Mica Distribution (7.x-8.2-rc3) - en to da translation catalogue (3428 entries)

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Image size
da: Billedstørrelse

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: Show on every page except the listed pages.
da: Vis på alle sider undtagen de nævnte.

en: Show on only the listed pages.
da: Vis kun på de nævnte sider.

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: enable
da: aktiver

en: delete
da: slet

en: Register
da: Opret konto

en: Request new password via e-mail.
da: Bestil ny adgangskode via e-mail.

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Configure content moderation.
da: Konfigurere indhold moderation.

en: Value
da: Værdi

en: Totals
da: Total

en: Username
da: Brugernavn

en: Real name
da: Rigtigt navn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Item
da: Element

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Author
da: Forfatter

en: Closed
da: Lukket

en: yes
da: ja

en: Wrong username or password.
da: Forkert brugernavn eller adgangskode.

en: Organic groups
da: Organiske grupper

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Send email
da: Send e-mail

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Age
da: Alder

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: Article
da: Artikel

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Priority
da: Prioritet

en: Action
da: Handling

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: On
da: Tilsluttet

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: ERROR
da: FEJL

en: Node type settings
da: Indstillinger for indholdstype

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Home page
da: Forside

en: Resources
da: Ressourcer

en: Projects
da: Projekter

en: Project
da: Projekt

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: Available variables are:
da: Tilgængelige variable er:

en: Overview
da: Overblik

en: all
da: alle

en: File
da: Fil

en: File path
da: Filsti

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: default
da: standard

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Center
da: Centreret

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Changes
da: Ændringer

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: username
da: brugernavn

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Font
da: Skrift

en: Default
da: Standard

en: Background
da: Baggrund

en: Summary
da: Resumé

en: Display a PDF version of this page.
da: Vis en PDF-udgave af denne side.

en: Move
da: Flyt

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Link Target
da: Link-mål

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en:  and
da:  og

en: Maximum age
da: Maksimal alder

en: Time
da: Tid

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: History
da: Historik

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: hidden
da: skjult

en: Path
da: Sti

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Filename
da: Filnavn

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Modules
da: Moduler

en: Form ID
da: Formular ID

en: Section
da: Sektion

en: Clear index
da: Ryd indeks

en: Manage
da: Håndtér

en: Refresh
da: Opdatér

en: Visible
da: Synlig

en: Custom links
da: Brugerdefinerede links

en: Add custom link
da: Tilføj brugerdefineret link

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Display
da: Vis

en: Node type
da: Indholdstype

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Feed URL
da: Feed-URL

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Notes
da: Noter

en: Event
da: Begivenhed

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Updated
da: Opdateret

en: Text
da: Tekst

en: Icons
da: Ikoner

en: Theme
da: Tema

en: Search keywords
da: Søgeord

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Total
da: I alt

en: Components
da: Komponenter

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Permitted file extensions
da: Tilladte filtyper

en: States
da: Tilstande

en: Picture
da: Billede

en: Titles
da: Titler

en: Paths
da: Stier

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Mail
da: E-mail

en:  in
da:  i

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Maximum items
da: Maksimum elementer

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: no
da: nej

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Create
da: Opret

en: Separator
da: Skilletegn

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Expanded
da: Udvidet

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: Printer-friendly version
da: Printervenlig version

en: Update options
da: Opdatering

en: All
da: Alle

en: days
da: dage

en: Active
da: Aktiv

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Submitted
da: Indsendt

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Panels
da: Paneler

en: Panel title
da: Paneltitel

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: The CSS ID to apply to this page
da: Sidens CSS ID

en: panels
da: paneler

en: Block
da: Blok

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Page
da: Side

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Three column 25/50/25
da: Tre spalter 25/50/25

en: Left side
da: Venstre side

en: Middle column
da: Midterste spalte

en: Right side
da: Højre side

en: Three column 25/50/25 stacked
da: Tre spalter 25/50/25 stablet

en: Bottom
da: Bund

en: Three column 33/34/33
da: Tre spalter 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
da: Tre spalter 33/34/33 stablet

en: Two column
da: To spalter

en: Two column stacked
da: To spalter stablet

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Node links
da: Indholdselement-links

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: User picture
da: Brugerbillede

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Good
da: God

en: Node types
da: Indholdstyper

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Public registrations
da: Offentlig registrering

en: Only site administrators can create new user accounts.
da: Kun administratorer kan oprette nye brugerkonti.

en: Added
da: Tilføjet

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Available updates
da: Opdateringer

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Up to date
da: Seneste version installeret

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Header
da: Overskrift

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Footer
da: Sidefod

en: Recipients
da: Modtagere

en: Hourly threshold
da: Kontakter pr. time

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
da: Du kan ikke sende flere end %number beskeder pr. time. Prøv venligst igen senere.

en: Your name
da: Dit navn

en: Your e-mail address
da: Din e-mail-adresse

en: Send e-mail
da: Send besked

en: You must enter a valid e-mail address.
da: Du skal indtaste en gyldig e-mail-adresse.

en: Menu link
da: Menu-link

en: To
da: Til

en: Contacts
da: Kontakter

en: From
da: Fra

en: Feed description
da: Feed-beskrivelse

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment ID
da: Kommentar-ID

en: Published
da: Udgivet

en: Input format
da: Inputformat

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Poll duration
da: Varighed

en: Poll votes
da: Stemmer

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: File size
da: Filstørrelse

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Term name
da: Ord

en: User role
da: Brugerrolle

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Time zone
da: Tidszone

en: Severity
da: Grad

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Fields
da: Felter

en: Contains
da: Indeholder

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: item
da: vare

en: items
da: elementer

en: Warning
da: Advarsel

en: Items
da: Overskrifter

en: %time ago
da: %time siden

en: Nodes
da: Indhold

en: Advanced
da: Avanceret

en: Processor
da: Behandler

en: Up
da: Op

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: 1 day
da: 1 dag

en: Maximum
da: Maksimum

en: Merge
da: Sammenlæg

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Load
da: Indlæs

en: End Date
da: Slutdato

en: Processors
da: Behandlere

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Terms
da: Ord

en: email
da: e-mail

en: Desc
da: Faldende

en: Code
da: Kode

en: Owner
da: Ejer

en: next
da: næste

en: OR
da: ELLER

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: node
da: indholdselement

en: Transliteration
da: Translitteration

en: General
da: Generelt

en: Calendar
da: Kalender

en: Border
da: Ramme

en: Example
da: Eksempel

en: Method
da: Metode

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Events
da: Begivenheder

en: here
da: her

en: End
da: Slut

en: Now
da: Nu

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle ordforråd med tomme mønstre nedenfor)

en: Pattern for all %vocab-name paths
da: Mønster for alle %vocab-name-stier

en: Pattern for forums and forum containers
da: Mønster for forummer og beholdere

en: Pattern for user account page paths
da: Mønster for brugerstier

en: Pattern for blog page paths
da: Mønster for blogsidestier

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Display alias changes (except during bulk updates).
da: Vis ændringer i aliaser (undtagen under masseopdateringer).

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: Maximum alias length
da: Maksimal længde af alias

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
da: Gør det muligt for moduler aktivt at oprette alternative URLer for det indhold som de håndterer.

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Security
da: Sikkerhed

en: Note
da: Bemærk

en: !time ago
da: !time siden

en: Other
da: Anden

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Repeat
da: Gentag

en: access content
da: tilgå indhold

en: List type
da: Listetype

en: Attributes
da: Attributter

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: Your email
da: Din e-mail

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Log in
da: Log ind

en: Link text
da: Linktekst

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: String
da: Tekst

en: External
da: Eksterne

en: Users
da: Brugere

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Minimum cache lifetime
da: Mindste cache-levetid

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Default front page
da: Standardforside

en: Both
da: Begge

en: Last
da: Sidste

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Create content
da: Opret indhold

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Add noindex
da: Tilføj noindex

en: Add nofollow
da: Tilføj nofollow

en: Add noarchive
da: Tilføj noarchive

en: Printer-friendly pages
da: Printervenlige sider

en: Anonymous
da: Anonym

en: Save and edit
da: Gem og rediger

en: Override
da: Overskriv

en: Clone
da: Klon

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Down
da: Ned

en: Wildcard
da: Joker

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Order
da: Rækkefølge

en: Random
da: Tilfældig

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Plain
da: Enkel

en: Position
da: Placering

en: Integer
da: Heltal

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Pattern
da: Mønster

en: Send to
da: Send til

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Template
da: Skabelon

en: Update template
da: Opdatér skabelon

en: Default state
da: Standardtilstand

en: Basic setup
da: Grundlæggende indstillinger

en: Profile name
da: Profilnavn

en: false
da: falsk

en: true
da: sand

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
da: Vis hvis følgende PHP-kode returnerer <code>SAND</code> (PHP-tilstand, kun for eksperter).

en: Editor appearance
da: Editorens fremtoning

en: Cleanup and output
da: Oprydning og uddata

en: Editor CSS
da: TinyMCE CSS

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: Profile
da: Profil

en: You must give a profile name.
da: Du skal angive et profilnavn.

en: Replacement
da: Erstatning

en: Close
da: Luk

en: filters
da: filtre

en: Visibility settings
da: Indstillinger for synlighed

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Expiration
da: Udløb

en: Operation
da: Handling

en: Duration
da: Varighed

en: Session closed for %name.
da: Session lukket for %name.

en: Unsupported database.
da: Database ikke understøttet.

en: Defaults
da: Standarder

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 2 Days
da: 2 dage

en: 3 Days
da: 3 dage

en: 4 Days
da: 4 dage

en: 5 Days
da: 5 dage

en: 6 Days
da: 6 dage

en: 1 Week
da: 1 uge

en: 2 Weeks
da: 2 uger

en: 1 Month
da: 1 måned

en: 3 Months
da: 3 måneder

en: 6 Months
da: 6 måneder

en: 1 Year
da: 1 år

en: Street
da: Gade

en: City
da: By

en: State/Province
da: Landsdel

en: Your search yielded no results.
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Protocol
da: Protokol

en: Labels
da: Etiketter

en: Common settings
da: Fælles indstillinger

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Full
da: Fuld

en: Full name
da: Fulde navn

en: Gender
da: Køn

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Remove Checked
da: Fjern markeret

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Current users
da: Nuværende brugere

en: SMTP Authentication
da: SMTP-godkendelse

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Hidden
da: Skjult

en: Browse
da: Gennemse

en: create
da: opret

en: Root
da: Rod

en: Undefined
da: Udefinereret

en: Show
da: Vis

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Key
da: Nøgle

en: WIDTHxHEIGHT
da: BREDDExHØJDE

en: Maximum file size per upload
da: Maksimal filstørrelse

en: File Browser
da: Filvælger

en: Upload file
da: Upload fil

en: Printer-friendly
da: Printervenlig

en: Display a printer-friendly version of this page.
da: Vis en printervenlig udgave af denne side.

en: Printer-friendly page link
da: Link til printervenlig side

en: Printer-friendly URLs list
da: Printervenlig URL-liste

en: Open the printer-friendly version in a new window
da: Åbn den printervenlige udgave i et nyt vindue

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
da: Aktivér dette for at lade den printervenlige udgave åbne i et nyt vindue eller en ny fane.

en: Send to printer
da: Send til printer

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
da: Kalder automatisk browserens print-funktion når den printervenlige udgave vises.

en: Display source URL
da: Vis kilde-URL

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
da: Når dette er valgt vises den originale sides URL i bunden af den printervenlige udgave.

en: Add current time/date to the source URL
da: Tilføj tid/dato til kilde-URLen

en: Display the current date and time in the Source URL line.
da: Vis den aktuelle dato og tid i kilde-URL linjen.

en: Force use of node ID in source URL
da: Gennemtving brug af indholdselement ID i kilde-URL

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
da: Drupal vil forsøge at bruge sidens alias hvis det findes. Aktivér dette for at gennemtvinge brugen af den faste URL.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
da: Fortæl robotter at de ikke skal indeksere printervenlige sider. Anbefalet for god søgemaskinekarma.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
da: Fortæl robotter at de ikke skal følge udgående links på printervenlige sider.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
da: Ikke-standard tag som fortæller søgemaskiner at de ikke skal vise et "Cached"-link til dine printervenlige sider. Genkendes af Googlebot.

en: Change
da: Skift

en: English
da: Engelsk

en: Messages
da: Beskeder

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
da: <p> Se den komplette dokumentation på !link.</p>

en: Calendar Legend
da: Kalenderforklaring

en: Switch
da: Skift

en: Week of @date
da: Uge af @date

en: Countries
da: Lande

en: Processor settings
da: Indstillinger for behandler

en: ago
da: siden

en: Could not retrieve title from feed.
da: Kunne ikke hente titel fra feed.

en: Sources
da: Kilder

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: Clear
da: Ryd

en: Pager position
da: Placering af pager

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: update
da: opdatér

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Source
da: Kilde

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Add new group
da: Tilføj ny gruppe

en: published
da: udgivet

en: Select a date
da: Vælg en dato

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Member for
da: Medlem i

en: No users available.
da: Ingen brugere tilgængelige.

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Please enter some keywords.
da: Indtast venligst nogle søgeord.

en: Front page
da: Forside

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti uden godkendelse

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Deleted
da: Slettet

en: Display name
da: Display

en: Languages
da: Sprog

en: Available tokens
da: Tilgængelige symboler

en: Edit mails being sent out by Drupal.
da: Redigér e-mails udsendt af Drupal.

en: Mail templates
da: E-mail-skabeloner

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: First
da: Første

en: Middle
da: Midt

en: Limit
da: Grænse

en: Moderate
da: Moderér

en: Code length
da: Kodelængde

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Spam control
da: Spam-kontrol

en: Characters to use in the code
da: Tegn som bruges i koden

en: The list of characters to use should not contain spaces.
da: Listen af anvendte tegn skal ikke indeholde mellemrum.

en: Math question
da: Matematikspørgsmål

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
da: Stødte på en ugyldig byte ved opsplitning af en UTF8-tekststreng i tegn.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
da: For sproget %lang_name (kode %lang_code)

en: first
da: første

en: Period
da: Periode

en: NO
da: NEJ

en: YES
da: JA

en: Site's time zone
da: Sitets tidszone

en: Date's time zone
da: Datomodulets tidszone

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: Hour
da: Time

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
da: Datoer uden time-granularitet kan ikke bruge tidszonehåndtering.

en: Granularity
da: Granularitet

en: Time zone handling
da: Håndtering af tidszone

en: Long
da: Langt datoformat

en: Short
da: Kort datoformat

en: Date field
da: Datofelt

en: Date API
da: Dato API

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: author
da: forfatter

en: Entity
da: Entitet

en: AND
da: OG

en: None.
da: Ingen.

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Empty
da: Tom

en: Path alias
da: Sti-alias

en: Notice
da: Notifikation

en: any
da: alle

en: PHP code
da: PHP kode

en: Changes have been saved.
da: Ændringerne er gemt.

en: Days
da: Dage

en: Log out
da: Log ud

en: Services - servers
da: Services - servere

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: Server name
da: Servernavn

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Instructions
da: Vejledning

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Create new account
da: Opret konto

en: Hours
da: Timer

en: Seconds
da: Sekunder

en: Red
da: Rød

en: White
da: Hvid

en: Clean
da: Ryd

en: Slow
da: Langsom

en: Fast
da: Hurtig

en: Included
da: Inkluderet

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: warning
da: advarsel

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: or
da: eller

en: Results
da: Resultater

en: No limit
da: Ingen grænse

en: Visitor
da: Besøgende

en: Promote
da: Forfrem

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Books
da: Bøger

en: Style
da: Typografi

en: change
da: skift

en: Forums
da: Forummer

en: Link style
da: Udseende

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: Select different revisions to compare.
da: Vælg versioner til sammenligning

en: Current revision:
da: Aktuelle version:

en: Changes to %name
da: Ændringer i %name

en: No visible changes
da: Ingen synlige ændringer

en: Access Denied
da: Adgang nægtet

en: Missing
da: Mangler

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Search options
da: Søgeindstillinger

en: Scope
da: Dækning

en: on
da: til

en: Reversed
da: Omvendt

en: Flexible
da: Fleksibel

en: Changed
da: Ændret

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Manage features
da: Håndtér features

en: Conflict
da: Konflikt

en: Thousands separator
da: Tusindadskiller

en: User name
da: Brugernavn

en: Length of trimmed posts
da: Længde af beskårne indlæg

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
da: Det maksimale antal tegn i beskårne indlæg. Drupal bruger indstillingen til at bestemme hvor i teksten lange indlæg beskæres. Den beskårne version af et indlæg bruges når indlægget vises på forsiden eller i XML kilder. Sæt til ubegrænset hvis du ikke ønsker at vise beskårne indlæg. Bemærk at denne indstilling kun påvirker nyt eller opdateret indhold.

en: Theme settings
da: Indstillinger for theme

en: System default
da: Standard

en: missing
da: mangler

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
da: Dine PHP-indstillinger begrænser størrelsen af uploadede filer til %size.

en: Menu settings
da: Menu

en: Documents
da: Dokumenter

en: previous
da: forrige

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: New content
da: Nyt indhold

en: Enter username
da: Indtast brugernavn

en: Username not found
da: Brugernavn ikke fundet

en: details
da: detaljer

en: Relationships
da: Forbindelser

en: The username %name has not been activated or is blocked.
da: Brugernavnet %name er blokeret eller ikke aktiveret.

en: image
da: billede

en: Facets
da: Facetter

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
da: Navnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Current search
da: Din søgning

en: Themes
da: Temaer

en: Translations
da: Oversættelser

en: Multilingual
da: Sprog

en: Minutes
da: Minutter

en: comment
da: kommentar

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: administer nodes
da: administrér indhold

en: Privacy
da: Privatliv

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Fade in
da: Fade ind

en: News
da: Nyheder

en: Excluded
da: Ekskluderet

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: Read only
da: Læse

en: TRUE
da: SAND

en: FALSE
da: FALSK

en: Excerpt
da: Uddrag

en: Tabs
da: Faner

en: Collapsible, expanded by default.
da: Sammenklappelig, udvidet som standard

en: Collapsible, collapsed by default.
da: Sammenklappelig, sammenklappet som standard

en: Processing
da: Behandler

en: disable
da: deaktivér

en: Storage
da: Lagring

en: Complete
da: Komplet

en: Line break converter
da: Linjeskiftskonvertering

en: Control how your image/file browser works.
da: Bestem hvordan din billed/fil-browser virker.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
da: Aktivér direkte indsættelse af billeder og filer i normale tekstområder

en: Insert !image or !link.
da: Indsæt !image eller !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
da: En billed/fil-uploader og -browser som understøtter personlige mapper og brugerkvoter.

en: Next page
da: Næste side

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: E-mail from name
da: E-mail 'fra' navn

en: E-mail from address
da: E-mail 'fra' adresse

en: Default value
da: Standardværdi

en: Timezone
da: Tidszone

en: low
da: lav

en: medium
da: mellem

en: high
da: høj

en: Passwords match:
da: Adgangskoder er ens:

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
da: Forsiden viser indhold fra denne relative URL. Vælg "node" hvis du er i tvivl.

en: Enable debugging
da: Aktivér debugging

en: Apply
da: Udfør

en: Not translated
da: Ikke oversat

en: Select
da: Vælg

en: Translatable
da: Kan oversættes

en: Display on separate page
da: Vis på separat side

en: Add CAPTCHA administration links to forms
da: Tilføj CAPTCHA-administrationslinks til formularer

en: administer CAPTCHA settings
da: administrer CAPTCHA-indstillinger

en: Challenge description
da: Beskrivelse af udfordring

en: Persistence
da: Vedholdenhed

en: Always add a challenge.
da: Tilføj altid en udfordring.

en: Log wrong responses
da: Log forkerte svar

en: The CAPTCHA settings were saved.
da: Indstillinger for CAPTCHA gemt.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
da: Drupal form_id for formularen som CAPTCHA skal tilføjees til.

en: Challenge type
da: Udfordringstype

en: The CAPTCHA type to use for this form
da: CAPTCHA-typen som skal bruges til denne formular

en: Illegal form_id
da: Ugyldig form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
da: CAPTCHA-indstillinger gemt.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
da: Ønsker du at slette CAPTCHA for form_id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
da: Ønsker du at deaktivere CAPTCHA for form_id %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
da: CAPTCHA for formular %form_id slettet.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
da: CAPTCHA for formular %form_id deaktiveret.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
da: Denne side giver et overblik over alle tilgængelige udfordringstyper genereret med deres aktuelle indstillinger.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
da: Udfordring "%challenge" fra modulet "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
da: 10 eksempler til på denne udfordring.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
da: CAPTCHA er et akronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (fulstændig automatisk offentlig Turing-test til at skille computere fra mennesker). Det er typisk en udfordring-svar test som bestemmer hvorvidt brugeren er et menneske. CAPTCHA-modulet er et værktøj til bekæmpelse af ondsindede brugeres automatiske indsendelse (spamming) af kommentarformularer, brugeroprettelser, gæstebogsindlæg osv. Du kan udvide de ønskede formularer med en yderligere udfordring, som vil være let at løse for mennesker men svær nok til at holde automatiske scripts og spam-robotter ude.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
da: Bemærk at CAPTCHA-modulet interagerer med sidecaching (ee <a href="!performancesettings">indstillinger for ydelse</a>). Fordi udfordringen skal være unik for hver genereret formular forhindres caching af siden hvor formularen optræder. Forvis dig om at disse formularer ikke optræder på for mange sider eller du vil miste en del cacheffektivitet. Hvis du f.eks. tilføjer CAPTCHA til login-blokken, som typisk optræder på alle sider for anonyme brugere, vil caching i praksis være deaktiveret. Kommentarformularerne er et andet eksempel. I dette tilfælde skal du sætte "%commentlocation" til "%separatepage" under <a href="!commentsettings">kommentarindstillingerne</a> for bedre cache-effektivitet.

en: Location of comment submission form
da: Placering af formular

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
da: CAPTCHA er et varemærke tilhørende Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
da: En CAPTCHA kan tilføjes til praktisk talt enhver Drupal-formular. Enkelte standardformularer er til rådighed i formularlisten, men vilkårlige formularer kan let tilføjes og håndteres når "%adminlinks" er aktiveret.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
da: Brugere med <a href="@perm">tilladelsen</a> "%skipcaptcha" bliver ikke tilbudt en udfordring. Giv kun denne tilladelse til betroede brugere (f.eks. administratorer). Hvis du ønsker at teste en beskyttet formular skal du gøre det som en bruger uden tilladelsen "%skipcaptcha" (f.eks. som anonym bruger).

en: skip CAPTCHA
da: spring over CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
da: Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
da: Utroværdige brugere vil se en CAPTCHA her (!settings).

en: general CAPTCHA settings
da: generelle CAPTCHA-indstillinger

en: Enabled challenge
da: Udfordring aktiveret

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
da: "@type" af modul "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
da: Placér en CAPTCHA her for utroværdige brugere.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
da: Svaret, som du indtastede på CAPTCHAen, er ikke korrekt.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
da: Løs denne simple matematikopgave og indtast resultatet. Indtast f.eks. 4 hvis opgaven er 1+3.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
da: %form_id-indsendelse blokeret af CAPTCHA-modulet: udfordring "%challenge" (fra modulet "%module"), brugeren svarede "%response", men løsningen var "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
da: Administrer hvor og hvordan CAPTCHAs bruges.

en: Examples
da: Eksempler

en: An overview of the available challenge types with examples.
da: En oversigt over de forskellige udfordringstyper med eksempler.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
da: Du kan nu <a href="!captcha_admin">indstille CAPTCHA-modulet</a> på dit site.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
da: Basalt CAPTCHA-modul som tilføjer udfordringer til vilkårlige formularer.

en: Code settings
da: Kodeindstillinger

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Kodelængden har betydning for billedets størrelse. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Font settings
da: Skrifttypeindstillinger

en: tiny
da: lillebitte

en: small
da: lille

en: large
da: stor

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Skriftstørrelsen har betydning for billedets størrelse. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Character spacing
da: Spatiering

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Angiv den gennemsnitlige afstand mellem tegnene. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
da: Indtast den hexadecimale kode for tekstfarven (f.eks. #000 eller #004283).

en: Additional variation of text color
da: Variation i tekstfarve

en: moderate
da: moderat

en: very high
da: meget høj

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
da: De forskellige tegn får tilfældige farver i det angivne interval omkring tekstfarven.

en: Distortion and noise
da: Forvrængning og støj

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
da: Med disse indstillinger kan du kontrollér hvor godt tekststrengen skal skjules med forvrængning og støj. Du bør ikke overdrive forvrængningen og du skal sikre dig at koden i billede er nogenlunde læselig. Du bør f.eks. ikke kombinere store mængder af forvrængning og støj.

en: Distortion level
da: Forvrængningsniveau

en: severe
da: kraftig

en: Set the degree of wave distortion in the image.
da: Angiv mængden af bølge-forvrænging i billedet.

en: Smooth distortion
da: Jævn forvrængning

en: This option adds randomly colored point noise.
da: Tilføjer tilfældig  farvet punktstøj.

en: Add line noise
da: Tilføj linjestøj

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
da: Tegner tilfældige linjer ovenpå teksten.

en: Noise level
da: Støjniveau

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
da: Baggrundsfarven er ikke en gyldig hexadecimal farveværdi.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
da: Tekstfarven er ikke en gyldig hexadecimal farveværdi.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
da: Generereing af billed-CAPTCHA mislykkedes. Undersøg dine Image CAPTCHA indstillinger og især den anvendte skrifttype.

en: Image CAPTCHA
da: Billed-CAPTCHA

en: What code is in the image?
da: Hvilken kode vises i billedet?

en: Provides an image based CAPTCHA.
da: Tilbyder en billedbaseret CAPTCHA.

en: No style
da: Ingen style

en: Lifetime
da: Levetid

en: Variables
da: Variable

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Authors
da: Forfattere

en: No caching
da: Ingen caching

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Image size for language icons, in the form "width x height".
da: Billedstørrelse for sprogikonerne, i formen "bredde x højde".

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: Blocks
da: Blokke

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Menus
da: Menuer

en: A valid date is required for %title.
da: En gyldig dato er obligatorisk for %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
da: Et dato API som kan bruges af andre moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
da: Strtotime standardværdien er ugyldig.

en: Relative
da: Relativ

en: Above
da: Ovenover

en: Within
da: I

en: Position of date part labels
da: Placering af dato-del-etiketter

en: User's time zone
da: Brugers tidszone

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
da: Gem en dato i databasen som en ISO dato, anbefales til historiske eller delvise datoer.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
da: Gem en dato i databasen som et datetime-felt, anbefalet til komplette datoer og datoer der kan have behov for tidszonekonvertering.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
da: Aktiverer jQuery popup-kalendre og tidsindstastnings-widgets til valg af datoer og tidspunkter.

en: Until
da: Indtil

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
da: Et Date Repeat API til beregning af gentagne datoer og tidspunkter baseret på iCal-regler.

