en: Translation template extractor
fa: استخراج کننده قالب ترجمه

en: Default picture
fa: عکس پیش‌فرض

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fa: آدرس تصویر به نمایش درآمده برای کاربرانی که تصویری برای خود انتخاب نکرده‌اند. برای عدم استفاده خالی بگذارید

en: Update mode
fa: شیوه به‌روز‌رسانی

en: Default theme
fa: پوسته پیش‌فرض

en: Column
fa: ستون

en: Default sort
fa: مرتب سازی پیش فرض

en: sort by @s
fa: مرتب‌سازی براساس @s

en: and
fa: و

en: Content language
fa: زبان محتوا

en: Active filters
fa: فیلترهای فعال

en: Add new rule
fa: افزودن قانون جدید

en: Auto-reply
fa: پاسخ خودکار

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
fa: حداکثر تعداد ارسال‌هایی که یک کاربر می‌تواند در هر ساعت از طریق فرم تماس ثبت نماید.

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Parent comment
fa: دیدگاه والد

en: The parent comment.
fa: دیدگاه والد.

en: Author's website
fa: وب‌سایت نویسنده

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fa: نمایش عمق دیدگاه در صورتی که که دنباله‌دار باشد.

en: Reply-to link
fa: پیوند پاسخ

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای پاسخ به دیدگاه.

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Link this field to its user or an author's homepage
fa: لینک دادن این فیلد به کاربر آن یا آدرس سایت ارسال کننده

en: field
fa: فیلد

en: nodes
fa: گره ها

en: Depends on: !dependencies
fa: وابسته به: !dependencies

en: Week @week
fa: هفته @week

en: Translate
fa: ترجمه

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fa: وارد کردن ترجمه با شکست مواجه شد, زیرا فایل %filename خوانده نمی‌شود.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: "msgstr" انتظار می‌رفت ولی در خط %line پیدا نشد.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: "msgid_plural" انتظار می‌رفت ولی در خط %line پیدا نشد.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fa: فایل ترجمه %filename یک خطای دستوری در خط %line دارد.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgid" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgstr[]" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgstr" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: در خط %line رشته‌ای غیرمنتظره پیدا شد.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: در خط %line غیرمنتظره فایل پایان یافت.

en: Save translations
fa: ذخیره ترجمه‌ها

en: Target
fa: مقصد

en: Create @name
fa: ایجاد @name

en: Expiration settings
fa: تنظیمات انقضا

en: Block type
fa: نوع بلاک

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fa: @module (<span class="admin-disabled">غیرفعال</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fa: @module (<span class="admin-enabled">فعال</span>)

en: Node options
fa: گزینه‌های گره

en: Effect
fa: اثر

en: Fonts
fa: فونت‌ها

en: Show @count value(s)
fa: نمایش @count مقدار

en: starting from @count
fa: شروع از @count

en: Output
fa: خروجی

en: Please select a file.
fa: لطفاً یک فایل را انتخاب کنید.

en: Embed
fa: جایگذاری

en: Error message
fa: پیغام خطا

en: Speed
fa: سرعت

en: Original text
fa: متن اصلی

en: Patterns
fa: الگوها

en: Entity type
fa: نوع موجودیت

en: vocabulary
fa: واژگان

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: Multilanguage
fa: چند زبانه

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Acronym
fa: سرنام

en: original
fa: اصلی

en: Title only
fa: فقط عنوان

en: Dates
fa: تاریخ‌ها

en: Validator
fa: اعتبارسنج

en: Debugging
fa: اشکال‌زدایی

en: Configure content access control.
fa: پیکربندی کنترل دسترسی به محتوا

en: Content access: No access is granted.
fa: کنترل دسترسی: هیچ دسترسی مجاز نیست

en: Content access: author of the content can access
fa: کنترل دسترسی:‌ نویسنده محتوا قادر به دسترسی است

en: Content access: %role can access
fa: کنترل دسترسی:‌ %role قادر به دسترسی است

en: Content Access
fa: دسترسی به محتوا

en: Delete item
fa: حذف آیتم

en: 1 month | @count months
fa[0]: 1 ماه
fa[1]: @count ماه

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fa: حداکثر مجاز حجم فایل (مثلا 640X480). برای عدم محدودیت 0 بدهید. اگر یک <a href="!image-toolkit-link">جعبه ابزار تصویر</a> نصب باشد، فایلهایی که از این مقدار فراتر روند برای تطابق کوچک خواهند شد.

en: Display format
fa: قالب بندی نمایش

en: Custom format
fa: قالب‌بندی سفارشی

en: The date the node was last updated.
fa: تاریخ آخرین به روزرسانی گره.

en: Category ID
fa: شناسه دسته

en: Registration
fa: عضویت

en: Drupal core
fa: هسته دروپال

en: Relations
fa: رابطه‌ها

en: Invalid display id @display
fa: شناسه نمایشگر نامعتبر @display

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Confirm e-mail address
fa: تایید نشانی پست الکترونیکی

en: export
fa: صدور

en: Custom pages
fa: صفحات سفارشی

en: The cache has been cleared.
fa: حافظه موقت تخلیه شد.

en: Run cron
fa: اجرای کرون

en: Warning message
fa: پیغام هشدار

en: translate
fa: ترجمه

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fa: فقط فایل‌های با پسوندهای زیر مجاز هستند: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fa: فایل %filesize حجم دارد و از حداکثر حجم %maxsize بیشتر است.

en: No link
fa: بدون پیوند

en: outdated
fa: منسوخ

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fa: <strong>@language_name</strong> (منبع)

en: add translation
fa: افزودن ترجمه

en: Translations of %title
fa: ترجمه‌های %title

en: Is not one of
fa: نیست یکی از

en: IP address
fa: آدرس IP

en: permissions
fa: مجوزها

en: Maximum width
fa: حداکثر عرض

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Page elements
fa: عناصر صفحه

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Theme development settings
fa: تنظیمات توسعه پوسته

en: Filter list
fa: فیلتر لیست

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Module filter
fa: فیلتر ماژول

en: Filter the modules list.
fa: فیلترکردن لیست ماژول‌ها.

en: Light
fa: روشن

en: Boolean
fa: منطقی

en: File browser
fa: مرورگر فایل

en: Keep the existing file renaming the new one
fa: نگهداری فایل موجود و تغییر نام فایل جدید

en: Keep the existing file rejecting the new one
fa: نگهداری فایل موجود و رد فایل جدید

en: Replace the existing file with the new one
fa: جایگزینی فایل موجود با فایل جدید

en: Maximum image resolution
fa: حداکثر کیفیت تصویر

en: Maximum number of files per operation
fa: حداکثر تعداد فایل به ازای هر عملیات

en: Profile has been added.
fa: پروفایل اضافه شد.

en: Selected files
fa: فایل‌های انتخاب شده

en: Width x Height
fa: پهنا x ارتفاع

en: Create a new image
fa: ایجاد تصویر جدید

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fa: یک انتخاب غیر مجاز شناسایی شده است. لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: %filename is not an image.
fa: %filename یک تصویر نیست.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fa: انتخاب غیرمجاز %choice در عنصر !name.

en: Delete selected files?
fa: حذف فایل‌های انتخاب شده؟

en: You must select at least %num files.
fa: شما باید حداقل %num فایل را انتخاب کنید.

en: Limitations
fa: محدودیت ها

en: First sidebar
fa: اولین نوار کناری

en: Second sidebar
fa: نوار جانبی دوم

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Book outline
fa: سرفصل کتاب

en: Revision information
fa: اطلاعات بازبینی

en: interval
fa: بازه زمانی

en: View used to select the nodes
fa: نمای انتخاب شده برای انتخاب گره‌ها

en: Root term
fa: واژه ریشه

en: Is one of
fa: یکی از

en: Expression
fa: عبارت

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای رشته‌ی مجوز تعیین شده اعطا می‌شود.

en: Site default language
fa: زبان پیش‌فرض سایت

en: Comma
fa: کاما

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Comments are responses to node content.
fa: دیدگاه‌ها پاسخی به محتوای گره هستند.

en: Users who have created accounts on your site.
fa: کاربرانی که در سایت شما حساب ایجاد کرده‌اند.

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: MIME type
fa: نوع MIME

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Switch to plain text editor
fa: تغییر وضعیت به ویرایشگر ساده متن

en: Switch to rich text editor
fa: تغییر وضعیت به ویرایشگر حرفه‌ای متن

en: Toolbar
fa: نوار ابزار

en: Auto-detect language
fa: تشخیص خودکار زبان

en: Security settings
fa: تنظیمات امنیتی

en: Troubleshooting
fa: اشکال یابی

en: Rich text editor settings
fa: تنطیمات ویرایشگر حرفه‌ای متن

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Do not cache
fa: عدم استفاده از حافظه موقت

en: Link this field to its user
fa: این فیلد را به کاربر خودش پیوند بده

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fa: بازنویسی مقدار برای نمایش به کاربران ناشناس

en: Text to display for anonymous users
fa: متن نمایشی برای کاربران مهمان

en: Use default RSS settings
fa: استفاده از تنظیمات پیش فرض RSS

en: Title plus teaser
fa: عنوان بعلاوه خلاصه

en: Front page feed
fa: خوراک صفحه اصلی

en: Primary
fa: اصلی

en: My content
fa: محتوای من

en: Custom JavaScript code
fa: کد جاواسکریپت سفارشی

en: Code snippet (before)
fa: قطعه کد (قبل)

en: Code snippet (after)
fa: قطعه کد (بعد)

en: Google Analytics configuration
fa: پیکربندی Google Analytics

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
fa: در حالت پیش‌فرض، ردپای کاربران ثبت می‌گردد. اما شما می‌توانید این کار را متوقف نمایید.

en: Enable user tracking
fa: فعال کردن ردیابی کاربر

en: Google Analytics module
fa: ماژول تحلیل‌گر گوگل

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
fa: ماژول تحلیل‌گر گوگل هنوز پیکربندی نشده است. لطفا تنظیمات آن را در <a href="@url">صفحه تنظیمات تحلیل‌گر گوگل</a> پیکربندی نمایید.

en: Google Analytics
fa: تحلیل‌گر گوگل

en: Dashboard
fa: میزکار

en: No role
fa: بدون نقش

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: View link
fa: پیوند مشاهده

en: %title field is required.
fa: فیلد %title ضروری است.

en: The size of the file.
fa: اندازه فایل.

en: The MIME type of the file.
fa: نوع MIME فایل.

en: Attached to
fa: پیوست شده به

en: Link this field
fa: پیوند نمودن این فیلد

en: Menu links
fa: پیوندهای منو

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: 1 character | @count characters
fa[0]: 1 حرف
fa[1]: @count حرف

en: Theme registry
fa: مخزن پوسته

en: Filter settings
fa: تنظیمات فیلتر

en: Found no valid post with that title: %title
fa: هیچ ارسال معتبری با این عنوان یافت نشد: %title

en: Delete link
fa: پیوند حذف

en: Filter the view to the currently logged in user.
fa: فیلتر نمودن نما به کاربر وارد شده فعلی.

en: Save translation
fa: ذخیره ترجمه

en: Save string
fa: ذخیره رشته

en: Localization
fa: بومی سازی

en: Edit string
fa: ویرایش رشته

en: locale
fa: منطقه

en: Cache once for everything (global)
fa: یک حافظه موقت برای همه چیز (سراسری)

en: Multilingual support
fa: پشتیبانی از چند زبانی

en: Enabled, with translation
fa: فعال, به‌همراه ترجمه

en: Has Avatar
fa: آواتار دارد

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fa: کاربر %name از پیوند یکبار مصرف ورود در %timestamp استفاده نمود.

en: New user: %name (%email).
fa: کاربر جدید: %name (%email).

en: Logged in user
fa: کاربر وارد شده

en: Custom text
fa: متن سفارشی

en: Sum
fa: مجموع

en: sorted by
fa: دسته‌بندی بر اساس

en: Format: @date
fa: قالب: @date

en: The dates are invalid.
fa: تاریخ‌ها معتبر نیستند.

en: Remove group
fa: حذف گروه

en: Check all
fa: انتخاب همه

en: If you are only using this access control module, you can safely ignore this. If you are using multiple access control modules you can adjust the priority of this module.
fa: در صورتی که تنها از این ماژول برای کنترل دسترسی استفاده می‌کنید می‌توانید با خیال راحت این قسمت را نادیده بگیرید. اگر از ماژول های متعدد برای کنترل دسترسی استفاده می‌کنید می‌توانید اولویت این ماژول را تعیین کنید.

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
fa: لطفا برای تایید صحت، نشانی پست الکترونیکی خود را یک بار دیگر وارد نمایید.

en: Username or e-mail address
fa: نام کاربری یا نشانی پست الکترونیک

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
fa: شما میتوانید با نام کاربری و یا آدرس پست الکترونیکی خود وارد سایت شوید.

en: The password field is case sensitive.
fa: کلمه عبور به بزرگی و کوچکی حروف حساس است.

en: No fields available.
fa: هیچ فیلدی در دسترس نیست.

en: Execute arbitrary PHP script
fa: اجرای اسکریپت‌های دلخواه PHP

en: Modify user roles
fa: ویرایش نقش‌های کاربر

en: Bulk operations
fa: کارکردهای دسته جمعی

en: - Choose an operation -
fa: - یک عملیات را انتخاب کنید -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
fa: هیچ عملیاتی انتخاب نشده است. لطفا عملیاتی را جهت اجرا انتخاب کنید.

en: Alias: @alias
fa: نام مستعار: @alias

en: No alias
fa: بدون نام مستعار

en: Chaos tool suite
fa: مجموعه ابزار Chaos

en: Numeric
fa: عددی

en: Custom URL
fa: آدرس URL سفارشی

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: Start year
fa: سال شروع

en: layout
fa: آرایش

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fa: برای تغییر گذرواژه, گذرواژه جدید را در هر دو فیلد بگذارید.

en: Add comment link
fa: پیوند افزودن دیدگاه

en: Translation updates
fa: به‌روز‌رسانی ترجمه‌ها

en: Microsoft
fa: مایکروسافت

en: Skipping broken view @view
fa: در نظر نگرفتن نمای شکسته @view

en: Ajax callback for view loading.
fa: درخواست از آجاکس برای بارگذاری دید.

en: Create customized lists and queries from your database.
fa: ایجاد فهرست‌ها و جستجوهای سفارشی از پایگاه داده شما.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fa: رابط مدیریتی نماها. بدون این ماژول نمی‌توانید نماهای خود را ایجاد یا ویرایش کنید.

en: Display all values
fa: نمایش همه مقادیر

en: Hide view / Page not found (404)
fa: نمای پنهان / صفحه پیدا نشد.

en: Display empty text
fa: نمایش متن‌های خالی

en: Provide default argument
fa: تهیه آرگومان‌های پیشفرض

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Current node's creation time
fa: تاریخ ایجاد گره جاری

en: Do not display items with no value in summary
fa: آیتم های بدون مقدار را در خلاصه نمایش نده.