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Overrides
da: Erstatninger

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Used in
da: Brugt i

en: No fields have been defined for any content type yet.
da: Der er endnu ikke defineret felter for nogen indholdstyper.

en: Fieldgroup
da: Feltgruppe

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Content types that can be referenced
da: Indholdstyper der kan refereres til

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (no link)
da: Titel (intet link)

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Node Reference
da: Indholdsreference

en: Defines a field type for referencing one node from another.
da: Definerer felter der refererer til et indholdselement fra et andet.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: User reference
da: Brugerreference

en: User roles that can be referenced
da: Brugerroller, der kan refereres til

en: User status that can be referenced
da: Brugerstatus som kan refereres

en: User Reference
da: Brugerreference

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
da: Definerer et felt der refererer til en bruger fra et indholdselement.

en: Use SSL
da: Brug SSL

en: Index
da: Indeks

en: Form
da: Formular

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: 1 minute
da: 1 minut

en: Raw value
da: Rå værdi

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Hide
da: Skjul

en: Date range
da: Datointerval

en: Date - newest first
da: Dato - nyeste først

en: Date - oldest first
da: Dato - ældste først

en: arguments
da: argumenter

en: File format
da: Filformat

en: file system
da: filsystem

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
da: Menusystemet gemmer kun systemstier, men bruger URL-aliaser ved visning. %link_path er gemt som %normal_path

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Drupal path
da: Drupal-sti

en: Profiles
da: Profiler

en: Add new profile
da: Tilføj ny profil

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: Abstract
da: Resume

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Mapping
da: Kobling

en: From name
da: Afsendernavn

en: <None>
da: -Ingen-

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Directories
da: Mapper

en: Extension
da: Udvidelse

en: Keys
da: Nøgler

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: SMTP.module is active.
da: SMTP-modulet er aktivt.

en: SMTP.module error: Can't find file.
da: SMTP-modul fejl: Kan ikke finde fil.

en: SMTP.module is INACTIVE.
da: SMTP-modulet er ikke aktivt.

en: Install options
da: Installation

en: To uninstall this module you must turn it off here first.
da: For at afinstallere dette modul skal du først deaktivere det her.

en: SMTP server settings
da: Indstillinger for SMTP-server

en: The address of your outgoing SMTP server.
da: Adressen på din udgående SMTP-server.

en: The address of your outgoing SMTP backup server. If the primary server can't be found this one will be tried. This is optional.
da: Adressen på din udgående backup-SMTP-server. Hvis det ikke er muligt at bruge primære server bruges denne i stedet. Dette er valgfrit.

en: SMTP port
da: SMTP-port

en: The default SMTP port is 25, if that is being blocked try 80. Gmail uses 465. See !url for more information on configuring for use with Gmail.
da: Standard SMTP-porten er 25, hvis den er blokeret kan du prøve port 80. Gmail bruger 465. Se !url for mere information om indstillinger ifbm. Gmail.

en: this page
da: denne side

en: Use TLS
da: Brug TLS

en: This allows connection to an SMTP server that requires SSL encryption such as Gmail.
da: Gør det muligt at forbinde til en SMTP-server, der kræver SSL-kryptering, som f.eks. Gmail.

en: Your PHP installation does not have SSL enabled. See the !url page on php.net for more information. Gmail requires SSL.
da: SSL er ikke aktiveret i din PHP-installation. Se siden !url på php.net for mere information. Gmail kræver SSL.

en: OpenSSL Functions
da: OpenSSL-funktioner

en: Use encrypted protocol
da: Brug krypteret protokol

en: Leave blank if your SMTP server does not require authentication.
da: Lad felterne stå tomme hvis din SMTP-server ikke kræver godkendelse.

en: SMTP Username.
da: SMTP brugernavn.

en: E-mail options
da: E-mail valg

en: check the logs
da: kontrollér loggen

en: You must provide at least one recipient email address.
da: Du skal angive mindst én modtageradresse.

en: Could not instantiate mail function.
da: Kunne ikke instantiere mail-funktionen.

en: SMTP Error: Could not authenticate.
da: SMTP-fejl: Kunne ikke godkende.

en: SMTP Error: Data not accepted.
da: SMTP-fejl: Data ikke accepteret.

en: SMTP Error: Could not connect to SMTP host.
da: SMTP-fejl: Kunne ikke forbinde til SMTP-vært.

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
da: Mønster for alle @node_type-stier

en: Delete aliases
da: Slet aliaser

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Leave case the same as source token values.
da: Lad symbolerne bestemme store/små bogstaver.

en: Change to lower case
da: Skift til små bogstaver

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
da: Ingen, bevar det eksisterende alias

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
da: Opret et nyt alias i tilgift til det eksisterende.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
da: Opret et nyt alias. Slet det gamle alias.

en: Transliterate prior to creating alias
da: Omskriv før alias oprettes

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
da: Filtrér det nye alias til kun at indeholde bogstaver og tal fra ASCII-96-sættet.

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet alle aliaser. %count aliaser vil blive slettet.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet aliaser for alle @label. %count aliaser slettes.

en: Delete aliases now!
da: Slet aliaser nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
da: Alle aliaser slettet.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
da: Alle %type-aliaser slettet.

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: @module help index
da: @module hjælp

en: Missing help topic.
da: Manglende emne.

en: Example help
da: Eksempel på hjælp

en: Account blocked
da: Konto blokeret

en: Expand
da: Udvid

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Change layout
da: Skift layout

en: Available
da: Tilgængelig

en: Contexts
da: Kontekster

en: Export format
da: Eksportformat

en: Node access
da: Indholdselementadgang

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: !num_users created.
da: !num_users oprettet.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
da: Følgende ordforråd oprettet: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
da: Følgende nye ord oprettet: !terms

en: 1 user | @count users
da[0]: 1 bruger
da[1]: @count brugere

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
da: En liste af de funktioner, der startede denne forespørgsels livscyklus. Klik på en funktions navn for at se den tilhørende dokumentation.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
da: Indholdet af din <code>$_SESSION</code>-variabel.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
da: En liste af variable og deres værdier gemt i variables-tabellen og <code>$conf</code>-tabellen i settings.php. Disse variable tilgås oftest med <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Lange variable kan gøre dine sider langsommere.

en: Empty cache
da: Tøm cache

en: Reinstall modules
da: Geninstallér moduler

en: Variable editor
da: Variabel-redigering

en: Session viewer
da: Vis sessioner

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Devel
da: Udvikling

en: Execute PHP
da: Kør PHP

en: Number of users to display in the list
da: Antal brugere der skal vises på listen.

en: This user can switch back.
da: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
da: Bemærk: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Query log
da: Forespørgselslog

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
da: Du skal deaktivere eller opgradere PHP Zend Optimizer udvidelsen for at aktivere denne funktion. Den mindste påkrævede version er 3.2.8. Tidligere versioner af Zend Optimizer er <a href="!url">fyldt med fejl og segfaulter din Apache</a> ...

en: Display query log
da: Vis forespørgselslog

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
da: Vis en log over de databaseforespørgsler der blev foretaget for at bygge den aktuelle side samt deres afviklingstider. Desuden bliver alle gentagne forespørgsler markeret i '#'-kolonnen, da de er kandidater til caching.

en: Sort query log
da: Sorter forespørgselslog

en: by source
da: efter kilde

en: by duration
da: efter varighed

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
da: Tabellen kan sorteres efter den rækkefølge forespørgslerne blev udført eller efter faldende varighed.

en: Slow query highlighting
da: Fremhæv langsomme forespørgsler

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
da: Indtast et antal millisekunder. Enhver forespørgsel der tager længere end det angivne antal millisekunder bliver fremhævet i forespørgselsloggen. Det indikerer en muligvis ineffektiv forespørgsel eller en kandidat til caching.

en: Display page timer
da: Vis tidsforbrug

en: Display page execution time in the query log box.
da: Vis sidens afviklingstid i feltet med forespørgselsloggen.

en: Display memory usage
da: Vis hukommelsesforbrug

en: Display redirection page
da: Vis omdirigeringsside

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
da: Når et modul kalder drupal_goto() mistes forespørgselsloggen og anden udviklingsinformation. Aktiver denne indstilling for at se en mellemliggende side, der viser loggen før der fortsættes til næste side.

en: PHP code to execute
da: PHP kode der skal køres

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
da: Indtast noget kode. Du skal ikke bruge <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags.

en: Execute
da: Kør

en: Warning - will delete your module tables and variables.
da: Advarsel: Sletter dine modultabeller og variable.

en: Old value
da: Gammel værdi

en: New value
da: Ny værdi

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
da: Det er ikke muligt at redigere komplekse variabeltyper. Brug blokken <em>Udfør PHP</em> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>-funktionen.

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: Generate users
da: Opret brugere

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
da: Opret et bestemt antal brugere. Slet eventuelt eksisterende brugere.

en: Generate content
da: Opret indhold

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
da: Opret et bestemt antal indholdselementer og kommentarer. Slet eventuelt eksisterende elementer.

en: How many users would you like to generate?
da: Hvor mange brugere ønsker du at oprette?

en: How many nodes would you like to generate?
da: Hvor mange indholdselementer ønsker du at oprette?

en: Development helper for node_access table
da: Hjælp til udvikling med node_access-tabellen.

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
da: Modulet hjælper ved udvikling af sites. Modulet giver adgang til oplysningerne i node_access-tabellen.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
da: Drupal bruger node_access-tabellen til at skjule indhold for visse brugere og vise det til andre. Som standard viser Drupal alt indhold til alle brugere. En række moduler kan installeres for at skjule indhold for visse brugere.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
da: Hvis du ikke har installeret nogen af disse moduler har du ikke brug for devel_node_access modulet. Dette modul er beregnet til brug under udvikling, så udviklere og administratorer kan sikre sig at node_access tabellen virker som forventet. Du har sandsynligvis ikke brug for dette modul på et produktions-site.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
da: Dette modul stiller to blokke til rådighed. Devel Node Access by User er synlig når et enkelt indholdselement vises på en side. Denne blok viser hvilke brugere der kan se, opdatere og slette det viste indholdselement. Bemærk at denne blok bruger en ineffektiv algoritme til at producere sit output. Du skal kun aktivere denne blok på sites med meget få brugerkonti.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (alle brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
da: Din node_access-tabel indeholder elementer, der muligvis giver alle brugere adgang til alt indhold. Afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du bruger, bør du overveje at slette disse elementer. Hvis du ikke bruger et adgangskontrolmodul, bør du ikke ændre på elementerne.

en: realm
da: område

en: Legacy Nodes
da: Gamle indholdselementer

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
da: Der er !num indholdselementer i node-tabellen, som ikke oprtræder i node_access-tabellen. Hvis du har et adgangskontrolmodul installeret, er disse indholdselementer muligvis skjult for alle brugere. Det kan skyldes at nogle indholdselementer er blevet udgivet før adgangskontrollen blev aktiveret. Hvis det er tilfældet kan du manuelt opdatere hvert indholdselement for at løse problemet.

en: All Nodes Represented
da: Alle indholdselementer findes

en: All nodes are represented in the node_access table.
da: Alle indholdselementer findes i node_access-tabellen.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (visse brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
da: Din node_access-tabel indholder elementer, der muligvis giver nogle brugere adgang til alt indhold. Det kan være helt normalt, afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du har installeret.

en: Access Granted to Some Nodes
da: Adgang givet til visse indholdselementer

en: public nodes
da: offentlige indholdselementer

en: Public Nodes
da: Offentlige indholdselementer

en: Summary by Realm
da: Oversigt efter område

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
da: Følgende områder giver begrænset adgang til bestemte indholdselementer.

en: private nodes
da: private indholdselementer

en: Protected Nodes
da: Beskyttede indholdselementer

en: Devel Node Access by User
da: Devel Node Access efter bruger

en: explained
da: forklaret

en: ignored
da: ignoreret

en: empty
da: tom

en: illegitimate
da: ugyldig

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
da: Bør IKKE være i !na pga af lavere prioritet!

en: alien
da: fremmed

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
da: Bør IKKE være i !na på grund af ukendt oprindelse!

en: This entry grants access to this node to this user.
da: Denne linje giver adgang til indholdselementet for denne bruger.

en: node_access entries for nodes shown on this page
da: node_access-regler for indholdselementer på denne side

en: Access permissions by user
da: Adgangstilladelser pr. bruger

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
da: Diverse blokke, sider og funktioner for udviklere.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
da: Opret brugere, indholdselementer og ordforråd.

en: Package
da: Pakke

en: Error saving user account.
da: Fejl ved opdatering af brugerkonto.

en: Restore
da: Gendan

en: Telephone
da: Telefon

en: Force transition
da: Gennemtving skift

en: Title of the feed item.
da: Feed-elementets titel.

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Interface language
da: Grænsefladesprog

en: Enter your keywords
da: Indtast søgeord.

en: Rebuild
da: Genopbyg

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
da: URLen %url er ugyldig. Indtast en fuldt kvalificeret URL, som f.eks. http://www.example.com/feed.xml.

en: Panel pages
da: Panelsider

en: Panel nodes
da: Panel indholdselementer

en: Mini panels
da: Minipaneler

en: Context
da: Kontekst

en: Sort
da: Sortér

en: Menu options
da: Menuindstillinger

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: New @s
da: Ny @s

en: relationship
da: relation

en: Keyword
da: Nøgleord

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek.
da[1]: @count sekunder

en: Choose layout
da: Vælg layout

en: Missing content type
da: Manglende indholdstype

en: Add content to !s
da: Tilføj indhold til !s

en: Panel settings
da: Panelindstillinger

en: No title
da: Ingen titel

en: Columns
da: Kolonner

en: Row @row, Column @col
da: Række @row, Kolonne @col

en: Single column
da: Enkelt kolonne

en: Untitled mini panel
da: Minipanel uden titel

en: Panel layout
da: Panel-layout

en: Panel content
da: Panelindhold

en: Disable Drupal blocks/regions
da: Déaktiver Drupal-blokke/regioner

en: CSS code
da: CSS-kode

en: Simple cache
da: Simpel cache

en: Offset
da: Forskydning

en: System block
da: Systemblok

en: Family
da: Efternavn

en: contains
da: indeholder

en: Results per page
da: Resultater pr. side

en: The subject cannot contain linebreaks.
da: Emnet kan ikke indeholde linjeskift.

en: Machine name
da: Internt navn

en: Print
da: Udskriv

en: Others
da: Andre

en: Your message
da: Din besked

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: No update data available
da: Ingen opdateringsdata tilgængelige.

en: Node count
da: Antal indholdselementer

en: Text only
da: Kun tekst

en: Enable the search module to search help.
da: Aktiver søgemodulet for at søge i hjælpeteksten.

en: Module help index
da: Hjælp til modul

en: Search help
da: Søg i hjælp

en: Advanced help
da: Avanceret hjælp

en: Allow advanced help and documentation.
da: Tilbyd avanceret hjælp og dokumentation.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
da: Klik på ikonet for at se et eksempel på hjælp til PHP programmeringssproget (fra wikipedia.org). Husk at køre cron for at opdatere indekset hvis du vil prøve søgefunktionen.

en: Advanced help example
da: Advanced Help eksempel

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
da: Et modul som demonstrerer brugen af Advanced Help modulet.

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Default order
da: Sortering

en: Default format
da: Standardformat

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Create field
da: Opret felt

en: Email Contact Form
da: E-mail kontaktformular

en: "%mail" is not a valid email address
da: "%mail" er ikke en gyldig e-mail-adresse

en: %name-from sent an e-mail at %form.
da: %name-from sendte en e-mail fra %form.

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Authorization
da: Godkendelse

en: Underline
da: Understreg

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: About
da: Om

en: Visit the <a href="@handbook_url">Services Handbook</a> for help and information.
da: Se <a href="@handbook_url">Services-håndbogen</a> for hjælp og information.

en: All enabled services and methods are shown. Click on any method to view information or test.
da: Viser alle aktiverede tjenester og metoder. Klik på en metode for at se information eller teste.

en: Provide an API for creating web services.
da: Et API til at opretter webtjenester.

en: The name of the variable to return.
da: Navnet på den returnerede variabel.

en: The name of the variable to set.
da: Navnet på variablen som sættes.

en: The value to set.
da: Værdien som sættes.

en: User is not logged in.
da: Bruger er ikke logget ind.

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Language independent template
da: Sprog-uafhængig skabelon

en: Template file for !langname translations
da: Skabelonfil for !langname oversættelser

en: Template language
da: Skabelon-sprog

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
da: Eksporter en sproguafhængig eller sprogafhængig (flertalsformer, navn på sproghold, etc.) skabelon.

en: Include translations
da: Medtag oversættelser

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
da: Inkluder oversættelser af strenge i den generede fil. Ikke relevant for sproguafhængige skabeloner.

en: Extract
da: Udtræk

en: Generates output from all files found in this directory.
da: Genererer output fra alle filer i mappen.

en: Translation template extractor
da: Udtrækker oversættelsesskabeloner

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
da: En webgrænseflade og et API til at udtrække strenge til oversættelse fra kilder af installerede komponenter.

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: Log messages
da: Logmeddelelser

en: Domains
da: Domæner

en: Add row
da: Tilføj række

en: Update mode
da: Opdateringstilstand

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
da: Vis en liste af destinations-URLer for sidens link i bunden af siden.

en: Include comments in printer-friendly version
da: Medtag kommentarer i den printervenlige udgave

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
da: Aktivér dette for at medtage brugerkommentarer i den printervenlige udgave. Afhænger af Comment-modulet.

en: New window method
da: Vinduesmetode

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
da: Brug HTML target (validerer ikke som XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
da: Brug Javascript (kræver browserunderstøttelse)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
da: Vælg metoden som bruges til at åbne sider i et nyt vindue eller en ny fane.

en: Logo options
da: Logo-valg

en: Logo type
da: Logo-type

en: None (Disabled)
da: Ingen (deaktiveret)

en: Current theme's logo
da: Aktuelle temas logo

en: User-specified
da: Brugerdefineret

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
da: Vælg typen af logo som vises på den printervenlige udgave. Hvis logoet er brugerdefineret indtastes stien eller URLen herunder.

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Footer options
da: Indstillinger for sidefod

en: Footer type
da: Sidefodstype

en: Site's footer
da: Sitets sidefod

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
da: Vælg typen af sidefod som vises på den printervenlige udgave. Indtast en brugerdefineret sidefod herunder.

en: Web page options
da: Indstillinger for side

en: Links area
da: Linkområde

en: Content corner
da: Hjørne

en: Choose the location of the link(s) to the printer-friendly page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the print version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
da: Vælg placeringen af links til printervenlige sider. Linkområdet er normalt under indholdet, mens hjørnet er placeret i øverste højre hjørne af indholdet. Fravælg alle for at deaktivere linket. Selv om linket er deaktiveret kan du stadig se den printervenlige udgave af et indholdselement ved at gå til !path/nid hvor nid er indholdselementets numeriske id.

en: Advanced link options
da: Avancerede indstillinger for link

en: Icon only
da: Kun ikon

en: Icon and Text
da: Ikon og tekst

en: Select the visual style of the link.
da: Vælg linkets visuelle stil.

en: Link visibility
da: Linksynlighed

en: Link class
da: Linkklasse

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
da: Kan bruges af themere til at ændre linkets udseende eller af jQuery-moduler til at åbne i et nyt vindue (f.eks. greybox eller thickbox). Flere klasser kan angives, adskilt af mellemrum.

en: Show link in system (non-content) pages
da: Vis link på systemsider (ikke-indhold)

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
da: Aktivér dette for at tilføje et link til en printervenlig side på sider oprettet af Drupal eller de aktiverede moduler.

en: Published on %site_name
da: Udgivet på %site_name

en: retrieved on %date
da: hentet den %date

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
da: Tilføjer et link til en printervenlig udgave af indhold og administrationssider.

en: Web page
da: Webside

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
da: Indstillinger for printervenlige sider er tilgængelige på !link

en: Default theme
da: Standardtema

en: Column
da: Kolonne

en: and
da: og

en: Optional URL
da: Valgfri URL

en: Allow user-entered tokens
da: Tillad brugerne at indtaste symboler

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: At least one title or URL must be entered.
da: Der skal indtastes mindst en titel eller URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
da: Du kan ikke indtaste en titel uden en link URL.

en: Title, as link (default)
da: Titel, som link (standard)

en: URL, as link
da: URL, som link

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Separate title and URL
da: Separat titel og URL

en: Content language
da: Indholdssprog

en: Turn this module on or off
da: Slå dette modul til eller fra

en: SMTP server
da: SMTP-server

en: SMTP backup server
da: SMTP backup-server

en: The e-mail address that all e-mails will be from.
da: Afsenderadressen for alle e-mails.

en: A test e-mail has been sent to @email. You may want to !check for any error messages.
da: Der er blevet sendt en test-mail til @email. Du bør !check for fejlmeddelelser.

en: Send test e-mail
da: Send test-mail

en: E-mail address to send a test e-mail to
da: Send en test-mail til denne adresse

en: Type in an address to have a test e-mail sent there.
da: Indtast en e-mail-adresse for at sende en test-mail.

en: Checking this box will print SMTP messages from the server for every e-mail that is sent.
da: Afkryds dette felt for at udskrive SMTP-meddelelser fra serveren for hver e-mail der sendes.

en: You must enter an SMTP server address.
da: Du skal indtaste en SMTP-serveradresse.

en: You must enter an SMTP port number.
da: Du skal indtaste et SMTP-portnummer.

en: The provided from e-mail address is not valid.
da: Den angivne afsenderadresse er ikke gyldig.

en: There is no submitted from address.
da: Der er ikke angivet en afsenderadresse.

en: The submitted from address (@from) is not valid.
da: Den angivne afsenderadresse (@from) er ikke gyldig.

en: Sending mail to: @to
da: Sender mail til: @to

en: Error sending e-mail from @from to @to : !error_message
da: Fejl under afsendelse af mail fra @from til @to: !error_message

en: SMTP Authentication Support
da: Understøttelse af SMTP-godkendelse

en: Index name
da: Indeksnavn

en: Active filters
da: Aktive filtre

en: Add new rule
da: Tilføj ny regel

en: Auto-reply
da: Autosvar

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
da: Det maksimale antal gange en bruger kan indsende formularen pr. time.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: User's {users}.uid.
da: Brugerens {users}.uid.

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
da: På denne side kan du oprette oversættelsesskabeloner for moduler og temaer. Vælg det modul eller tema som du ønsker at oprette en skabelonfil for. Der oprettes en enkelt Gettext Portable Object (skabelon) file, så du nemt kan gemme den og starte oversættelsen.

en: You should select a component to export.
da: Vælg en komponent som skal eksporteres.

en: Extract from %name in the %directory directory
da: Udtræk fra %name i mappen %directory

en: Extract from all in directory "@directory"
da: Udtræk fra alle filer i mappen "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
da: Vælg det ønskede punkt i feltgruppen herunder for at udtrække strenge fra en enkelt komponent i denne mappe.

en: Directory "@directory"
da: Mappen "@directory"

en: Extract from %name
da: Udtræk fra %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
da: Udtræk fra filer kaldet %pattern i mappen %directory.

en: Interface text translatability
da: Oversætbarhed af grænsefladetekst

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
da: PHP tokenizer for skabelon-udtrækker til oversættelser

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
da: <a href="@tokenizer">PHP tokenizer-funktionerne</a> er påkrævet.

en: Depends on: !dependencies
da: Afhænger af: !dependencies

en: clone
da: klon

en: Regions
da: Regioner

en: Translate
da: Oversæt

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
da: Oversættelsen kan ikke importeres, fordi filen %filename ikke kan læses.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid_plural" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en syntaksfejl på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr[]" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: uventet tekst på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename sluttede uventet på linje %line.

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: Choose
da: Vælg

en: Target
da: Mål

en: Time ago
da: Tid siden

en: Create @name
da: Opret @name

en: Dataset
da: Datasæt

en: Force single
da: Gennemtving enkelt

en: Relevance
da: Relevans

en: Block type
da: Bloktype

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: Effect
da: Effekt

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: This node
da: Dette indholdselement

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Please select a file.
da: Vælg en fil.

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Speed
da: Hastighed

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Delete profile
da: Slet profil

en: Patterns
da: Mønstre

en: edit order and titles
da: redigér rækkefølge og titler

en: Entity type
da: Entitetstype

en: User roles
da: Brugerroller

en: Multilanguage
da: Sprog

en: User account
da: Brugerkonto

en: Importing
da: IMport

en: Acronym
da: Akronym

en: Dates
da: Datoer

en: Compare revisions
da: Sammenlign versioner

en: Configure content access control.
da: Indstil adgang til indhold.

en: User access control lists
da: Bruger adgangskontrollister

en: These settings allow you to grant access to specific users.
da: Med disse indstillinger kan du give adgang til specifikke brugere.

en: Content access: No access is granted.
da: Content access: Ingen adgang givet.

en: Content access: author of the content can access
da: Content access: Indholdets forfatter kan tilgå

en: Content access: %role can access
da: Content access: %role kan tilgå

en: Delete item
da: Slet element

en: 1 month | @count months
da[0]: 1 måned
da[1]: @count måneder

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
da: Dette valg aktiverer biliniær interpolation af forvrængningen, som får billedet til at se mere jævnt ud, men er mere CPU-tungt.

en: Add salt and pepper noise
da: Tilføj "salt og peber" støj

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
da: Billed-CAPTCHAen er en populær udfordring hvor en tilfældig tekstkode skjules i et billede. Billedet genereres i farten for hver anmodning, hvilket er ganske CPU-intensivt for serveren. Vær varsom med størrelsen og de beregningsrelaterede indstillinger.

en: Add region
da: Tilføj region

en: Generate
da: Opret

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse (f.eks. 640x480). Vælg 0 for ingen begrænsning. Hvis et <a href="!image-toolkit-link">billedværktøj</a> er installeret nedskaleres billeder, der er større end den angivne grænse, så de passer.

en: Display format
da: Visningsformat

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Previous state
da: Forrige tilstand

en: 1 row | @count rows
da[0]: 1 række
da[1]: @count rækker

en: off
da: fra

en: Registration
da: Tilmelding

en: Drupal core
da: Drupal-kernen

en: Add tracking to specific pages
da: Tilføj sporing til specifikke sider

en: Relations
da: Relationer

en: Start Month
da: Start måned

en: Start Year
da: Start år

en: Matched
da: Stemmer overens

en: Confirm e-mail address
da: Bekræft e-mail-adresse

en: Message subject
da: Beskedemne

en: export
da: eksportér

en: Importer
da: Importér

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Colon
da: Kolon

en: Role ID.
da: Rolle ID.

en: Run cron
da: Kør cron

en: Warning message
da: Advarselsmeddelelse

en: User email
da: Bruger e-mail

en: translate
da: oversæt

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: Column settings
da: Indstillinger for kolonne

en: No link
da: Intet link

en: outdated
da: udløbet

en: <strong>@language_name</strong> (source)
da: <strong>@language_name</strong> (kilde)

en: add translation
da: tilføj oversættelse

en: Translations of %title
da: Oversættelser af %title

en: Text length
da: Tekstlængde

en: Row
da: Række

en: Row settings
da: Rækkeindstillinger

en: IP address
da: IP-adresse

en: permissions
da: tilladelser

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Variants
da: Varianter

en: Properties
da: Egenskaber

en: Theme development settings
da: Indstillinger for temaudvikling

en: Rebuild theme registry on every page.
da: Genopbyg temaregistreringsdatabase på hver side.

en: For easier theme development, the theme registry is being rebuilt on every page request. It is <em>extremely</em> important to <a href="!link">turn off this feature</a> on production websites.
da: For at gøre det nemmere at udvikle temaer genopbygges tema-registreringsdatabasen hver gang der vises en side. Det er <em>meget</em> vigtigt at <a href="!link">slå denne funktion fra</a> på sites der er i produktion.