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Glossary mode
fa: حالت واژه نامه

en: Upper case
fa: حروف بزرگ

en: Lower case
fa: حروف کوچک

en: Link path
fa: آدرس پیوند

en: Prefix text
fa: متن پیشوند

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fa: یک متن برای نمایش قبل از این پیوند. شما می‌توانید HTML نیز وارد کنید.

en: Suffix text
fa: متن پسوند

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fa: متنی برای نمایش بعد از این لینک. می‌توانید از HTML استفاده کنید.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fa: <p>شما بایستی پیش از استفاده از این فیلد، تعدادی فیلد دیگر اضافه نمایید. این فیلدها اگر مایل باشید، به صورت <em>حذف از نمایش</em> نشان‌گذاری می‌شوند. دقت کنید که به علت ترتیب آماده‌سازی، نمی‌توانید از فیلدهایی که پس از این فیلد می‌آیند استفاده کنید؛ اگر به فیلدی نیاز دارید که در اینجا لیست نشده است، فیلدهای خود را جابه‌جا کنید.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fa: محدود کردن حداکثر طول این فیلد

en: Add an ellipsis
fa: افزودن سه‌نقطه

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fa: اگر تیک خورده باشد، در صورت برش، یک علامت «...» به متن افزوده می‌شود.

en: Strip HTML tags
fa: حذف کردن تگ‌های HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fa: اگر تیک خورده باشد، همه‌ی تگ‌های HTML حذف خواهند شد.

en: Field can contain HTML
fa: فیلد می‌تواند حاوی HTML باشد

en: File size display
fa: نمایش حجم فایل

en: Formatted (in KB or MB)
fa: قالب‌بندی شده (به KB یا MB)

en: Raw bytes
fa: بایت‌ خام

en: Display as link
fa: نمایش به صورت پیوند

en: Operator identifier
fa: شناسه عملگر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این عملگر بعد از علامت ? در URL می آید.

en: Filter identifier
fa: شناسه فیلتر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این فیلتر بعد از علامت ? در URL می آید. نباید خالی باشد.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fa: این فیلتر نمایش داده شده اختیاری است و گزینه های اضافی برای اینکه امکان تنظیم نشدن به آن داده شود وجود خواهد داشت.

en: Remember
fa: به خاطر بسپار

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fa: آخرین تنظیمات انجام شده توسط کاربر بر روی این فیلتر را به خاطر بسپار.

en: - Any -
fa: - هر چیزی -

en: Value type
fa: نوع مقدار

en: Invalid date format.
fa: قالب تاریخ نامعتبر

en: not in
fa: نه در

en: Is all of
fa: همه است

en: Is none of
fa: هیچکدام نیست

en: <
fa: >

en: Is between
fa: بین

en: between
fa: بین

en: Is not between
fa: در این بین نیست

en: Min
fa: حداقل

en: And max
fa: و حداکثر

en: And
fa: و

en: Contains any word
fa: شامل هر یک از کلمات

en: has word
fa: شامل کلمه

en: Contains all words
fa: شامل تمام کلمات

en: asc
fa: صعودی

en: desc
fa: نزولی

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر شما <a href="@modules">ماژول راهنمای پیشرفته را فعال کنید</a>، نماها راهنمای بیشتر و بهتری ارائه خواهد کرد. <a href="@hide">مخفی نمودن این پیغام.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر ماژول راهنمای پیشرفته را از !href نصب نمایید، نماها (Views) اطلاعات کمکی بیشتر و بهتری را نمایش خواهد داد. <a href="@hide">مخفی کردن این پیام.</a>

en: Displays
fa: نمایش ها

en: This display has no path.
fa: این نمایش مسیری ندارد

en: @time ms
fa: @time میلی ثانیه

en: Query execute time
fa: مدت زمان اجرای پرس و جو

en: No query was run
fa: هیچ پرس و جویی انجام نشد

en: View name
fa: نام نما

en: View description
fa: شرح نما

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fa: این شرح در بخش رابط کاربری مدیریت نماها نمایش داده میشود، و مشخص مینماید که نما قرار است به چه کاری بیاید.

en: View tag
fa: برچسب (تگ) نما

en: The view has been deleted.
fa: نمای مورد نظر حذف گردید.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید قفل نمای %name را باز کنید؟

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fa: با شکستن این قفل، همه تغییرات ذخیره نشده ای که توسط !user اعمال شده اند از دست خواهند رفت!

en: Break lock
fa: شکستن قفل

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fa: قفل شکسته شد و اکنون شما میتوانید این نما را ویرایش نمایید.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fa: نام قابل استفاده این نما را در صورتی که با نام مبدأ نما متفاوت است وارد نمایید. اگر میخواهید از نام خود نما استفاده کنید این فیلد را خالی رها کنید.

en: Paste view code here
fa: کد نما را اینجا Paste نمایید

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fa: نمای دیگری با این نام قبلا ایجاد شده است. لطفا نام دیگری انتخاب نمایید

en: Click on an item to edit that item's details.
fa: برای ویرایش جزئیات هر آیتم روی آن کلیک کنید.

en: Invalid
fa: نامعتبر

en: Change settings for this style
fa: تغییر تنظیمات این قالب (Style) نمایش.

en: Configure @type
fa: پیکربندی @type

en: Rearrange @type
fa: بازچیدن @type

en: Clear Views' cache
fa: پاک کردن حافظه موقت نماها

en: Add Views signature to all SQL queries
fa: افزودن امضای نماها به همه درخواست‌های SQL

en: Disable views data caching
fa: غیرفعال‌سازی ذخیره‌سازی داده نماها

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fa: ماژول نماها برای افزایش کارایی، داده‌های جداول، ماژولها و نماهای موجود را در حافظه موقت ذخیره مینماید. با علامت زدن این باکس، ماجول نماها از ذخیره‌سازی این داده‌ها در حافظه موقت صرف‌نظر می‌کند و همواره این داده‌ها را در هنگام نیاز بازسازی می‌کند. این میتواند اثر منفی چشمگیری بر کارایی سایت داشته باشد.

en: Show other queries run during render during live preview
fa: نمایش اجرای queryها در هنگام render شدن پیش نمایش زنده

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fa: Drupal این قابلیت را دارد که تعداد زیادی query را در هنگام render شدن یک نما اجرا نماید. انتخاب این گزینه باعث میگردد که هر query که در هنگام render شدن پیش نمایش اجرا میگردد نمایش داده شود.

en: Reduce duplicates
fa: کاهش تکرارها

en: Default settings for this view.
fa: تنظیمات پیش‌فرض برای این نما.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fa: نمایش نما بصورت یک صفحه، با آدرس و پیوندهای منو.

en: Display the view as a block.
fa: نمایش نما به صورت یک بلوک

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fa: پیوست ها اضافه شده به دیگر نمایش ها برای دستیابی به نماهای چندگانه د ر همان نما

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fa: نمایش نما به صورت یک خوراک، مانند خوراک RSS.

en: Displays rows one after another.
fa: ردیف‌ها را یکی پس از دیگری نمایش می‌دهد.

en: Displays rows as an HTML list.
fa: ردیف‌ها را بصورت یک لیست HTML نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a grid.
fa: ردیف‌ها را در یک شبکه نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a table.
fa: ردیف‌ها را در یک جدول نمایش می‌دهد

en: Displays the default summary as a list.
fa: خلاصه پیش‌فرض را به صورت یک فهرست نشان می‌دهد.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fa: نمایش خلاصه بدون قالب ، با گزینه های یکی پس از دیگری و یا خطی

en: Generates an RSS feed from a view.
fa: یک خوراک RSS از یک نما ایجاد می‌کند.

en: Displays the fields with an optional template.
fa: نمایش دادن فیلدها با قالب بندی دلخواه

en: Will be available to all users.
fa: برای تمام کاربران در دسترس خواهد بود.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای هر یک از نقش‌های تعیین شده اعطا می‌شود.

en: No caching of Views data.
fa: هیچ کشی از اطلاعات نما وجود ندارد

en: Time-based
fa: زمان محلی پیش‌فرض

en: Simple time-based caching of data.
fa: کش ساده اطلاعات بر اساس زمان

en: sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fa: آیتم‌های گردآورنده از طریق هوراک های RSS و Atom وارد می‌شوند.

en: The title of the aggregator item.
fa: عنوان آیتم گردآورنده

en: The link to the original source URL of the item.
fa: پیوند به نشانی منبع اولیه آیتم.

en: The author of the original imported item.
fa: نویسنده آیتم اصلی وارد شده

en: The actual content of the imported item.
fa: محتوای واقعی آیتم وارد شده

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fa: تاریخی که آیتم اصلی خوراک ارسال شده است ... (در بعضی خوراک‌ها، این تاریخ زمانی که وارد شده است است.)

en: Feed ID
fa: شناسه خوراک

en: The unique ID of the aggregator feed.
fa: شناسه منحصر به فرد برای خوراک گردآورنده

en: The title of the aggregator feed.
fa: عنوان گردآورنده خوراک

en: The link to the source URL of the feed.
fa: پیوند به آدرس منبع خوراک.

en: The date the feed was last checked for new content.
fa: تاریخی که خوراک برای آخرین بار جهت محتوای جدید بررسی شده است.

en: The description of the aggregator feed.
fa: توضیحات گردآورنده خوراک

en: The unique ID of the aggregator category.
fa: شناسه منحصر به فرد گروه گردآورنده

en: The title of the aggregator category.
fa: عنوان گروه گردآورنده

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fa: نمایش آیتم گرداورنده با استفاده از داده سورس اصلی

en: The title of the comment.
fa: عنوان دیدگاه.

en: The comment ID of the field
fa: شناسه دیدگاه مربوط به فیلد

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fa: نام نویسنده دیدگاه. می‌تواند به عنوان پیوند به صفحه اصلی نویسنده استفاده شود.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fa: آدرس وب سایت نویسنده دیدگاه که می‌تواند به‌صورت لینک نمایش داده شود. در صورتی که کاربر عضو باشد، خالی خواهد بود.

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Provide a simple link to view the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده دیدگاه.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش دیدگاه.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف دیدگاه.

en: The Comment ID of the parent comment.
fa: شناسه دیدگاهی که والد دیدگاه است

en: Date and time of when the last comment was posted.
fa: تاریخ و زمانی که آخرین دیدگاه ارسال شده است

en: The name of the author of the last posted comment.
fa: نام نویسنده اخرین دیدگاه ارسال شده

en: Comment count
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: The number of new comments on the node.
fa: تعداد نظرات جدید روی گره

en: Comment status
fa: وضعیت دیدگاه

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fa: تنها گره‌هایی را نمایش می‌دهد که کاربر آن را ارسال کرده باشد، یا بر روی گره دیدگاهی ارسال کرده باشد.

en: Display the comment with standard comment view.
fa: نمایش دیدگاه با نمای استاندارد دیدگاه.

en: Display the comment as RSS.
fa: نمایش دیدگاه به عنوان RSS.

en: Link to contact page
fa: پیوند به صفحه تماس

en: Provide a simple link to the user contact page.
fa: ارائه یک پیوند ساده به صفحه تماس کاربر.

en: Locale source
fa: منبع بومی‌سازی

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fa: یک رشته منبع برای ترجمه ، به انگلیسی یا زبان پیش فرض وب سایت

en: The ID of the source string.
fa: شناسه رشته منبع

en: A description of the location or context of the string.
fa: توضیحی درباره موقعیت یا زمینه یک رشته.

en: The group the translation is in.
fa: گروهی که ترجمه در آن است.

en: The full original string.
fa: رشته‌ی کامل اولیه.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fa: نسخه هسته دروپال که رشته متعلق به آن است.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش ترجمه‌ها.

en: Locale target
fa: مقصد بومی‌سازی

en: The full translation string.
fa: رشته ترجمه کامل

en: The language this translation is in.
fa: زبانی که ترجمه در آن است.

en: The ID of the parent translation.
fa: شناسه ترجمه والد

en: The title of the node.
fa: عنوان محتوا

en: The date the node was posted.
fa: تاریخی که محتوا ارسال شده است.

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Node revision
fa: بازنگری گره

en: Filter by access.
fa: فیلتر بر اساس دسترسی.

en: Has new content
fa: محتوای جدید دارد

en: Poll
fa: نظرخواهی

en: Other nodes that are linked from the node.
fa: گره‌های دیگری که از گره به آنها پیوند وجود دارد.

en: Other nodes that link to the node.
fa: گره‌های دیگری که به گره پیوند دارند.

en: Search Terms
fa: عبارات جستجو

en: The terms to search for.
fa: عباراتی که جستجو برای آنها انجام می‌شود.

en: Total views
fa: کل بازدیدها

en: Views today
fa: مشاهدات امروز

en: Stores site access information.
fa: اطلاعات دسترسی به سایت را ذخیره می‌نماید.

en: Title of page visited.
fa: عنوان صفحه بازدید شده

en: Referrer URI.
fa: آدرس ارجاع دهنده

en: The user who visited the site.
fa: کاربری که از سایت بازدید کرده است

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fa: مدت زمان بارگذاری (Load) صفحه برحسب میلی ثانیه.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fa: فایل هایی که توسط دروپال و ماژول‌های مختلف نگه‌داری می‌شوند.

en: The ID of the file.
fa: شناسه فایل

en: The name of the file.
fa: نام فایل.

en: The path of the file.
fa: مسیر فایل.

en: The status of the file.
fa: وضعیت فایل.

en: The date the file was uploaded.
fa: تاریخی که فایل بارگذاری شده است.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fa: فیلتر نتایج "Taxonomy: Term" به یک واژگان خاص.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fa: نمایش همه واژه‌های طبقه‌بندی مرتبط با یک گره از واژگان‌های تعیین شده.

en: The parent term of the term.
fa: واژه‌ی والد این واژه

en: Node translation
fa: ترجمه گره

en: Translation set node ID
fa: شناسه گره مجموعه ترجمه

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fa: شناسه مجموعه ترجمه‌ای که محتوا به آن تعلق دارد.

en: Source translation
fa: ترجمه منبع

en: The source that this content was translated from.
fa: منبعی که این محتوا از آن ترجمه شده است.

en: Versions of content in different languages.
fa: نسخه‌های محتوا در زبان‌های مختلف

en: Child translation
fa: ترجمه فرزند

en: Outdated
fa: قدیمی

en: The user ID
fa: شناسه کاربر

en: The user or author name.
fa: نام کاربر یا نویسنده.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fa: آدرس ایمیل یک کاربر.این فیلد در حالت عادی به کاربر نمایش داده نمی شود. بنابراین در استفاده از آن دقت کنید.

en: Language of the user
fa: زبان کاربر

en: The date the user was created.
fa: تاریخی که حساب کاربر ایجاد شده است

en: The user's last access date.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر.

en: The user's last login date.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر.

en: The user's signature.
fa: امضای کاربر.

en: Provide a simple link to edit the user.
fa: فراهم کردن یک پیوند ساده برای ویرایش کاربر.

en: Roles that a user belongs to.
fa: نقش‌هایی که یک کاربر به آنها تعلق دارد.

en: User ID from URL
fa: شناسه کاربر از آدرس

en: Null
fa: تهی

en: Provide custom text or link.
fa: ارائه متن یا پیوند سفارشی.