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Module filter
da: Modul-filter

en: Boolean
da: Boolsk

en: File browser
da: Stifinder

en: Configuration profiles
da: Konfigurationsprofiler

en: Absolute URLs
da: Absolutte URLer

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
da: Markér dette hvis du ønsker at IMCE skal returnere absolutte URLer til filer.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
da: Håndtering af eksisterende filer

en: Keep the existing file renaming the new one
da: Behold den eksisterende fil og omdøb den nye fil

en: Keep the existing file rejecting the new one
da: Behold den eksisterende fil og afvis den nye fil

en: Replace the existing file with the new one
da: Erstat den eksisterende fil med den nye fil

en: Default method for creating thumbnails
da: Oprettelse af miniaturer

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
da: Skalér billedet så det svarer til minaturestørrelsen.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
da: Skalér og beskær billedert så det svarer til miniaturestørrelsen.

en: Role-profile assignments
da: Rolle/profile-tildelinger

en: Settings were imported from the profile %name
da: Indstillinger importeret fra profilen %name

en: Give a name to this profile.
da: Navngiv denne profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
da: Sæt til 0 for at bruge den højest mulige værdi.

en: Directory quota
da: Mappekvote

en: Total user quota
da: Samlet brugerkvote

en: Set to * to remove the restriction.
da: Vælg * for at fjerne begrænsningen.

en: Maximum image resolution
da: Maksimal billedopløsning

en: Maximum number of files per operation
da: Maksimalt antal filer pr. handling

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
da: Du kan gøre det muligt for brugerne at vælge flere filer til handlinger som slet, skift størrelse, osv. Alle handlinger udføres i en enkelt kørsel af Drupal. Det kan betyde forlænget kørselstid, øget CPU-belastning og øget hukommelsesforbrug, som kan overskride din servers grænser. Vælg 0 hvis du ikke ønsker at begrænse antallet af filer pr. handling.

en: Profile has been added.
da: Profilen er tilføjet.

en: Including subdirectories
da: Inklusiv undermapper

en: Directory path
da: Mappesti

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
da: Angiv mapper som brugere med denne profil kan tilgå.
    <ul>
    <li>Brug alfanumeriske tegn i mappestier.</li>
    <li>Indtast <strong>.</strong> (punktum) for at angive filsystemets rod.</li>
    <li>Brug <strong>%uid</strong> som placeholder for bruger-IDet. F.eks. opretter <em>users/user%uid</em> mapper som <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, osv.</li>
    <li>Lad mappestien v're tom for at fjerne en mappe fra listen.</li>
    <li>Hvis du ønsker mere fleksibilitet i mappestierne kan du bruge PHP til at returnere en mappesti.<br />
    Hvis du ønsker at afvikle PHP skal din mappesti starte med <strong>php:</strong> og resten af stuen skal være gyldig PHP-kode som returnere den ønskede mappesti.<br />
    F.eks. angiver <strong>php: return 'users/'. $user->name;</strong> værdien <strong>users/USER-NAME</strong> som mappesti.<br />
    Et eksempel med flere mappeniveauer: <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> angiver <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> som mappesti, hvilket resulterer i kategoriserede brugermapper baseret på medlemsskabsdato.<br />
    Bemærk at du skal bruge variablen $user i stedet for $GLOBALS['user'] da de ikke altid er det samme objekt.</li>
    </ul>
    <p>Bemærk at miniature-tilladelsen ikke påvirker oprettelse af miniaturer under upload. Se beskrivelsen af miniaturer nedenfor.</p>
    <p>Hvis du har behov for flere felter skal du gemme indstillingerne. Så får du to ekstra felter i formularen.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette profilen %name?

en: Profile has been deleted.
da: Profilen er blevet slettet.

en: Import settings from other profiles
da: Importér indstillinger fra andre profiler

en: Duplicate directory paths are not allowed.
da: Gentagne mappestier er ikke tilladt.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
da: %dirname er ikke et gyldigt mappenavn.

en: Create thumbnails
da: Opret miniaturer

en: Selected files
da: Valgte filer

en: Width x Height
da: Bredde x højde

en: Create a new image
da: Opret et nyt billede

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
da: Du kan ikke udføre handlinger på flere end %num filer.

en: directory (%dir)
da: mappe (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: Upload failed.
da: Upload mislykkedes.

en: File deletion successful: %files.
da: Sletning af filer lykkedes: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
da: Angiv venligst dimensioner indenfor de tilladte værdier fra 1x1 til @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
da: Ændring af størrelse lykkedes: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
da: Miniature (%thumbnails) oprettet for %filename.

en: %filename is not an image.
da: %filename er ikke et billede.

en: Scaling up is not allowed.
da: Opskalering er ikke tilladt.

en: %filename(%dimensions) already exists.
da: %filename(%dimensions) findes allerede.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
da: Størrelsen af %filename kunne ikke ændres til %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
da: Kan ikke finde fil-browserens aktuelle mappe!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
da: Der er ikke valgt nogen gyldig mappe til filvælgeren.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: Do you want to refresh the current directory?
da: Ønsker du at opdatere den aktuelle mappe?

en: Delete selected files?
da: Slet valgte filer?

en: Please select a thumbnail.
da: Vælg venligst en miniature.

en: You must select at least %num files.
da: Du skal mindst vælge %num filer.

en: Tips
da: Gode råd

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
da: Vælg en fil ved at klikke på den tilsvarende række i fillisten.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
da: Ctrl+klik for at tilføje filer til udvalget eller for at fjerne filer fra udvalget.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
da: Shift+klik for at vælge en række af filer. Klik for at starte rækken og shift+klik for at slutte den.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
da: Sortér filerne ved at klikke på en af fillistens kolonneoverskrifter.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
da: Skift størrelsen af arbejdsområdet ved at trække i det horisontale of vertikale bjælker.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
da: Tastaturgenveje i fillisten: op, ned, venstre, højre, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
da: Tastaturgenveje for valgte filer: enter/indsæt, delete/slet, R (skift størrelse), T (miniaturer), U (upload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
da: Tastaturgenveje til mappelister: op, ned, venstre, højre, home, end.

en: Limitations
da: Begrænsninger

en: !num files using !dirsize of !quota
da: !num filer, bruger !dirsize af !quota

en: unlimited quota
da: ubegrænset kvote

en: Add language icons
da: Tilføj sprogikoner

en: Link types to add language icons.
da: Henvisningstyper hvor sprogikoner skal tilføjes.

en: Language switcher block
da: Sprogskifterblok

en: Icon placement
da: Ikonplacering

en: Where to display the icon, relative to the link title.
da: Hvor ikonet skal vises i forhold til linktitlen.

en: Icons file path
da: Ikonernes filsti

en: This module manages language icons for multilingual sites:
da: Dette modul gør sprogikoner tilgængelige for flersprogede sites:

en: Adds icons to language links.
da: Tilføj ikoner til sproghenvisninger.

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af brugere.

en: View used to select the nodes
da: View der bruges til at vælge indholdselementer

en: Root term
da: Rodterm

en: %name: this post can't be referenced.
da: %name: der kan ikke refereres til dette indlæg.

en: Is one of
da: Er en af

en: Only the users with <strong>masquerade as admin</strong> permission, will be able to masquerade as the users who belong to the roles selected below. User #1 is automatically considered an administrator, regardless of roles.
da: Kun brugere med tilladelsen <strong>optræd som administrator</strong> kan optræde som en bruger, der tilhører en af rollerne herunder. Bruger nummer 1 opfattes automatisk som en administrator uanset roller.

en: Masquerade as !user
da: Optræd som !user

en: Masquerade
da: Skift bruger

en: Switch back
da: Skift tilbage

en: Quick switches:
da: Hurtigskift:

en: User %masq_as does not exist. Please enter a valid username.
da: Brugeren %masq_as findes ikke. Indtast et gyldigt brugernavn.

en: A user id was not correctly passed to the switching function.
da: Der blev ikke givet et bruger ID til brugerskift-funktionen.

en: masquerade
da: optræd som bruger

en: User %user no longer masquerading as %masq_as.
da: Brugeren %user optræder ikke længere som %masq_as.

en: The user id provided to switch users was not numeric.
da: Det angivne bruger ID er ikke numerisk.

en: User %user now masquerading as %masq_as.
da: Brugeren %user optræder nu som %masq_as.

en: Masquerading
da: Optræder som anden bruger

en: Masquerade autocomplete
da: Skift bruger autofuldførelse

en: Masquerade module allows administrators to masquerade as other users.
da: Med Masquerade-modulet kan administratorer optræde som andre brugere.

en: This module allows permitted users to masquerade as other users.
da: Brugere med den rette tilladelse kan optræde som andre brugere.

en: Credentials
da: Brugeroplysninger

en: Site default language
da: Standard site-sprog

en: Comma
da: Komma

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Uses
da: Bruger

en: Frontpage
da: Forside

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: Undated
da: Udateret

en: The menu router has been rebuilt.
da: Menu router genopbygget.

en: Toolbar
da: Værktøjsbjælke

en: Masquerade as @testuser
da: Optræd som @testuser

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Do not cache
da: Skal ikke caches

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stedet; det tilsidesætter titlen på oversigten og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procent-erstatning til at indsætte argument-titler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det ander, osv.

en: Action to take if argument is not present
da: Handling hvis der ikke findes et argument

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages som et argument, bliver argumentet ignoreret; f.eks. "alle værdier"

en: Wildcard title
da: Joker-titel

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
da: Titlen som bruges som joker i andre udskiftninger

en: Action to take if argument does not validate
da: Handling som udføres hvis argumentet ikke validerer

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
da: Protokollerne som vises her er dem, som er globalt tilgængelige. Du kan tilføje flere protokoller ved at tilpasse variablen <em>filter_allowed_protocols</em> i din installation.

en: Writable
da: Skrivbar

en: Primary
da: Primær

en: My content
da: Mit indhold

en: opt-in or out of tracking
da: til- eller afmeld sporing

en: Add tracking for specific roles
da: Tilføj sporing af specifikke roller

en: Track translation sets as one unit
da: Spor oversættelsessamlinger som én enhed

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
da: Når et indholdselement er en del af en oversættelsesgruppe registreres statistikken på det oprindelige indholdselement. På den måde kan en oversættelsesgruppe håndteres som én enhed.

en: Track internal search
da: Spor intern søgning

en: Track AdSense ads
da: Spor AdSende reklamer

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
da: Sporer dine AdSense reklamer i din Google Analytics konto.

en: Custom JavaScript code
da: Tilpasset JavaScript-kode

en: Code snippet (before)
da: Kodestump (før)

en: Code snippet (after)
da: Kodestump (efter)

en: JavaScript scope
da: JavaScript virkefelt

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
da: Du skal ikke indsætte Google's sporingskode i javascript kodestumperne! Modulet bygger allerede sporingskoden baseret på dig Google Analytics kontonummer og indstillinger.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
da: Du skal ikke medtage &lt;script&gt;-tags i javascript kodestumperne.

en: Google Analytics configuration
da: Indstillinger for Google Analytics

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
da: Brugere spores som standard, men du melde fra.

en: Enable user tracking
da: Aktivér sporing af brugere

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
da: Brugere spores <em>ikke</em> som standard, men du kan melde dig til.

en: Google Analytics module
da: Google Analytics-modul

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
da: Google Analytics-modulet er ikke blevet konfigureret endnu. Konfigurér det venligst under <a href="@url">indstillinger for Google Analytics</a>.

en: Search index
da: Søgeindex

en: Solr path
da: Solr sti

en: %title field is required.
da: %title-feltet er obligatorisk.

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: The MIME type of the file.
da: Filens MIME-type.

en: Menu links
da: Menu-links

en: Link title
da: Linktitel

en: Generating Content
da: Opretter indhold

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
da: Færdig. @num_nids indholdselementer oprettet.

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
da: Temaregistreringsdatabasen genopbygges ved hver forespørgsel. Husk at <a href="!url">slå denne funktion fra</a> på produktionssites.

en: Enter function name for api lookup
da: Indtast funktionsnavnet du ønsker at slå op

en: API Site
da: API site

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
da: Basis-URL for links til udviklerdokumentation. Du kan ændre den hvis du kører <a href="!url">API modulet</a> lokalt.

en: Krumo display
da: Krumo-visning

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
da: Vælg udseende af dine fejlfindingsmeddelelser eller vælg <em>deaktiveret</em> for at vise objekt- og række-output i standard PHP-format.

en: Rebuild the theme registry on every page load
da: Genopyg temaregistreringsdatabasen ved hver sideindlæsning

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
da: Når der oprettes nye skabeloner og theme-funktioner skal temaregistreringsdatabasen genopbygges.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
da: Afinstallér og geninstallér de valgte moduler. <code>hook_uninstall()</code> og <code>hook_install()</code> bliver kørt og schema versionsnummeret sættes til nummeret på den seneste opdatering. Det kan være nødvendigt at rydde eksisterende tabeller manuelt hvis modulet ikke implementerer <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Saved new value for %name.
da: Ny værdi for %name gemt.

en: Display of !type !obj
da: Visning af !type !obj

en: {empty}
da: {tom}

en: The file could not be written.
da: Filen kan ikke skrives.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
da[0]: Én variabel slettet
da[1]: @count variable slettet

en: 1 character | @count characters
da[0]: 1 tegn
da[1]: @count tegn

en: 1 element | @count elements
da[0]: 1 element
da[1]: @count elementer

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
da: Ryd CSS cachen og alle databasetabeller som gemmer side-, indholdselement-, tema- og variabel-cacher.

en: Function reference
da: Funktioner

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
da: En liste af brugerdefinerede funktioner med links til dokumentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
da: Kør hook_uninstall() og derefter hook_install for et givet modul.

en: Rebuild menus
da: Genopbyg menuer

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
da: Genopbyg menuer baseret på hook_menu() og fjern alle tilretninger. Alle menupunkter nulstilles til deres standardindstillinger.

en: Edit and delete site variables.
da: Redigér og slet site-variable.

en: View your server's PHP configuration
da: Vis serverens PHP konfiguration

en: Execute PHP Code
da: Udfør PHP kode

en: Execute some PHP code
da: Udfør et stykke PHP kode

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: View a list of available theme functions across the whole site.
da: Vis en liste af tilgængelige temafunktioner på tværs af sitet.

en: View the active form/render elements for this site.
da: Vis den aktive formular/renderings-elementer for dette site.

en: List the contents of $_SESSION.
da: Vis indholdet af $_SESSION.

en: Devel settings
da: Indstillinger for Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
da: Slet alle brugere (undtagen bruger id 1) før nye brugere oprettes.

en: How old should user accounts be?
da: Hvor gamle skal brugerkontoerne være?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Brugernes alder fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
da: . Denne type indholder CCK-felter som kun bliver udfyldt af felter som implementerer content_generate.

en: How far back in time should the nodes be dated?
da: Hvor langt tilbage i tiden skal indholdselementerne dateres?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Oprettelsestidspunkterne fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: Requires path.module
da: Kræver Path-modulet

en: Add an url alias for each node.
da: Tilføj et URL alias til hvert indholdselement.

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
da: Giver ikke nogen adgang, men kan blokere tilladelser med lavere prioritet; ikke i !na.

en: Should be in !na but isn't!
da: Skulle være i !na men det er ikke tilfældet!

en: Node_access summary
da: Node_access resume

en: Devel node access
da: Devel Node Access

en: Devel generate
da: Devel Generate

en: Filter settings
da: Filterindstillinger

en: Node title mismatch. Please check your selection.
da: Titler matcher ikke. Kontrollér venligst dine valg.

en: Found no valid post with that title: %title
da: Intet indhold fundet med titlen: %title

en: Save translation
da: Gem oversættelse

en: Save string
da: Gem tekststreng

en: Edit string
da: Redigér tekststreng

en: locale
da: lokalitet

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: Enabled, with translation
da: Aktiveret, med oversættelse

en: Create new
da: Opret ny

en: Export configuration
da: Eksportér konfiguration

en: Slash
da: Skråstreg

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
da: Brugeren %name brugte et engangslogind-link %timestamp.

en: New user: %name (%email).
da: Ny bruger: %name (%email).

en: Logged in user
da: Brugeren som er logget ind

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: Feed item
da: Feed-element

en: Processed @current out of @total.
da: Har importeret @current af @total.

en: First letter of name
da: Første bogstav i navnet

en: First two letters of name
da: Første to bogstaver i navnet

en: Abbreviated name
da: Forkortet navn

en: Show week numbers
da: Vis ugenumre

en: 3 items
da: 3 elementer

en: 5 items
da: 5 elementer

en: 10 items
da: 10 elementer

en: Too many items
da: For mange elementer

en: Show maximum, add 'more' link
da: Vis maksimum, tilføj 'mere' link

en: Hide all, add link to day
da: Skjul alle, tilføj link til dag

en: Behavior when there are more than the above number of items in a single day. When there more items than this limit, a link to the day view will be displayed.
da: Opførsel når der er flere end det ovennævnte antal elementer på en enkelt dag. Når der er flere elementer end denne grænseværdi vises et link til dagsvisningen.

en: Date year range
da: Dato årsinterval

en: Legend
da: Beskrivelse

en: Click to see all @count events
da: Klik for at se alle @count arrangementer

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
da: Views-plugin som viser views, der indeholder datoer, som kalendre.

en: The dates are invalid.
da: Datoerne er ugyldige.

en: Repeats
da: Gentager

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
da: !repeats_every_interval på den !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
da: !repeats_every_interval hver !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
da: !repeats_every_interval på den !month_days af !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
da: !repeats_every_interval i !month_names

en: !repeats_every_interval until !until_date
da: !repeats_every_interval indtil !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
da: !repeats_every_interval undtagen !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
da: !repeats_every_interval hvor ugen starter med !day_of_week

en: every week | every @count weeks
da[0]: hver uge
da[1]: hver @count uge

en: every month | every @count months
da[0]: hver måned
da[1]: hver @count måned

en: every year | every @count years
da[0]: hvert år
da[1]: hvert @count år

en: every day | every @count days
da[0]: hver dag
da[1]: hver @count dag

en: Check all
da: Markér alle

en: Uncheck all
da: Fjern alle markeringer

en: If you are only using this access control module, you can safely ignore this. If you are using multiple access control modules you can adjust the priority of this module.
da: Du kan roligt ignorere dette hvis du kun bruger dette adgangskontrolmodul. Hvis du bruger flere adgangskontrolmoduler kan du justere modulets prioritet.

en: above
da: over

en: below
da: under

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
da: Bemærk at du kan aktivere/deaktivere URL-listen for hver indholdstype individuelt på !url.

en: Content Types page
da: Indholdstypesiden

en: Use URL alias instead of node ID
da: Brug URL alias i stedet for indholdselement ID

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
da: Opretter et link med URL aliaset i stedet for indeholdselement ID.

en: Link in book hierarchy nodes
da: Link i boghierarki-indholdselementer

en: Book module link not modified
da: Book-module link ikke modificeret

en: Current page and sub-pages
da: Aktuelle side og undersider

en: Current page only
da: Kun aktuelle side

en: Saving these strings will disable their translation via Drupal's language system. Use the reset button to return them to the original state.
da: Gemmes disse tekststrenge bliver de ikke længere oversat af Drupals sprogsystem. Brug gendan-knappen til gendanne deres oprindelige tilstand.

en: Text strings
da: Tekststrenge

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
da: Tekst som bruges i linket til den printervenlige udgave.

en: Most printed
da: Mest udskrevne

en: Show link
da: Vis link

en: Show link in individual comments
da: Vis link i individuelle kommentarer

en: Show Printer-friendly URLs list
da: Vis printervenlig URL-liste

en: Send only the teaser
da: Send kun resuméet

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
da: Standardvalget vil være kun at sende indholdselementets resumé i stedet for det fulde indhold.

en: Enable teaser/full mode choice
da: Aktivér valg mellem resumé/fuldt indhold

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
da: Brugeren kan vælge mellem at sende det fulde indhold eller resuméet ved afsendelsen.

en: Text used in the link to the send by-email form.
da: Tekst som bruges i linket til send via e-mail formularen.

en: !user has sent you a message from !site
da: !user har sendt dig en besked fra !site

en: Message from sender
da: Besked fra afsender

en: Set the default contents of the message.
da: Angiv meddelelsens standardindhold.

en: Thank you for spreading the word about !site.
da: Tak fordi du fortæller andre om !site.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.
da: Meddelelsen vises når brugeren har indsendt formularen.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
da: Indtast flere adresser adskilt af kommaer og eller på separate linjer.

en: Page to be sent
da: Side som skal sendes

en: View page
da: Vis side

en: Clear form
da: Ryd formular

en: Someone
da: Nogen

en: an interesting site
da: et interessant site

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
da: Du kan ikke sende mere end %number beskeder pr. time. Nedsæt venligst antallet af modtagere.

en: %name [%from] sent %page to [%to]
da: %name [%from] sendte %page til [%to]

en: us
da: os

en: Most emailed
da: Mest sendte

en: PDF options
da: PDF Valg

en: PDF generation tool
da: Værktøj til oprettelse af PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
da: Vælger hvilket værktøj modulet bruger til at oprette PDF-udgaven.

en: PDF version link
da: Link til PDF-udgave

en: Choose the location of the link(s) to the PDF version. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the PDF version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
da: Vælg placeringen af links til PDF-udgaven. Linkområdet er normalt under indholdet, mens hjørnet er placeret i øverste højre hjørne af indholdet. Fravælg alle for at deaktivere linket. Selv om linket er deaktiveret kan du stadig se PDF-udgaven af et indholdselement ved at gå til !path/nid hvor nid er indholdselementets numeriske id.

en: Setting this option will add a PDF version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
da: Tilføjer et PDF-udgave link på sider oprettet af Drupal eller de aktive moduler.

en: Open PDF in
da: Åbn PDF i

en: Same browser window
da: Samme browser-vindue

en: New browser window
da: Nyt browser-vindue

en: Save dialog
da: Gem-dialog

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
da: Vælg den ønskede metode til åbning af PDFen i brugerens browser.

en: Paper size
da: Papirstørrelse

en: Choose the paper size of the generated PDF.
da: Vælg den genererede PDFs papirstørrelse.

en: Page orientation
da: Sideretning

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
da: Vælg sideorienteringen i den genererede PDF.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
da: (Kun TCPDF) Angiv den anvendte skriftfamilie. Eksempler: %examples.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
da: ADVARSEL: TCPDF indlejrer hele skrifttypen i den genererede PDF. Hvis du ikke bruger Unicode er Helvetica og Times sikre valg som vil resultere i en lille PDF. Unicode-skrifter kan øge størrelsen af PDFen til omkring 1 MB.

en: (TCPDF only) Set the font size to be used for normal text. This is the base value for the scaling applied to other text styles.
da: (Kun TCPDF) Angiv skriftstørrelsen som bruges til normal tekst. Dette er basisværdien som bruges ved skalering af andre tekststilarter.

en: wkhtmltopdf options
da: Indstillinger for wkhtmltopdf

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
da: Hvis feltet er tomt genereres filnavnet fra indholdselementets sti. Filnavnet kan opbygges med symboler (se følgende liste). Endelsen .pdf tilføjes automatisk.

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
da: Intet PDF-værktøj fundet! Download venligst et af de understøttede PHP PDF-værktøjer. Se modulets INSTALL.txt for yderligere information.

en: No PDF tool selected
da: Intet PDF-værtkøj valgt

en: Font size must be at least 1.
da: Skriftstørrelse skal mindst være 1.

en: PDF version
da: PDF udgave

en: Text used in the link to the PDF version.
da: Tekst i linket til PDF-udgaven.

en: Page !n of !total
da: Side !n af !total

en: Printer-friendly PDF
da: Printervenlig PDF

en: Most PDFd
da: Mest PDFede

en: Adds the capability to export pages as PDF.
da: Gør det muligt at eksportere sider som PDF.