en: Displays the actual position of the view result
fa: نمایش محل حقیقی نتیجه نما

en: Link this field to its comment
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه آن

en: Link this field to new comments
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه های جدید

en: contact
fa: تماس

en: Contact %user
fa: تماس با %user

en: Unknown group
fa: گروه ناشناخته

en: Unknown language
fa: زبان ناشناخته

en: Default site language
fa: زبان پیش فرض سایت

en: Current installed version
fa: نسخه نصب شده فعلی

en: Show None
fa: نمایش هیچ کدام

en: Display score
fa: نمایش رتبه

en: Link this field to download the file
fa: لینک دادن این فیلد به دانلود فایل

en: Select terms from vocabulary @voc
fa: انتخاب واژه‌ها از واژگان @voc

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fa: اگر تمایل به اعتبارسنجی برای واژگان‌های خاصی را دارید، آنها را انتخاب نمایید؛ اگر هیچکدام انتخاب نشده باشد، تمام واژه‌ها تایید می‌شود.

en: Term IDs separated by , or +
fa: شناسه واژه‌ها، جدا شده با , یا +

en: Usernames
fa: نام‌های کاربری

en: Enter a comma separated list of user names.
fa: فهرستی که با کاما جدا شده از نام کاربران را وارد کنید

en: Unrestricted
fa: بدون محدودیت

en: No role(s) selected
fa: هیچ نقشی انتخاب نشده است

en: Multiple roles
fa: نقش‌های متعدد

en: Query results
fa: نتایج پرس و جو

en: Mini
fa: کوچک

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Specify caching type for this display.
fa: تعیین نوع ذخیره‌سازی موقت این نمایشگر.

en: Get information on how to theme this display
fa: دریافت اطلاعاتی درباره روش پوسته‌گذاری این نمایش

en: The title of this view
fa: عنوان این نما

en: Access restrictions
fa: محدودیت‌های دسترسی

en: Field @field (ID: @id)
fa: فیلد @field (شناسه: @id)

en: Change theme
fa: تغییر پوسته

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fa: <strong>مهم!</strong> هنگام افزودن، حذف، یا تغییر نام فایل‌های قالب، لازم است برای آگاه نمودن دروپال از تغییرات، دستور اسکن دوباره فایل‌های سیستم خود را بدهید. با کلیک بر روی این کلید، شما مخزن پوسته‌های دروپال خود را تخلیه کنید و در نتیجه فرآیند اسکن دوباره را فعال نمایید. قالب‌های مشخص شده‌ی بالا بعد از آن وضعیت جدید سیستم شما را نشان خواهند داد.

en: Theming information (display)
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری (نمایشگر)

en: Back to !info.
fa: بازگشت به !info.

en: theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: This display has no theming information
fa: این نمایشگر دارای هیچ اطلاعات پوسته‌گذاری نیست.

en: This is the default theme template used for this display.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته برای این نمایشگر است.

en: This is an alternative template for this display.
fa: این یک قالب جایگزین برای این نمایشگر است.

en: This is the default theme template used for this style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای این استایل است.

en: This is the default theme template used for this row style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای استایل این سطر است.

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: Block caching type
fa: نوع حافظه نهان بلوک

en: Using the site name
fa: استفاده از نام سایت

en: Use the site name for the title
fa: استفاده از نام سایت برای عنوان

en: No menu
fa: بدون منو

en: Normal: @title
fa: معمولی: @title

en: Change settings for the parent menu
fa: تغییر تنظیمات برای منوی والد

en: Menu item entry
fa: ورودی آیتم‌های منو

en: No menu entry
fa: بدون ورودی منو

en: Normal menu entry
fa: ورودی پیش فرض منو

en: Already exists
fa: قبلا استفاده شده است

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fa: "$arg" دیگر پشتیبانی نمی‌شود. به جای آن از % استفاده کنید.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fa: نمی‌توان از "%" برای اولین بخش مسیر استفاده کرد.

en: Title is required for this menu type.
fa: عنوان برای این نوع منو اجباری است.

en: Inline fields
fa: فیلد های خطی

en: RSS description
fa: توضیحات RSS

en: Display record count with link
fa: نمایش تعداد رکوردها همراه با پیوند

en: New view
fa: نمای جدید

en: Changed view
fa: نمای تغییریافته

en: Live preview
fa: پیش‌نمایش زنده

en: @current of @max
fa: @current از @max

en: Must users preview posts before submitting?
fa: آیا کاربران قبل از ارسال نوشته‌ها باید پیش‌نمایش آنرا ببینند؟

en: Default email link
fa: لینک ایمیل پیش فرض

en: Email contact form
fa: ایمیل فرم تماس

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: Select the languages to display.
fa: انتخاب زبان برای نمایش.

en: - All -
fa: - همه -

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Checking...
fa: در حال بررسی...

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Dependency
fa: وابستگی

en: Hide content translation links
fa: مخفی نمودن پیوندهای ترجمه محتوا

en: Update translations
fa: به‌روزرسانی ترجمه‌ها

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
fa[0]: ۱ گره به مجموعه ترجمه افزوده شد.
fa[1]: @count گره به مجموعه ترجمه افزوده شد.

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
fa[0]: ۱ گره از مجموعه ترجمه حذف شد.
fa[1]: @count گره از مجموعه ترجمه حذف شد.

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
fa: این ماژول پشتیبانی از محتوای چند زبانه را در سایت‌های دروپال بهبود می‌بخشد:

en: Shows content depending on page language.
fa: محتوا را بر اساس زبان صفحه نمایش می‌دهد.

en: Handles multilingual variables.
fa: متغیر های چند زبانه را مورد استفاده قرار می دهد

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
fa: گزینه زبان توسعه‌یافته برای انواع محتوای انتخاب شده. برای این انواع محتوا، ترجمه به تمام زبان‌ها امکان‌پذیر می‌شود، نه تنها برای زبان‌های فعال‌شده.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
fa: ارائه یک بلوک برای انتخاب زبان و دو تابع در پوسته: <em>i18n_flags</em> و <em>i18n_links</em>.

en: Multilingual menu items.
fa: آیتم‌های منو چند زبانه.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
fa: جهت فعال کردن پشتیبانی چندزبانه از انواع محتوا به <a href="@configure_content_types">پیکربندی انواع محتوا</a> مراجعه نمایید.

en: Extended language support
fa: پشتیبانی زبان توسعه یافته

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
fa: پیکربندی گزینه های تمدید برای محتوای چند زبانه و ترجمه ها.

en: The value of the variable.
fa: مقدار متغیر

en: Extends Drupal support for multilingual features.
fa: توسعه پشتیبانی دروپال از قابلیت‌های چندزبانه

en: Content type names
fa: نام‌های انواع محتوا

en: Already added languages
fa: قبلا زبان‌ها افزوده شده‌اند

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
fa: یک زبان را می‌توان به صورت سراسری به یک واژگان منسوب کرد.

en: Different terms for each language with translation relationships.
fa: اصطلاحات مختلف برای هر زبان با ارتباطات ترجمه

en: Enables multilingual taxonomy.
fa: طبقه بندی چند زبانه را فعال می کند

en: Array
fa: آرایه

en: Add translation
fa: افزودن ترجمه

en: Filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Link ID
fa: شناسه پیوند

en: Contact form
fa: فرم تماس

en: DOC file
fa: فایل DOC

en: TXT file
fa: فایل TXT

en: XML file
fa: فایل XML

en: Provide as file
fa: ارائه به صورت فایل

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fa: نشانی <em>فرستنده</em> نامه‌های خودکار که در حین ثبت نام و همچنین هنگام درخواست گذرواژه و آگاه‌سازی‌های سیستم فرستاده می‌شود. (استفاده از نشانی پست الکترونیکی که با نام دامنه‌تان تمام می‌شود کمک می‌کند تا نشانی اسپم شناسایی نگردد.)

en: Languages not yet added
fa: زبان‌هایی که تاکنون اضافه نشده‌اند

en: String not found.
fa: رشته یافت نشد.

en: The string has been saved.
fa: رشته ذخیره شد.

en: The language selected for import is not supported.
fa: زبان انتخاب شده برای ورود پشتیبانی نمی‌شود.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fa: فایل ترجمه %filename ظاهرا دارای سربرگ معیوب یا بدون سربرگ است.

en: Error importing interface translations
fa: خطا در ورود ترجمه‌های واسط

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fa: ورود %file به %locale: %number رشته جدید اضافه شد، %update رشته به‌روز شد و %delete رشته حذف شد.

en: Latin
fa: لاتین

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: sort ascending
fa: صعودی

en: sort descending
fa: نزولی

en: Allowed HTML tags: @tags
fa: تگ‌های HTML مجاز: @tags

en: Ampersand
fa: امپرسند

en: HTML filter
fa: فیلتر HTML

en: Default number of forum topics displayed per page.
fa: تعداد پیش‌فرض موضوعات انجمن برای نمایش دادن در هر صفحه.

en: Default display order for topics.
fa: ترتیب نمایش پیش‌فرض برای موضوعات.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fa: زبان پیش‌فرض حساب برای نامه‌های الکترونیکd و زبان ترجیح داده شده برای نمایش سایت.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fa: پشتیبانی چند زبانی را در این نوع محتوا فعال می‌کند. اگر فعال شود یک فیلد انتخاب زبان به فرم ویرایش اضافه خواهد شد که به شما اجازه می‌دهد یکی از <a href="!languages">زبان‌های فعال</a> را انتخاب کنید. اگر غیرفعال باشد محتوای ارسالی جدید با زبان پیش‌فرض ذخیره خواهند شد. محتوای موجود تحت ثاثیر این تغییرات قرار نخواهند گرفت.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
fa: کاربران دارای مجوز <em>مدیریت نودها</em> می‌توانند این گزینه‌ها را رونویسی کنند.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: نام خواندنی توسط ماشین باید فقط حروف کوچک, شامل اعداد, و خط زیر باشد.

en: Number of posts on main page
fa: تعداد ارسال‌ها در صفحه اصلی

en: Notes:
fa: توجه:

en: Edit field
fa: ویرایش فیلد

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Popular content
fa: محتوای محبوب

en: The name of this website.
fa: نام این وب‌سایت.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
fa: شعار سایت شما، کلام آخر یا تکیه کلام (معمولا همراه عنوان سایت نمایش داده می‌شود).

en: Default 403 (access denied) page
fa: صفحه پیش‌فرض 403 (دسترسی غیرمجاز)

en: Default 404 (not found) page
fa: صفحه پیش‌فرض 404 (پیدا نشد)

en: Number of items in each feed
fa: تعداد آیتم‌ها در هر خوراک

en: Default number of items to include in each feed.
fa: تعداد پیش‌فرض آیتم‌هایی که در هر خوراک قرار می‌گیرد.

en: Feed content
fa: محتوای خوراک

en: Titles plus teaser
fa: عناوین بعلاوه خلاصه

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fa: تنظیمات سراسری برای نمایش پیش‌فرض آیتم‌های محتوا در هر خوراک.

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fa: پشتیبانی از چند زبانه بودن برای این نوع از محتوا را فعال می‌کند. اگر فعال باشد، فیلد انتخاب زبان  به فرم ویرایش اضافه خواهد شد  که به شما اجازه می‌دهد یکی از<a href="!languages">زیان‌های فعال</a> را انتخاب کنید، شما همچنین می‌توانید ترجمه را در این نوع از محتوا فعال کنید که به شما اجازه می‌دهد محتوا ترجمه شده به هریک از زبانهای فعال را داشته باشید. اگر غیر فعال باشد محتوای ارسالی جدید با زبان پیش‌فرض ذخیره خواهند شد. محتوا موجود تحت ثاثیر این تغییرات قرار نخواهند گرفت.

en: Translation settings
fa: تنظیمات ترجمه

en: Flag translations as outdated
fa: نشانه گذاری ترجمه به عنوان منسوخ

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fa: اگر تغییرات قابل‌توجهی ایجاد کرده‌اید، به صورتی که ترجمه‌ها نیاز به به‌روزرسانی داشته باشد، می‌توانید تمامی ترجمه‌های این متن را به عنوان قدیمی علامت‌گذاری نمایید. این کار هیچ تغییری در سایر مشخصات این متن‌ها، مانند وضعیت انتشار یا عدم انتشار آنها ایجاد نمی‌کند.

en: This translation needs to be updated
fa: این ترجمه نیاز به به‌روز رسانی دارد

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fa: هنگامی که این گزینه تیک خورده باشد، یعنی این ترجمه نیاز به به‌روزرسانی دارد زیرا متن منبع آن تغییر کرده است. وقتی ترجمه به‌روزرسانی شد، تیک را بردارید.

en: Content translation
fa: ترجمه محتوا

en: Disabled modules
fa: ماژول‌های غیرفعال

en: Disabled themes
fa: پوسته‌های غیرفعال

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
fa: بازدید کنندگان بتوانند حساب کاربری ایجاد کنند ولی موافقت مدیر نیاز باشد.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
fa: تایید هویت از طریق پست الکترونیک هنگام ایجاد حساب  توسط بازدید کنندگان لازم باشد.