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
da: Yderligere hjælp kan findes i <a href="!help">hjælpen til LoginToboggan</a>.

en: <strong>Note:</strong> Logintoboggan module is installed. If you are using one of the custom login block types below, it is recommended that you set this to <em>&lt;none&gt;</em>.
da: <strong>Bemærk:</strong> Logintoboggan-modulet er installeret. Hvis du bruger nogen af de tilpassede login-formularer herunder anbefales det, at du sætter titlen til <em>&lt;ingen&gt;</em>.

en: Collapsible form
da: Sammenklappelig formular

en: 'Standard' is a standard login block, 'Link' is a login link that returns the user to the original page after logging in, 'Collapsible form' is a javascript collaspible login form.
da: 'Standard' er Drupals almindelige login-formular, 'Link' giver et link til login-siden, som sender brugeren tilbage til den oprindelige side efter login, 'Sammenklappelig formular' bruger samme formular som 'Standard', men den er klappet sammen som standard, så man skal trykke på 'Login' for at få den frem.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
da: Opret en brugerdefineret besked der vises i toppen af login-blokken

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
da: Gentag venligst din e-mail-adresse for at bekræfte at den er korrekt.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
da: En validerings-e-mail er sendt til din e-mail-adresse. For at kunne få adgang til sitet, skal du følge instruktionerne i e-mailen.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
da: Din e-mail-adresse og din bekræftede e-mail-adresse skal være ens.

en: LoginToboggan logged in block
da: LoginToboggan logget ind blok

en: Allow users to login using their e-mail address
da: Tillad brugerne at logge ind med deres e-mail-adresse

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
da: Brugere vil kunne logge ind med ENTEN deres brugernavn eller e-mail-adresse.

en: Use two e-mail fields on registration form
da: Brug to e-mail-felter på registreringsformularen

en: User will have to type the same e-mail address into both fields. This helps to confirm that they've typed the correct address.
da: Brugeren skal skrive den samme e-mail-adresse i begge felter. Dette hjælper med at bekræfte, at de har skrevet den korrekte adresse.

en:  More help in writing the e-mail message can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
da:  Mere hjælp til at skrive e-mail-meddelelsen kan findes under <a href="!help">hjælp til LoginToboggan</a>.

en: Set password
da: Angiv adgangskode

en: Never delete
da: Slet aldrig

en: Delete unvalidated users after
da: Slet ikke-godkendte brugere efter

en: Redirections
da: Omdirigeringer

en: Present login form on access denied (403)
da: Vis loginformular ved adgang nægtet (403)

en: Display login successful message
da: Vis besked ved fuldendt login.

en: Minimum password length
da: Minimum længde på kodeord

en: You must enter a password.
da: Du skal indtaste en adgangskode.

en: The password contains an illegal character.
da: Adgangskoden indeholder et ugyldigt tegn.

en: The password is too short: it must be at least %min_length characters.
da: Adgangskoden er for kort: den skal være på mindst %min_length tegn.

en: You have successfully validated your e-mail address.
da: Du har succesfuldt godkendt din e-mail-adresse.

en: Your account is currently blocked -- login cancelled.
da: Din konto er i øjeblikket blokeret - login annulleret.

en: You have successfully validated %user.
da: Du har succesfuldt godkendt %user.

en: Account validation
da: Kontogodkendelse

en: re-send validation e-mail
da: gensend bekræftelses-mail

en: This name has already been taken by another user.
da: Dette navn er allerede blevet taget af en anden bruger.

en: This e-mail has already been taken by another user.
da: Denne e-mail er allerede blevet taget af en anden bruger.

en: If required, you may reset your password from: !url
da: Om nødvendigt kan du nulstille din adgangskode på: !url

en: A validation e-mail has been sent to the user's e-mail address.
da: Der er sendt en godkendelses-mail til brugerens e-mail-adresse.

en: Username or e-mail address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: Username or e-mail
da: Brugernavn eller e-mail

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
da: Du kan logge ind med dit tildelte brugernavn eller din e-mail-adresse.

en: The password field is case sensitive.
da: Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.

en: E-mail validation URL used for %name with timestamp @timestamp.
da: E-mail godkendelses-URL brugt af %name med timestamp @timestamp.

en: Set up custom login options like instant login, login redirects, pre-authorized validation roles, etc.
da: Opret brugerdefinerede login-muligheder som f.eks. hurtig login, omdirigering efter login, forudvalgte roller, etc.

en: Validate e-mail address
da: Validér e-mail-adresse

en: Re-send validation e-mail
da: Gensend validerings-e-mail

en: Improves Drupal's login system.
da: Forbedrer Drupals loginsystem.

en: Secondary
da: Sekundær

en: Execute arbitrary PHP script
da: Udfør vilkårligt PHP script

en: Modify user roles
da: Modificér brugerroller

en: Add roles
da: Tilføj roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
da: Vælg en eller flere roller som du vil tildele til de valgte brugere.

en: Remove roles
da: Fjern roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
da: Vælg en eller flere roller som du vil fjerne fra de valgte brugere.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
da: Du har ikke valgt nogen rolle som skal tildeles eller fjernes. Vælg venligst én eller flere roller.

en: Display operations as
da: Vis handling som

en: Each action as a separate button
da: Hver handling som en separat knap

en: Skip confirmation step
da: Spring over bekræftelsestrinnet

en: Bulk operations
da: Masse-handlinger

en: - Choose an operation -
da: - Vælg en handling -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
da: Der er ikke valgt en handling. Vælg venligst en handling som skal udføres.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl under udførsel af @operation med argumenterne: @arguments

en: No alias
da: Intet alias

en: Day of week
da: Ugedag

en: Source language
da: Kildesprog

en: Miss
da: Frk.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
da: Du skal angive de 'tilladte værdier' for dette felt.

en: Date field(s)
da: Dato felt(er)

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i samme forespørgsel. Retunér elementer, som matcher ét af datofelterne (dato = felt_1 ELLER felt_2), eller kun dem, som matcher alle valgte datofelter (dato = felt_1 OG felt_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
da: Du skal vælge mindst ét datofelt til dette filter.

en: Missing date fields!
da: Manglende datofelter!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: (@field) <strong>Eksponeret</strong> @widget @format

en: Alphanumeric
da: Alfanumerisk

en: Lowercase
da: Minuskler

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
da: Indtast den  nye adgangskode i begge felter for at ændre din nuværende adgangskode.

en: Translation updates
da: Opdaterede oversættelser

en: Slide down
da: Glid ned

en: Use theme CSS
da: Brug tema-CSS

en: Define CSS
da: Definér CSS

en: Taxonomy Manager
da: Taksonomistyring

en: Administer vocabularies with the Taxonomy Manager
da: Hold styr på ordforråd (taksonomier) med Taksonomistyring

en: Advanced settings for the Taxonomy Manager
da: Avancerede indstillinger for Taksonomistyring

en: Taxonomy Manager - %voc_name
da: Taksonomistyring - %voc_name

en: No terms available
da: Ingen tilgængelige ord

en: Search String
da: Søg efter

en: Remember all term specific data will be lost. This action cannot be undone.
da: Vær opmærksom på at al ordspecifik information mistes og ikke kan genskabes.

en: Delete children of selected terms, if there are any
da: Slet eventuelle underord til det valgte ord

en: If you have selected one or more terms in the tree view, the new terms are automatically children of those.
da: Hvis du har valgt en eller flere ord i oversigten, bliver de nye ord automatisk underord til disse.

en: Add new terms
da: Tilføj nye ord

en: Merging of terms
da: Sammenlægning af ord

en: Moving of terms
da: Flyt ord

en: Parent term(s)
da: Overord

en: Keep old parents and add new ones (multi-parent). Otherwise old parents get replaced.
da: Bibehold gamle overord og tilføj nye (flere overord). Ellers erstattes tidligere overord.

en: Whole Vocabulary
da: Hele ordforrådet

en: Child terms of a selected term
da: Underord til det valgte ord

en: Root level terms only
da: Kun ord på topniveau

en: Terms to export
da: Ord der skal eksporteres

en: Export now
da: Eksportér

en: No terms selected.
da: Ingen ord valgt

en: Please selected terms you want to move in the hierarchy
da: Vælg de ord du vil flytte

en: Disabeling this feature speeds up the Taxonomy Manager
da: Hvis denne funktion slås fra bliver Taksonomistyringen hurtigere

en: Tool for administrating taxonomy terms.
da: Værktøj til styring af ord i ordforråd (taksonomuier)

en: Add new vocabulary
da: Tilføj nyt ordforråd

en: Edit vocabulary settings
da: Redigér indstillinger for ordforråd

en: No Vocabularies available
da: Ingen tilgængelige ordforråd

en: Depth of tree
da: Træets dybde

en: The number of levels of the tree to export. Leave empty to return all levels.
da: Antal niveauer i det træ der skal eksporteres. Lad stå tom for alle niveauer.

en: Search field is empty
da: Søgefeltet er tomt

en: No terms for deleting selected
da: Ingen ord valgt til sletning

en: Disable mouse-over effect for terms (weights and direct link)
da: Slå mouseover-effekten fra ved ordene (vægte og direkte links).

en: Pager count
da: Sidetæller

en: Select how many terms should be listed on one page. Huge page counts can slow down the Taxonomy Manager
da: Vælg hvor mange ord der skal vises på en side. Meget store tal kan gøre Taksonomistyring langsom.

en: Taxonomy Manager Autocomplete
da: Autofuldfør taksonomistyring

en: Display all values
da: Vis alle værdier

en: Hide view / Page not found (404)
da: Skjul visning / side ikke fundet (404)

en: Display empty text
da: Tekst ved tomt display

en: Provide default argument
da: Giv standardargument

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: exposed
da: blotlagt

en: Value type
da: Værditype

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: View name
da: Navn

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: The date the node was posted.
da: Indholdselementets oprettelsesdato.

en: Node revision
da: Indholdselementversion

en: Views today
da: Visninger i dag

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
da: "$arg" understøttes ikke længere. Brug % i stedet for.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: Live preview
da: Live gennemsyn

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Must users preview posts before submitting?
da: Skal brugerne gennemse indlæg før de indsendes?

en: Default email link
da: Standard e-mail link

en: Email contact form
da: E-mail kontaktformular

en: Email SpamSpan
da: E-mail SpamSpan

en: Hourly threshold for a CCK Email contact form
da: Time-grænse for en CCK Email kontaktformular

en: Administer flood control settings for email contact forms
da: Administrér begrænsning af e-mail kontaktformularer

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: - All -
da: - Alle -

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Module dependencies
da: Modulafhængigheder

en: Enable and disable features.
da: Slå features til og fra.

en: Compare
da: Sammenlign

en: Menu items for any enabled features.
da: Menupunkter for aktive features.

en: Dependency
da: Afhængighed

en: No features available.
da: Ingen features tilgængelige.

en: Update translations
da: Opdatér oversættelser

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
da: Gå til <a href="@configure_content_types">indstil indholdstyper</a> for at slå understøttelse af flere sprog til for en bestemt indholdstype.

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
da: Dette ord tilhører et flersproget ordforråd. Du kan bestemme sproget for det.

en: Array
da: Liste

en: Add translation
da: Tilføj oversættelse

en: Upcoming
da: Kommende

en: Execute PHP code
da: Kør PHP kode

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske beskeder som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at beskeder fra adressen bliver markeret som spam.)

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: String not found.
da: Tekststreng ikke fundet.

en: The string has been saved.
da: Tekst gemt.

en: The language selected for import is not supported.
da: Import til det valgte sprog er ikke understøttet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
da: Oversættelsesfilen %filename indholder et misdannet teksthoved.

en: Error importing interface translations
da: Fejl ved import af oversættelser.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
da: Oversættelse %file importeret til %locale: %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster fjernet.

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML-tags: @tags

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver understøttelse af flere sprog for denne indholdstype. Der tilføjes et felt til valg af sprog til indholdsformularen, så du kan vælge mellem et af de <a href="!languages">aktive sprog</a>. Hvis funktionen slås fra gemmes alt indhold på standardsproget. Eksisterende indhold påvirkes ikke hvis du ændrer denne indstilling.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrér indholdselementer</em> kan tilsidesætte disse indstillinger.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Number of posts on main page
da: Antal indlæg på forsiden

en: Notes:
da: Bemærkninger:

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Supports configurable user profiles.
da: Understøtter tilpassede brugerprofiler.

en: The name of this website.
da: Sitets navn.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
da: Sitets motto eller slogan (vises ofte sammen med sitets titel).

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403-side (adgang nægtet)

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404-side (ikke fundet)

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver flersproget understøttelse for denne indholdstype. Hvis funktionen aktiveres vises et felt der gør det muligt at vælge mellem et af de <a href="!languages">aktiverede sprog</a>. Du kan også aktivere oversættelse af denne indholdstype, som gør det muligt at oversætte indhold til ethvert af de aktiverede sprog. Hvis funktionen er deaktiveret gemmes alt indhold i standardsproget. Eksisterende indhold blive ikke påvirket hvis du ændrer denne indstilling.

en: Translation settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: Flag translations as outdated
da: Marker oversættelsen som udløbet

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
da: Hvis du har foretaget en stor ændring ,som betyder at oversættelsen skal opdateres, kan du markere alle oversættelser af dette indlæg som udløbne. Det ændrer ikke ved andre af oversættelsernes egenskaber, som f.eks. deres udgivelsesstatus.

en: This translation needs to be updated
da: Denne oversættelse skal opdateres

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
da: Oversættelsen skal opdateres, fordi kilden er blevet ændret. Fjern markeringen, når oversættelsen er blevet opdateret.

en: Disabled modules
da: Deaktiverede moduler

en: Disabled themes
da: Deaktiverede temaer

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti, men nye konti skal godkendes af administratoren.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
da: Kræv e-mail-bekræftelse når en besøgende opretter en konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
da: Hvis feltet er markeret, skal nye brugere validere deres e-mail-adresse, før de kan logge ind på sitet, og de vil blive tildelt en adgangskode af systemet. Hvis ikke, kan brugeren logge ind med det samme, og de kan selv vælge deres adgangskode.

en: User registration guidelines
da: Retningslinjer for nye brugere

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
da: Tekst der vises når en ny bruger registrerer sig. Kan bruges til at hjælpe dine brugere.

en: Welcome, new user created by administrator
da: Velkommen, ny bruger oprettet af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator.

en: Welcome, no approval required
da: Velkomst, ingen godkendelse nødvendig

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator uden krav om godkendelse.

en: Welcome, awaiting administrator approval
da: Velkomstbesked, afventer godkendelse af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator med krav om godkendelse.

en: Password recovery email
da: Besked om ny adgangskode

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
da: Tilpas indholdet af beskeden, der sendes til nye medlemmer der ønsker en ny adgangskode.

en: Account activation email
da: Besked om aktivering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne, når en konto aktiveres (når en administrator aktiverer kontoen for en bruger, som allerede er tilmeldt, på et site, hvor administratorens godkendelse er påkrævet).

en: Notify user when account is activated.
da: Giv bruger besked når konto aktiveres.

en: Account blocked email
da: Besked om blokering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
da: Aktivér og tilpas e-mail-beskeder, som sendes til brugerne, når en konto blokeres.

en: Notify user when account is blocked.
da: Giv bruger besked når konto blokeres.

en: Account deleted email
da: Besked om slettet konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
da: Aktivér og tilpas e-mail-beskeder, som sendes til brugerne, når en konto slettes.

en: Notify user when account is deleted.
da: Giv bruger besked når konto slettes.

en: Signature support
da: Signaturunderstøttelse

en: Picture support
da: Billedunderstøttelse

en: Picture maximum dimensions
da: Dimensioner

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i pixels.

en: Picture maximum file size
da: Filstørrelse

en: Maximum file size for pictures, in kB.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i kB.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: default challenge type
da: standard udfordringstype

en: @type (from module @module)
da: @type (fra modulet @module)

en: Form protection
da: Formularbeskyttelse

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
da: Vælg typen af udfordring du ønsker for hver af de viste formularer (identificeret ved deres såkaldte <em>form_id</em>). Du kan let tilføje vilkårlige formularer med tekstfeltet i bunden af tabellen eller ved hjælp af '%CAPTCHA_admin_links' herunder.

en: Default challenge type
da: Standard udfordringstype

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
da: Vælg standardudfordringstypen for CAPTCHAer. Den kan tilsidesættes på hver formular hvis det ønskes.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
da: Tillad CAPTCHAer og CAPTCHA administrationslinks på administrative sider.

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
da: Gør det muligt at tilføje CAPTCHAs til formularer på administrative sider. CAPTCHAs er som standard deaktiveret på administrative sider (som normalt ikke er tilgængelige for almindelige brugere) for at undgå de relaterede omkostninger. I visse situationer, f.eks. på demosites, kan det være nyttigt at tillade CAPTCHAs på administrative sider.

en: Add a description to the CAPTCHA
da: Tilføj en beskrivelse til CAPTCHAen

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
da: Tilføj en beskrivelse for at forklare formålet med CAPTCHA til den besøgende.

en: CAPTCHA description
da: CAPTCHA-beskrivelse

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
da: En beskrivelse af CAPTCHAen. Lad feltet stå tomt for at nulstille beskrivelsen.

en: Default CAPTCHA validation
da: Standard CAPTCHA-validering

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
da: Definér hvordan svarer skal behandles som standard. Bemærk at modulerne som udbyder udfordringerne kan tilsidesætte eller ignorere dette.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
da: Versalfølsom validering: svaret skal svare fuldstændigt til løsningen.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
da: Skeln ikke mellem store/små bogstaver: fejl i store/små bogstaver ignoreres.

en: Added CAPTCHA point.
da: CAPTCHA-punkt tilføjet.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
da: Nulstil CAPTCHA-beskrivelsen på sproget %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
da: Nulstil CAPTCHA-beskrivelsen.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
da: Kunne ikke sætte en CAPTCHA-type på formularen %form_id: kunne ikke fortolke værdien "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
da: CAPTCHA: udfordring "@type" aktiveret

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
da: Dette er et ikke-blokerende og allerede løst eksempel på denne udfordring.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
da: CAPTCHA: ingen udfordring aktiveret

en: Test one two three
da: Test et to tre

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
da[0]: Har allerede blokeret 1 formularindsendelse
da[1]: Har allerede blokeret @count formularindsendelser

en: CAPTCHA point administration
da: CAPTCHA-punkt-administration

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
da: Forudfyldt billed-CAPTCHA eksempel, genereret med de aktuelle indstillinger.

en: extra large
da: esktra stor

en: tight
da: kompakt

en: wide
da: bred

en: extra wide
da: ekstra bred

en: As often as possible
da: Så ofte som muligt

en: URL as plain text
da: URL som ren tekst

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
da: Gem en titel, href og attributter i databasen for at sammensætte et link.

en: URL, as plain text
da: URL, som ren tekst

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
da: Håndhæver variabelværdier defineret af moduler, som behøver dem for at fungere korrekt.

en: Comparing two revisions:
da: Sammenligner to versioner:

en: Highlight changes
da: Fremhæv ændringer

en: List revisions
da: Vis versioner

en: %name: found no valid user with that name.
da: %name: fandt ingen gyldig bruger med det navn.

en: Text format
da: Tekstformat

en: CSS Class
da: CSS-klasse

en: Read the documentation
da: Læs dokumentationen

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgctxt" var ikke forventet på linje %line.

en: access
da: adgang

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: All criteria must pass.
da: Alle kriterier skal godkendes.

en: Broken/missing access plugin %plugin
da: Defekt/manglende adgangs-plugin: %plugin

en: In code
da: Som kode

en: Enabled, title
da: Aktiveret, titel

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Sidens navn. Vises i det administrative interface for at gøre det nemt at finde den.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Sidens maskinlæsbare navn. Navnet skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre navnet når siden er blevet oprettet!

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad denne side gør, eller hvem den er for, til administrativt brug.

en: That name is used by another page: @page
da: Navnet bruges af en anden side: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
da: Sidenavnet må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
da: Stien er allerede en alternativ URL for @alias. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Single term
da: Enkelt term

en: Multiple terms
da: Flere termer

en: Substitutions
da: Erstatninger

en: Panel page
da: Panelside

en: Go to list
da: Gå til liste

en: There are no mini panels.
da: Der er ingen minipaneler.

en: Disable this pane
da: Deaktivér denne rude

en: Enable this pane
da: Aktivér denne rude

en: Invalid pane id.
da: Ugyldig rude-ID.

en: Invalid test id.
da: Ugyldig test-ID.

en: Mini panel: "@title"
da: Minipanel: "@title"

en: A panel layout broken up into rows and columns.
da: Et panel-layout opdelt i rækker og kolonner.

en: Show layout designer
da: Vis layout-designer

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Add row to top
da: Tilføj række øverst

en: Add row to bottom
da: Tilføj række nederst

en: Remove row
da: Fjern række

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Add region to left
da: Tilføj region til venstre

en: Add column to left
da: Tilføj kolonne til venstre

en: Add region to right
da: Tilføj region til højre

en: Add column to right
da: Tilføj kolonne til højre

en: Region settings
da: Indstillinger for region

en: Remove region
da: Fjern region

en: Invalid item id.
da: Ugyldigt element-ID.

en: Configure column
da: Tilpas kolonne

en: Configure row
da: Tilpas række

en: Configure region
da: Tilpas region

en: Region title
da: Titel på region

en: Hide layout designer
da: Skjul layout-designer

en: Selection rules
da: Udvalgsregler

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
da: Angiv kriterierne som skal bruges til at bestemme hvorvidt denne variant bruges.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
da: Tilføj yderligere kontekstobjekter til denne variant som kan bruges af indholdet.

en: This panel will be selected if @conditions.
da: Dette panel bliver valgt hvis @conditions.

en: This panel will always be selected.
da: Dette panel bliver altid valgt.

en: Selection rule
da: Udvalgsregel

en: You must select a layout.
da: Du skal vælge et layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
da: Du skal vælge et andet layout hvis du ønsker at skifte layout.

en: Update and preview
da: Opdatér og gennemse

en: Administrative title of this variant.
da: Administrativ titel på denne variant.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
da: Indtast velformet CSS-kode her; koden indlejres i siden og bør kun bruges til små justeringer; det vil ofte være bedre at forsøge at indsætte sidens CSS i temaet hvis det er muligt. Dette CSS filtreres for sikkerhedens skyld, så ikke al CSS vil virke.

en: Pattern for the title
da: Mønster for titlen

en: Search name
da: Søgenavn

en: View the calendar.
da: Se kalenderen

en: Select the calendar time period for this display.
da: Vælg kalenderperiode for denne visning.

en: Add new date link
da: Tilføj ny dato link

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
da: Vis et link til at tilføje en ny dato af den angivne indholdstype. Vises kun til brugere med de rette tilladelser.

en: Vocabulary Legend Types
da: Ordforråd signaturforklaringstyper

en: Calendar day of week names
da: Navne på ugedage

en: The way day of week names should be displayed in a calendar.
da: Hvordan ugedagenes navne vises i kalenderen

en: Whether or not to show week numbers in the left column of calendar weeks and months.
da: Hvorvidt ugenumre skal vises i venstre spalte af kalenderuger og -måneder.

en: Time grouping
da: Tidsgruppering

en: Group items together into time periods based on their start time.
da: Gruppér elementer i tidsperioder baseret på deres starttidspunkt.

en: Half hour
da: Halv time

en: Custom time grouping
da: Tilpasset tidsgruppering

en: When choosing the 'custom' Time grouping option above, create custom time period groupings as a comma-separated list of 24-hour times in the format HH:MM:SS, like '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Be sure to start with '00:00:00'. All items after the last time will go in the final group.
da: Når den 'tilpassede' tidsgruppering vælges ovenfor, oprettes tilpassede tidsgrupperingsperioder som en kommasepareret liste af 24-timers tidspunkter i formatet HH:MM:SS, f.eks. '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Vær sikker på at starte med '00:00:00'. Alle elementer efter det sidste tidspunkt placeres i den sidste gruppe.

en: Field grouping
da: Feltgruppering

en: All times
da: Alle tidspunkter

en: Before @time
da: Før @time

en: Empty day
da: Tom dag

en: %title is invalid.
da: %title er ugyldig.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
da: HTTP forespørgselsfejl under import af %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
da: Kan ikke åbne fil: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
da: Ugyldig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
da: Ugyldig kalenderfil.

en: Custom formats
da: Tilpassede formater

en: Custom input format
da: Tilpasset inputformat

en: Hide repeat rule
da: Skjul gentagelsesregel

en: There are errors in @field_name value #@delta:
da: Der er fejl i @field værdi #@delta:

en: There are errors in @field_name:
da: Der er fejl i @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
da: Komplet dokumentation af Date- og Date API-modulerne er tilgængelig på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
da: Brug standard jQuery-tidsvælger

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
da: Manuel tidsindtastning, ingen jQuery tidsvælger

en: Timepicker
da: Tidsvælger

en: Current exceptions
da: Aktuelle undtagelser

en: Date wizard
da: Datoguide

en: Content type name
da: Indholdstypenavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _). Hvis dette ikke er en eksisterende indholdstype oprettes den.

en: Content type label
da: Indholdstypeetiket

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
da: Det læsevenlige navn på denne indholdstype. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
da: En datoindholdsype som er kædet sammen med en Views-kalender.

en: Content type description
da: Indholdstypebeskrivelse

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
da: En beskrivelse af indholdstypen. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: Date field name
da: Dato feltnavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _) Må ikke være et eksisterende feltnavn.

en: Date field label
da: Datp feltetiket

en: The human-readable label for this field.
da: Den læsevenlige etiket på dette felt.

en: Date widget type
da: Dato elementtype

en: Show repeating date options
da: Vis indstillinger for gentagne datoer

en: Date field type
da: Dato felttype

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
da: Den anbefalede type er Datetime, undtagen for historiske datoer eller datoer års- eller månedsgranularitet. Ældre eller ufuldstændige datoer bør burge Date-typen (en ISO-dato).

en: Date timezone handling
da: Dato tidszonehåndtering

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
da: Tidszonehåndteringen skal sættes til 'ingen' for granulariteter uden tidselementer.

en: Create a calendar for this date field
da: Opret en kalender til dette datofelt

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
da: Dette indholdstypenavn findes allerede, tilføjer nyt felt til eksisterende indholdstype.

en: This field name already exists.
da: Dette feltnavn eksisterer allerede.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
da: Tidszonehåndtering skal være 'ingen' for granularitet uden tid.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
da: Værktøjer til at importere og autooprette datoer og kalendre.

en: Date browser
da: Datobrowser

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
da: Dato tilbage/frem-navigation til vedhæftning på andre visninger. Kræver dato-argumentet.

en: Date browser style
da: Datobrowser udseende

en: Creates back/next navigation.
da: Oprette forrige/næste navigation.

en: Date (!base_table)
da: Dato (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
da: Vælg datoværditypen der bruges i standarder, resuméer og navigation.For eksempel vil granulariteten 'måned' sætte standarddatoen til den aktuelle måned, opsummere efter måned i resumévisning og linke til forrige og næste måned i datonavigationen.

en: You must select at least one date field for this argument.
da: Du skal vælge mindst et datofelt til dette argument.

en: Navigate to previous year
da: Navigér til forrige år

en: Navigate to next year
da: Navigér til næste år

en: Navigate to previous month
da: Navigér til forrige måned

en: Navigate to next month
da: Navigér til næste måned

en: Navigate to previous week
da: Navigér til forrige uge

en: Navigate to next week
da: Navigér til næste uge

en: Navigate to previous day
da: Navigér til forrige dag

en: Navigate to next day
da: Navigér til næste dag

en: View full page month
da: Vis måned på fuld side

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Solr search
da: Solr søgning

en: Did you mean
da: Mente du

en: More like this
da: Relateret indhold

en: Show more
da: Vis flere

en: Show fewer
da: Vis færre

en: Grant !op access
da: Giv !op adgang

en: Warning: Your content is not published, so this settings are not taken into account as long as the content remains unpublished.
da: Advarsel: Indholdet er ikke udgivet, så disse indstillinger er ikke trådt i kraft.

en: The permissions have been reseted to the content type defaults.
da: Tilladelserne er blevet nulstillet til indholdstypens standardindstillinger.

en: Per content node access control settings
da: Indstillinger for indholdsspecifik adgangskontrol

en: Optionally you can enable per content node access control settings. If enabled, a new tab for the content access settings appears when viewing content. You have to configure permission to access these settings at the !permissions page.
da: Alternativt kan du aktivere indholdsspecifikke indstillinger for adgangskontrol. Der tilføjes en ny fane til adgangskontrol ved visning af indhold. Du skal tilpasse tilladelserne til at tilgå disse indstillinger på !permissions-siden.

en: Enable per content node access control settings
da: Aktivér adgangskontrol på indholdselement-basis

en: Give content node grants priority
da: Prioritér indholdsspecifikke tilladelser

en: Permissions have been successfully rebuilt for the content type @types.
da: Tilladelserne for indholdstypen @types er blevet genopbygget.

en: Role based access control settings
da: Rollebaserede indstillinger for adgangskontrol

en: Note that users need at least the %access_content permission to be able to deal in any way with content.
da: Bemærk at brugerne som minimum skal have tilladelsen %access_content for at kunne håndtere indhold.

en: Furthermore note that content which is not @published is treated in a different way by drupal: It can be viewed only by its author or users with the %administer_nodes permission.
da: Bemærk at indhold som ikke er @published behandles anderledes af Drupal: Det kan kun ses af dets forfatter eller af brugere med tilladelsen %administer_nodes.

en: This role is lacking the permission '@perm', so it has no access.
da: Rollen mangler tilladelsen '@perm', så den har ikke adgang.

en: This role has '@perm' permission, so access is granted.
da: Rollen har tilladelsen '@perm', så den har adgang.

en: Permission is granted due to the content type's access control settings.
da: Tilladelsen er givet på grund af indholdstypens indstillinger for adgangskontrol.

en: Permissions have been successfully rebuilt for the content type @types. | Permissions have been successfully rebuilt for the content types @types.
da[0]: Tilladelserne for indholdstypen @types er blevet genopbygget.
da[1]: Tilladelserne for indholdstyperne @types er blevet genopbygget.

en: Update automatic nodetitles
da: Opdatér automatiske titler

en: Automatic title generation
da: Automatisk generering af titler

en: Automatically generate the title and hide the title field
da: Generér titlen automatisk og skjul titelfeltet

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
da: Generér titlen automatisk hvis titelfeltet er tomt

en: Evaluate PHP in pattern.
da: Fortolk PHP i mønster.