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fa: اگر این گزینه انتخاب شده باشد. کاربران جدید ملزم خواهند بود برای ورود به سایت هویت خود را از طریق پست الکترونیک تایید کنند و یک رمز توسط سیستم به آنها اختصاص داده خواهد شد. اگر انتخاب نشده باشد کاربران بلافاصله وارد سایت خواهند شد و  می‌توانند در هنگام ثبت نام گذرواژه خود را ثبت کنند.

en: User registration guidelines
fa: راهنمای ثبت نام کاربر

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
fa: این متن در بالای فرم ثبت‌نام کاربران نمایش داده می‌شود و برای راهنمایی یا آموزش کاربران مفید است.

en: Welcome, new user created by administrator
fa: خوش‌آمدگویی، کاربر ساخته شده توسط مدیر

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fa: نامه‌های الکترونیکی خوش‌آمدگویی ارسال شده به حساب‌های کاربری جدید ساخته شده توسط مدیر را سفارشی کنید.

en: Welcome, no approval required
fa: خوش‌آمدگویی، بدون نیاز به تایید

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fa: نامه‌های الکترونیکی خوش‌آمدگویی ارسال شده به کاربران جدید، در صورتی که نیاز به تایید مدیر نباشد، را سفارشی کنید.

en: Welcome, awaiting administrator approval
fa: خوش‌آمدگویی، در انتظار تایید مدیر

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fa: سفارشی کردن نامه‌های الکترونیکی خوش‌آمدگویی ارسال شده به کاربران جدید هنگام ثبت‌نام، در صورتی که نیاز به تایید مدیریت باشد.

en: Password recovery email
fa: نامه الکترونیکی بازیابی کلمه عبور

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
fa: سفارشی کردن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربرانی که درخواست یک کلمه عبور جدید نموده‌اند.

en: Account activation email
fa: نامه الکترونیکی فعال‌سازی حساب

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fa: فعال‌سازی و سفارشی نمودن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربران هنگام فعال شدن حساب (در صورتی که یک مدیر حساب کاربری که قبلا ثبت‌نام نموده است را فعال نماید، در وب‌سایتی که تایید مدیریت لازم است).

en: Notify user when account is activated.
fa: کاربر را هنگام فعال شدن حسابش آگاه کن.

en: Account blocked email
fa: نامه الکترونیکی مسدود شدن حساب

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fa: فعال‌سازی و سفارشی نمودن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربران هنگامی که حساب‌شان مسدود می‌شود.

en: Notify user when account is blocked.
fa: کاربر را هنگام مسدود شدن حسابش آگاه کن.

en: Account deleted email
fa: نامه الکترونیکی حذف حساب

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
fa: فعال‌سازی و سفارشی نمودن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربران هنگامی که حساب‌شان حذف می‌شود.

en: Notify user when account is deleted.
fa: کاربر را هنگام حذف حسابش آگاه کن.

en: Signature support
fa: پشتیبانی امضا

en: Picture support
fa: پشتیبانی تصویر

en: Picture maximum dimensions
fa: بیشترین ابعاد تصویر

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fa: بیشترین ابعاد برای تصاویر، بر حسب پیکسل.

en: Picture maximum file size
fa: بیشترین اندازه فایل تصویر

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fa: بیشترین اندازه فایل برای تصاویر, به کیلوبایت.

en: Picture guidelines
fa: راهنماهای تصویر

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fa: این متن در فرم بارگذاری تصویر همراه با راهنمایی‌های پیش‌فرض نمایش داده می‌شود. این امر برای راهنمایی یا آموزش کاربران مفید است.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
fa: راهنمایی‌های بعدی به نشانی پست الکترونیکی شما فرستاده شد.

en: Add a description to the CAPTCHA
fa: افزودن یک توضیح به CAPTCHA

en: CAPTCHA description
fa: توضیح CAPTCHA

en: extra large
fa: خیلی بزرگ

en: Menu type
fa: نوع منو

en: Styles
fa: استایل ها

en: The item has been deleted.
fa: مورد حذف شد.

en: Item ID
fa: شناسه آیتم

en: XLS file
fa: فایل XLS

en: %name: found no valid user with that name.
fa: %name: هیچ کاربر معتبری با این نام پیدا نشد.

en: Base name
fa: نام ساده

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgctxt" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The name of the site.
fa: نام سایت.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fa: مجموعه‌ای از ابزارهای مفید از مرلین، توسعه‌گر Chaos.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fa: ارائه رابط کاربری و API  برای مدیریت صفحات سایت

en: Node add/edit form
fa: فرم افزودن/ویرایش محتوا

en: Create a new page
fa: ایجاد یک صفحه جدید

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fa: ویرایش نام، مسیر و دیگر تنظیمات پایه برای هر صفحه.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fa: قرار دادن زمینه برای آرگومان‌های این صفحه.

en: Control what users can access this page.
fa: کنترل کاربرانی که به این صفحه دسترسی دارند.

en: Make a copy of this page
fa: ایجاد یک کپی از این صفحه

en: User profile template
fa: قالب پروفایل کاربر

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fa: هر چیزی در فرم که که توسط محتواهای دیگر نمایش داده نمی شود.

en: Node created date
fa: تاریخ ایجاد محتوا

en: Node links of the referenced node.
fa: پیوندهای گره برای گره مرجع.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fa: پیکربندی نماها برای مورد استفاده قرار گرفتن در محتوای CTools

en: Select display
fa: انتخاب نمایش

en: Content pane
fa: قاب محتوا

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fa: برای یک پانل یا صفحه نمایش داشبورد به عنوان مطالب در دسترس است

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fa: یک آرایش پنل تقسیم‌شده به سطرها و ستون‌ها.

en: Region settings
fa: تنظیمات ناحیه

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fa: افزودن اشیاء زمینه اضافی به این گونه، که می‌تواند توسط زمینه استفاده شود.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fa: افزودن اقلام محتوا و تغییر مکان آنها با یک رابط انداختن و کشیدن.

en: XML sitemap
fa: نقشه سایت XML

en: Submit the sitemap to search engines.
fa: ارسال نقشه سایت به موتورهای جستجو.

en: Add taxonomy term links to the sitemap.
fa: افزودن پیوندهای واژه‌های طبقه‌بندی به نقشه سایت.

en: Custom formats
fa: قالب‌های سفارشی

en: Content type name
fa: نام نوع محتوا

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fa: نام قابل فهم توسط انسان برای این نوع محتوا. فقط هنگام ایجاد یک نوع محتوای جدید لازم است.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fa: ابزارهایی برای وارد نمودن و ایجاد خودکار تاریخ‌ها و تقویم‌ها.

en: Grant !op access
fa: اعطای مجوز دسترسی !op

en: The permissions have been reseted to the content type defaults.
fa: مجوزها به پیش‌فرض‌های نوع محتوا بازنشانی شدند.

en: Per content node access control settings
fa: تنظیمات کنترل دسترسی برای هر محتوا

en: Enable per content node access control settings
fa: فعال کردن تنظیمات کنترل دسترسی برای هر محتوا

en: Give content node grants priority
fa: اولویت به مجوزهای محتوای اعطا شده

en: Permissions have been successfully rebuilt for the content type @types.
fa: مجوزها برای نوع محتوای @types با موفقیت بازسازی شد.

en: Role based access control settings
fa: تنظیمات کنترل دسترسی بر اساس نقش

en: Note that users need at least the %access_content permission to be able to deal in any way with content.
fa: توجه کنید که کاربران برای هر گونه عملی روی محتوا حداقل نیاز به مجوز %access_content دارند.

en: This role is lacking the permission '@perm', so it has no access.
fa: این نقش مجوز «@perm» را ندارد بنابراین دسترسی برای آن وجود ندارد.

en: This role has '@perm' permission, so access is granted.
fa: این نقش دارای مجوز «@perm» است بنابراین دسترسی برای آن مجاز است.

en: Permissions have been successfully rebuilt for the content type @types. | Permissions have been successfully rebuilt for the content types @types.
fa[0]: مجوزهای نوع محتوای @types با موفقیت بازسازی شدند.
fa[1]: مجوزهای انواع محتوای @types با موفقیت بازسازی شدند.

en: Update automatic nodetitles
fa: به روز رسانی خودکار عنوان گره

en: manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: @field_name (Locked)
fa: @field_name (قفل شده)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fa: نام گروه (a-z, 0-9, _)

en: %name must be an integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح باشد.

en: %name must be a positive integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: (start from last values)
fa: (شروع از آخرین مقدار)

en: New field
fa: فیلد جدید

en: Regional settings
fa: تنظیمات منطقه‌ای

en: The server was successfully enabled.
fa: سرور با موفقیت فعال شد.

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Adds user configurable links to the sitemap.
fa: پیوندهای قابل‌پیکربندی توسط کاربران را به نقشه سایت اضافه می‌کند.

en: Adds menu item links to the sitemap.
fa: پیوندهای اقلام منو را به نقشه سایت اضافه می‌کند.

en: Adds content links to the sitemap.
fa: پیوندهای محتوا را به نقشه سایت اضافه می‌کند.

en: Change the layout of this panel.
fa: تغییر آرایش این پنل.

en: Show End Date
fa: نمایش تاریخ پایان

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Gallery page
fa: صفحه گالری

en: Structure
fa: ساختار

en: Default values
fa: مقادیر پیش‌فرض

en: Color and image settings
fa: تنظیمات تصویر و رنگ

en: @level - low
fa: @level - کم

en: @level - high
fa: @level - زیاد

en: Check for updates of disabled modules and themes
fa: بررسی به‌روزرسانی برای ماژو‌ل‌ها و پوسته‌های غیرفعال

en: Header text
fa: متن سربرگ

en: User blog
fa: وبلاگ کاربر

en: Site contact page
fa: صفحه تماس سایت

en: Advanced search form
fa: فرم جستجوی پیشرفته

en: Fetcher
fa: اخذ کننده

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fa: این مجوز از نقش کاربر شناخته شده گرفته شده است.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fa: مقصد پیوند، مانند _blank، _parent، یا نام یک iframe. این فیلد به ندرت استفاده می‌شود.

en: @argument title
fa: عنوان @argument

en: Count the number 0 as empty
fa: حساب کردن عدد 0 به عنوان خالی

en: Hide if empty
fa: محفی کردن در صورت خالی بودن

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: The view %name has been saved.
fa: نمای %name ذخیره شد.

en: Jump menu
fa: منوی پرش

en: Hostname of user that posted the comment.
fa: نام هاست کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fa: پست الکترونیکی کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است. اگر کاربر ثبت‌نام کرده باشد، خالی خواهد بود.

en: The taxonomy term ID for the term.
fa: شناسه‌ی واژه taxonomy برای واژه.

en: The taxonomy term name for the term.
fa: نام واژه taxonomy برای واژه.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fa: نام واژگانی که دسته به آن تعلق دارد.

en: The name of the role.
fa: نام نقش

en: The role ID of the role.
fa: شناسه نقش

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: User language
fa: زبان کاربر

en: Submitted by !username on !datetime
fa: ارسال شده توسط !username در !datetime

en: Length is shorter than
fa: طول کمتر است از

en: Length is longer than
fa: طول بیشتر است از

en: View changes
fa: مشاهده تغییرات

en: Choose a CKEditor skin.
fa: انتخاب یک پوسته برای CKEditor

en: Entities
fa: موجودیت‌ها

en: Not restricted
fa: محدود نشده

en: The unique ID of the comment.
fa: شناسه منحصر‌به‌فرد دیدگاه

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fa: آدرس IP کامپیوتری که دیدگاه از آن ارسال شده است.

en: The name left by the comment author.
fa: نامی که توسط نویسنده دیدگاه ثبت شده است.

en: The email address left by the comment author.
fa: نشانی پست الکترونیکی داده شده توسط نویسنده دیدگاه.

en: The home page URL left by the comment author.
fa: آدرس صفحه خانگی که توسط نویسنده دیدگاه داده شده است.

en: The URL of the comment.
fa: آدرس دیدگاه.

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: The URL of the comment's edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش دیدگاه.

en: The date the comment was posted.
fa: تاریخی که دیدگاه ثبت شده است.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fa: والد دیدگاه, اگر دیدگاه‌های دنباله‌دار فعال باشد.

en: The node the comment was posted to.
fa: محتوایی که دیدگاه برای آن ثبت شده است.

en: The number of comments posted on a node.
fa: تعداد دیدگاه‌هایی که برای یک محتوا ثبت شده است.

en: New comment count
fa: تعداد دیدگاه‌های جدید

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌شده برای یک محتوا پس از آخرین مشاهده‌ی خواننده.

en: The type of the node.
fa: نوع محتوا.

en: The language the node is written in.
fa: زبانی که محتوا در آن نوشته شده است.

en: The URL of the node.
fa: آدرس محتوا.

en: The URL of the node's edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش محتوا.

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: The date the node was most recently updated.
fa: تاریخ آخرین باری که محتوا به‌روز شده است.

en: The author of the node.
fa: نویسنده محتوا.

en: Poll winner
fa: برنده نظرسنجی

en: The winning poll answer.
fa: پاسخ برنده نظرسنجی

en: Poll winner votes
fa: آراء پاسخ برنده

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fa: تعداد آراء داده شده به پاسخ برنده نظر سنجی.

en: Poll winner percent
fa: درصد پاسخ برنده

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fa: درصد آراء داده شده به  پاسخ برنده یک نظر سنجی.

en: The number of visitors who have read the node.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که محتوا را خوانده‌اند.

en: The number of visitors who have read the node today.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که امروز محتوا را خوانده‌اند.

en: Last view
fa: آخرین مشاهده

en: The date on which a visitor last read the node.
fa: تاریخی که یک بازدیدکننده آخرین بار محتوا را خوانده است.

en: The slogan of the site.
fa: شعار سایت

en: The administrative email address for the site.
fa: نشانی پست الکترونیکی مدیریت سایت.

en: The URL of the site's front page.
fa: آدرس صفحه اول سایت.

en: Login page
fa: صفحه ورود

en: The URL of the site's login page.
fa: آدرس صفحه ورود.

en: The unique ID of the uploaded file.
fa: شناسه انحصاری فایل بارگذاری شده.

en: The name of the file on disk.
fa: نام فایل بر روی دیسک.

en: The web-accessible URL for the file.
fa: آدرس دسترسی فایل از وب.

en: The date the file was most recently changed.
fa: آخرین تاریخی که فایل تغییر یافته است.

en: The user who originally uploaded the file.
fa: کاربر بارگذار کننده فایل.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fa: شناسه‌ی یکتای واژه‌ی رده‌بندی

en: The name of the taxonomy term.
fa: نام واژه رده بندی.

en: The optional description of the taxonomy term.
fa: شرح اختیاری واژه رده بندی

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fa: تعداد گره‌هایی که با این واژه رده بندی برچسب گذاری شده‌اند

en: The URL of the taxonomy term.
fa: آدرس واژه رده بندی.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fa: واژگانی که این واژه رده‌بندی به آن متعلق است.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
fa: واژه والد واژه رده بندی، اگر وجود داشته باشد.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fa: شناسه منحصر به فرد واژگان رده‌بندی.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام واژگان رده‌بندی

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام ماشین برای واژگان طبقه‌بندی.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fa: شرح اختیاری واژگان رده‌بندی

en: Term count
fa: تعداد واژه‌ها

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fa: تعداد واژه‌هایی که متعلق به واژگان طبقه‌بندی هستند.

en: The unique ID of the user account.
fa: ID منحصر به فرد حساب کاربری.

en: The login name of the user account.
fa: نام ورود حساب کاربری.

en: The email address of the user account.
fa: نشانی پست الکترونیک حساب کاربری.

en: The URL of the account profile page.
fa: آدرس صفحه پروفایل حساب.

en: The date the user last logged in to the site.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر به سایت.

en: The date the user account was created.
fa: تاریخی که حساب کاربری ایجاد شده است.

en: All parent terms
fa: همه اصطلاحات والد

en: No TrueType support
fa: عدم پشتیبانی از TrueType

en: Font preview of @font (@file)
fa: پیش‌نمایش فونت @font (@file)

en: Preview of built-in font
fa: پیش‌نمایش فونت داخلی

en: You need to select at least one font.
fa: شما باید حداقل یک فونت را انتخاب کنید

en: Enter the characters shown in the image.
fa: کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

en: Font example
fa: نمونه فونت

en: Is new
fa: جدید

en: Promoted to frontpage
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky in lists
fa: موضوع مهم در لیست

en: Comments allowed
fa: ارسال دیدگاه مجاز باشد

en: Default country
fa: کشور پیش‌فرض

en: Site maintenance account
fa: حساب نگهداری سایت

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fa: @count رشته غیر مجاز HTML در %file

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Status message
fa: پیغام وضعیت

en: All pages except those listed
fa: همه صفحه‌ها به جز صفحه‌های لیست شده.

en: Only the listed pages
fa: تنها در صفحه‌های لیست شده.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fa: صفحه‌های که کد PHP زیر در آنها مقدار <code>TRUE</code> باز می‌گرداند. (فقط حرفه‌ای‌ها)

en: Pages or PHP code
fa: صفحه‌ها یا کد PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fa: اگر گزینه PHP را انتخاب نموده‌اید، کد PHP را بین %php وارد کنید. توجه داشته باشید اجرای کد اشتباه می‌تواند باعث خرابی سایت گردد.