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
da: Indsæt PHP-kode ovenfor som returnerer din tekststreng. Husk at indsætte  &lt;?php og ?&gt; omkring din kode. Bemærk at $node kan bruges i din kode.

en: Automatic Nodetitles
da: Automatiske titler

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
da: Gør det muligt at skjule indholdets titelfelt og automatisk generere en titel.

en: manage fields
da: håndtér felter

en: @field_name (Locked)
da: @field_name (Låst)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
da: Gruppenavn (a-z, 0-9, _)

en: %name must be an integer.
da: %name skal være et heltal.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges som nøgle. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: Add new group: you need to provide a group name.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive et gruppenavn.

en: Field group label
da: Feltgruppemærkat

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: %name: found no valid post with that title.
da: %name: fandt intet gyldigt indlæg med den titel.

en: View used to select the users
da: View der bruges til at vælge brugerne

en: New field
da: Nyt felt

en: Regional settings
da: Regionale indstillinger

en: Published date
da: Udgivelsesdato

en: Relative date
da: Relativ dato

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
da: Håndtér variabelindstillinger som håndteres af strongarm.

en: Filter by content type.
da: Filtrér efter indholdstype.

en: Administration views
da: Administrations-views

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
da: Udskifter alle Drupals sider til håndtering af systemobjekter med rigtige views.

en: no language
da: intet sprog

en: Resize tree
da: Størrelse på træ

en: Search under selected terms
da: Søg i de valgte ord

en: Search within selected language
da: Søg i det valgte sprog

en: Double Tree
da: Dobbelt træ

en: Disable Double Tree
da: Slå dobbelt træ fra

en: Move right
da: Flyt til højre

en: Move left
da: Flyt til venstre

en: Switch selected terms and its children to the right voc
da: Flyt det valgte ord og dets underord til det højre ordforråd

en: Switch selected terms and its children to the left voc
da: Flyt det valgte ord og dets underord til det venstre ordforråd

en: Double Tree Settings
da: Indstillinger for dobbelt træ

en: Specify settings for second tree. Choose the same vocabulary if you want to move terms in the hierarchy or if you want to add new translations within a multilingual vocabulary. Choose a different vocabulary if you want to switch terms among these vocabularies.
da: Angiv indstillingerne for det andet træ. Vælg samme ordforråd hvis du ønsker at flytte ord i hierarkiet eller hvis du ønsker at tilføje nye oversættelser til et flersproget ordforråd. Vælg et andet ordforråd hvis du ønsker at flytte ord mellem de to ordforråd.

en: Vocabulary for second tree
da: Ordforråd til det andet træ

en: Enable Double Tree
da: Slå dobbelttræ til

en: Go to the term page
da: Gå til ordets side

en: Your search string matches exactly one term
da: Søgestrengen matchede præcis ét ord

en: Your search string matches !count terms:
da: Søgestrengen matchede !count ord

en: No match found. Filtering root level terms starting with @search_string.
da: Ingen match fundet. Filtrér på topniveau begyndende med @search_string

en: Show unfiltered tree
da: Vis ufiltreret træ

en: Saving terms to language @lang
da: Gemmer ord i sproget @lang

en: Invalid selection. The resulting hierarchy would contain circles, which is not allowed. A term cannot be a parent of itself.
da: Ugyldigt valg. Det resulterende hierarki vil komme til at indeholde cirkulære henvisninger. Et ord kan ikke være overord til sig selv.

en: Terms must be of the same language
da: Ord skal være på det samme sprog

en: root level
da: topniveau

en: Terms %term_names moved to %parent_names
da: Ordene %term_names flyttet til %parent_names

en: Invalid parent. The resulting hierarchy would contain circles, which is not allowed. A term cannot be a parent of itself.
da: Ugyldigt overord. Det resulterende hierarki vil komme til at indeholde cirkulære henvisninger. Et ord kan ikke være overord til sig selv.

en: Terms must be of the same language.
da: Ord skal være på samme sprog.

en: Removed current parent form terms %terms.
da: Fjernede overord for %terms.

en: Terms %terms moved to parents %parents.
da: Ordene %terms flyttet til overordene %parents.

en: Selected terms are of the same language.
da: De valgte ord er på samme sprog.

en: This is not a multilingual vocabulary.
da: Dette ordforråd er ikke flersproget.

en: Translation for %term2 - %term1 added.
da: Oversættelse af %term2 - %term1 tilføjet

en: Terms %terms moved to vocabulary %voc.
da: Ordene %terms flyttet til ordforrådet %voc

en: Terms %terms moved to vocabulary %voc under parents %parents.
da: Ordene %terms flyttet til ordforrådet %voc under overordene %parents

en: Select all children
da: Vælg alle underord

en: Go to term page
da: Gå til ordets side

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
da: Dette problem kan blive sløret af problemet ovenfor, så start med at kontrollere det.

en: unexpected
da: uventet

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
da: Der er fejl i din !na-tabel. Du kan måske udbedre dette på kort sigt ved at køre !Rebuild_permissions, men det vil sikkert blot fjerne beviserne og gøre det umuligt at identificere de bagvedliggende problemer. Hvis du ikke retter op på dem, vil fejlene sandsynligvis komme igen.<br />Du skal IKKE gøre dette endnu hvis du har tænkt dig at spørge om hjælp med denne situation.

en: Unknown action.
da: Ukendt handling.

en: No minimum
da: Intet minimum

en: Rebuild the site map.
da: Gendan sitemap.

en: XML sitemap cache directory
da: XML sitemap cache-mappe

en: Submit the sitemap to the following engines
da: Send sitemap til følgende søgemaskiner

en: Do not submit more often than every
da: Indsend ikke oftere end hver

en: Only submit if the sitemap has been updated since the last submission.
da: Send kun hvis sitemap er blevet opdateret siden sidste indsendelse.

en: Search Engines
da: Søgemaskiner

en: Show End Date
da: Vis slutdato

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
da: Gør det nemt at administrere CAPTCHA-indstillinger på formularer. Brugere med tilladelsen "%admincaptcha" kan se en feltgruppe med CAPTCHA administrationslinks på alle formularer undtagen på administrationssider.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
da: Den indbyggede skrifttype understøtter kun Latin2-tegn. Brug kun "a" til "z" og tal.

en: Hard limit
da: Hård grænse

en: <p>The masquerade module adds a link on a user's profile page that allows permitted users to masquerade as that user. Upon masquerading, a link to "switch back" to the original user will appear in the menu. While masquerading, the option to masquerade as another user will not appear. All masquerading transactions are logged, and $user->masquerading will be set; this could be displayed via theme.</p><p>In the masquerade settings a list of roles are presented; any checked role is considered an "administrator" and requires the second level "masquerade as admin" permission to masquerade as. User #1 is automatically considered an administrator, regardless of roles.</p>
da: <p>Masquerade-modulet tilføjer et link på brugernes profilside som giver brugere med den rette tilladelse adgang til at optræde som den pågældende bruger. Når man optræder som en anden bruger vises der et "skift tilbage"-link i menuen. Når man optræder som en anden bruger vises linket på profilsiden ikke. Alle handlinger logges, og variablen $user->masquerading sættes til brug i temaer.</p><p>Under indstillinger vises en liste over roller; alle markerede roller opfattes som "administrator" og det kræver tilladelsen "optræd som administrator" at optræde som en bruger med en af de valgte roller. Bruger 1 opfattes automatisk som administrator, uanset roller.</p>

en: Roles that are considered "administrators" for masquerading
da: Roller der opfattes som "administratorer" i forbindelse med brugerskift

en: Menu <em>Quick Switch</em> user
da: Menu <em>hurtigskift</em> bruger

en: Enter the username of an account you wish to switch easily between via a menu item.
da: Indtast brugernavnet på en konto som du ønsker at kunne skifte til via et menupunkt.

en: Masquerade Block <em>Quick Switch</em> users
da: Skift bruger blok <em>hurtigskift</em> brugere

en: Enter the usernames, separated by commas, of accounts to show as quick switch links in the Masquerade block.
da: Indtast brugernavne på konti (adskilt med komma) der skal vises som hurtigskift-links i 'Skift bruger'-blokken.

en: %user does not exist. Please enter a valid username.
da: %user eksisterer ikke. Indtast venligst et gyldigt brugernavn.

en: Masquerade settings
da: Indstillinger for Masquerade

en: Enter the users this user is able to masquerade as
da: Indtast brugerne som denne bruger kan optræde som.

en: %user is not a valid user name.
da: %user er ikke et gyldigt brugernavn.

en: You are masquerading as <a href="@user-url">%masq_as</a>.
da: Du optræder som <a href="@user-url">%masq_as</a>.

en: You are already masquerading. Please <a href="@unswitch">switch back</a> to your account to masquerade as another user.
da: Du optræder allerede som en anden bruger! <a href="@unswitch">Skift</a> venligst tilbage til din konto for at optræde som en anden bruger.

en: You cannot masquerade as yourself. Please choose a different user to masquerade as.
da: Du kan ikke optræde som dig selv! Prøv venligst at optræde som en anden bruger.

en: URL field
da: URL-felt

en: Structure
da: Struktur

en: Progress
da: Fremdrift

en: You are masquerading as %anonymous.
da: Du optræder som %anonymous.

en: Enter the username to masquerade as.
da: Indtast brugernavnet du ønsker at optræde som.

en: Default values
da: Standardværdier

en: Example: Image gallery
da: Eksempel: Billedgalleri

en: Create feature
da: Opret feature

en: Create a new feature.
da: Opret ny feature.

en: This is some help
da: Dette er noget hjælp

en: Unique
da: Unik

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
da: Den anden blok, som stilles til rådighed af modulet, viser indgangene i node_access-tabellen for alle indholdselementer, der vises på den aktuelle side. Du kan aktivere debug-tilstanden under <a href="@settings_page">indstillinger</a> til at vise meget mere information, men det kan betyde betragteligt merarbejde. Fordi de viste tabeller er brede anbefales det at aktivere blokkene i sidefoden i stedet for i sidepanelerne.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
da: Modulet tilbyder også et <a href="@summary_page">resumé</a>, som viser generel information om din node_access-tabel. Hvis du har installeret Views-modulet kan du gennemse node_access efter domæne.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
da: Aktivér <a href="@debug_mode">debug-tilstanden</a> for at se flere detaljer.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
da: Dette er tilladelserne som blev returneret af hook_node_grants() for denne bruger.

en: !username has the following access
da: !username har følgende tilladelser

en: to node !nid:
da: til indholdselement !nid:

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
da: Opret indholdselement af typen '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
da: Kan ikke indlæse indholdselementet &ndash; dette bør aldrig ske!

en: !NO: access content
da: !NO: tilgå indhold

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelsen '!access_content' og kan ikke gøre noget med indhold.

en: !NO: no reason
da: !NO: ingen grund

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
da: !NO: Ingen af kontrollerne resulterede i at dette blev tilladt, så det bliver afvist.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
da: CAPTCHA valideringsfejl: ukendt CAPTCHA session-ID. Kontakt sitets administrator hvis problemet ikke forsvinder.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
da: CAPTCHA valideringsfejl: ukendt CAPTCHA session-ID (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke generere billeder fordi din PHP-opsætning ikke tillader det (intet <a href="!gdlib">GD-bibliotek</a> med JPEG-understøttelse).

en: Color and image settings
da: Farver og billeder

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
da: Indstillinger for baggrund, tekstfarver og filformat på billed-CAPTCHAen.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
da: Indtast den hexadecimale kode for baggrundsfarven (f.eks. #FFF eller #FFCE90). Ved brug af PNG-formatet med en transparent baggrund bør denne sættes til en værdi tæt på den bagvedliggende baggrundsfarve.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
da: Vælg billedets filformat. JPEG resulterer normalt i mindre filer, mens PNG tillader transparens.

en: PNG with transparent background
da: PNG med transparent baggrund

en: @level - no distortion
da: @level - ingen forvrængning

en: @level - low
da: @level - lav

en: @level - medium
da: @level - mellem

en: @level - high
da: @level - høj

en: Check for updates of disabled modules and themes
da: Søg efter opdateringer til deaktiverede moduler og temaer

en: Close window after sending to printer
da: Luk vinduet når siden er sendt til printeren

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
da: Når valgene ovenfor er aktiveret vil dette valg automatisk lukke vinduet når dets indhold er blevet udskrevet.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
da: (kun wkhtmltopdf) Angiv yderligere argumenter som skal videregives til wkhtmltopdf-programmet. Der kan bruges symboler i disse argumenter (se listen nedenfor).

en: &#x2713;Panel title
da: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
da: Ingen regler

en: Title type
da: Titeltype

en: Manually set
da: Manuel

en: From pane
da: Fra rude

en: You have just used your one-time login link. It is no longer possible to use this link to login. Please change your password.
da: Du har nu benyttet dit engangs-login- link. Det er ikke muligt at benytte dette login igen. Skift venligst din adgangskode.

en: Upgrade
da: Opgradér

en: Delete items
da: Slet elementer

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
da: Denne tilladelse er arvet fra den godkendte brugerrolle.

en: Moderate content
da: Moderér indhold

en: @argument title
da: @argument titel

en: Title of the feed.
da: Feedets titel.

en: Libraries
da: Biblioteker

en: User language
da: Brugersprog

en: Site email address
da: Sitets e-mail-adresse

en: revision user
da: revision bruger

en: User menu
da: Brugermenu

en: Recreate
da: Genopret

en: Manage features.
da: Håndtér features.

en: Recreate an existing feature.
da: Genopret en eksisterende feature.

en: Needs review
da: Skal gennemses

en: View changes
da: Vis ændringer

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl ved behandling af %error_operation med argumenterne: @arguments

en: Render
da: Rendéring

en: Bounce slide
da: Springer

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: The unique ID of the comment.
da: Kommentarens unikke ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
da: IP-adressen på computeren som kommentaren blev indsendt fra.

en: The name left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens navn.

en: The email address left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: The home page URL left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside-URL.

en: The URL of the comment.
da: Kommentarens URL.

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: The URL of the comment's edit page.
da: URLen til kommentarens redigeringsside.

en: The date the comment was posted.
da: Kommentarens oprettelsesdato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
da: Den overordnede kommentar hvis trådning er aktiveret.

en: The node the comment was posted to.
da: Indholdselementet som kommentaren er knyttet til.

en: The number of comments posted on a node.
da: Antal kommentarer til et indholdselement.

en: New comment count
da: Antal nye kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: The type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: The language the node is written in.
da: Sproget som indholdselementet er skrevet på.

en: The URL of the node.
da: Indholdselements URL.

en: The URL of the node's edit page.
da: URLen til indholdselementets redigeringsside.

en: Date changed
da: Dato ændret

en: The date the node was most recently updated.
da: Datoen hvor indholdselementet senest blev opdateret.

en: The author of the node.
da: Indholdselementets forfatter.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
da: Antallet af stemmer der er blevet afgivet i en afstemning.

en: Poll winner
da: Vinder

en: The winning poll answer.
da: Det vindende afstemningssvar.

en: Poll winner votes
da: Vinderstemmer

en: The number of votes received by the winning poll answer.
da: Antallet af stemmer på det vindende afstemningssvar.

en: Poll winner percent
da: Vinderprocent

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
da: Procentdelen af stemmer modtaget af det vindende afstemningssvar.

en: The length of time the poll node is set to run.
da: Hvor lang tid afstemningen skal være åben.

en: The number of visitors who have read the node.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet.

en: The number of visitors who have read the node today.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet i dag.

en: Last view
da: Seneste visning

en: The date on which a visitor last read the node.
da: Datoen hvor en beøgende sidst læste indholdselementet.

en: The slogan of the site.
da: Sitets slogan.

en: The administrative email address for the site.
da: Sitets administrative e-mail-adresse.

en: The URL of the site's front page.
da: URLen til sitets forside.

en: Login page
da: Login-side

en: The URL of the site's login page.
da: URLen til sitets login-side.

en: The unique ID of the uploaded file.
da: Unikt ID for den uploadede fil.

en: The name of the file on disk.
da: Filens navn på disken.

en: The size of the file, in kilobytes.
da: Filens størrelse i kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
da: Filens webtilgængelige URL.

en: The date the file was most recently changed.
da: Datoen hvor filen senest blev ændret.

en: The user who originally uploaded the file.
da: Brugeren som oprindeligt uploadede filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens unikke ID.

en: The name of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens navn.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
da: Antallet af indholdselementer tagget med termen.

en: The URL of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Ordforrådet som taksonomitermen tilhører.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
da: Termens overordnede term, hvis den eksisterer.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets unikke ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: Term count
da: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
da: Antallet af termer i ordforrådet.

en: The unique ID of the user account.
da: Brugerkontoens unikke ID.

en: The login name of the user account.
da: Brugerkontoens login-navn.

en: The email address of the user account.
da: Brugerkontoens e-mail-adresse.

en: The URL of the account profile page.
da: URLen til kontoens profilside.

en: The url of the account edit page.
da: URLen til kontoens redigeringsside.

en: The date the user last logged in to the site.
da: Datoen hvor brugeren seneste loggede ind på sitet.

en: The date the user account was created.
da: Datoen hvor brugerkontoen blev oprettet.

en: Hardcoded
da: Fastlagt i kode

en: Sender name
da: Afsendernavn

en: Sender email
da: Afsenderadresse

en: Links with checkboxes
da: Links med afkrydsningsfelter

en: List of languages
da: Sprogliste

en: Test string with %variable
da: Teststreng med %variable

en: Test string with @complex %variables !smile
da: Teststreng med @complex %variables !smile

en: variables
da: variabler

en: one day | @count days
da[0]: én dag
da[1]: @count dage

en: At %excerpt in %file on line %line.
da: Ved %excerpt i %file på linje %line.

en: In %file on line %line.
da: I %file på linje %line.

en: At %excerpt in %file.
da: Ved %excerpt i %file.

en: In %file.
da: I %file.

en: Read more at @url
da: Læs mere på @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
da: Læs mere på <a href="@url">@url</a>

en: No TrueType support
da: Ingen TrueType-understøttelse

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke bruge TrueType skrifttyper fordi din PHP-opsætning ikke understøtter det. Du kan kun bruge den indbyggede PHP-bitmap-skrifttype i en bestemt størrelse.

en: Font preview of @font (@file)
da: Eksempel på skrifttypen @font (@file)

en: Preview of built-in font
da: Eksempel på indbygget skrifttype

en: PHP built-in font: !font_preview
da: Indbygget PHP-skrifttype: !font_preview

en: You need to select at least one font.
da: Du skal vælge mindst én skrifttype.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
da: Følgende skrifttyper kan ikke læses: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
da: Indtast tegnene som vises på billedet.

en: Font example
da: Skrifttypeeksempel

en: Is new
da: Er ny

en: Comments allowed
da: Kommentarer tilladt

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
da: Hvorvidt kommentarer er tilladt på dette indholdselement. 0 = nej, 1 = lukket (kun læsning), 2 = åben (læs/skriv).

en: Default country
da: Standard land

en: Site maintenance account
da: Administratorkonto

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
da: @count forbudte HTML-stumper i %file

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: All pages except those listed
da: Alle sider undtagen de nævnte

en: Only the listed pages
da: Kun de viste sider

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
da: Sider hvor denne PHP-kode returnerer <code>TRUE</code> (kun for eksperter)

en: Pages or PHP code
da: Sider eller PHP-kode

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at afvikling af ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Not customizable
da: Kan ikke tilpasses

en: Cache blocks
da: Blok-cache

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: Default and custom settings
da: Standard og brugerdefinerede indstillinger

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
da: Uploadmappen %directory for fil-feltet !name kan ikke oprettes eller er ikke tilgængelig. En nyligt uploadet fil kan ikke gemmes i denne mappe, og overførslen er annulleret.

en: Text formats
da: Tekstformater

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
da: Hvor mange indlæg der skal være i et emne, før det bliver betragtet som populært.

en: Add new @node_type
da: Tilføj ny @node_type

en: Forum navigation vocabulary
da: Ordforråd til forumnavigation

en: Update style
da: Opdatér stil

en: Add effect
da: Tilføj effekt

en: Image styles
da: Billedformater

en: Date type
da: Datotype

en: Localize
da: Lokalisér

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
da: Stien dette menu-link henviser til. Kan være en intern Drupal-sti som %add-node eller en ekstern URL som %drupal. Indtast %front for at henvise til forsiden.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et link og alle dets underliggende links er fastsat til !maxdepth. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.

en: No Main links
da: Ingen primære links

en: Source for the Main links
da: Kilde til primære links

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
da: Vælg hvad der skal vises som primære links (typisk i toppen af siden).

en: No Secondary links
da: Ingen sekundære links

en: Source for the Secondary links
da: Kilde til sekundære links

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
da: Menuen <em>Main</em> bruges på mange sites til at vise sitets overordnede sektioner, typisk i en navigationsbjælke i toppen af siden.

en: manage display
da: håndtér visning

en: Preview before submitting
da: Gennemse før udgivelse

en: Display author and date information.
da: Vis forfatter- og datoinformation.

en: Author username and publish date will be displayed.
da: Forfatterens brugernavn og publiceringsdatoen vil blive vist.

en: <em>Edit @type</em> @title
da: <em>Redigér @type</em> @title

en: Revision log message
da: Logbesked

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
da: Med versioner kan du se forskellene mellem flere udgaver af dit indhold og gendanne tidligere versioner.

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
da: <ul>
    <li>Undersøg om stavemåden er korrekt.</li>
    <li>Fjern anførselstegn omkring udtryk for at søge efter de enkelte ord: <em>bike shed</em> vil ofte give flere resultater end <em>"bike shed"</em>.</li>
    <li>Overvej at udvide din søging med <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> vil ofte give flere resultater end <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
da: Det maksimale antal indlæg der vises på oversigtssider som forsiden.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
da: Denne side vises, når den nuværende bruger nægtes adgang til det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "adgang nægtet"-side.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
da: Denne side vises, når intet andet indhold matcher det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "side ikke fundet"-side.

en: Compress cached pages.
da: Komprimér cachede sider.

en: Description of your site, included in each feed.
da: Beskrivelse af dit site. Inkluderes i hvert feed.

en: Users may set their own time zone.
da: Brugere kan angive deres egen tidszone.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
da: Giv brugere besked ved login, hvis de ikke har valgt en tidszone.

en: Only applied if users may set their own time zone.
da: Anvendes kun, hvis brugerne kan angive deres egen tidszone.

en: Time zone for new users
da: Tidszone for nye brugere

en: Default time zone.
da: Standard tidszone.

en: Empty time zone.
da: Tom tidszone.

en: Users may set their own time zone at registration.
da: Brugere kan angive deres tidszone, når de opretter en konto.

en: Put site into maintenance mode
da: Sæt sitet i vedligeholdelsestilstand

en: Maintenance mode message
da: Besked i vedligeholdstilstand

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
da: Beskeden der vises til besøgende når sitet er i vedligeholdelsestilstand.

en: Requires: !module-list
da: Kræver: !module-list

en: Required by: !module-list
da: Kræves af: !module-list

en: There is currently no content classified with this term.
da: Der er i øjeblikket intet indhold klassificeret med denne term.

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
da: Triggers er hændelser på dit site, f.eks. når der oprettes nyt indhold eller en bruger logger ind. Trigger-modulet knytter disse hændelser til handlinger, f.eks. afpublicering af indhold med bestemte nøgleord eller afsendelse af mail til en administrator. Siden med <a href="@url">indstillinger for handlinger</a> indeholder en liste af eksisterende handlinger  og gør det muligt at oprette og tilpasse avancerede handlinger (handlinger som kræver konfiguration som f.eks. en e-mail-adresse eller en liste af forbudte ord).

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
da: Mappen %directory eksisterer ikke eller er ikke skrivbar.

en: Picture directory
da: Billedmappe

en: Account cancellation confirmation
da: Bekræftelse af opsigelse

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
da: Redigér e-mail-meddelelserne, som sendes til brugerne, når de forsøger at opsige deres konti.

en: Account canceled
da: Konto opsagt

en: Weak
da: Svagt

en: Fair
da: Nogenlunde

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
da: Indtast en kommasepareret list af ord som beskriver dit indhold.

en: Fixed width
da: Fast bredde

en: Contact forms
da: Kontaktformularer

en: Validate URL
da: Validér URL

en: Image style
da: Billedformat

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
da: Denne sti er allerede i brug. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Display $page array
da: Vis $page array

en: Uninstalled and installed: %names.
da: Afinstallerede og installerede: %names.

en: No variables.
da: Ingen variable.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
da: Vis udvikler-output som f.eks. variabel-udskrifter, query log, osv.

en: Access developer information
da: Tilgå udviklerinformation

en: Switch users
da: Skift bruger

en: Details about a given menu item.
da: Detaljer om et givent menupunkt.

en: Field info
da: Feltinformation

en: Explain query
da: Forklar query

en: Access DNA information
da: Tilgå DNA-informationer

en: Development link
da: Udviklings-link

en: static
da: statisk

en: !NO: invalid $op
da: !NO: ugyldig $op

en: '@op' is an invalid operation!
da: '@op' er en ugyldig handling!

en: bypass node access
da: tilsidesæt node access

en: !NO: by %module
da: !NO: af %module

en: !YES: by %module
da: !YES: af %module

en: view own unpublished content
da: vis eget upublicerede indhold

en: Devel module menu links will be rebuilt.
da: Devel-modulets menu-links vil blive genopbygget.

en: Invalid number of users.
da: Ugyldigt antal brugere.

en: Generated @number users.
da: Oprettede @number brugere.

en: Generated @num_nodes nodes, @max_comments comments (or less) per node.
da: Oprettede @num_nodes sider, @max_comments kommentarer (eller mindre) per side.

en: Deleted %count nodes.
da: Slettede %count sider.

en: Which roles should the users receive?
da: Hvilke roller skal brugerne have?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
da: Brugere får altid rollen <em>godkendt bruger</em>.