en: Not customizable
fa: غیر قابل سفارشی نمودن

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
fa: خلاصه‌ای از توصیف بلوک. که در <a href="@overview">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> استفاده می‌شود.

en: Cache blocks
fa: ذخیره بلوک‌ها در حافظه موقت

en: Restricted to certain pages
fa: محدود یه صفحه‌های خاص

en: Default and custom settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض و سفارشی

en: Text formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fa: تعداد پاسخ‌هایی که یک موضوع برای "داغ" به حساب آمدن باید داشته باشد.

en: Add new @node_type
fa: افزودن @node_type جدید

en: Forum navigation vocabulary
fa: واژگان پیمایش انجمن

en: Update style
fa: به‌روز رسانی سبک

en: Add effect
fa: افزودن اثر

en: Image styles
fa: سبک‌های تصویر

en: Date type
fa: نوع تاریخ

en: Localize
fa: بومی‌سازی

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fa: مسیر این پیوند منو. این مسیر می‌تواند یک مسیر داخلی دروپال مثل %add-node یا یک آدرس خارجی مثل %drupal باشد. برای پیوند به صفحه اول %front را وارد کنید.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fa: حداکثر عمق برای یک منو و تمامی زیر شاخه‌هاش محدود به !maxdepth است. چنانچه هنگام پیمایش منو انتخاب برخی اقلام منو باعث تجاوز از این محدودیت شود، آن پیوند منو به عنوان والد در دسترس نخواهند بود.

en: No Main links
fa: پیوندهای اصلی وجود ندارد

en: Source for the Main links
fa: منبع پیوندهای اصلی

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fa: آنچه باید به عنوان پیوندهای اصلی (عموما در بالای صفحه) نمایش داده شود را انتخاب کنید.

en: No Secondary links
fa: پیوندهای ثانویه وجود ندارد

en: Source for the Secondary links
fa: منبع پیوندهای ثانویه

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fa: منوی <em>اصلی</em> در بسیاری از سایت‌ها برای نمایش بخش‌های اصلی سایت و اغلب در نوار پیمایش فوقانی سایت کاربرد دارد.

en: manage display
fa: اداره نمایش

en: Preview before submitting
fa: پیش‌نمایش قبل از ارسال

en: Display author and date information.
fa: اطلاعات نویسنده و تاریخ را نشان بده.

en: Author username and publish date will be displayed.
fa: نام کاربری نویسنده و تاریخ انتشار نمایش داده خواهد شد.

en: <em>Edit @type</em> @title
fa: <em>ویرایش @type</em> @title

en: Revision log message
fa: پیغام گزارش بازبینی

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
fa: بازبینی به شما اجازه می‌دهد تا تفاوتهای بین چند بازبینی یک محتوای ارسالی را رد گیری کنید وبه یک نسخه قدیمی بازگردید.

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fa[0]: شما باید حداقل یک کلید واژه با 1 حرف یا بیشتر وارد کنید.
fa[1]: شما باید حداقل یک کلید واژه با @count حرف یا بیشتر وارد کنید.

en: Searched %type for %keys.
fa: %keys در %type جستجو شدند.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fa: حداکثر تعداد صفحه‌های که در صفحه‌ها خلاصه مطالب مانند صفحه اول دیده می‌شود.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fa: این صفحه هنگامی که سند درخواست شده برای کاربر جاری غیر مجاز باشد نمایش داده خواهد شد. برای نمایش صفحه «دسترسی مجاز نیست» پیش‌فرض خالی بگذارید.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fa: این صفحه هنگامی که سند درخواست شده با هیچ محتوای مطابقت نکند نمایش داده خواهد شد. برای نمایش صفحه «صفحه پیدا نشد» پیش‌فرض خالی بگذارید.

en: Compress cached pages.
fa: صفحه‌ها ذخیره شده را فشرده کن.

en: Description of your site, included in each feed.
fa: شرح سایت شما؛ در هر خوراک ظاهر خواهد شد.

en: Users may set their own time zone.
fa: کاربران بتوانند ناحیه زمانی خود را تنظیم کنند.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fa: به کاربران در هنگام ورود یادآوری شود که منطقه زمانی خود را تعیین نکرده‌اند.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fa: فقط هنگامی که کاربران بتوانند ناحیه زمانی خود را تنظیم کنند پذیرفته می‌شود.

en: Time zone for new users
fa: ناحیه زمانی کاربران جدید

en: Default time zone.
fa: ناحیه زمانی پیش‌فرض.

en: Empty time zone.
fa: ناحیه زمانی خالی

en: Users may set their own time zone at registration.
fa: کاربران بتوانند ناحیه زمانی خود را هنگام ثبت نام تنظیم کنند.

en: Put site into maintenance mode
fa: قرار دادن سایت در حالت نگهداری

en: Maintenance mode message
fa: پیغام حالت نگهداری سایت

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
fa: پیغامی که به بازدیدکنندگان هنگامی که سایت در حالت نگهداری است نمایش داده می‌شود.

en: Requires: !module-list
fa: نیازمند: !module-list

en: Required by: !module-list
fa: ضروری برای: !module-list

en: Public files
fa: فایل‌های عمومی

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fa: پوشه %directory وجود ندارد یا قابل ایجاد نیست.

en: There is currently no content classified with this term.
fa: در حال حاضر هیچ محتوایی با این واژه طبقه‌بندی نشده است.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fa: پوشه %directory وجود ندارد یا قابل نوشتن نیست.

en: Picture directory
fa: پوشه عکس

en: Account cancellation confirmation
fa: تایید لغو حساب

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fa: پیغام نامه الکترونیک ارسالی به کاربران هنگامی که حسابشان لغو می‌شود را ویرایش کنید.

en: Account canceled
fa: حساب لغو شد

en: Weak
fa: ضعیف

en: Fair
fa: نسبتا خوب

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fa: لیستی با کام از هم جدا شده از کلمات برای توضیح محتوای خود وارد کنید.

en: Fixed width
fa: پهنای ثابت

en: Contact forms
fa: فرم‌های تماس

en: Entity ID
fa: شناسه موجودیت

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fa: عنوان این منطقه که فقط در بخش‌های مدیریتی نمایش داده خواهد شد.

en: Remove this display
fa: حذف این نمایش

en: Remove group @group
fa: حذف گروه @group

en: Default group
fa: گروه پیش فرض

en: Group @group
fa: گروه @group

en: Ungroupable filters
fa: فیلترهای غیرقابل گروه بندی

en: Basic exposed form
fa: فرم پایه

en: Input required
fa: نیازمند ورودی است

en: Display all items
fa: نمایش تمامی آیتم‌ها

en: Display all items that this view might find
fa: نمایش تمامی اقلامی که این نمایه می‌تواند پیدا کند

en: Display a specified number of items
fa: نمایش تعداد مشخصی از آیتم‌ها

en: Display a limited number items that this view might find.
fa: نمایش تعداد محدودی از اقلامی که این نما می‌تواند بیابد.

en: Paged output, full pager
fa: خروجی صفحه بندی شده ، کامل صفحه بندی شده

en: Paged output, full Drupal style
fa: خروجی صفحه بندی شده ، استایل دروپال کامل

en: Paged output, mini pager
fa: خروجی صفحه بندی شده ، صفحه بندی کوچک

en: Authentication module
fa: ماژول تعیین هویت

en: bypass node access
fa: عدم کنترل دسترسی به گره

en: view own unpublished content
fa: مشاهده محتوای منتشر نشده خود

en: In database
fa: در پایگاه داده

en: Defines an email field type.
fa: یک نوع فیلد ایمیل ایجاد می کند

en: Adds user profile links to the sitemap.
fa: پیوندهای پروفایل کاربر را به نقشه سایت اضافه می‌کند.

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
fa: گذرواژه کنونی خود را برای تغییر %mail یا %pass وارد کنید. !request_new.

en: Current password
fa: گذرواژه کنونی

en: The currently logged in user.
fa: کاربر وارد شده فعلی.

en: Maximum alias and component length
fa: حداکثر طول اسامی مستعار و اجزا

en: Administer pathauto
fa: مدیریت مسیر خودکار

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fa: به کاربر اجازه می دهد تا الگوهای اسامی مستعار خودکار  و حذف جمعی اسامی مستعار  URL  ها را تنظیم نماید

en: Notify of Path Changes
fa: اطلاع از تغییرات مسیر

en: Determines whether or not users are notified.
fa: مشخص می‌کند که کاربران مطلع گردند یا خیر.

en: The file description
fa: توضیحات فایل

en: The file has been renamed to %filename.
fa: نام فایل به %filename تغییر یافت.

en: %filename has been uploaded.
fa: %filename بارگذاری شد.

en: You can not perform this operation.
fa: شما قادر به انجام این عمل نیستید.

en: Administer IMCE
fa: مدیریت IMCE

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

en: Translate link
fa: پیوند ترجمه

en: Provide a simple link to translate the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ترجمه گره.

en: Authentication name
fa: تایید نام

en: Configure settings for Module Filter.
fa: پیکربندی تنظیمات مربوط به فیلتر ماژول

en: view all
fa: نمایش همه

en: Attachment before
fa: پیوست قبل از

en: Attachment after
fa: پیوست بعد از

en: No tokens available.
fa: توکنی در دسترس نیست.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fa: بر روی توکنی کلیک کنید تا به آخرین فیلدی که روی آن کلیک نموده‌اید وارد شود.

en: List of the currently available tokens on this site
fa: لیست توکن‌های موجود در این سایت

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
fa: منابع خارجی می‌توانند به صورت خودکار بهینه شوندٰ, که می‌تواند اندازه و تعداد درخواست‌های داده شده به سرور شما را کاهش دهد.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Rebuild links
fa: بازسازی پیوندها

en: Translation update status
fa: وضعیت به‌روز‌رسانی ترجمه

en: There are available updates
fa: تعدادی به‌روز‌رسانی‌ وجود دارد.

en: All your translations are up to date
fa: تمامی ترجمه‌های شما به‌روز هستند

en: Khmer
fa: خمر

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: Cache pages for anonymous users
fa: ذخیره‌سازی صفحه‌ها در حافظه موقت برای کاربران ناشناس

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Primary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش اصلی

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن primary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Secondary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش ثانویه

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن secondary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Header background
fa: زمینه سربرگ

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
fa: صفحه‌های ذخیره‌شده در حافظه موقت حداقل تا سپری شدن این مدت زمان بازسازی نخواهند شد.

en: Expiration of cached pages
fa: انقضای صفحه‌ها در حافظه موقت

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
fa: حداکثر زمانی که یک حافظه موقت خارجی می‌تواند نسخه‌ی قدیمی یک صفحه را استفاده نماید.

en: Insert file
fa: درج فایل

en: You are not logged in.
fa: شما هنوز وارد سایت نشده‌‏اید.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fa: اداره کننده‌ی @handler سعی کرد فیلد اضافی @identifier را اضافه کند اما جدول @table نتوانست افزوده شود!

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fa: مقادیر مجاز عبارتند از:: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The ability to send users their passwords in plain text has been removed in Drupal 7. Your existing email templates have been modified to remove it. You should <a href="@template-url">review these templates</a> to make sure they read properly.
fa: قابلیت ارسال کلمه‌های عبور کاربران به صورت متن ساده در دروپال ۷ برداشته شده است. قالب‌های فعلی نامه‌های الکترونیکی شما برای حذف کلمه‌های عبور تغییر داده شده است. شما باید <a href="@template-url">این قالب‌ها را مرور نمایید</a>، تا از خوانایی درست آنها اطمینان یابید.

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Custom content
fa: محتوای سفارشی

en: Add a new @plugin
fa: افزودن یک @plugin جدید

en: Edit @plugin %title
fa: ویرایش @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fa: کلون @plugin %title

en: Import @plugin
fa: وارد کردن @plugin

en: Export @plugin %title
fa: صادر کردن @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fa: آیا مطمئنید می خواهید %title را برگردانید؟

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fa: این عمل هر گونه سفارشی سازی که روی این آیتم انجام شده است را به طور دائم حذف می کند

en: The item has been reverted.
fa: این آیتم برگشته است

en: This action will permanently remove this item from your database..
fa: این عمل این آیتم را به طور دائم از دیتا بیس حذف می کند

en: %title has been created.
fa: %title ساخته شد.

en: %title could not be created.
fa: نمی‌توان %title را ایجاد کرد.

en: %title has been updated.
fa: %title به‌روز شد.

en: %title could not be updated.
fa: %title به روز نمی شود.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fa: می توانید با قرار دادن کد خروجی در فیلد زیر توضیحات را وارد کرده یا از آن خروجی بگیرید

en: @plugin %title was enabled.
fa: @plugin %title فعال بود

en: @plugin %title was disabled.
fa: @plugin %title غیر فعال بود

en: View context
fa: زمینه نما

en: Display the attachments on a view context.
fa: نمایش پیوست‌های یک زمینه نما

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fa: نتایج نما را به صورت یک زمینه برای استفاده در پنل‌ها و سایر کاربردها قابل‌دسترس می‌نماید.

en: Contains rows in contexts.
fa: شامل ردیف‌ها در زمینه‌ها است.

en: layouts
fa: آرایش‌ها

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fa: ورودی لاگ توصیف‌کننده تغییرات صورت گرفته در این نسخه، هنگامی که یک بازنویسی جدید صورت گیرد.

en: Creates revision
fa: یک بازنویسی ایجاد می‌کند

en: The current date and time.
fa: تاریخ و ساعت کنونی.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fa: توضیح اخرین تغییرات انجام شده روی گره

en: The title of the current page.
fa: عنوان صفحه جاری

en: The URL of the current page.
fa: URL صفحه جاری

en: Account cancellation URL
fa: URL لغو حساب

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fa: URL صفحه تایید حذف برای حساب کاربر.

en: One-time login URL
fa: نشانی اینترنتی ورود یک بار مصرف

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fa: نشانی اینترنتی صفحه‌ی ورود یک بار مصرف به سایت برای حساب کاربر.

en: Tokens related to menu links.
fa: توکن‌های مرتبط با پیوندهای منو.

en: The unique ID of the menu link.
fa: شناسه یکتا پیوند منو.

en: The title of the menu link.
fa: عنوان پیوند منو.

en: The URL of the menu link.
fa: URL پیوند منو.

en: The menu link's parent.
fa: والد پیوند منو.

en: Tokens related to the current page request.
fa: توکن‌های مرتبط با تقاضای صفحه جاری.

en: Page number
fa: شماره صفحه

en: The menu link for this node.
fa: پیوند منو برای این گره.

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Enter the displayed name for the new server.
fa: اسم نمایش‌یافته برای سرور جدید را وارد کنید.

en: Server description
fa: توضیحات سرور

en: Enter a description for the new server.
fa: توضیحاتی برای سرور جدید وارد کنید.

en: Create server
fa: ساخت سرور

en: The server was successfully created.
fa: سرور با موفقیت ایجاد شد.

en: The server could not be enabled. Check the logs for details.
fa: سرور نمی‌تواند فعال شود. برای جزئیات بیشتر گزارش‌ها را بررسی کنید.

en: Enter the displayed name for the  server.
fa: نام نمایش‌یافته برای سرور را وارد کنید.

en: The search server was successfully edited.
fa: سرور جستجو با موفقیت ویرایش شد.

en: No values were changed.
fa: هیچ مقداری تغییر نکرد.

en: < No server >
fa: < سروری وجود ندارد >

en: - Use default -
fa: -استفاده از پیش فرض-

en: Unknown content type
fa: نوع محتوای ناشناخته

en: view mode
fa: حالت نمایش

en: New field name
fa: نام فیلد جدید

en: No projects or languages to update.
fa: پروژه یا زبانی برای به‌روز‌رسانی وجود ندارد.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
fa: یک یا چند زبان را برای دانلود و به‌روز‌رسانی انتخاب کنید. اگر هیچ موردی را انتخاب نکنید، تمامی آنها به‌روز‌رسانی خواهد شد.

en: Refresh information
fa: تازه کردن اطلاعات

en: Cannot find any translation updates.
fa: به‌روز‌رسانی هیچ ترجمه‌ای یافت نشد.

en: Fetched information about available updates from the server
fa: اطلاعات در مورد به‌روز‌رسانی‌های موجود از سرور دریافت شد.

en: Update source
fa: منبع به‌روز‌رسانی

en: Never (manually)
fa: هرگز (به صورت دستی)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
fa: تعیین کنید بررسی خودکار برای ترجمه‌های به‌روز شده ماژول‌ها و پوسته‌ها چند وقت یکبار صورت بگیرد.

en: Store downloaded files
fa: ذخیره‌سازی فایل‌های دانلود شده

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
fa: ترجمه‌های به روز شده جایگزین ترجمه‌های قبلی شده و ترجمه‌های جدید اضافه می‌شود.

en: Local files and remote server.
fa: فایل‌های محلی و سرور خارجی.

en: Local files only.
fa: فقط فایل‌های محلی.

en: Remote server only.
fa: فقط سرور خارجی.

en: Remote update available
fa: به‌روز‌رسانی سرور خارجی در دسترس است

en: Local update available
fa: به‌روز‌رسانی محلی در دسترس است

en: No information
fa: اطلاعاتی وجود ندارد

en: Updating translation.
fa: در حال به‌روز‌رسانی ترجمه‌ها.

en: Downloading and importing files.
fa: دانلود و وارد کردن فایل‌ها.

en: Error importing translations.
fa: خطایی در وارد کردن ترجمه‌ها رخ داد.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
fa: فایل %download_link با موفقیت به %tmpfile دانلود شد.

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
fa: خطا در ایجاد فایل موقتی برای دانلود در %tmpdir. فایل مبدا %download_link است.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
fa: لیستی از اخرین ترجمه‌های وارد شده و به‌روز‌رسانی‌های موجود برای هر یک از پروژه‌ها و زبان‌های فعال.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
fa: اگر به‌روزرسانی‌هایی موجود باشد، می‌توانید با کلیک بر گزینه به‌روزرسانی آنها را دانلود و وارد کنید یا اینکه می‌توانید تنظیمات آنها را در <a href="@update-settings">صفحه تنظیمات به‌روزرسانی</a> تغییر دهید تا به صورت خودکار به‌روز شوند.

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
fa: این تنظیمات مربوط به سیستم به‌روزرسانی ترجمه هستند. برای به‌روز‌رسانی ترجمه‌های خود به <a href="@update-admin">صفحه مدیریتی به‌روز‌رسانی ترجمه</a> مراجعه کنید.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
fa: هیچ اطلاعاتی در مورد ترجمه‌های جدید یا به‌روزرسانی‌شده برای ماژول‌ها و پوسته‌های نصب‌شده فعلی وجود ندارد. برای بررسی به‌روزرسانی‌ها، ممکن است لازم باشد <a href="@run-cron">کرون را اجرا کنید</a> یا اینکه به صورت <a href="@check_manually">دستی بررسی نمایید</a>. توجه داشته باشید که بررسی به‌روزرسانی‌های موجود ممکن است مدت زیادی طول بکشد، پس صبور باشید.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
fa: @checked ترجمه به صورت خودکار بررسی شد، @updated ترجمه به‌روز‌رسانی شد.

en: Automatic update configuration
fa: پیکربندی به‌روزرسانی خودکار

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
fa: ترجمه‌های جدید یا به‌روز‌شده‌ای برای ماژول‌ها و پوسته‌های نصب‌شده کنونی موجود است. برای بررسی به‌روز‌رسانی‌ها می‌توانید به <a href="@check_manually">صفحه به‌روز‌رسانی ترجمه</a> مراجعه کنید.

en: Error opening socket @socket
fa: اشکال در بازنمودن درگاه @socket

en: Recent log messages
fa: جدیدترین گزارش‌ها

en: Linked to content
fa: پیوند شده به محتوا

en: Linked to file
fa: پیوند شده به فایل

en: Administrative overlay
fa: مدیریت میز کار

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fa: هنگامی که فعال شود فقط کاربران دارای مجوز «استفاده از سایت در حالت نگهداری» قادر خواهند بود تا به تنظیمات نگهداری سایت دسترسی داشته باشند؛ بقیه کاربران پیغام آفلاین را که در زیر تعیین می‌شود را خواهند دید. کاربران مجاز می‌توانند مستقیم از صفحه <a href="@user-login">ورود کاربر</a> وارد شوند.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fa: زیرپوشه‌ای در پوشه بارگذاری که عکس‌ها در آنجا ذخیره خواهند شد.

en: Upload an image to go with this article.
fa: بارگذاری یک تصویر برای قرارگیری در این مقاله

en: Search API Query
fa: جستجوی API Query

en: The menu link's root.
fa: ریشه پیوند منو.

en: Change view
fa: تغییر نمایش

en: @entity "@property" property.
fa: @entity "@property" دارایی.

en: @entity ID
fa: شناسه @entity

en: User signature
fa: امضای کاربر

en: Email plain text
fa: ایمیل به صورت متن ساده

en: Dark
fa: تاریک

en: Nothing
fa: هیچ

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fa: نام قابل فهم وسط ماشین در حال حاضر استفاده می‌شود. باید منحصر به فرد باشد.

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Use PHP for title patterns
fa: برای الگوهای عنوان از PHP استفاده شود

en: Use PHP for title patterns.
fa: برای الگوهای عنوان از PHP استفاده شود.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
fa: تخلیه حافظه موقت مکان قرارگیری CAPTCHA

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
fa: حافظه موقت مکان قرارگیری CAPTCHA تخلیه شد.

en: Add @entity_type
fa: افزودن @entity_type

en: The author of the comment.
fa: نویسنده دیدگاه

en: Export is starting up.
fa: عملیات صدور در حال شروع است.

en: Export has encountered an error.
fa: عملیات صدور با مشکلی مواجه شده است.

en: Data export successful
fa: صدور اطلاعات با موفقیت انجام شد

en: Return to previous page
fa: بازگشت به صفحه قبل

en: (No information available)
fa: (اطلاعاتی در دست نیست)

en: Aggregate and compress CSS files.
fa: بهم پیوستن و فشرده‌سازی فایل‌های CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
fa: بهم پیوستن فایل‌های JavaScript.

en: Fixed value
fa: مقدار ثابت

en: Administer CKEditor access
fa: مدیریت دسترسی CKEditor

en: Customize CKEditor appearance
fa: سفارشی سازی ظاهر CKEditor

en: Whether or not to show the disable/enable rich text editor toggle below the textarea.
fa: تعیین کنید کلید فعال / غیرفعال سازی ویرایشگر حرفه‌ای متن در زیر ناحیه متنی نمایش داده شود یا خیر.

en: Administration panel
fa: پنل مدیریت

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
fa: دریافت اطلاعات در مورد به‌روز‌رسانی‌های موجود از سرور موفقیت‌آمیز نبود.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
fa: یک مسیر نسبی از پوشه نصب دروپال شما که فایل‌های ترجمه در آن ذخیره شوند، برای مثال sites/all/translations. ترجمه‌های ذخیره شده می‌تواند توسط سایر نصب‌ها نیز استفاده شود. اگر خالی گذاشته شود، ترجمه‌های دانلود شده ذخیره نمی‌شوند.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
fa: به دلیل محتوای HTML نامعتبر ذخیره به صورت محلی انجام نگرفت.

en: Translation saved locally.
fa: ترجمه بصورت محلی ذخیره شد.

en: Translation successfuly removed locally.
fa: ترجمه با موفقیت از بخش محلی حذف شد.

en: Unknown error while saving translation locally.
fa: خطای نامعلومی هنگام ذخیره ترجمه بصورت محلی رخ داده است.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
fa: اگر API key خود را در !user_link وارد کنید، می‌توانید حاصل کار خود را با !l10n_server به اشتراک بگذارید.

en: Not saved due to source string missing.
fa: به دلیل مفقود بودن رشته منبع، ذخیره صورت نگرفت.

en: Not saved due to missing form values.
fa: به دلیل مفقود بودن مقادیر فرم، ذخیره صورت نگرفت.

en: Not saved due to insufficient permissions.
fa: به دلیل نداشتن مجوز‌های لازم، ذخیره انجام نگرفت.

en: Added l10n_status field to locales_target.
fa: فیلد l10n_status به locales_target افزوده شد.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
fa: تداخل احتمالی فیلد l10n_status در locales_target برطرف شد.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fa: نسخه زبان اصلی گره، در صورتی که موجود باشد.

en: Administer Module Filter
fa: مدیریت فیلتر ماژول

en: Configure how Module Filter performs.
fa: تنظیم نحوه عملکرد فیلتر ماژول

en: The file.
fa: فایل

en: The image file.
fa: فایل تصویر

en: The main body text
fa: متن بدنه اصلی

en: Example modules
fa: ماژول‌های نمونه

en: Asc
fa: صعودی

en: Access the views administration pages.
fa: دسترسی به نمای صفحات مدیریت

en: Bypass access control when accessing views.
fa: عدم کنترل دسترسی هنگام دسترسی به نماها.

en: Add new view
fa: افزودن نمای جدید

en: - Basic validation -
fa: - اعتبارسنجی پایه -

en: HTML element
fa: عنصر HTML

en: Label HTML element
fa: عنصر HTML برچسب

en: Preserve certain tags
fa: حفظ برچسب‌های خاص

en: Translation method
fa: روش ترجمه

en: Do not pass admin strings for translation.
fa: عبارت‌های مدیریتی را برای ترجمه ارسال نکنید.

en: Date and time of when the comment was created.
fa: تاریخ و زمانی که دیدگاه ایجاد شده است.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fa: تاریخ و زمانی که دیدگاه برای آخرین بار به‌روز‌رسانی شده است.

en: Approved comment
fa: دیدگاه تایید شده

en: Display the last comment of a node
fa: نمایش آخرین دیدگاه یک گره

en: The extension of the file.
fa: پسوند فایل

en: File Usage
fa: استفاده از فایل

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fa: یک فایل مرتبط با این گره، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای آن گره است.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fa: یک کاربر مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای کاربر قرار دارد.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fa: یک فایل مرتبط با این کاربر، معمولا به خاطر اینکه این فایل در یکی از فیلدهای کاربر قرار دارد.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fa: یک دیدگاه مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای دیدگاه است.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fa: یک فایل مرتبط با این دیدگاه، معمولا به دلیل اینکه این فایل در یکی از فیلدهای دیدگاه قرار دارد.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fa: یک اصطلاح طبقه‌بندی مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای اصطلاح طبقه‌بندی قرار دارد.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fa: فایلی که با این اصطلاح طبقه بندی در ارتباط است ، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلد های آن طبقه بندی وجود دارد

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fa: یک واژگان طبقه‌بندی که با این فایل در ارتباط است، معمولا به دلیل اینکه این فایل در یک فیلد از واژگان طبقه‌بندی وجود دارد.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fa: فایلی که با این واژگان طبقه‌بندی در ارتباط است، معمولا به دلیل اینکه در یک فیلد از واژگان طبقه‌بندی قرار دارد.

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fa: یک عبارت ریاضی را محاسبه می‌نماید و نمایش می‌دهد.

en: Query settings
fa: تنظیمات پرس و جو

en: Text formats enabled for rich-text editing
fa: فرمت متن برای ویرایش متن کامل فعال است

en: I have an account
fa: من حساب کاربری دارم

en: I want to create an account
fa: میخواهم حساب جدید بسازم

en: Configurable blocks titles and content.
fa: عنوان و محتوای بلوک های قابل تنظیم

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
fa: فیلد های توضیحات ، پیش فرض ها و گزینه های قابل تنظیم

en: Default translated
fa: ترجمه شده به صورت پیش فرض

en: Translate field properties
fa: ترجمه مشخصات فیلد

en: Translatable menu items: title and description.
fa: اقلام قابل‌ترجمه منو : عنوان و توضیحات.

en: Content type names, descriptions, help texts.
fa: نام های نوع محتوا ، توضیحات ، متن های راهنما

en: API module for multilingual content selection
fa: ماژول API برای انتخاب محتوای چند زبانه

en: Refresh user defined strings.
fa: نوسازی رشته های کاربری تعریف شده

en: Vocabulary titles and term names for localizable vocabularies.
fa: عنوان‌های واژگان و اسامی واژه‌ها برای واژگان قابل محلی‌سازی.

en: Tokens related to the current date and time.
fa: توکن‌های مرتبط با تاریخ و زمان کنونی.

en: The URL of the @entity.
fa: نشانی اینترنتی @entity.

en: The content type of the node.
fa: نوع محتوای گره

en: Tokens related to content types.
fa: توکن‌های مرتبط با انواع محتوا.

en: The name of the content type.
fa: نام نوع محتوا

en: The unique machine-readable name of the content type.
fa: نام منحصر بفرد خوانا توسط ماشین برای نوع محتوا.

en: The optional description of the content type.
fa: توضیح اختیاری نوع محتوا

en: The number of nodes belonging to the content type.
fa: تعداد گره های متعلق به نوع محتوا

en: The URL of the content type's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش نوع محتوا.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش عبارات طبقه‌بندی شده

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش واژگان.

en: The picture of the user.
fa: تصویر کاربر.

en: Tokens related to URLs.
fa: توکن‌های مرتبط با نشانی‌های اینترنتی

en: Relative URL
fa: URL نسبی

en: The relative URL.
fa: URL نسبی

en: Absolute URL
fa: URL  مطلق

en: The absolute URL.
fa: URL مطلق

en: Tokens related to menus.
fa: توکن‌های مرتبط با منوها.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fa: نام یکتا خوانا توسط ماشین برای منو.

en: The optional description of the menu.
fa: توضیح اختیاری منو

en: Menu link count
fa: تعداد پیوندهای منو

en: The number of menu links belonging to the menu.
fa: تعداد پیوندهای منو که متعلق به منو هستند.

en: The URL of the menu's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش منو.

en: The menu of the menu link.
fa: منوی مربوط به پیوند منو.

en: The URL of the menu link's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش پیوند منو.