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Maximum number of comments per node.
da: Max antal kommentarer per side.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
da: Tilføj statistik for hver side (node_counter tabellen).

en: ...and <strong>!count</strong> more.
da: ...og <strong>!count</strong> flere.

en: Before link
da: Før link

en: After link
da: Efter link

en: Replace link
da: Erstat link

en: Path for language icons, relative to Drupal installation. "*" is a placeholder for language code.
da: Sti til sprogikonerne, i forhold til Drupal-installationen. "*" er en pladsholder for sprogkoden.

en: Automatically adds icons to language links.
da: Tilføj automatisk ikoner til sproghenvisninger.

en: Provides related theme functions.
da: Gør beslægtede temafunktioner tilgængelige.

en: For more information, please see <a href="@handbook">the online handbook section</a>.
da: Læs <a href="@i18n">håndbogssektionen online</a> for yderligere information.

en: Language icons
da: Sprogikoner

en: Enter a unique term name or a term id with 'term-id:[tid]'
da: Indtast et unikt ord eller en ord-id 'term-id:[tid]

en: Enter a unique term name or a term id with 'term-id:[tid]'. Separate multiple parent terms with commas.
da: Indtast et unikt ord eller et ord-id 'term-id:[tid]'. Adskil flere overord med kommaer.

en: Terms added: %terms
da: Ord tilføjet: %terms

en: Warning: Your input matches with multiple terms, because of duplicated term names. Please enter a unique term name or the term id with 'term-id:[tid]'
da: Advarsel: Det indtastede matcher flere ord fordi der er dubletter. Indtast venligst et unikt ord eller et id som 'term-id:[tid]'

en: Boxes
da: Bokse

en: @name sent a message using the contact form at @url.
da: @name sendte en meddelelse via kontaktformularen på @url.

en: Email Contact Form Settings
da: Indstiller for e-mail-kontaktformularen

en: Defines an email field type.
da: Definerer en e-mail-felttype.

en: Select list options
da: Valgmuligheder for udvalgsliste

en: Exact
da: Præcis

en: XML sitemap maximum file size
da: XML sitemap maksimal filstørrelse

en: Mr.
da: Hr.

en: Mrs.
da: Fru

en: Ms.
da: Fr.

en: Given
da: Fornavn

en: Middle name(s)
da: Mellemnavn(e)

en: Generational
da: Generation

en: Collapse
da: Klap sammen

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
da: Indtast din nuværende adgangskode for at skifte %email eller %pass. !request_new.

en: Current password
da: Nuværende adgangskode

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Maksimal længde af alternative URLer. Den anbefalede længde er 100. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
da: Hvad skal Pathauto gøre, når eksisterende indhold, der allerede har et alias, opdateres?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
da: Skal Pathauto forsøge at konvertere til ASCII-96 når et mønster indeholder bestemte tegn (f.eks. æ, ø, å og andre tegn med accenter)? Konverteringen styres af Transliteration-modulet.

en: Reduce strings to letters and numbers
da: Reducér strenge til tal og bogstaver

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
da: Ord der skal fjernes fra URL-aliaset, adskilt af kommaer. Brug ikke dette til at fjerne tegnsætning.

en: Choose aliases to delete
da: Vælg aliaser der skal slettes

en: All aliases
da: Alle aliaser

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
da: <strong>Bemærk:</strong> der er ingen bekræftelse. Du skal være helt sikker før du klikker på knappen "Slet alternative URLer nu!"<br />Det er en god ide at tage backup af databasen og/eller url_alias-tabellen før du bruger denne funktion.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
da: Ignorerer alias %alias pga. konflikt med eksisterende sti.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: Maximum alias and component length
da: Maksimal længde af alternativ URL og komponenter

en: Administer pathauto
da: Administrér pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
da: Gør det muligt at tilpasse makroer for automatiske alternative URLer og slette mange alternative URLer på én gang.

en: Notify of Path Changes
da: Giv besked når stier ændres

en: Determines whether or not users are notified.
da: Bestemmer om brugere får besked eller ej.

en: User blogs
da: Bruger-blogs

en: Forum settings
da: Indstillinger for forum

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
da: Viser viewet som erstatning for en eksisterende menusti.

en: System path settings
da: Indstillinger for systemsti

en: An existing menu path this view replaces
da: En eksisterende menusti som erstattes af dette view

en: Delete configuration profile
da: Slet konfigurationsprofil

en: The file has been renamed to %filename.
da: Filen er blevet omdøbt til %filename.

en: %filename has been uploaded.
da: %filename er blevet uploadet.

en: %filename is in use by another application.
da: %filename bruges af en anden applikation.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
da: %filename er %filesize hvilket vil overskride din mappekvote. Du bruger i øjeblikket %size af %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
da: %filename er %filesize hvilket vil overskride din totale brugerkvote. Du bruger i øjeblikket %size af %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
da: Du har ikke adgang til en konfigurationsprofil som kan bruge fil-browseren!

en: Directory %dirname is not accessible.
da: Mappen %dirname er ikke tilgængelig.

en: Access to %directory was denied.
da: Adgang til %directory nægtet.

en: You can not perform this operation.
da: Du kan ikke udføre denne handling.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
da: For at sende en fil til en ekstern applikation skal du dobbeltklikke på filrækken.

en: Administer IMCE
da: Administrér IMCE

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
da: For brugere med <strong>flere roller</strong> bestemmer <strong>vægten</strong> den valgte profil. Lette roller bliver valgt før tunge roller. En administratorrolle bør placeres over alle andre roller ved at give den en lav vægt, som f.eks. -10.

en: Define the upload quota per directory.
da: Angiv upload-kvoten pr. mappe.

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
da: Denne kvote beregner størrelsen af alle uploadede filer i databasen, men den medtager ikke FTP-filer. Du kan enten bruge begge kvoter samtidigt eller ignorere denne kvote ved at sætte værdien til 0.

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
da: Angiv tilladte endelser for uploadede filer. Adskil endelser med mellemrum og udelad punktummet.

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
da: Du kan oprette en liste af miniature-forvalg som brugerne kan vælge imellem.
    <ul>
    <li>Brug alfanumeriske tegn i miniaturenavne.</li>
    <li>Angiv dimensioner som <strong>BreddexHøjde</strong>.</li>
    <li>Præfiks og suffiks er tekststrenge som tilføjes til det originale filnavn for at generere miniaturenavnet.</li>
    <li>Et eksempel på en miniature: Navn = <strong>Lille</strong>, Dimensioner = <strong>80x80</strong>, Præfiks = <strong>lille_</strong></li>
    </ul>
    <p>Bemærk at brugerne altid kan oprette miniaturer ved upload uanset tilladelserne for miniaturer.</p>
    <p>Hvis du har behov for flere felter skal du gemme indstillingerne. Så får du to ekstra felter i formularen.</p>

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
da: Du skal aktivere <a href="!url">XHProf PHP-modulet</a> for at bruge denne funktion.

en: Location of the xhprof source code on your system, usually somewhere in /usr/local/share or /usr/share, include the leading forward slash.
da: Placering af XHProf-kildekoden på dit system, som regel i /usr/local/share eller /usr/share, startende med skråstreg.

en: removed
da: fjernet

en: Was removed in @func; not in !na.
da: Er fjernet i @func; ikke i !na.

en: wrong
da: forkert

en: removed!
da: fjernet!

en: Was removed in @func; should NOT be in !na!
da: Er fjernet i @func; burde være fjernet i !na!

en: 1 user deleted | @count users deleted.
da[0]: 1 bruger slettet.
da[1]: @count brugere slettet.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
da[0]: 1 side oprettet.
da[1]: Slut med at oprette @count sider.

en: Translate link
da: Link til oversættelse

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Configure settings for Module Filter.
da: Konfigurér opsætning af Module Filter.

en: view all
da: vis alle

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: Translation source node
da: Kildeelement

en: List of the currently available tokens on this site
da: Liste af tilgængelige tokens på dette site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til Token APIet og nogle manglende core tokens.

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Set language on nodes
da: Sæt sprog på siderne

en: Requires locale.module
da: Kræver locale.module

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
da: Eksterne ressourcer kan optimeres automatisk, hvilket kan reducere både størrelsen og antallet af forespørgsler til dit website.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Add new XML sitemap
da: Tilføj nyt XML sitemap

en: No XML sitemaps available.
da: Ingen XML sitemaps er tilgængelige.

en: Update cached files
da: Opdatér chachede filer

en: Rebuild links
da: Genopbyg links

en: Submit to search engines
da: Send til søgemaskiner

en: Translation update status
da: Status for opdatering

en: There are available updates
da: Der er tilgængelige opdateringer

en: All your translations are up to date
da: Alle dine oversættelser er up-to-date

en: Sorry, you can only use your validation link once for security reasons.
da: Desværre, af sikkerhedsmæssige grunde kan du kun benytte validerings-linket én gang.

en:  Please log in with your username and password instead now.
da:  Log ind med brugernavn og adgangskode i stedet for.

en: Current page
da: Nuværende side

en: Cache pages for anonymous users
da: Cache sider for anonyme brugere

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
da: CAPTCHA problem: Uventet resultat fra hook_captcha() i modulet %module under forsøg på at hente udfordringstypen %type til formularen %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
da: Image CAPTCHA kræver GD-biblioteket

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke installeres forde din PHP-opsætning ikke indeholder <a href="!gddoc">GD-biblioteket</a>, som er nødvendigt for at kunne generere billeder.

en: Custom style
da: Brugerdefineret style

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
da: Cachede sider bliver ikke genopbygget før der er gået mindst dette stykke tid.

en: Expiration of cached pages
da: Udløb af cachede sider

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
da: Den maksimale tid en ekstern cache kan bruge en gammel version af en side.

en: Disable serving of private files
da: Deaktivér levering af private filer

en: Display file browser tab in user profile pages.
da: Vis filbrowser-fanen på brugerprofilen.

en: Insert file
da: Indsæt fil

en: Previous page
da: Forrige side

en: Label element
da: Label-element

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
da: Markér dette felt for at kontrollere om URL-feltet indeholder en gyldig URL.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
da: Markér dette felt for at gøre URL-feltet valgfrit og dermed gøre det muligt kun at indtaste en titel. Hvis URLen udelades vises titlen som ren tekst.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
da: Når dette link renderes vil det have denne class-attribut. Flere klasser skal adskilles af mellemrum.

en: Title, as plain text
da: Titel som ren tekst

en: Enter a comma separated list of user names that this user can masquerade as.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne som denne bruge kan udgive sig for.

en: It is not possible to masquerade in off-line mode as !user does not have the %config-perm permission. Please <a href="@site-maintenance">set the site status</a> to "online" to masquerade as !user.
da: Det er ikke muligt at udgive sig for en anden bruger i offline-tilstand da !user ikke har tilladelsen %config-perm. <a href="@site-maintenance">Sæt sitet online</a> for at udgive dig for !user.

en: It is not possible to masquerade in off-line mode as %user does not have the %config-perm permission. Please <a href="@site-maintenance">set the site status</a> to "online" to masquerade as %user.
da: Det er ikke muligt at udgive sig for en anden bruger i offline-tilstand da %user ikke har tilladelsen %config-perm. <a href="@site-maintenance">Sæt sitet online</a> for at udgive dig for %user.

en: You are now masquerading as !masq_as.
da: Du udgiver dig nu for !masq_as.

en: You are no longer masquerading as !masq_as and are now logged in as !user.
da: Du udgiver dig ikke længere for !masq_as og er nu logget ind som !user.

en: This user requires administrative permissions to switch to the user %user.
da: Denne bruger skal have administrative tilladelser for at kunne udgive sig for brugeren %user.

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
da: Udelad udfordringer i en multistep/preview-arbejdsgang når brugeren én gang har svaret korrekt.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
da: Udelad udfordringer på en formulartype når brugeren én gang har svaret korrekt på en form af den pågældende type.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
da: Udelad udfordringer på alle formularer når brugeren én gang har svaret korrekt på en udfordring.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
da: Angiv om udfordringer skal udelades i resten af sessionen når brugeren har svaret korrekt på en udfordring.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
da: CAPTCHA-angreb baseret på genbrug af session opdaget.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
da: Tilgængelige variable er: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The ability to send users their passwords in plain text has been removed in Drupal 7. Your existing email templates have been modified to remove it. You should <a href="@template-url">review these templates</a> to make sure they read properly.
da: Muligheden for at sende brugernes adgangskoder i klar tekst er blevet fjernet i Drupal 7. Dine eksisterende e-mail-skabeloner er blevet ændret for at fjerne denne mulighed. Du bør <a href="@template-url">gennemse dine skabeloner</a> for at sikre, at indholdet er i orden.

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Reverse (NOT)
da: Omvendt (NOT)

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Vises i den administrative grænseflade for at gøre det nemt at identificere den.

en: Customize this page
da: Redigér denne side

en: Row class
da: Rækkeklasse

en: The current date and time.
da: Aktuel dato og tid.

en: SMTP password. Leave blank if you don't wish to change it.
da: SMTP adgangskode. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at ændre den.

en: Attahment could not be found or accessed.
da: Vedhæftning kunne ikke findes eller tilgås.

en: Attachment could not be found or accessed.
da: Vedhæftning kunne ikke findes eller tilgås.

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
da: Strongarm gør det muligt for udviklere at håndtere standardindstillinger for variable. Alle standardindstillinger håndteret af Strongarm vises på denne side. Alle tilpassede værdier kan nulstilles ved at markere afkrydsningsfeltet og klikke på 'Gendan standardværdier'.

en: link to term page
da: link til ordets side

en: If enabled, users will receive a 'Log in successful' message upon login.
da: Brugere vil modtage en 'Login godkendt'-besked efter login.

en: Access Denied / User log in
da: Adgang nægtet / Bruger login

en: Log in/Register
da: Login/Opret

en: Log in successful for %name.
da: Login fuldført for %name.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL of the current page.
da: URLen på den nuværende side.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tokens: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
da: Kildeelementet for det aktuelle indholdselements oversættelsesgruppe.

en: Account cancellation URL
da: URL til opsigelse af konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
da: URLen på bekræftelsessiden for sletning af brugerkontoen.

en: One-time login URL
da: Engangs-login-URL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
da: URLen på brugerkontoens engangs-login-side.

en: Tokens related to menu links.
da: Tokens relateret til menu-links.

en: The unique ID of the menu link.
da: Menu-linkets unikke ID.

en: The title of the menu link.
da: Menu-linkets titel.

en: The URL of the menu link.
da: Menu-linkets URL.

en: The menu link's parent.
da: Menu-linkets overordnede element.

en: Tokens related to the current page request.
da: Tokens relateret til den aktuelle side.

en: Page number
da: Sidenummer

en: The book page associated with the node.
da: Bogsiden knyttet til indholdselementet.

en: The menu link for this node.
da: Indholdselementets menu-link.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Den maksimale længde af hver komponent i den alternative URL (f.eks. [title]). 100 er den anbefaled længde. @max er den maksimale længde. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: The field %name is not a valid number.
da: Feltet %name er ikke et gyldigt tal.

en: The field %name cannot be greater than @max.
da: Feltet %name kan ikke være større end @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
da: Feltet %name kan ikke være mindre end @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
da: Feltet <em>tekst der skal fjernes</em> må ikke indeholde HTML. Du skal sikre dig at WYSIWYG-editorer ikke er slået til for dette felt.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
da: Vælg typen af stier uden alternative URLer som der skal oprettes alternative URLer til

en: Bulk updating URL aliases
da: Masseopdatering af alternative URLer

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
da[0]: 1 alternativ URL oprettet.
da[1]: @count alternative URLer oprettet.

en: language neutral
da: sprogneutral

en: Pattern for all @language @node_type paths
da: Makro for alle @node_type-stier på @language

en: Updated alias for node @nid.
da: Opdaterede alternativ URL for indholdselementet @nid.

en: Taxonomy term paths
da: Taksonomitermstier

en: Updated alias for term @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for termen @tid.

en: Forum paths
da: Forumstier

en: Updated alias for forum @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for forummet @tid.

en: User paths
da: Brugerstier

en: Updated alias for user @uid.
da: Opdaterede alternativ URL for brugeren @uid.

en: Blog paths
da: Blogstier

en: Updated alias for blog user @uid.
da: Opdaterede alternativ URL for blog-bruger @uid.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternative URLer for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
da[0]: Alternativ URL for 1 brugerkonto opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count brugerkonti opdateret.

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
da: Du har valgt at @name skal bruges som skilletegn og at det skal fjernes når det optræder i tekststrenge. Dette kan give problemer med dine makroer og især med term:path tokenet. Du bør sætte handlingen for @name til "erstat med skilletegn".

en: Updated by !name on @date
da: Opdateret af !name den @date

en: @revision by @name
da: @revision af @name

en: Updated hierarchy
da: Hierarki opdateret

en: Invalid term selection.
da: Ordvalget er ikke tilladt.

en: Removed parent
da: Fjernede overordet.

en: Use ISO-8601 week numbers
da: Anvend ISO-8601 ugenumre

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
da: Vigtigt! Når dette er afkrydset SKAL første ugedag være mandag

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
da: Når ISO-8601 ugenumre anvendes, skal første ugedag være mandag

en: There are no date fields in this database.
da: Der er ingen datofelter i denne database.

en: The date field which whose type should be changed.
da: Datofeltet hvis type skal ændres.

en: The type of date to change the field to.
da: Datotypen som feltet skal ændres til.

en: New type:
da: Ny type:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
da: Den nuværende type er den samme som den allerede valgte. Der foretages ingen ændringer.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
da: Feltet @field_name er ændret fra @old_type til @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
da: Skift datofeltet fra én type til en anden. Denne funktion er meget eksperimentel!

en: Ignore case
da: Ignorér store/små bogstaver

en: Year range
da: Årrække

en: Profile types
da: Profiltyper

en: The date the profile was created.
da: Datoen hvor profilen blev oprettet.

en: - Use default -
da: - Brug standard -

en: Query type
da: Forespørgselstype

en: Search page
da: Søgeside

en: Search pages
da: Søgesider

en: Add search page
da: Tilføj søgeside

en: Edit variable
da: Redigér variabel

en: General Information
da: Generel information

en: Job Scheduler
da: Planlægger kørsel af jobs.

en: New field name
da: Navn på nyt felt

en: No projects or languages to update.
da: Ingen projekter eller sprog at opdatere.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
da: Vælg ét eller flere sprog der skal downloades og opdateres. Hvis du ikke markere nogen sprog bliver de alle opdateret.

en: Refresh information
da: Genopfrisk information

en: Cannot find any translation updates.
da: Kan ikke finde nogen opdaterede oversættelser.

en: Fetched information about available updates from the server
da: Hentede information om tilgængelige opdateringer fra serveren.

en: Update source
da: Opdatér kilde

en: Never (manually)
da: Aldrig (manuelt)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
da: Vælg hvor ofte du ønsker at søge efter opdaterede oversættelser af installerede moduler og temaer.

en: Store downloaded files
da: Gem downloadede filer

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
da: Opdateringer erstatter eksisterende oversættelser, nye oversættelser tilføjes

en: Local files and remote server.
da: Lokale filer og server

en: Local files only.
da: Kun lokale filer

en: Remote server only.
da: Kun server

en: Remote update available
da: Ekstern opdatering tilgængelig

en: Local update available
da: Lokal opdatering tilgængelig

en: No information
da: Ingen oplysninger

en: Updating translation.
da: Opdaterer oversættelse.

en: Downloading and importing files.
da: Downloader og importerer filer.

en: Error importing translations.
da: Fejl ved import af oversættelser.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
da: Downloadede %download_link til %tmpfile

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
da: Fejl ved oprettelse af midlertidig fil til download i %tmpdir. Filen på serveren er %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
da: Liste af importerede oversættelser og tilgængelige opdateringer for hvert aktivt projekt og sprog.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
da: Hvis der er tilgængelige opdateringer kan du klikke på Opdatér for at downloade og importere dem nu eller du kan <a href="@update-settings">redigere indstillingerne</a> så de bliver opdateret automatisk.

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
da: Dette er indstillingerne for opdateringssystemet for oversættelser. Gå til <a href="@update-admin">administrationssiden for opdatering af oversættelser</a> for at opdatere dine oversættelser nu.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
da: Der er ingen information om nye og opdaterede oversættelser for installerede moduler og temaer. For at søge efter opdateringer kan du enten <a href="@run_cron">køre cron</a> eller du kan <a href="@check_manually">søge manuelt</a>. Bemærk at det kan tage lang tid at søge efter opdateringer, så vær tålmodig.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
da: Kontrollerede @checked oversættelser, opdaterede @updated.

en: Automatic update configuration
da: Indstillinger for automatisk opdatering

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
da: Der findes nye eller opdaterede oversættelser til installerede moduler og temaer. Du kan gå til <a href="@check_manually">opdateringssiden</a> for at søge efter opdateringer.

en: Error opening socket @socket
da: Fejl under åbning af socket @socket

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Administrative overlay
da: Administrativt overlay

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling er det kun brugere med <a href="@permissions-url">tilladelsen</a> "Anvend sitet i vedligeholdstilstand" som kan udføre vedligehold; alle andre brugere ser teksten som du har angivet nedenfor. Godkendte  brugere kan logge direkte ind via <a href="@user-login">login-siden</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
da: Undermappe i files-mappen hvor billeder bliver gemt.

en: Upload an image to go with this article.
da: Upload et billede til denne artikel.

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
da: Dette ID er unikt for hvert site som du ønsker at analysere separat, og det er på formen UA-xxxxxxx-yy. For at få en Web Property ID skal du enten <a href="@analytics">registrere dit site med Google Analytics</a>, eller, hvis du allerede har registreret dit site, gå til indstillingssiden i Google Analytics for at se IDet ud for hver site-profil. <a href="@webpropertyid">Se mere information i dokumentationen</a>.

en: Anonymize visitors IP address
da: Anonymisér besøgendes IP-adresser

en: Tell Google Analytics to anonymize the information sent by the tracker objects by removing the last octet of the IP address prior to its storage. Note that this will slightly reduce the accuracy of geographic reporting. In some countries it is not allowed to collect personally identifying information for privacy reasons and this setting may help you to comply with the local laws.
da: Bed Google Analytics om at anonymisere den information der bliver sendt af tracker-objekterne ved at fjerne den sidste oktet af IP-adressen før den gemmes. Bemærk at dette formindsker nøjagtigheden af geografisk sporing en smule. I visse lande er det ikke tilladt indsamle information som kan bruges til at identificere en person, så denne indstilling kan hjælpe dig med at overholde lokale love.

en: Locally cache tracking code file
da: Lokal cache af filen med tracking-koden

en: If checked, the tracking code file is retrieved from Google Analytics and cached locally. It is updated daily from Google's servers to ensure updates to tracking code are reflected in the local copy. Do not activate this until after Google Analytics has confirmed that site tracking is working!
da: Markér dette for at hente filen med tracking-koden fra Google Analytics og cache den lokalt. Den lokale kopi opdateres dagligt fra Googles servere for at sikre at opdateringer til tracking-koden afspejles i den lokale kopi. Du skal ikke aktivere denne funktion før Google Analytics har bekræftet at tracking virker på sitet.

en: Code in this textarea will be added <strong>before</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).
da: Koden i dette felt tilføjes <strong>før</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).

en: Code in this textarea will be added <strong>after</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). This is useful if you'd like to track a site in two accounts.
da: Koden i dette felt tilføjes <strong>efter</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). Dette er nyttigt hvis du ønsker at analysere et site i to konti.

en: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> is a free (registration required) website traffic and marketing effectiveness service.
da: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> er en gratis tjeneste som måler trafik og markedsføringseffekt (registrering er nødvendigt).

en: Add custom format
da: Tilføj brugerdefineret format

en: Finished processing scheduled jobs (!time s, !total total, !failed failed).
da: Planlagte jobs udført (!time s, !total i alt, !failed fejlede).

en: The menu link's root.
da: Menu-linkets rod.

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
da: Hvis du ikke bruger en WYSIWYG-editor kan du bruge denne funktion til at tilføje dine billeder eller filer som <strong>HTML-kode i ethvert tekstområde</strong>. Indtast en <strong>kommasepareret liste af tekstområde IDer</strong> hvor du ønsker at tilføje et link til IMCE. *-tegnet bruges som joker. Tip: IDet for brødtekstfeltet i de fleste indholdstyper starter med edit-body*.

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
da: IMCE leverer alle filer fra den private mappe uden adgangsbegrænsninger. Det giver anonym adgang til alle filer (/system/files/filename) med mindre et module begrænser adgangen til filerne. Her kan du deaktivere denne funktion.

en: Change view
da: Skift view

en: Configure, edit and maintain names and name custom formats.
da: Konfigurér, redigér og vedligehold navne og brugerdefinerede navneformater.

en: Autocomplete options
da: Indstillinger for autocomplete

en: updated @entity
da: opdaterede @entity

en: Use Panels Dashboard
da: Benyt Panels Dashboard

en: Allows a user to access the !link.
da: Tillad en bruger at tilgå !link.

en: View administrative links on Panel panes
da: Se administrative links på Panel-felter

en: Configure advanced settings on Panel panes
da: Konfigurér de avancerede indstillinger for Panel panes

en: Administer Panels layouts
da: Administrér Panels layouts

en: Configure caching settings on Panels
da: Tilpas cache-indsillinger for Panels

en: Email plain text
da: E-mail ren tekst

en: Nothing
da: Intet

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
da: Dette maskinlæsbare navn er allerede i brug. Det skal være unikt.

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: This user is already %user.
da: Denne bruger er allerede %user.

en: Use PHP for title patterns
da: Brug PHP til titelmakroer

en: Use PHP for title patterns.
da: Brug PHP til titelmakroer.

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title. Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge den autogenererede titel. Eller bruges denne tekststreng som titel. Brug syntaksen [token] hvis du ønsker at indsætte en makro.

en: You are not allow the configure the pattern for the title, as you lack the %permission permission.
da: Du har ikke adgang til at tilpasse titelmakroen, da du mangler tilladelsen %permission.

en: Automatic (hide title field)
da: Automatisk (skjul titelfeltet)

en: Automatic (if title empty)
da: Automatisk (hvis titlen er tom)

en: Log time
da: Log tid

en: CAPTCHA placement caching
da: Caching af CAPTCHA-placering

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
da: For øget effektivitet caches placeringen af CAPTCHA-elementer i hver af de valgte formularer. Det meste af tiden ændrer formularens struktur sig ikke, og det vil være spild af tid at genberegne placeringerne hver gang. Det sker dog at formularernes struktur ændres (f.eks. mens sitet bygges) og det kan derfor være nødvendigt at rydde cachen for at rette CAPTCHA-placeringen.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
da: Ryd CAPTCHA-placerings-cachen

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
da: CAPTCHA-placerings-cache ryddet.

en: Copy selected term names to the right voc.
da: Kopiér det valgte ord til det højre ordforråd.

en: Copy selected term names to the left voc.
da: Kopiér det valgte ord til det venstre ordforråd.

en: Deleted terms: %deleted_term_names
da: Slettede ord %deleted_term_names

en: Remaining child terms with different parents: %remaining_child_term_names
da: Resterende underord med forskellige overord: %remaining_child_term_names

en: Parent field is required.
da: Overord er påkrævet.

en: Copied %terms to vocabulary %voc.
da: Kopierede ordene %terms til ordforrådet %voc.

en: Copied %terms to vocabulary %voc under parents %parents.
da: Kopierede ordene %terms til ordforrådet %voc under overordene %parents.

en: Add @entity_type
da: Tilføj @entity_type

en: Edit @label
da: Redigér @label

en: The author of the comment.
da: Kommentarens forfatter.

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
da: Rapportér information om forkerte svar til <a href="!dblog">loggen</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
da: Administrér indstillinger for CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
da: Spring forbi CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
da: Brugere der har denne rettighed bliver ikke præsenteret for CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
da: Vælg skrifttyperne som skal bruges til teksten i CAPTCHAen. Udover standardskrifttyperne kan du også bruge dine egne TrueType-skrifter (med filendelsen .ttf) ved at placere dem i %fonts_library_general eller %fonts_library_specific.

en: Deleted %label.
da: %label slettet.

en: Aggregate and compress CSS files.
da: Saml og komprimér CSS-filer.

en: Aggregate JavaScript files.
da: Saml JavaScript filer.

en: Import @entity_type
da: Importér @entity_type

en: Static Title
da: Statisk titel

en: Static title
da: Statisk titel

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
da: Denne titel bruges altid hvis du vælger &ldquo;Statisk titel&rdquo; ovenfor.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
da: Der skal angives en standardværdi hvis titlen er en statisk værdi.

en: Include %anonymous
da: Inkludér %anonymous

en: Allow entering any user name
da: Tillad indtastning af ethvert brugernavn

en: Caution: the anonymous user will be unable to switch back.
da: Advarsel: Den anonyme bruger kan ikke skifte tilbage.

en: Deleted existing terms.
da: Slettede eksisterende termer.

en: Deleted existing vocabularies.
da: Slettede eksisterende ordforråd.

en: Deleted existing menus and links.
da: Slettede eksisterende menuer og links.

en: Created the following new menus: !menus
da: Oprettede følgende nye menuer: !menus

en: Created @count new menu links.
da: Oprettede @count nye menu-links.

en: Description of @name
da: Beskrivelse af @name

en: Description of @title.
da: Beskrivelse af @title.

en: Restrict terms to these vocabularies.
da: Begræns termer til disse ordforråd.

en: Number of terms?
da: Antal termer?

en: Number of vocabularies?
da: Antal ordforråd?

en: Create new menu(s)
da: Opret ny(e) menu(er)

en: Generate links for these menus
da: Opret links i disse menuer

en: Generate terms
da: Generér termer

en: Generate vocabularies
da: Generér ordforråd

en: Generate menus
da: Generér menuer

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
da: Kunne ikke hente information om tilgængelige opdateringer fra serveren.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
da: En relativ sti til Drupal installationsmappen hvor oversættelsesfiler bliver gemt, f.eks. sites/all/translations. Gemte oversættelsesfiler kan genbruges af andre installationer. Hvis du lader feltet stå tomt bliver de downloadede oversættelser ikke gemt.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
da: Ikke gemt lokalt pga. ugyldigt HTML-indhold.

en: Translation saved locally.
da: Oversættelse gemt lokalt.

en: Translation successfuly removed locally.
da: Oversættelse fjernet lokalt.

en: Unknown error while saving translation locally.
da: Ukendt fejl ved lokal lagring af oversættelse.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
da: Du kan dele dit arbejde med !l10n_server hvis du angiver din API-nøgle på !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
da: Ikke gemt fordi kildestrengen mangler.

en: Not saved due to missing form values.
da: Ikke gemt pga. manglende formularværdier.

en: Not saved due to insufficient permissions.
da: Ikke gemt pga. manglende tilladelse.

en: Added l10n_status field to locales_target.
da: Tilføjede l10n_status-felt til locales_target.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
da: Løste mulig konflikt med l10n_status-feltet i locales_target.

en: Converted Internationalization (i18n) module settings to Language icons settings.
da: Konverterede indstillingerne for Internationalization-modulet (i18n) til indstillinger for Language icons.

en: Removed site variable used during development of 6.x-2.x.
da: Fjernede variable som blev brugt under udviklingen af 6.x-2.x.

en: Masquerade as user
da: Optræd som bruger

en: Masquerade as another user.
da: Optræd som en anden bruger.

en: Masquerade as admin
da: Optræd som administrator

en: Masquerade as the site admin (UID 1).
da: Optræd som site-administratoren (UID 1).

en: Administer Masquerade
da: Administrér Masquerade

en: Perform administration tasks and configure the Masquerade module.
da: Udfør administrative opgaver og indstil Masquerade-modulet.

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
da: Tildel profiler til brugerroller for tilgængelige filsystemer. Dit standard filsystem er %name.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
da: Bemærk at CAPTCHA-modulet deaktiverer <a href="!performance_admin">caching</a> af sider som indeholder en CAPTCHA-udfordring.

en: Multi-day style
da: Multi-dag-stil

en: Display multi-day item as a single column
da: Vis multi-dag element som en enkelt kolonne

en: Display multi-day item as a multiple column row
da: Vis multi-dag element som en række med flere kolonner

en: If selected, items which span multiple days will displayed as a multi-column row.  If not selected, items will be displayed as an individual column.
da: Hvis valgt, så vil elementer som strækker over flere dage blive vist som en række med flere kolonner. Hvis den ikke er valgt, så vil elementer blive vist som en individuel kolonne.

en: Overlapping time style
da: Stil for overlappende tid

en: Do not display overlapping items
da: Vis ikke overlappende elementer

en: Current additions
da: Aktuelle tilføjelser

en: Also includes !additional_dates.
da: Medtager også !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
da: Gentages !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
da: Årstalsintervallet skal være på formen -9:+9, 2005:2010, -9:2010 eller 2005:+9

en: The file.
da: Filen.

en: Run arbitrary PHP from a block.
da: Kør vilkårlig PHP-kode fra en blok.

en: Asc
da: Stigende

en: - Basic validation -
da: - Grundlæggende validering -

en: HTML element
da: HTML-element

en: Use absolute path
da: Brug absolut sti

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: Text formats enabled for rich-text editing
da: Tekstformater som kan bruges til rich-text-redigering

[ctx: Dates]
en: one day | @count days
da[0]: én dag
da[1]: @count dage

en: Field translation
da: Feltoversættelse

en: Tokens related to the current date and time.
da: Tokens relateret til den aktuelle dato og tid.

en: The URL of the @entity.
da: URLen på @entity.

en: The content type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: Tokens related to content types.
da: Tokens relateret til indholdstyper.

en: The name of the content type.
da: Indholdstypens navn.

en: The unique machine-readable name of the content type.
da: Indholdstypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the content type.
da: Indholdstypens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes belonging to the content type.
da: Antallet af indholdselementer af en bestemt type.

en: The URL of the content type's edit page.
da: URLen på indholdstypens redigeringsside.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
da: URLen på taksonomitermens redigeringsside.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke maskinlæsbare navn.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
da: URLen på ordforrådets redigeringsside.

en: The picture of the user.
da: Billedet af brugeren.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
da: Den aktuelle sides specifikke argument (f.eks. vil 'arg:1' på siden 'node/1' returnere '1').

en: Tokens related to URLs.
da: Tokens relateret til URLer.

en: Relative URL
da: Relativ URL

en: The relative URL.
da: Den relative URL.

en: Absolute URL
da: Absolut URL

en: The absolute URL.
da: Den absolutte URL.

en: Tokens related to menus.
da: Tokens relateret til menuer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
da: Menuens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the menu.
da: Menuens valgfri beskrivelse.

en: Menu link count
da: Antal links i menuen

en: The number of menu links belonging to the menu.
da: Antallet af links i menuen.

en: The URL of the menu's edit page.
da: URLen på menuens redigeringsside.

en: The menu of the menu link.
da: Menu-linkets menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
da: URLen på menu-linkets redigeringsside.

en: @category @type field.
da: @category @type felt.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
da[0]: %element-title kan ikke indeholde mindre end ét token.
da[1]: %element-title skal indeholde mindst @count tokens.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
da[0]: %element-title kan højst indeholde ét token.
da[1]: %element-title kan højst indeholde @count tokens.

en: Content paths
da: Indholdsstier

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
da: Standard makro (gælder for alle indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
da: Standard makro for @node_type (gælder for alle @node_type indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: View help topics
da: Vis emner

en: View help popups
da: Vis popups

en: View help index
da: Vis index

[ctx: datetime]
en: All day
da: Hele dagen

[ctx: datetime]
en: Year
da: År

[ctx: datetime]
en: Month
da: Måned

[ctx: datetime]
en: Week
da: Uge

[ctx: datetime]
en: Day
da: Dag

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
da: Maximalt antal indlæg der skal vises i kalenderceller, bruges til at undgå at kalenderen udvides til en enorm størrelse når der er mange indlæg på en dag.

en: Display:
da: Visning:

en: Multiple values:
da: Flere værdier:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
da: Angiv hvor mange værdier der skal vises, eller lad feltet stå tomt for at vise alle værdier.

en: starting from @isodate
da: startende med @isodate

en: ending with @isodate
da: sluttende med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
da: Angiv specifikke start- og/eller slut-datoer på formen YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lad feltet stå tomt for at vise alle tilgængelige datoer.

en: Repeat rule:
da: Gentagelsesregel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
da: Hvor mange tidsenheder der skal vises i teksten 'tid siden'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
da: Vis @count værdi(er) startende med @date1 og sluttende med @date2

en: earliest
da: tidligste

en: latest
da: seneste

en: Show repeat rule
da: Vis gentagelsesregel

en: Display time ago, showing @interval units.
da: Vis tid siden med @interval enheder.

en: View Repeating Dates
da: Vis gentagne datoer

en: The duration of the time period given by the dates.
da: Varigheden af tidsperioden givet af datoerne.

[ctx: datetime]
en: Hour
da: Time

[ctx: datetime]
en: Minute
da: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
da: Sekund

en: The year is invalid.
da: Året er ugyldigt.

en: The month is invalid.
da: Måneden er ugyldig.

en: The day is invalid.
da: Dagen er ugyldig.

en: The hour is invalid.
da: Timen er ugyldig.

en: The minute is invalid.
da: Minuttet  er ugyldigt.

en: The second is invalid.
da: Sekundet er ugyldigt.

[ctx: date_order]
en: First
da: Første

[ctx: date_order]
en: Second
da: Anden

[ctx: date_order]
en: Third
da: Tredje

[ctx: date_order]
en: Fourth
da: Fjerde

[ctx: date_order]
en: Fifth
da: Femte

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
da: Sidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
da: Næstsidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
da: Tredjesidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
da: Fjerdesidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
da: Femtesidste

[ctx: date_nav]
en: Prev
da: Forrige

[ctx: date_nav]
en: Next
da: Næste

en: Configure the Date Popup settings.
da: Tilpas indstillingerne for Date Popup.

en: Add exception
da: Tilføj undtagelse

en: Add addition
da: Tilføj udvidelse

[ctx: date_order]
en: Every
da: Hver

[ctx: day_name]
en: Sunday
da: Søndag

[ctx: day_name]
en: Monday
da: Mandag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
da: Onsdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
da: Torsdag

[ctx: day_name]
en: Friday
da: Fredag

[ctx: day_name]
en: Saturday
da: Lørdag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
da: Denne handling virker endnu ikke i Drupal 7-udgaven.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
da: Række af tilladte år, ældste til nyeste, '-1:+1' betyder at den ældste dato ligger ét år tilbage og at den nyeste dato er ét år senere end det aktuelle år.

en: Your content type @name has been created.
da: Indholdstypen @name er blevet oprettet.

en: Your date field @name has been created.
da: Datofeltet @name er blevet oprettet.

en: Administer date tools
da: Administrér date tools

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
da: Datoer og kalendre kan være svære at sætte op. Med !date_wizard er det nemt at oprettet en simpel datoindholdstype med en tilhørende kalender.

en: Easy creation of date content types and calendars.
da: Nem oprettelse af datoindholdstyper og kalendre.

en: Views integration for date fields and date functionality.
da: Views-integration til datofelter og datofunktionalitet.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt efter et datoargument ved hjælp af hyppigt anvendte ISO dato/periode-formater (f.eks. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc.).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
da: Angiv det tilladte minimum- og maksimum-år for dette argument, enten som en -X:+X forskydning fra det aktuelle år, som '-3:+3', eller et absolut minimum- og maksimum-år, som '2005:2010'. Når argumentet sættes til et dato udenfor det tilladte interval returneres 'Siden ikke fundet (404)'.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i den samme forespørgsel. Returnér elementer hvor ét af datofelterne matcher (date = field_1 ELLER field_2), eller returnér dem hvor alle datofelterne matcher (date = field_1 OG field_2).

en: Field group format:
da: Feltgruppeformat:

en: Weight for new group
da: Vægten af den nye gruppe

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Tilføj ny gruppe: gruppenavnet %group_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
da: Tilføj ny gruppe: gruppenavnet %group_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn, inklusive præfikset 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
da: Tilføj ny gruppe: gruppenavnet %group_name eksisterer allerede.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
da: CSS-klassen må kun indeholde bogstaver, tal, understregninger og bindestreger.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette gruppen %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
da: Gruppen %group er blevet slettet fra indholdstypen %type.

en: Administer fieldgroups
da: Administrér feltgrupper

en: Display the administration for fieldgroups.
da: Vis feltgruppe-administrationen.

en: Vertical tabs group
da: Vertikal fane-gruppe

en: This fieldgroup renders child groups in its own vertical tabs wrapper.
da: Denne feltgruppe renderer undergrupper i deres egen vertikale fane-wrapper.

en: Vertical tab
da: Vertikal fane

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of vertical tabs group.
da: Denne feltgruppe renderer indholdet i et fieldset, som del af en vertikal fanegruppe.

en: This fieldgroup renders child groups in its own horizontal tabs wrapper.
da: Denne feltgruppe renderer undergrupper i deres egen horisontale fane-wrapper.

en: Horizontal tab item
da: Horisontalt fane-element

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of horizontal tabs group.
da: Denne feltgruppe renderer indholdet i et fieldset, som del af en horisontal fanegruppe.

en: Accordion group
da: Harmonika-gruppe

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
da: Denne feltgruppe renderer undergrupper som en jQuery accordion.

en: Accordion item
da: Harmonika-element

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
da: Denne feltgruppe renderer indholdet i en div som del af en accordion-gruppe.

en: Fieldgroup settings
da: Indstillinger for feltgrupper

en: Extra CSS classes
da: Ekstra CSS-klasser

en: Blind
da: Persienne

en: Horizontal Tabs
da: Horisontale faner

en: Fieldgroups
da: Feltgrupper

en: Tokens for variable values.
da: Tokens til variabelværdier.

en: Mail text
da: Mail-tekst

en: Settings for each node type.
da: Indstillinger for hver indholdstype.

en: Edit group variables
da: Redigér gruppevariable

en: Edit module variables
da: Redigér modulevariable

en: Variable settings for mixed modules.
da: Indstillinger variable fra blandede module.

en: Variables per module.
da: Variable pr. module.

en: Variable admin
da: Variabeladministration

en: Variable realm
da: Variabel realm

en: Successfully updated Taxonomy Manager settings.
da: Indstillingerne for Taxonomistyring blev gemt.

en: Display the email address as a mailto link.
da: Vis e-mail-adressen som et mailto-link.

en: Display a contact form.
da: Vis en kontaktformular.

en: Display the email address as plain text.
da: Vis e-mail-adressen som ren tekst.

en: Contact person by email
da: Kontakt person via e-mail

en: Custom variables
da: Brugerdefinerede variable

en: Slot number
da: Slot-nummer

en: The custom variable name.
da: Den brugerdefinerede variabels navn.

en: The custom variable value.
da: Den brugerdefinerede variabels værdi.

en: The scope for the custom variable.
da: Scope for den brugerdefinerede variabel.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Value</em> if a <em>Name</em> has been provided.
da: Den brugerdefinerede variabel @slot-number kræver en <em>Værdi</em> hvis der er angivet et <em>Navn</em>.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Name</em> if a <em>Value</em> has been provided.
da: Den brugerdefinerede variabel @slot-number kræver et <em>Navn</em> hvis der er angivet en <em>Værdi</em>.

en: The %element-title is using the following forbidden tokens with personal identifying information: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende forbudte tokens med personlig identificérbar information: @invalid-tokens.

en: The role names the user account is a member of as comma separated list.
da: Rollerne som brugerkontoen er medlem af, som en kommasepareret liste af rollenavne.

en: The role ids the user account is a member of as comma separated list.
da: Rollerne som brugerkontoen er medlem af, som en kommasepareret liste af IDer.

en: Locally cached tracking code file has been updated.
da: Lokalt cachet tracking-kode-fil er blevet opdateret.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
da: Lokalt cachet tracking-kode-fil er blevet gemt.

en: Local cache has been purged.
da: Lokal cache er blevet tømt.

en: Allow users to customize tracking on their account page
da: Lad brugerne tilpasse sporing på deres profilside

en: No customization allowed
da: Ingen tilpasning tilladt

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
da: Sporing er aktiveret som standard, brugere med %permission kan framelde sig

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
da: Sporing er deaktiveret som standard, brugere med %permission kan tilmelde sig

en: Every page except the listed pages
da: Alle sider undtagen de valgte sider

en: The listed pages only
da: Kun de viste sider

en: Links and downloads
da: Links og downloads

en: Track clicks on mailto links
da: Spor klik på mailto links

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
da: Spor downloads (klik på links til filer) af følgende filtyper

en: List of download file extensions
da: Liste af filtyper

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: !extensions
da: En liste af filtyper som bliver sporet ved download, adskilt med |-tegnet. Regulære udtryk er understøttet. For eksempel: !extensions

en: Custom variable slot #@slot
da: Brugerdefineret variabelplacering #@slot

en: Custom variable name #@slot
da: Brugerdefineret variabelnavn #@slot

en: Custom variable value #@slot
da: Brugerdefineret variabelværdi #@slot

en: You can add custom Google Analytics <a href="@snippets">code snippets</a> here. These will be added every time tracking is in effect. Before you add your custom code, you should read the <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> and the <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> documentation. <strong>Do not include the &lt;script&gt; tags</strong>, and always end your code with a semicolon (;).
da: Her kan du tilføje brugerdefinerede Google Analytics <a href="@snippets">kodestumper</a>. De bliver tilføjet hver gang tracking er aktiv. Før du tilføjer brugerdefineret kode bør du læse <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> og <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> dokumentationen. <strong>Du skal ikke medtage &lt;script&gt;-tags</strong>, og du skal altid afslutte din kode med et semikolon (;).

en: A valid Google Analytics Web Property ID is case sensitive and formatted like UA-xxxxxxx-yy.
da: En gyldig Google Analytics Web Property ID skelner mellem store og små bogstaver og er på formen UA-xxxxxxx-yy.

en: User role names
da: Bruger rollenavne

en: User role ids
da: Bruger rolle IDer

en: Administer Google Analytics
da: Administrér Google Analytics

en: Perform maintenance tasks for Google Analytics.
da: Udfør vedligeholdelsesopgaver for Google Analytics.

en: Opt-in or out of tracking
da: Til- eller fravalg af tracking

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
da: Lad brugerne vælge om sporingskoden tilføjes til siderne eller ej.

en: Use PHP for tracking visibility
da: Brug PHP til synlighed af sporing

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
da: Tilpas tracking-indstillinger for at få indblik i din trafik og effektiviteten af din marketing.

en: Updated download tracking file extensions.
da: Sporede fil-endelser opdateret.

en: Added page tracking to every page except the listed pages: @pages.
da: Tilføjede sporing til alle sider undtagen de valgte: @pages.

en: Enabled page tracking for role: @name.
da: Sporing aktiveret for rollen @name.

en: Disabled page tracking for role: @name.
da: Sporing deaktiveret for rollen @name.

en: Disabled user specific page tracking for site administrator.
da: Deaktiverede bruger-specifik sporing for administratoren.

en: Menu has been rebuild.
da: Menu er blevet genopbygget.

en: Path visibility filter setting changed from "user*" to "user/*/*".
da: Indstilling for stisynlighedsfilter ændret fra "user" til "user/*/*".

en: Custom path visibility filter setting found. Update skipped!
da: Indstilling for brugerdefineret stisynlighedsfilter fundet. Ikke opdateret!

en: Path visibility filter setting changed from "admin*" to "admin" and "admin/*".
da: Indstilling for stisynlighedsfilter ændret fra "admin" til "admin" og "admin/*".

en: Upgraded custom javascript codesnippet setting.
da: Opgraderede indstilling for brugerdefineret javascript-kodestump.

en: Removed "User identifier" and "User name" from segmentation fields.
da: Fjernede "Brugeridentifikator" og "Brugernavn" fra segmenteringsfelter.

en: Removed outdated legacy tracker stuff.
da: Fjernede gamle tracker-relaterede ting.

en: The default extensions for download tracking have been updated.
da: Standard-fil-endelserne for sporing af downloads er blevet opdateret.

en: Upgraded custom "before" code snippet.
da: Opgraderede brugeredefineret "før"-kodestump.

en: Skipped custom "after" code snippet.
da: Sprang over brugeredefineret "efter"-kodestump.

en: Google tracking code has been moved to header.
da: Google sporingskode er blevet flyttet til headeren.

en: The D6 token placeholder [user-role-names] used in the custom variable 'User roles' has been replaced with [current-user:role-names].
da: Drupal 6 token [user-role-names] som bruges i den brugerdefinerede variable 'Brugerroller' er blevet erstattet med [current-user:role-names].

en: The default country in your regional settings is Germany. Anonymizing of IP addresses has been enabled for privacy reasons.
da: Standardlandet i dine regionale indstillinger er Tyskland. Anonymisering af IP-adresser er blevet aktiveret af privatlivshensyn.

en: The default country in your regional settings is <em>not</em> Germany. The anonymizing of IP addresses setting has not been changed. Make sure your site settings comply with the local privacy rules.
da: Standardlandet i dine regionale indstillinger er <em>ikke</em> Tyskland. Indstillingerne for anonymisering af IP-adresser er ikke blevet ændret. Kontrollér at dine indstillinger svarer til lokale privatlivsregler.

en: Allows your site to be tracked by Google Analytics by adding a Javascript tracking code to every page.
da: Gør det muligt at spore dit site med Google Analytics ved at tilføje en Javascript sporingskode til hver side.

en: On by default with opt out
da: Slået til som standard med opt out.

en: Off by default with opt in
da: Slået fra som standard med opt in.

en: Not tracked
da: Ikke sporet

en: We have no meta information for this variable. Please, ask module developers to declare their variables. See <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable module</a>.
da: Vi har ingen information om denne variable. Bed venligt moduludviklerne om at deklarere deres variable. Se <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable-modulet</a>.

en: Forum containers
da: Forumbeholdere

en: Site information and maintenance mode
da: Site-information og vedligeholdelsestilstand

en: No custom code snipped found. Nothing to do.
da: Ingen brugerdefinerede kodestumper fundet. Ingenting at gøre.

en: Migrated IMCE files.
da: Migrerede IMCE-filer.

en: 5 minute
da: 5 minutter

en: 15 minute
da: 15 minutter

en: What are you tracking?
da: Hvad sporer du?

en: A single domain (default)
da: Et enkelt domæne (standard)

en: Domain: @domain
da: Domæne: @domain

en: One domain with multiple subdomains
da: Ét domæne med flere subdomæner

en: Examples: @domains
da: Eksempler: @domains

en: Multiple top-level domains
da: Flere top-level domæner

en: List of top-level domains
da: Liste af top-level domæner

en: Add to the selected roles only
da: Tilføj kun til de valgte roller

en: Add to every role except the selected ones
da: Tilføj til alle roller undtagen de valgt

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
da: Hvis ingen af rollerne er valgt spores alle brugerne. Hvis en bruger har en af de valgte roller vil den pågældende bruger blive sporet (eller ikke, afhængigt af indstillingerne ovenfor).

en: Track clicks on outbound links
da: Spor klik på udgående links

en: Google recommends adding the external JavaScript files to the header for performance reasons. If <em>Multiple top-level domains</em> has been selected, this setting will be forced to header.
da: Google anbefaler at de eksterne Javascript-filer tilføjes til headeren af hensyn til ydelsen. Hvis <em>Flere top-level domæner</em> er valgt sættes denne indstilling automatisk til header.