en: Approve link
fa: پیوند تایید

en: Content access
fa: دسترسی محتوا

en: Display:
fa: نمایش:

en: Multiple values:
fa: چندین مقدار:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
fa: تعداد مقادیر مشخصی را برای نمایش انتخاب کنید، یا برای نمایش همه‌ی مقادیر خالی بگذارید.

en: starting from @isodate
fa: شروع از @isodate

en: ending with @isodate
fa: پایان با @isodate

en: earliest
fa: قدیمی‌ترین

en: latest
fa: جدیدترین

[ctx: datetime]
en: Second
fa: ثانیه

en: Views integration for date fields and date functionality.
fa: نما ها برای ادغام فیلد های تاریخ و عملکرد تاریخ

en: Administer fieldgroups
fa: گروه فیلد های مدیر

en: Display the administration for fieldgroups.
fa: نمایش مدیریت برای گروه فیلد ها

en: Tokens for variable values.
fa: رمز های مقادیر متغیر

en: Display the email address as a mailto link.
fa: نمایش آدرس پست الکترونیکی به صورت یک پیوند mailto.

en: Display a contact form.
fa: نمایش یک فرم تماس.

en: Display the email address as plain text.
fa: نمایش آدرس ایمیل به صورت متن ساده

en: 5 minute
fa: 5 دقیقه

en: 15 minute
fa: 15 دقیقه

en: Languages for content
fa: زبان‌ها برای محتوا

en: Administer content translations
fa: ترجمه محتوای مدیریت

en: Add or remove existing content to translation sets.
fa: افزودن و حذف محوای موجود به مجموعه های ترجمه

en: Define translations for generic paths
fa: تعریف ترجمه برای مسیرهای عمومی

en: Options for user defined strings.
fa: گزینه های رشته های تعریف شده توسط کاربر

en: Configure multilingual variables.
fa: تنظیم متغیرهای چندزبانه.

en: Machine name:
fa: نام ماشین:

en: Language selection
fa: انتخاب زبان

en: Name (localized)
fa: نام (محلی شده)

en: Description (localized)
fa: توضیحات (محلی شده)

en: Vocabulary (localized)
fa: واژگان (محلی)

en: Parent term (localized)
fa: اصطلاح والد (محلی سازی شده)

en: Plain text (localized)
fa: متن ساده

en: Translation sets
fa: مجموعه ترجمه‌ها

en: Translation sets overview.
fa: نمای کلی مجموعه ترجمه‌ها

en: Overview of existing translation sets.
fa: بررسی کلی مجموعه ترجمه های موجود

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
fa: انجمن‌های چندزبانه را فعال می‌کند، نام‌ها و نگهدارنده‌ها را ترجمه می‌کند.

en: No translation sets available.
fa: مجموعه ترجمه‌ای موجود نیست.

en: Workbench
fa: میزکار

en: My Profile
fa: پروفایل من

en: All Recent Content
fa: تمام مطالب اخیر

en: You cannot create any new content. Please contact the site administrator.
fa: شما هیچ محتوای جدیدی نمی توانید ایجاد کنید. لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: Administer Workbench settings
fa: مدیریت تنظیمات میزکار

en: Access My Workbench
fa: دسترسی به میزکار من

en: My Workbench
fa: میزکار من

en: My Workbench area
fa: محیط میزکار من

en: edit my profile
fa: ویرایش پروفایل من

en: You haven't created or edited any content.
fa: شما هیچ مطلبی را ایجاد یا ویرایش نکرده اید.

en: Five of the most recently updated pieces of content.
fa: پنج تا از جدید ترین محتویات به روز رسانی شده.

en: There is no content available for you to edit.
fa: هیچ مطلبی برای شما وجود ندارد که ویرایش کنید.

en: !enabled of !total
fa: !enabled از !total

en: Information related to the current page request.
fa: اطلاعات مربوط به صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fa: مسیر داخلی دروپال برای صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: The full URL of the current page request.
fa: URL کامل صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: Bypass views access control
fa: عدم کنترل دسترسی به نماها

en: No results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه

en: Edit @section
fa: ویرایش @section

en: Add view from template
fa: افزودن نما از قالب

en: Inherit contextual filters
fa: به ارث‌بری فیلترهای زمینه‌ای

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fa: اگر تیک خورده باشد، این نما همان فیلترهای زمینه‌ای را دریافت می‌کند که والد آن دریافت کرده است.

en: Exception value
fa: مقدار استثنا

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fa: اگر این مقدار دریافت شود، فیلتر در نظر گرفته نخواهد شد؛ که یعنی «همه‌ی موارد»

en: Provide title
fa: ارائه عنوان

en: Action to take if filter value does not validate
fa: عملیاتی که هنگام عدم تایید اعتبار مقدار فیلتر انجام می‌شود.

en: Display all results for the specified field
fa: نمایش همه‌ی نتایج برای فیلد مشخص شده

en: Provide default value
fa: ارائه مقدار پیش فرض

en: Show "Page not found"
fa: نمایش "صفحه پیدا نشد"

en: Display a summary
fa: نمایش یک خلاصه

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fa: مرتب‌سازی پیش‌فرض

[ctx: Sort order]
en: Date
fa: تاریخ

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fa: در صورتی که انتخاب شود کاربران می‌توانند مقادیر چندتایی به شکل 1+2+3 (برای "یا") یا 1,2,3 (برای "و") وارد کنند.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fa: هنگام چاپ مسیرهای url، چگونه کوچکی و بزرگی حروف مقدار فیلتر تغییر کند. از آن مگر در زمان استفاده از Postgres استفاده نکنید از آنجا که از مقایسه‌ی حساس به بزرگی و کوچکی حروف استفاده می‌کند.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fa: المان HTML برای قرار دادن به دور این فیلد را انتخاب کنید، مثال: H1، H2، و ...

en: Create a CSS class
fa: ایجاد کلاس CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fa: عنصر HTML برای قرار دادن به دور این برچسب را انتخاب کنید، مثال: H1، H2، و ...

en: External server URL
fa: آدرس سرور خارجی

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fa: برای محدود کردن حداکثر طول فیلد، این گزینه را قعال کنید.

en: No results text
fa: متن نبود نتیجه

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fa: برای نمایش «متن نبود نتیجه» در صورتی که فیلد حاوی عدد 0 است آن را فعال کنید.

en: Save & exit
fa: ذخیره و خروج

en: Continue & edit
fa: ادامه و ویرایش

en: edit view name/description
fa: ویرایش نام/توضیحات نما

en: export view
fa: صدور نما

en: delete view
fa: حذف نما

en: @display_title details
fa: جزییات @display_title

en: Auto preview
fa: پیش نمایش خودکار

en: Apply and continue
fa: اعمال و ادامه

en: All displays
fa: همه‌ی نمایش‌ها

en: Above the preview
fa: بالای پیش‌نمایش

en: Below the preview
fa: زیر پیش‌نمایش

en: Show the SQL query
fa: نمایش پرس و جوی SQL

en: Master
fa: مدیر

en: Unformatted list
fa: فهرست قالب‌بندی نشده

en: HTML list
fa: لیست HTML

en: Contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: Contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای

en: contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای

en: filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Filter criterion
fa: معیار فیلتر

en: filter criterion
fa: مقیاس فیلتر

en: no results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fa: فیلتر محتوای منتشر نشده در صورتیکه کاربر جاری نتواند آن را مشاهده کند

en: All nodes where a certain user has a revision
fa: همه گره‌هایی که یک کاربر خاص بازنویسی کرده است

en: Content revision
fa: بازنویسی محتوا

en: Content revision is a history of changes to content.
fa: بازنویسی محتوا یک تاریخچه از تغییرات روی محتواست.

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک بازنویسی محتوا.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fa: فیلتر برای محتوا براساس دسترسی نما.<strong>اگر از گره به عنوان جدول پایه استفاده می کنید، نیازی به این نیست.</strong>

en: Display the content with standard node view.
fa: نمایش محتوا با نمای استاندارد گره.

en: Content ID from URL
fa: شناسه محتوا از  URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fa: محتوای مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که فایل در یکی از فیلدهای محتواست.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fa: محتوایی که یا ترجمه نشده است یا نسخه اصلی یه مجموعه ترجمه است

en: Content that is a translation of a source translation.
fa: محتوایی که ترجمه از یک منبع ترجمه است

en: Content authored
fa: نویسنده محتوا

en: Multiple field settings
fa: تنظیمات فیلد چندگانه

en: Display all values in the same row
fa: نمایش همه‌ی مقادیر در یک سطر

en: Native language
fa: زبان محلی

en: Display comments
fa: نمایش دیدگاه‌ها

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fa: این عمل هر گونه سفارشی سازی که روی این نما انجام شده است را به طور دائم حذف می کند

en: The view has been reverted.
fa: این نما به وضعیت قبلی برگشته است.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fa: این عملکرد نما را برای همیشه از پایگاه داده شما حذف می‌کند.

en: Create a page
fa: ساخت صفحه

en: Create a menu link
fa: ایجاد یک پیوند منو

en: Create a block
fa: ایجاد بلوک

en: Hide view
fa: پنهان کردن نما

en: @group (historical data)
fa: @group (اطلاعات تاریخی)

en: Entity id
fa: شناسه عنصر

en: Report and troubleshoot field permissions.
fa: گزارش و عیب‌یابی مجوزهای فیلد.

en: Set field-level permissions to create, update or view fields.
fa: تنظیم دسترسی سطح فیلد برای ایجاد ، به روز رسانی و نمایش فیلد ها

en: Administer field permissions
fa: دسترسی فیلدهای مدیریت

en: Manage field permissions and field permissions settings.
fa: مدیریت مجوزهای فیلد و تنظیمات مجوزهای فیلد.

en: Variable Information and basic variable API
fa: اطلاعات متغیر و API پایه ای متغیر

en: Variable Administration UI
fa: متغیر رابط کاربری مدیریت

en: API to use variable realms from different modules
fa: API برای استفاده از عرصه‌های متغیر از ماژول‌های متفاوت

en: Date field values
fa: مقادیر فیلد تاریخ

en: The date value.
fa: مقدار تاریخ

en: Multilingual - Internationalization
fa: چندزبانه - بین‌المللی‌سازی

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
fa: دانلود و به‌روز‌رسانی خودکار را برای ترجمه‌ها فراهم می‌سازد.

en: The user roles associated with the user account.
fa: نقش‌های کاربری مرتبط با حساب کاربر.

en: Brief URL
fa: URL مختصر

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fa: URL بدون پروتوکل و اسلش

en: Tokens related to arrays of strings.
fa: توکن‌های مرتبط با نظم رشته‌ها

en: The first element of the array.
fa: اولین عنصر آرایه

en: The last element of the array.
fa: آخرین عنصر آرایه

en: The number of elements in the array.
fa: تعداد عناصر موجود در آرایه

en: The array reversed.
fa: آرایه معکوس

en: The array of keys of the array.
fa: آرایه کلید های آرایه

en: Configurable contact form categories.
fa: دسته‌های فرم تماس قابل‌تنظیم

en: menu items
fa: اقلام منو

en: translated
fa: ترجمه شده

en: not translated
fa: ترجمه نشده

en: Translations of term %title
fa: ترجمه‌های عبارت %title

en: - Select a language -
fa: - یک زبان را انتخاب کنید -

en: Contact user element
fa: عناصر کاربری تماس

en: Unsorted
fa: مرتب نشده

en: There are no @titles to display.
fa: هیچ @titles برای نمایش وجود ندارد.

en: Contact category
fa: دسته تماس

en: Field instance
fa: نمونه فیلد

en: Path module form elements
fa: عناصر فرم ماژول مسیر

en: Workbench information
fa: اطلاعات میز کار

en: Allow multiple filter values to work together
fa: اجازه‌ی فعالیت چندین فیلتر به صورت همزمان

en: Customize field HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML فیلد

en: Customize label HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML برچسب

en: Customize field and label wrapper HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML قرارگرفته به دور فیلد و برچسب

en: Remove whitespace
fa: حذف فضای خالی

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fa: در صورتی که انتخاب شود، همه‌‌ی فضاهای خالی در ابتدا و انتهای خروجی حذف خواهد شد.

en: Hide rewriting if empty
fa: محفی کردن بازنویسی در صورت خالی بودن

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fa: عدم نمایش محتوای بازنویسی شده در صورتی که فیلد خالی است.

en: Thousands marker
fa: نشانگر هزارگان

en: This display is disabled.
fa: این نمایش غیرفعال است.

en: Select the aggregation function to use on this field.
fa: تابع تجمعی مورد استفاده روی این فیلد را انتخاب کنید.

en: Empty display extender
fa: توسعه دهنده صفحه نمایش خالی

en: Raw value from URL
fa: مقدار خام از URL

en: Apply (all displays)
fa: اعمال (همه‌ی نمایش‌ها)

en: Apply (this display)
fa: اعمال (این نمایش)

en: Comments of the node
fa: دیدگاه‌های گره

en: Reply to
fa: پاسخ به

en:  new
fa:  جدید

en: Appears in: @bundles.
fa: نمایش در @bundles.

en: @group (historical data): @field
fa: @group (اطلاعات تاریخی): @field

en: @label:delta
fa: @label: دلتا

en: Delta - Appears in: @bundles.
fa: دلتا - نمایش به صورت @bundles.

en: The user that uploaded the file.
fa: کاربری که فایل را آپلود کرده است.

en: Content with term
fa: محتوا با اصطلاح

en: Has taxonomy term ID
fa: شناسه اصطلاح طبقه بندی دارد

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fa: نمایش محتوا در صورتی که اصلاحات طبقه‌بندی انتخاب شده را داشته باشد.

en: Has taxonomy term
fa: اصطلاح طبقه بندی دارد

en: All taxonomy terms
fa: همه اصطلاحات طبقه بندی

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fa: شناسه اصطلاح طبقه بندی دارد (با عمق)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fa: اصطلاح طبقه بندی دارد (با عمق)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fa: تغییر دهنده عمق شناسه اصطلاح طبقه بندی دارد

en: @entity using @field
fa: @entity از @field استفاده می‌کند

en: Pass ids as arguments to a page
fa: ارسال شناسه‌ها به عنوان آرگومان به یک صفحه

en: Examples of migrating with the Date module
fa: نمونه هایی از مهاجرت با ماژول تاریخ

en: Rules component
fa: جزء قوانین

en: Access control for @title
fa: کنترل دسترسی برای @title

en: Content Access module provides flexible way to control how and who should read or control your site content. Content Access can define custom access control rules for content types and even for every piece of content.
fa: ماژول دسترسی محتوا یک راه انعطاف‌پذیر برای کنترل اینکه چه کسی و چگونه بتواند محتوای سایت شما را بخواند یا مدیریت کند، فراهم می‌سازد. دسترسی محتوا می‌تواند قوانین کنترل دسترسی سفارشی برای انواع محتوا یا حتی برای هر جزء محتوا تعریف نماید.