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
da: En liste af top-level-domæner er nødvendig hvis <em>Flere top-level-domæner</em> er valgt.

en: The deprecated profile segmentation setting for "User roles" has been added to custom variables. You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
da: Den forældede profilsegmenteringsindstilling for "Brugerroller" er blevet tilføjet til brugerdefinerede variable. Du skal fravælge alle valgte profilfelter under <a href="@admin">indstillinger for Google Analytics</a> og opgradere andre profilfelter manuelt for at undgå at miste tracking-data i fremtiden! Se Google Analytics <a href="@customvar">brugerdefinerede variable</a> for mere information.

en: You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
da: Du skal fravælge alle valgte profilfelter under <a href="@admin">indstillinger for Google Analytics</a> og opgradere andre profilfelter manuelt for at undgå at miste tracking-data i fremtiden! Se Google Analytics <a href="@customvar">brugerdefinerede variable</a> for mere information.

en: Renamed "googleanalytics_trackoutgoing" settings variable to googleanalytics_trackoutbound.
da: Omdøbte "googleanalytics_trackoutgoing" variablen til googleanalytics_trackoutbound.

en: Renamed "googleanalytics_visibility" settings variable to googleanalytics_visibility_pages.
da: Omdøbte "googleanalytics_visibility" variablen til googleanalytics_visibility_pages.

en: All pages with exceptions
da: Alle sider med undtagelser

en: Excepted: @roles
da: Undtaget: @roles

en: A single domain
da: Et enkelt domæne

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
da: Konfigurér sitets XLM sitemaps for at hjælpe søgemaskiner med at finde og indeksere sider på dit site.

en: jQuery compression level
da: jQuery komprimeringsniveau

en: Production (minified)
da: Produktion (minificeret)

en: Development (uncompressed)
da: Udvikling (ukomprimeret)

en: jQuery %jquery and jQuery UI %ui
da: jQuery %jquery og jQuery UI %ui

en: Global theme settings.
da: Globale indstillinger for theme.

en: Logo, icons and other specific theme settings.
da: Indstillinger for logo, ikoner og andre theme-specifikke indstillinger.

en: %time hence
da: %time siden

en: Variable store
da: Variabel-lager

en: Variables that don't belong to any other group.
da: Variabler som ikke tilhører nogen anden gruppe.

en: Debug and development options.
da: Indstillinger for debugging og udvikling.

en: Language selection
da: Sprogvalg

en: Name (localized)
da: Navn (lokaliseret)

en: Description (localized)
da: Beskrivelse (lokaliseret)

en: Vocabulary (localized)
da: Ordforråd (lokaliseret)

en: Parent term (localized)
da: Overordnet term (lokaliseret)

en: Select the source for the Secondary links.
da: Vælg kilden til sekundære links.

en: User mail text
da: Tekst til bruger-mail

en: Mail parts
da: Mail-bestanddele

en: These options are currently disabled due to <a href="!issue_url">a bug</a> that cannot currently be resolved. They may be reintroduced at a later stage.
da: Disse indstillinger er for tiden blevet deaktiveret på grund af <a href="!issue_url">en fejl</a> der ikke pt. kan rettes. De bliver måske genindført på et senere tidspunkt.

en: My Profile
da: Min profil

en: All Recent Content
da: Seneste indhold

en: You cannot create any new content. Please contact the site administrator.
da: Du kan ikke oprette indhold. Kontakt venligst administratoren.

en: Administer Workbench settings
da: Administrér indstillinger for Workbench

en: Access My Workbench
da: Tilgå workbench

en: My Workbench
da: Min workbench

en: My Workbench area
da: Mit workbench-område

en: edit my profile
da: redigér profil

en: Edited something recently and it's not in this list? If a content type isn't revisioned and you didn't create it, it will not show up in this list when you edit it. You can find it in the 'Content I Can Edit' tab.
da: Har du redigeret noget for nyligt som ikke optræder på listen? Hvis en indholdstype ikke er versioneret og du ikke har oprettet den, optræder den ikke på denne liste når du redigerer den. Du kan finde den på fanen 'Indhold jeg kan redigere'.

en: You haven't created or edited any content.
da: Du har ikke redigeret noget indhold.

en: Revised by
da: Redigeret af

en: Five of the most recently updated pieces of content.
da: De fem senest opdaterede stykker indhold.

en: There is no content available for you to edit.
da: Der er ikke noget indhold, som du kan redigere.

en: Search page path
da: Sti til søgeside

en: Hide page title
da: Skjul sidetitel

en: Select date field(s) to filter.
da: Vælg datofelt(er) til filtrering.

en: Underscore
da: Understregning

en: All Day
da: Hele dagen

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
da: <p class="fieldgroup-help">Felter kan trækkes ind i grupper med ubegrænset indlejring. Hvert feltgruppeformat kommer med en konfigurationsformular, som er specifik for det pågældende format.<br />Bemærk at visse formater kommer i par. Disse typer har en HTML-wrapper som de underliggende feltgrupper placeres i. F.eks. placeres accordion-elementer i et accordion, vertikale faner i en vertikal fanegruppe og horisontale faner i en horisontal fanegruppe. Der er én undtagelse til denne regel, du kan bruge vertikale faner uden en wrapper når der vises faner med ekstra indstillinger. F.eks. på indholdselementformularer.</p>

en: New group %label successfully created.
da: Ny gruppe %label oprettet.

en: Mark group for required fields.
da: Markér gruppe med påkrævede felter.

en: Table that contains field group entries and settings.
da: Tabel som indeholder feltgrupper og indstillinger.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er i URLen

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
da: Når filterværdien <em>er</em> i URLen eller der er angivet en standardværdi

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
da: De indtastede tal for dette filter bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Time hence
da: Tid siden

en: Time hence (with "hence" appended)
da: Tid siden (med "siden" til sidst)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
da: Tid siden (fremtidige datoer har "-" foran)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
da: Tid

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: Universal web tracking opt-out
da: Universel afmelding af web tracking

en: Added "batch" to path visibility filter setting.
da: Tilføjede "batch" til indstillingen for synlighedsfiltret.

en: No privacy
da: Ingen beskyttelse af personlige oplysninger

en: @items enabled
da: @items aktiveret

en: You have opted out from tracking via browser privacy settings.
da: Du har afmeldt tracking vha. din browsers privatlivsindstillinger.

en: Entity id
da: Entity ID

en: jQuery and jQuery UI CDN
da: jQuery og jQuery UI CDN

en: Use jQuery and jQuery UI from a CDN. If the CDN is not available the local version of jQuery and jQuery UI will be used.
da: Brug jQuery og jQuery UI fra et CDN. Hvis det valgte CDN ikke er tilgængeligt bruges den lokale udgave af jQuery og jQuery UI i stedet.

en: Value of variable !name
da: Værdi af variablen !name

en: Variable Information and basic variable API
da: Information om variable og basalt variabel-API

en: User emails
da: Bruger-mails

en: API to use variable realms from different modules
da: API til brug af variabel-realms fra forskellige moduler

en: Database storage for variable realms. This is an API module.
da: Databaselagring af variabel-realms. Dette er et API-modul.

en: Date field values
da: Datofeltværdier

en: Tokens related to date field values.
da: Tokens relateret til datofeltværdier.

en: The date value.
da: Datoværdien

en: Relative default value
da: Relativ standardværdi

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
da: Året er ugyldigt. Kontrollér venligst om feltet indeholder fire cifre.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: <strong>Blotlagt</strong> @widget @format

en: Multilingual - Internationalization
da: Sprog - Internationalisering

en: Search Toolkit
da: Søgeværktøj

en: References list
da: Referenceliste

en: Important D6 migration note:
da: Vigtig bemærkning om D6 migrering:

en: View mode: %mode
da: Visning: %mode

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
da: Automatisk download og opdatering af oversættelser.

en: The user roles associated with the user account.
da: Brugerrollerne forbundet til brugerkontoen.

en: Brief URL
da: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
da: URLen uden protokollen og den afsluttende skråstreg.

en: Tokens related to arrays of strings.
da: Tokens relateret til arrays af strenge.

en: The first element of the array.
da: Det første element i arrayet.

en: The last element of the array.
da: Det sidste element i arrayet.

en: The number of elements in the array.
da: Antallet af elementer i arrayet.

en: The array reversed.
da: Arratyet i omvendt rækkefølge.

en: The array of keys of the array.
da: Arrayets nøgler.

en: Imploded
da: Imploderet

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
da: Arrayets værdier sat sammen med en brugerdefineret streng mellem hver værdi.

en: Delete translation
da: Slet oversættelse

en: The label is required when formatter is collapsible or collapsed
da: Etiketten er påkrævet når feltgruppen er sammenklappelig eller sammenklappet

en: Contact user element
da: Kontakt bruger element

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
da: Dimensioner skal angives i <kbd>BREDDExHØJDE</kbd> format.

en: Aggregation type
da: Aggregeringstype

en: Contact category
da: Kontaktkategori

en: Field instance
da: Felt-instans

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
da: Indstillingerne for <a href="!url">Redirect-modulet</a> påvirker hvordan en omdirigering oprettes når en alternativ URL slettes.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
da: Du bør overveje at installere <a href="!url">Redirect-modulet</a> for at oprette omdirigeringer når dine alternative URLer ændrer sig.

en: No new URL aliases to generate.
da: Ingen nye alternative URLer at oprette.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
da: Den <strong>maksimale alias-længde</strong> og den <strong>maksimale komponentlængde</strong> har begge standardværdien 100 og en øvre grænse på @max fra Pathauto. Længden er begrænset af længden på "alias"-kolonnen i url_alias-tabellen i databasen. Standard schemaet for denne kolonne er @max. Hvis du sætter en længde som svarer til længden af "alias"-kolonnen vil det give problemer i situationer hvor systemet har bruge at tilføje yderligere ord til den alternative URL. Du bør indtaste en værdi som er længden af "alias"-kolonnen minus længden af de strenge som kan tænkes at blive tilføjet til URLen. Længden af strengene som kan blive tilføjet til dine URLer afhænger af hvilke moduler du har aktiveret og af dine indstillinger for Pathauto. Den anbefalede standardværdi er 100.

en: Path module form elements
da: Path-modulets formularelementer

en: Workbench information
da: Workbench-information

en: Double quotation marks
da: Dobbelt citationstegn

en: Single quotation marks (apostrophe)
da: Enkelt citationstegn (apostrof)

en: Back tick
da: Accent grave

en: Hyphen
da: Bindestreg

en: Vertical bar (pipe)
da: Lodret streg (pipe)

en: Left curly bracket
da: Venstre tuborgklamme

en: Left square bracket
da: Venstre firkantet klamme

en: Right curly bracket
da: Højre tuborgklamme

en: Right square bracket
da: Højre firkantet klamme

en: Plus sign
da: Plustegn

en: Equal sign
da: LIghedstegn

en: Percent sign
da: Procenttegn

en: Caret
da: Indsætningstegn

en: Dollar sign
da: Dollartegn

en: Number sign (pound sign, hash)
da: Nummertegn (pundtegn, hash)

en: At sign
da: Snabel

en: Exclamation mark
da: Udråbstegn

en: Left parenthesis
da: Venstre parentes

en: Right parenthesis
da: Højre parentes

en: Question mark
da: Spørgsmålstegn

en: Less-than sign
da: Mindre-end tegn

en: Greater-than sign
da: Større-end tegn

en: The contextual filter values is provided by the URL.
da: Den kontekstuelle filterværdi tages fra URLen.

en: Last attempted generation on !date (!interval ago).
da: Sidst forsøgt genereret !date (!interval siden).

en: Exclude unpublished nodes
da: Ekskludér upublicerede indholdselementer

en: Date with repeat
da: Dato med gentagelse

en: Datestamp range
da: Datestamp interval

en: Datetime range
da: Datetime interval

en: Migrate example - dates
da: Migrate eksempel - datoer

en: Example migration into date fields
da: Eksempler på migrering til datofelter

en: Source id
da: Kilde ID

en: A simple date
da: En simpel dato

en: Start value for a date range
da: Startværdi for et datointerval

en: Simple datestamp
da: Simpelt datestamp

en: Start value for a datestamp range
da: Startværdi for et datestamp-interval

en: Simple datetime
da: Simpel datetime

en: Start value for a datetime range
da: Startværdi for et datetime-interval

en: Sample of a repeating date field
da: Eksempel på gentaget datofelt

en: Examples of migrating with the Date module
da: Eksempler på migrering med Date-modulet

en: Debug value
da: Debug-værdi

en: JavaScript must be enabled in your browser.
da: Javascript skal være slået til i din browser.

en: unknown node %nid
da: ukendt indholdselement %nid

en: A date in '@type' format. (%date)
da: En dato formatteret som '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
da: Roden for en taksonomiterm.

en: File byte size
da: Filstørrelse i bytes

en: The size of the file, in bytes.
da: Filens størrelse i bytes.

en: Query string value
da: Query-streng værdi

en: The value of a specific query string field of the current page.
da: Værdien af et bestemt query string-felt på den aktuelle side.

en: A random number from 0 to @max.
da: Et tilfældigt tal mellem 0 og @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
da: En tilfældig hash. Tilgængelige hash-algoritmer: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
da: Forsøger at foretage token-erstatning for token-typen %type uden de nødvendige data

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Advanced settings not usually exposed. Changing these variables may seriously break your site so make sure you know what you do.
da: Avancerede indstillinger som ikke normalt er tilgængelige. Redigering af disse variable kan ødelægge dit site, så du skal være sikker på, hvad du foretager dig.

en: Actions recursion level
da: Rekursionsniveau for handlinger

en: Maximum recursion level for actions before the execution is aborted.
da: Maksimalt rekursionsniveau for handlinger før afviklingen afbrydes.

en: Language count
da: Antal sprog

en: Number of enabled languages, used for quick bootstrap. Not to be changed manually.
da: Antallet af aktive sprog, bruges til hurtig bootstrapping. Må ikke ændres manuelt.

en: Language types
da: Sprogtyper

en: Available language types.
da: Tilgængelige sprogtyper.

en: If Drupal is behind a reverse proxy, we use the X-Forwarded-For header instead of $_SERVER['REMOTE_ADDR'], which would be the IP address of the proxy server, and not the client's. The actual header name can be configured by the reverse_proxy_header variable.
da: Hvis Drupal står bag en reverse proxy, bruger vi X-Forwarded-For-headeren i stedet for $_SERVER['REMOTE_ADDR'], som vil indeholde proxy-serverens IP-adresse i stedet for klientens. Det aktuelle headernavn kan ændres ved at redigere reverse_proxy_header-variablen.

en: Reverse proxy addresses
da: Reverse proxy adresser

en: If an array of known reverse proxy IPs is provided, then trust the XFF header if request really comes from one of them.
da: Stol på XFF-headeren hvis der er angivet et array af kendte reverse proxy IP-adresser, og forespørgslen kommer fra én af dem.

en: Variable advanced
da: Variable avanceret

en: Provides access to advanced low level variables. By using this you will be able to break your site badly.
da: Giver adgang til avancerede systemvariable. Ved at bruge dette er du i stand til fuldstændigt at ødelægge dit site.

en: Also known as %labels.
da: Også kendt som %labels.

en: This field stores and renders email addresses.
da: Dette felt gemmer og renderer e-mail-adresser.

en: Pop-up calendar
da: Pop-up kalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
da: Startdatoen er påkrævet for feltet %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
da: Slutdatoen er påkrævet for feltet %field #%delta.

en: The End date value.
da: Slutdato-værdien.

en: Choose how users view dates and times:
da: Vælg hvordan brugere ser datoer og tidspunker:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
da: Gå til <a href="@date-time-page">indstillinger for dato og tid</a> for at tilføje eller redigere indstillinger.

en: Both Start and End dates
da: Både start- og slutdatoer

en: Start date only
da: Kun startdato

en: End date only
da: Kun slutdato

en: Display dates using the @format format
da: Vis datoer med formatet @format

en: Display both Start and End dates
da: Vis både start- og slutdatoer

en: Display Start date only
da: Vis kun startdato

en: Display End date only
da: Vis kun slutdato

en: Default date
da: Standarddato

en: No default value
da: Ingen standardværdi

en: Default end date
da: Standard slutdato

en: Relative default value for end date
da: Relativ standardværdi for slutdato.

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
da: Strtotime standardværdien for slutdatoen er ugyldig.

en: Date entry options
da: Datoindtastning

en: Time increments
da: Tidsintervaller

en: 10 minute
da: 10 minutter

en: 30 minute
da: 30 minutter

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
da: Indtast venligst et brugerdefineret datoformat eller brug et af de indbyggede formater.

en: Select the date attributes to collect and store.
da: Vælg hvilke datoatributter der skal indsamles og gemmes.

en: Date attributes to collect
da: Datoatributter der skal indsamles

en: Collect an end date
da: Indsaml en slutdato

en: Select the timezone handling method for this date field.
da: Vælg hvordan tidszoner skal håndteres af dette datofelt.

en: @field_name Start date value #@delta
da: @field_name Startdato-værdi #@delta

en: @field_name End date value #@delta
da: @field_name Slutdato-værdi #@delta

en: @field_name Start date
da: @field_name Startdato

en: @field_name End date
da: @field_name Slutdato

en: The Start date is invalid.
da: Startdatoen er ugyldig.

en: The End date is invalid.
da: Slutdatoen er ugyldig.

en: More settings and values
da: Flere indstillinger og værdier

en: Date entry
da: Datoindtastning

en: Starting and ending year
da: Start- og slutår

en: !start-date to !end-date
da: !start-date til !end-date

en: Date part
da: Dato-del

en: Makes date/time fields available.
da: Stiller dato- og tidsfelter til rådighed.

en: Starting year
da: Start år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
da: Slut år

en: Ending year
da: Slutår

en: The value input for field %field is invalid:
da: Den indtastede værdi for feltet %field er ugyldig:

en: The value input for field %field is invalid.
da: Den indtastede værdi for feltet %field er ugyldig.

en: The @part is missing.
da: @part mangler.

en: The value @date does not match the expected format.
da: Værdien @date svarer ikke til det forventede format.

en: Missing system date settings
da: Mangler indstillinger for systemdato

en: System date settings
da: Indstillinger for systemdato

en: @count year from now | @count years from now
da[0]: @count år fra nu
da[1]: @count år fra nu

[ctx: datetime]
en: Date
da: Dato

[ctx: datetime]
en: Time
da: Tid

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
da: Understøtter import af daatofelter med Migrate-modulet.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
da: Denne indholdstype bruges til at demonstrere og teste migrering til Date-felter.

en: E.g., @date
da: F.eks. @date

en: Use dropdown timepicker
da: Brug dropdown tidsvælger

en: @label -  start date (!name)
da: @label -  startdato (!name)

en: @label -  start date
da: @label - startdato

en: @label - end date (!name:!column)
da: @label - slutdato (!name:!column)

en: @label - end date:!column
da: @label - slutdato:!column

en: Page by date
da: Sideinddel efter dato

en: Page using the value of a date field.
da: Sideinddel efter værdien af et datofelt.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
da: Vælg et eller flere datofelter som skal filtreres med dette argument.

en: Dates to compare
da: Datoer til sammenligning

en: Start/End date range
da: Start/slut datointerval

en: Only this field
da: Kun dette felt

en: Date selection form element
da: Formularelement til datovalg

en: Filter granularity
da: Filter nøjagtighed

en: Relative start date
da: Relativ startdato

en: Relative end date
da: Relativ slutdato

en: Relative start date not specified.
da: Relativ startdato ikke angivet.

en: Relative end date not specified.
da: Relativ slutdato ikke angivet.

en: Relative date not specified.
da: Relativ dato ikke angivet.

en: Date identifier
da: Datoidentifikator

en: Link format
da: Linkformat

en: My Edits
da: Mine sider

en: No tokens available
da: Ingen tilgængelige tokens

en: Token registry caches cleared.
da: Token registry cacher ryddet.

en: The path component of the URL.
da: URLens sti-komponent.

en: Unaliased URL
da: URL uden alias

en: The unaliased URL.
da: URLen uden alias.

en: The specific value of the array.
da: Arrayets specifikke værdi.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
da: Listen af tokens, som kan bruges i e-mails, er tilgængelig nedenfor.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
da: Følgende tokens eller token-typer er ikke defineret som arrays:

en: The following token types do not have any tokens defined:
da: Følgende token eller token-typer definerer ikke nogen tokens:

en: The following token types are not defined but have tokens:
da: Følgende token-typer er ikke defineret men har tokens:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
da: Følgende token eller token-typer er defineret af flere moduler:

en: Problems detected
da: Problemer fundet

en: No translatable fields
da: Ingen felter der kan oversættes

en: Translations of %label
da: Oversættelser af %label

en: This translation is published
da: Denne oversættelse er udgivet

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette den @language oversættelse af %label?

en: Shown
da: Vist

en: Translate any entity
da: Oversæt alle entiteter

en: Users may translate this field.
da: Brugere kan oversætte dette felt.

en: replace
da: erstat

en: Replace fields
da: Erstat felter

en: Saved to DB
da: Gemt til DB

en: Restore values to DB
da: Gendan værdier til DB

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
da: Giv brugeren mulighed for at indtaste en titel-attribut til linket.

en: Default link 'title' Attribute
da: Standard link titel-attribut.

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
da: Links bruger denne "title"-attribut hvis brugeren ikke angiver én og når den er anderledes end linkteksten. Læs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for link-retningslinjer. Token-værdier evalueres.

en: Link "title" attribute
da: Linkets "title"-attribut

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
da: Instans-indstillinger er blevet sat baseret på data fra feltindstillingerne.

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
da: Biblioteket %dependency, som biblioteket %library afhænger af, er ikke installeret.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
da: Version %dependency_version af biblioteket %dependency er ikke kompatibelt med biblioteket %library.

en: The %library library could not be found.
da: Kan ikke finde biblioteket %library.

en: The version of the %library library could not be detected.
da: Kan ikke finde versionsnummeret på biblioteket %library.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
da: Den installerede version %version af biblioteket %library understøttes ikke.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
da: Kan ikke finde varianten %variant af biblioteket %library.

en: Simple text
da: Simpel tekst

en: Select source view mode or form
da: Vælg kilde visningstilstand eller formular

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
da: Klon feltgrupper fra den valgte visningstilstand til den aktuelle visning

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
da: Feltgruppe @group ikke klonet fordi der allerede findes en gruppe med det samme navn.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
da: Feltgruppe @group klonet.

en: This fieldgroup renders groups on separate pages.
da: Denne feltgruppe renderer grupper på separate sider.

en: This fieldgroup renders the content in a page.
da: Denne feltgruppe renderer indholdet på en side.

en: Show label
da: Vis etiket

en: Format page title
da: Formattér sidetitlen

en: Label only
da: Kun etiket

en: Step 1 of 10
da: Trin 1 af 10

en: Step 1 of 10 [Label]
da: Trin 1 af 10 [Etiket]

en: Add a page counter at the bottom
da: Tilføj en sidetæller i bunden

en: The count number only
da: Kun antallet

en: Move submit button to last multipage
da: Flyt submit-knappen til den sidste side

en: Move additional settings to last multipage (if available)
da: Flyt yderligere indstillinger til den sidste side (hvis den er til rådighed)

en: Language settings for the user account.
da: Brugerkontoens sprogindstillinger.

en: Wysiwyg status
da: WYSIWYG status

en: Step %count of %total
da: Trin %count af %total

en: Step %count of %total !label
da: Trin %count af %total !label

en: (active page)
da: (aktiv side)

en: Max length of title field
da: Maksimal længde af titelfeltet

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
da: Angiv en maksimal længde af titelfeltet (gælder kun hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet). Den maksimale længde er 255 tegn.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
da: Værdien af URL-beskæringsværdien skal være numerisk.

en: The max length of the link title must be numeric.
da: Den maksimale længde af link-titlen skal være numerisk.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
da: Den maksimale længde af link-titlen kan ikke være længere end 255 tegn.

en: The title of the link.
da: Linkets titel

en: The URL of the link.
da: Linkets URL

en: Whether the user is active or blocked.
da: Hvorvidt brugeren er aktiv eller blokeret.

en: Generate automatic URL alias
da: Opret automatisk URL alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
da: Fjern afkrydsningen for at oprette et brugerdefineret alias nedenfor.

en: Configure URL alias patterns.
da: Tilpas makroer for URL aliaser.

en: The Workbench landing page.
da: Workbench startsiden.

en: When enabled, this overrides the default Workbench page for <em>admin/workbench</em>. If no variant is selected, the default "My Workbench" will be shown. See http://drupal.org/node/1226174 for more information.
da: Tilsidesætter standardsiden på <em>admin/workbench</em>. Hvis der ikke vælges en variant bruges standardsiden "Min workbench". Se http://drupal.org/node/1226174 for mere information.

en: Page manager module is unable to enable Workbench because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere Workbench fordi et andet modul allerede har registreret %callback.

en: The date the user last accessed the site.
da: Datoen hvor brugeren sidst tilgik stedet.

en: Link to entity
da: Link til entitet

en: Bypass access checks
da: Tilsidesæt adgangskontrol

en: !icon The CAPTCHA module will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element.
da: !icon CAPTCHA-modulet deaktiverer caching af sider som indeholder CAPTCHA-elementer.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
da: Et array af alle termens overordnede termer, startende fra roden.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
da: Et array af alle menu-linkets overordnede links, startende fra roden.

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
da: Bemærk at dette kan påvirke ydelsen, så det er ikke anbefalelsesværdigt.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
da: Redigerede oversættelser gemmes, kun tidligere importerede oversættelser overskrives og nye oversættelser tilføjes.

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
da: Alle eksisterende oversættelser beholdes, kun nye oversættelser tilføjes.

en: (translation source: !server)
da: (oversættelseskilde: !server)

en: @language: <em>No installed translation</em>
da: @language: <em>Ingen oversættelse installeret</em>

en: Recommended version: @version (!date)
da: Anbefalet version: @version (!date)

en: Uninstalled translation available
da: Ikke-installeret oversættelse tilgængelig

en: No available translations found
da: Ingen tilgængelige oversættelser fundet

en: Importing: %name.
da: Importerer: %name.

en: Imported: %name.
da: Importerede: %name.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
da: %language oversættelser tilføjet: !add, opdateret: !update, slettet: !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
da[0]: Ét projekt opdateret: @projects.
da[1]: @count projekter opdateret: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
da[0]: Én oversættelse blev ignoreret fordi den indeholder ugyldig HTML. Se !log_messages for mere information.
da[1]: @count oversættelser blev ignoreret fordi de indeholder ugyldig HTML. Se !log_messages for mere information.

en: Translations of one project were not imported: @projects. | Translations of @count projects were not imported: @projects
da[0]: Oversættelse af ét projekt blev ikke importeret: @projects.
da[1]: Oversættelse af @count projekter blev ikke importeret: @projects.

en: An error occured during the download operation: %error.
da: Der opstod en fejl under download: %error.

en: An error occured during the download operation: HTTP status code %code.
da: Der opstod en fejl under download: HTTP statuskode %code.

en: Unable to save %download_link file to %tmpfile.
da: Kunne ikke gemme filen %download_link i %tmpfile.

en: Disallowed HTML detected. String not imported: %string
da: Ugyldigt HTML fundet. Tekststreng ikke importeret: %string

en: Upload directory
da: Upload-mappe

en: Are you sure you want to disable translation for the %name field?
da: Er du sikker på, at du ønsker at deaktivere oversættelse af feltet %name?

en: <strong>All the existing translations of this field will be deleted.</strong><br>This action cannot be undone.
da: <strong>Alle eksisterende oversættelser af dette felt bliver slettet.</strong><br>Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Are you sure you want to enable translation for the %name field?
da: Er du sikker på, at du ønsker at aktivere oversættelse af feltet %name?

en: Something went wrong while processing data. Some nodes may appear to have lost fields.
da: Noget gik galt ved behandling af data. Det kan se ud som om visse indholdselementer har mistet felter.

en: Enable translation
da: Aktivér oversættelse

en: Disable translation
da: Deaktivér oversættelse

en: Confirm change in translatability.
da: Bekræft ændring i mulighed for oversættelse.

en: Confirm page for changing field translatability.
da: Bekræftelsesside for ændring i mulighed for oversættelse af felt.

en: Do not begin name with numbers.
da: Undgå at indlede navn med tal.

en: Printer, email and PDF versions
da: Printer-, e-mail og PDF-versioner

en: Send by email
da: Send via e-mail

en: Send page by email
da: Send side via e-mail

en: Send this page by email.
da: Send denne side via e-mail.

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
da: De originale @entity data hvis @entity opdateres eller gemmes.

en: The base name of the file.
da: Filens base name

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
da: Følgende tokens eller token-typer mangler navn og/eller beskrivelse:

en: Enabling translation for the %field field
da: Aktivér oversættelse af feltet %field

en: Disabling translation for the %field field
da: Deaktivér oversættelse af feltet %field

en: Field "@name".
da: Felt "@name".

en: Enabled components
da: Aktive komponenter

en: Joined path
da: Samlet sti

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
da: Array-værdierne renses af Pathauto og samles derefter med skråstreger til en tekststreng som minder om en URL.

en: Update node alias
da: Opdatér node-alias

en: Update taxonomy term alias
da: Opdatér taksonomiterms-alias

en: Update user alias
da: Opdatér bruger-alias

en: Time interval
da: Tidsinterval

en: Browse available tokens.
da: Gennemse tilgængelige tokens.

en: Loading token browser...
da: Indlæser token-browser...

en: Show latest difference
da: Vis seneste forskelle

en: My drafts
da: Mine kladder

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
da: Markér dette for ikke at kontrollere tilladelser ved rendering af en entity.