en: Grant content access
fa: اعطای مجوز دسترسی به محتوا

en: View and modify content access for any nodes
fa: مشاهده و تغییر دسترسی محتوا برای هر گره

en: Grant own content access
fa: اعطای مجوز دسترسی به محتوای شخصی

en: View and modify content access for own nodes
fa: مشاهده و تغییر دسترسی محتوا برای گره های خود

en: View any @type content
fa: نمایش هر محتوایی از نوع @type

en: View own @type content
fa: نمایش محتوای شخصی از نوع @type

en: Edit any @type content
fa: ویرایش هر محتوایی از نوع @type

en: Edit own @type content
fa: ویرایش محتوای شخصی از نوع @type

en: Delete any @type content
fa: حذف هر محتوایی از نوع @type

en: Delete own @type content
fa: حذف محتوای شخصی از نوع @type

en: User was added to ACL
fa: کاربر به لیست کنترل دسترسی (ACL) اضافه شد

en: Grant access by role
fa: اعطای مجوز بر اساس نقش

en: Grant access to the following content
fa: اعطای مجوز به محتوای زیر

en: Revoke access by role
fa: لغو دسترسی بر اساس نقش

en: Revoke access to the following content
fa: لغو دسترسی به محتوای زیر

en: Revoke access by user
fa: لغو دسترسی بر اساس کاربر

en: Role Based Access Control Settings
fa: تنظیمات کنترل دسترسی بر اساس نقش

en: File byte size
fa: حجم فایل بر حسب بایت

en: Query string value
fa: مقدار رشته کوئری

en: A random number from 0 to @max.
fa: یک عدد تصادفی از 0 تا @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fa: hash  تصادفی. الگوریتم ممکن برای hash کردن : @hash-algos

en: Rendered entity
fa: بخش ارائه شده

en: The End date value.
fa: مقدار تاریخ پایان

en: Both Start and End dates
fa: هردو تاریخ شروع و تاریخ پایان

en: Start date only
fa: فقط تاریخ شروع

en: End date only
fa: فقط تاریخ پایان

en: Display both Start and End dates
fa: نمایش هر دو تاریخ شروع و پایان

en: Display Start date only
fa: فقط نمایش تاریخ شروع

en: Display End date only
fa: فقط نمایش تاریخ پایان

en: Default date
fa: تاریخ پیش‌فرض

en: No default value
fa: بدون مقدار پیش‌فرض

en: Default end date
fa: تاریخ پیش‌فرض پایان

en: Time increments
fa: گام‌های افزایش زمان

en: 10 minute
fa: 10 دقیقه

en: 30 minute
fa: 30 دقیقه

en: @field_name Start date
fa: تاریخ شروع @field_name

en: @field_name End date
fa: تاریخ پایان @field_name

en: The Start date is invalid.
fa: تاریخ شروع معتبر نیست.

en: The End date is invalid.
fa: تاریخ پایان معتبر نیست.

en: Starting and ending year
fa: سال شروع و پایان

en: !start-date to !end-date
fa: !start-date تا !end-date

en: System date settings
fa: تنظیمات تاریخ سیستم

en: Save new template
fa: ذخیره قالب جدید

en: My Edits
fa: ویرایش های من

en: - Display enabled modules only -
fa: - فقط نمایش ما‌ژول‌های فعال شده -

en: - Display all modules -
fa: - نمایش تمام ماژول‌ها -

en: Select a module.
fa: انتخاب یک ماژول

en: No templates available for override.
fa: قالبی برای بهینه‌سازی در دسترس نیست.

en: Welcome message for user created by the admin
fa: پیام خوش‌آمد برای کاربرانی که توسط مدیر ایجاد می‌شوند.

en: Welcome message when user self-registers
fa: پیام خوش‌آمد زمانی که خود کاربر ثبت نام می‌کند.

en: Welcome message, user pending admin approval
fa: پیام خوش‌آمد برای کاربرانی که در انتظار تایید مدیر هستند.

en: Message to admin, user is pending
fa: پیام به مدیر، کاربر در انتظار است

en: Password recovery request
fa: درخواست بازیابی رمز عبور

en: Account activated
fa: حساب فعال شد

en: No tokens available
fa: هیچ توکنی موجود نیست

en: Token registry
fa: ثبت توکن

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fa: رموز و یا نوع رمز های زیر به عنوان آرایه تعریف نشده اند

en: The following token types do not have any tokens defined:
fa: برای نوع رمز های زیر  هیچ رمزی تعریف نشده است

en: The following token types are not defined but have tokens:
fa: نوع رمز های زیر تعریف نشده اند اما رمز دارند

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fa: رمز ها یا نوع رمز های زیر به ماژول های چندگانه تعریف شده اند

en: Change the templates used for creating mail messages to send to users.
fa: تغییر قالب‌های به کار رفته برای ساخت ایمیل جهت ارسال به کاربران

en: Administer mail templates
fa: مدیریت قالب‌های ایمیل

en: Resent validation message
fa: ارسال دوباره پیغام اعتبارسنجی

en: !left and !right
fa: !left و !right

en: Any text (including nothing).
fa: هر متنی (همچنین متن خالی)

en: Example: the following code lists the roles and rids (role keys) of the user, one per line:
fa: مثال:‌ کد زیر نقش‌ها و کلید نقش‌های کاربر را در یک خط لیست می‌کند:

en: The following templates are affected:
fa: قالب‌های که تغییرات بر آنها اعمال شده است:

en: Allows editing of e-mail templates.
fa: اجازه برای ویرایش قالب‌های ایمیل

en: Create an archive of selected files
fa: ایجاد یک آرشیو از فایل‌های انتخاب شده

en: Access other users' private fields
fa: دسترسی به فیلدهای خصوصی سایر کاربران

en: View and edit the stored values of all private fields.
fa: مشاهده و ویرایش همه مقادیر ذخیره شده در کلیه فیلدهای خصوصی.

en: Language settings for the user account.
fa: تنظیمات زبان برای حساب کاربری

en: Wysiwyg status
fa: وضعیت Wysiwyg

en: The URL of the link.
fa: URL پیوند.

en: Allow users to change CKEditor settings.
fa: اجازه دادن به کاربران برای تغییر تنظیمات CKEditor

en: Allow users to customize CKEditor appearance.
fa: اجازه دادن به کاربران برای سفارشی سازی ظاهر CKEditor

en: Show the disable/enable rich text editor toggle
fa: نمایش کلید فعال / غیرفعال سازی ویرایشگر حرفه‌ای متن

en: Toolbar state on startup
fa: وضعیت نوار ابزار در هنگام شروع

en: Automatically detect the user language.
fa: بصورت خودکار زبان کاربر را تشخیص می‌دهد.

en: Should rich text editing be enabled or disabled by default in textarea fields? If disabled, the rich text editor may still be enabled by using toggle.
fa: تعیین کنید ویرایشگر حرفه‌ای متن در حالت پیش فرض فعال یا غیرفعال باشد. اگر گزینه غیرفعال را انتخاب کنید، ویرایشگر حرفه‌ای متن همچنان با استفاده از انتخابگر می‌تواند فعال شود.

en: Editor interface width in pixels or percent.
fa: عرض رابط ویرایشگر به پیکسل یا درصد.

en: Remove @language template
fa: حذف قالب @language

en: Remove template
fa: خدف قالب

en: Subject must expand into a single line; it's a multiline field for editing convenience only.
fa: موضوع باید در یک خط باشد. فیلد چند خطی تنها برای راحتی در زمان ویرایش است.

en: Are you sure you want to remove the %mailkey template?
fa: آیا شما مطمئن هستید که میخواهید قالب %mailkey  را حذف کنید؟

en: Generate automatic URL alias
fa: تولید خودکار اسم مستعار برای URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fa: برای تولید یک نام مستعار دلخواه تیک این مورد را بردارید.

en: Configure URL alias patterns.
fa: پیکربندی الگوهای نام مستعار URL‌ها.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
fa: اجداد اطلاحات ، والد همه سطوح سلسله مراتبی بالا

en: The date the user last accessed the site.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر به سایت

en: Overview of fields used in all views.
fa: جمع‌بندی فیلدهای استفاده شده در تمامی نماها.

en: No fields have been used in views yet.
fa: هنوز هیچ فیلدی در نما استفاده نشده است.

en: First and last only
fa: فقط اولین و آخرین

en: Tokens related to views.
fa: رمز های مربوط به نما

en: The human-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط انسان نما

en: The description of the view.
fa: توضیحات نما

en: The machine-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط ماشین نما

en: The title of current display of the view.
fa: عنوان نمایش فعلی نما

en: The URL of the view.
fa: URL نما

en: -Select-
fa: -انتخاب کنید-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fa: متنی که به عنوان "title" استفاده شود، که اکثر مرورگرها آن را به صورت یک tooltip هنگام عبور از روی لینک نمایش می‌دهند.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
fa: هر @interval روز

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
fa: هر @interval هفته

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
fa: هر @interval ماه

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
fa: هر @interval سال

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
fa: هر روز هفته

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
fa: هر دوشنبه، چهارشنبه، جمعه

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
fa: هر سه‌شنبه، پنج‌شنبه

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
fa: در روز @bymonthday از

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
fa: در @byday از

[ctx: Date repeat]
en: Count
fa: تعداد

[ctx: Date repeat]
en: Until
fa: تا

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
fa: به غیر از تاریخ‌های

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fa: یک آرایه از همه اصطلاحات والد ، که با root آغاز می شود

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fa: یک آرایه از لینک های والد منو ، که با  root آغاز می شود

en: Cache dates
fa: ذخیره تاریخ‌ها در حافظه موقت

en: Maximum dates per field
fa: حداکثر تعداد تاریخ در هر فیلد

en: The number of cache values must be a number.
fa: تعداد مقادیر ذخیره شده در حافظه‌ی موقت باید یک عدد باشد.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
fa: تعداد مقادیر در حافظه موقت باید مقدار صفر یا بیشتر باشد.

en: Settings for modules the use the Date API.
fa: تنظیمات ماژول استفاده از  API  تاریخ

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
fa: توجه داشته باشید که این مورد موجب کاهش کارایی می‌گردد، و برای همین توصیه نمی‌شود.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
fa: ترجمه‌های ویرایش شده حفظ می‌شود، فقط مواردی که قبلا وارد شده‌اند بازنویسی شده و ترجمه‌های جدید اضافه می‌شود.

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
fa: تمامی ترجمه‌های موجود حفظ شده و فقط ترجمه‌های جدید اضافه می‌شود.

en: (translation source: !server)
fa: (منبع ترجمه: !server)

en: @language: <em>No installed translation</em>
fa: @language: <em>هیچ ترجمه‌ای نصب نشده است</em>

en: Recommended version: @version (!date)
fa: نسخه پیشنهاد شده: @version (!date)

en: Uninstalled translation available
fa: ترجمه نصب نشده موجود است

en: No available translations found
fa: هیچ ترجمه‌ای یافت نشد.

en: Importing: %name.
fa: در حال وارد کردن: %name.

en: Imported: %name.
fa: وارد شد: %name.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
fa: رشته‌های ترجمه‌ی زبان %language افزوده شده: !add، به‌روز شده: !update، حذف شده: !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
fa[0]: یک پروژه به‌روز شد: @projects.
fa[1]: @count پروژه به‌روز شد: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
fa[0]: یک رشته ترجمه نادیده گرفته شد، زیرا شامل HTML غیرمجاز بود. برای اطلاع از جزئیات، !log_messages را مشاهده کنید.
fa[1]: @count رشته ترجمه نادیده گرفته شد، زیرا شامل HTML غیرمجاز بود. برای اطلاع از جزئیات، !log_messages را مشاهده کنید.

en: Translations of one project were not imported: @projects. | Translations of @count projects were not imported: @projects
fa[0]: ترجمه‌های یک پروژه وارد نشد: @projects
fa[1]: ترجمه‌های @count پروژه وارد نشد: @projects

en: An error occured during the download operation: %error.
fa: خطایی هنگام دانلود کردن رخ داده است: 
    %error.

en: An error occured during the download operation: HTTP status code %code.
fa: یک خطا هنگام دانلود رخ داده است: کد وضعیت HTTP %code.

en: Unable to save %download_link file to %tmpfile.
fa: ذخیره فایل %download_link در %tmpfile میسر نبود.

en: Disallowed HTML detected. String not imported: %string
fa: HTML غیرمجاز یافته شد. این رشته وارد نگردید: %string

en: Modify entity values
fa: تغییر مقادیر بخش

en: to:
fa: تا:

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fa: افزودن پیوند «بیشتر بخوانید» در صورت بریدن خروجی.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fa: اگر تیک خورده باشد، پیوند «بیشتر بخوانید» به انتهای خروجی بریده شده افزوده خواهد شد.

en: Display the user with standard user view.
fa: نمایش کاربر با نمای استاندارد کاربر.

en: Only has the 'authenticated user' role
fa: فقط نقش 'کاربر شناخته‌شده' را دارد

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fa: دارای نقش هایی علاوه بر نقش "کاربر شناسایی شده" است

en: Fields to be included as contextual links.
fa: فیلدهایی به عنوان پیوندهای زمینه‌ای افزوده می‌شوند.

en: Include destination
fa: افزودن مقصد

en: Contextual Links
fa: پیوندهای زمینه‌ای

en: Display fields in a contextual links menu.
fa: نمایش فیلدها در یک منوی پیوندهای زمینه‌ای.

en: Original @entity
fa: @entity اصلی

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fa: @entity اصلی اگر اطلاعات @entity در حال به‌روزرسانی یا ذخیره باشد.

en: The base name of the file.
fa: نام اصلی فایل

en: This field supports tokens.
fa: این فیلد از توکن‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
fa: رمز ها و نوع رمز های زیر گم شده اند و نیاز به اطلاعات نام و توضیحات دارند

en: Multiple language
fa: چند زبانه

en: Translate user-defined strings
fa: ترجمه رشته های تعریف شده توسط کاربر

en: Translate user-defined strings that are created as part of content or configuration.
fa: ترجمه رشته های تعریف شده توسط کاربرکه به عنوان بخشی از محتوا یا پیکربندی ساخته شده اند.

en: Translate admin strings
fa: ترجمه رشته‌های مدیریت

en: The URL of the entity.
fa: URL عنصر.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
fa: دارایی های زیر به رمز @keys وابسته اند

en: Tokens related to the "@name" entities.
fa: رمز های مربوط به بخش های "@name"

en: List of @entities
fa: فهرست @entities

en: List of @type values
fa: فهرست @type مقادیر

en: Tokens for lists of @type values.
fa: رمز های لیست مقادیر @type

en: @type with delta @delta
fa: @type با دلتا @delta

en: The "Alt" attribute text
fa: متن ویژگی "Alt"

en: The "Title" attribute text
fa: متن ویژگی "Title"

en: Field "@name".
fa: فیلد "@name".

en: The language code of the current user interface language.
fa: کد زبان برای زبان رابط کاربری فعلی.

en: The language code of the current content language.
fa: کد زبان برای زبان محتوای فعلی.

en: Displays a single chosen entity.
fa: یک عنصر انتخاب‌شده را نمایش می‌دهد.

en: Joined path
fa: مسیر پیوسته

en: Title settings
fa: تنظیمات عنوان

en: Browse available tokens.
fa: مرور توکن‌های موجود

en: Loading token browser...
fa: بارگذاری مرور توکن...

en: Add Translation.
fa: افزودن ترجمه.
